تفاوت آلزایمر با زوال عقل چیست؟

تفاوت آلزایمر با زوال عقل چیست؟

هنگام صحبت در مورد بیماری هایی که حافظه را از بین می برند، دمانس (Dementia) یا زوال عقل و آلزایمر اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. به طرز غم انگیز، هر دو بیماری میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهند و عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان هستند.

تفاوت بین زوال عقل و آلزایمر چیست؟

آلزایمر و زوال عقل چه فرقی با هم دارند؟
زوال عقل اصطلاحی است که برای توصیف زوال توانایی ذهنی افراد استفاده می شود که انواع مختلفی دارد و یکی از رایج ترین اشکال آن آلزایمر است.

زوال عقل چیست؟

آلزایمر و زوال عقل چه فرقی با هم دارند؟
زوال عقل زمانی اتفاق می افتد که ناتوانی ذهنی آنقدر شدید شود که در زندگی روزمره فرد، اختلال ایجاد کند که باعث ایجاد مشکلاتی در تفکر، استدلال و حافظه شود. مناطق مربوط به این توانایی ها در مغز هستند که توسط این بیماری آسیب می بینند. انواع مختلفی از زوال عقل وجود دارد که هر کدام با نوع خاصی از آسیب سلولی مغز مرتبط است.

آلزایمر چیست؟

آلزایمر و زوال عقل چه فرقی با هم دارند؟
آلزایمر شکل خاصی از زوال عقل است. آلزایمر یک بیماری دژنراتیو مغزی است که در اثر تغییرات پیچیده مغزی به دنبال آسیب سلولی ایجاد می شود. سطوح بالایی از پروتئین‌ها در هم پیچیده می‌شوند و سلول‌های مغز را احاطه می‌کنند که منجر به آسیب و مرگ سلولی می‌شود و این باعث می‌شود که ارتباط بین سلول‌های مغز به آرامی محو شود و به خاطر سپردن را دچار مشکل را می کند.

آلزایمر و زوال عقل چه فرقی با هم دارند؟

علائم آلزایمر  با گذشت زمان بدتر می شوند، زیرا ممکن است فرد توانایی صحبت کردن یا نوشتن صحیح، انجام کارهای روزانه مانند لباس پوشیدن یا به یاد آوردن بستگان خود را از دست بدهد.

فرد مبتلا به آلزایمر نیز می تواند به راحتی گیج و پرخاشگر شود و گاهی اوقات فوران خشم یا رفتار خشونت آمیز داشته باشد.

مراحل زوال عقل چیست؟

آلزایمر و زوال عقل چه فرقی با هم دارند؟
بسیاری از موارد زوال عقل با علائم هشدار دهنده اولیه شروع می شود. این مرحله اولیه به عنوان اختلال شناختی تشخیص داده شده و به سختی قابل توجه است یا با چیز دیگری مانند افسردگی اشتباه گرفته می شود.

آلزایمر و زوال عقل چه فرقی با هم دارند؟

این علائم ممکن است خیلی خفیف باشند، اما عبارتند از:

– کندی فکر
– مشکل در برنامه ریزی
– مشکل تکلم
– مشکلات توجه و تمرکز
– تغییرات خلقی یا رفتاری

آلزایمر و زوال عقل چه فرقی با هم دارند؟

علاوه بر علائم ذکر شده در بالا، علائم احتمالی بیشتر می تواند شامل احساس سرگیجه و گیجی، از دست دادن حافظه و مشکل در تمرکز، تلاش برای یافتن کلمات مناسب و تغییرات شدید شخصیتی باشد. این تغییرات شامل پرخاشگری، دشواری در راه رفتن، تلاش برای کنترل ادرار و دیدن چیزهایی است که وجود ندارند. علائم آلزایمر اولیه مشابه هستند، از جمله گم کردن مکرر اقلام، فراموش کردن مکالمات یا رویدادها و گم شدن در مسیرهای آشنا.

زوال عقل چگونه درمان می شود؟ 

آلزایمر و زوال عقل چه فرقی با هم دارند؟
هیچ درمان خاصی برای زوال عقل وجود ندارد هیچ راهی برای جبران آسیبی که قبلاً به مغز وارد شده است وجود ندارد. با این حال، درمان ممکن است به کند کردن پیشرفت بیماری کمک کند.

داروها و تغییر در سبک زندگی از جمله تغذیه سالم، کاهش وزن در صورت لزوم، ترک سیگار، تناسب اندام و کاهش مصرف الکل تاثیرگذار است.

اقداماتی مانند فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتار و زبان درمانی نیز مفید است، اما با وجود درمان، زوال عقل می تواند به طور قابل توجهی طول عمر را کاهش دهد.

میانگین زمان زنده ماندن پس از تشخیص حدود چهار سال است و اکثر افراد یا به دلیل عوارض زوال عقل، مانند ذات الریه، یا به دلیل سکته مغزی جان خود را از دست می دهند.

بیشتر بخوانید:

۷ باید و نباید غذایی برای پیشگیری از آلزایمر

کم خوابی می تواند زمینه ساز ابتلا به آلزایمر باشد

منبع: the sun
دیجیاتو
بدون نظر

ورود