موافقت ایالات متحده با ارسال ۹۰ دستگاه تانک مدرن به اوکراین به کمک هلند و چک

موافقت ایالات متحده با ارسال ۹۰ دستگاه تانک مدرن به اوکراین به کمک هلند و چک

ایالات متحده بالاخره تصمیم گرفت به اوکراین تانک بفرستد اما نه تانک هایی که اوکراین انتظارشان را داشت یا همه ما تصویر می کردیم. با همکاری هلند، پنتاگون در حال برنامه ریزی برای روزآمدسازی ۹۰ تانک قدیمی است که در ابتدا برای ارتش چکسلواکی ساخته شده بودند. این دو کشور هزینه نصب تجهیزات مدرن روی این تانک ها که چهار دهه از ساختشان می گذرد را خواهند پرداخت و شانسی به آن ها برای مبارزه علیه تانک های روسی خواهند داد.

تانک T-72B که ساخت آن به دوران جنگ سرد باز می گردد، از انبارهای ارتش چکسلواکی بیرون خواهند آمد.

این تانک ها بخشی از بسته ۴۰۰ میلیون دلاری کمک های اخیر ایالات متحده به اوکراین هستند که اواخر هفته گذشته اعلام شد، کمک مالی که شامل موشک های سطح به هوا و خودروهای زرهی برای اوکراین نیز هست. این بسته شامل ۴۵ فروند تانک T-72B بازسازی شده با سیستم های اپتیک، ارتباطات و بسته های زره روزآمدسازی شده خواهد بود. هلند نیز ۴۵ دستگاه تانک روزآمدسازی شده دیگر را نیز در اختیار اوکراین قرار داده و بدین ترتیب اوکراین بزودی ۹۰ دستگاه تانک T-72B با جدیدترین تجهیزات را دریافت خواهد کرد.

تانک T-72B که ساخت آن به دوران جنگ سرد باز می گردد، از انبارهای ارتش چکسلواکی بیرون خواهند آمد. ارتش اوکراین دارای چهار یگان تانک مجهز به T-72B بود، تانک هایی که بعدها بین جمهوری های چک و اسلواکی تقسیم شد، زمانی که این دو کشور در سال ۱۹۹۲ به دو جمهوری مستقل تبدیل شدند. نکته جالب اینکه اگر اتحاد جماهیر شوروی نبود، چکسلواکی نمی توانست چنین ارتش بزرگی داشته باشد.

تانک T-72B که ساخت آن به دوران جنگ سرد باز می گردد، از انبارهای ارتش چکسلواکی بیرون خواهند آمد.

در جمهوری چک، صنعت دفاعی مسئولیت بازسازی و مدرن سازی این تانک ها را بر عهده خواهد داشت. جمهوری چک همواره و حتی پیش از جنگ جهانی دوم نیز صنعت تانک سازی قوی و مستقلی داشته و از ماه آوریل گذشته، اوکراین تانک های صدمه دیده خود را برای تعمیر و بازسازی به جمهوری های چک و اسلواکی می فرستد. بدون شک این موضوع تجربه بیشتری در اختیار مهندسان چک در زمینه شناخت و تعمیر پلتفرم تانک T-72 داده است که در هنگام مدرن سازی این تانک ها بسیار ارزشمند خواهد بود. در مورد مدرن سازی این تانک ها، می توانیم حدس های نسبتاً دقیقی داشته باشیم. می توان گفت که عبارت «اپتیک های پیشرفته» احتمالاً به نصب تجهیزات دید در شب اشاره دارد. نسخه اورجینال تانک T-72B از نور مادون قرمز برای روشن کردن اهداف استفاده می کند.

این تکنیک نه تنها قدیمی است بلکه این نور برای انواع جدید دوربین های دید در شب قابل مشاهده است که لوکیشن تانک را افشا می کند. روزآمدسازی های جدید به طور نسبتاً قطعی شامل تجهیزات دید در شب نسل سومی است که به تانک ها امکان می دهد در طول شب از میان صفحه های دودی، مه سنگین و هرگونه مانع شبه مه دید داشته و شلیک کنند. تعداد نسبتاً اندکی از تانک های روسی حاضر در نبرد اوکراین از این تکنولوژی برخوردارند و این بدان معناست که مدافعان اوکراینی در طول شب برتری قاطعی نسبت به نیروهای روسی خواهند داشت.

بسته تجهیزات ارتباطی نیز به احتمال فراوان بیشتر اقلامی ساخت خود اوکراین خواهند بود. در حالی که ممکن است ایالات متحده سیستم جی پی اس را برای کمک به خدمه تانک به منظور شناسایی موقعیت مکانی خودشان در بحبوحه نبرد نصب نماید، یک ابزار واضح که روی این تانک ها نصب خواهد شد سیستم فرمان و کنترل Kropyva خواهد بود. Kropyva  یک سیستم تبلت محور است که اوکراین در سال ۲۰۱۵ توسعه داد. این نرم افزار برای نصب روی تبلت های اندرویدی معمولی طراحی شده بود و به کاربر امکان می داد تا موقعیت مکانی تبلت را روی نقشه نشان دهد. فراتر از آن، این نرم افزار به کاربر امکان می دهد که موقعیت مکانی دیگر کاربران را روی نقشه مشاهد کند و بدین ترتیب چندین واحد می توانند با هم همکاری کرده و هماهنگ کنند.

همچنین این سیستم می تواند مدت زمان سفرهای جاده ای را مشخص کند، موقعیت مکانی واحدهای دشمن که توسط دیگر واحدها شناسایی شده را دریافته و حتی نقاطی برای آتش دقیق توپخانه مشخص نماید. در پایان اینکه، بازسازی زره این تانک ها مشکل ترین بخش این روزآمدسازی است. تانک های T-72B تانک هایی بسیار قدیمی هستند که زره فولادی سنگینی دارند. اضافه کردن چندین تن صفحات زرهی جدید به تانک باعث می شود که فشار مضاعفی به موتور، سیستم انتقال قدرت و سیستم تعلیق تانک وارد شود. زره اضافه شده به برجک نیز فشار مضاعفی به آن وارد خواهد کرد.

راه حل این مشکل احتمالاً نوعی از صفحات نازک زره واکنشی است که می تواند نسخه ساخت چک از سیستم Kontakt-5 متعلق به دوران اتحاد جماهیر شوروی باشد. زره واکنشی از رشته ای صفحات نازک کاشی شکل سبک تشکیل شده که هر کدام با خرج انفجاری پر می شوند. با برخورد کلاهک سلاح ضد تانک دشمن با دیواره این صفحه زرهی انفجاری، خرج انفجاری آن منفجر می شود و از نفوذ کلاهک به درون بدنه تانک جلوگیری می کند. زره واکنشی بسیار سبک تر از صفحات فولادی است که به آن امکان می دهد منطقه وسیع تری را پوشش داده و از آن محافظت کند.

تانک T-72B که ساخت آن به دوران جنگ سرد باز می گردد، از انبارهای ارتش چکسلواکی بیرون خواهند آمد.

علاوه بر ۴۵ دستگاه تانک روزآمدسازی شده، ایالات متحده قرار است موشک های MIM-23 HAWK را در اختیار اوکراین قرار دهد. HAWK که کوتاه شده عبارت Homing All the Way Killer است، یک سیستم موشکی سطح به هوای متعلق به دهه ۱۹۶۰ است. HAWK توسط رادار هدایت شده و حداکثر سرعت آن ۲.۴ ماخ است در حالی که برد آن ۲۴ مایل عنوان می شود. موشک های HAWK قدیمی بوده و اگر چه علیه پرنده های نظامی موثر هستند اما کارآیی شان علیه موشک های کروز با ارتفاع پروازی کم و پهپادها که بزرگ ترین تهدیدها در جنگ اخیر روسیه و اوکراین هستند، هنوز یک سوال بی جواب است.

تانک T-72B که ساخت آن به دوران جنگ سرد باز می گردد، از انبارهای ارتش چکسلواکی بیرون خواهند آمد.

بخش دیگری از تازه ترین بسته کمک های نظامی ایالات متحده به اوکراین شامل روزآمدسازی ۲۵۰ نفربر زرهی M1117 Guardian است. پیشینه M1117 به اوایل دهه ۲۰۰۰ باز یم گردد و قرار بود یک خودرو زرهی برای نیروهای پلیس باشد. Guardian فضای کافی برای ۴ نفر داشته و به یک برجک ترکیبی مجهز است که دارای یک لانچر اتوماتیک نارنجک Mk.-19 و یک مسلسل کالیبر .۵۰ از نوع M2  و بدنه ای کاملاً فولادی است که از آن در مقابل مسلسل و آتش توپخانه محافظت می کند. شوربختانه، M1117 Guardian پاشنه آشیل خاص خود را دارد: داشتن کف صاف باعث می شود در مقابل مین های جاده ای که در افغانستان و عراق استفاده می شود بسیار ضعیف باشد. نفربر زرهی Guardian به سرعت بازنشسته شد پس از آنکه خودروهای زرهی با توانایی استقامت در برابر مین ساخته شدند.

علیرغم این مشکلات، خودروهای زرهی Guardian برای ارتش اوکراین مفید خواهند بود. بمب های کنار جاده ای در میدان نبرد اوکراین حضور ندارند و برجک این نفربر می تواند قدرت آتش قابل توجهی تولید کند. استفاده از چرخ به جای شنی نیز باعث می شود با سرعت بیشتری در شبکه جاده ای کارآمد اوکراین حرکت کند. اگر چه این خودرو در داخل خود فضای اندکی برای سربازان دارد اما نیروهای پیاده می توانند روی آن سوار شوند و پیش از مواجهه با آتش دشمن پیاده شوند.

برای ماه ها، اوکراین و حامیان این کشور امیدوار بودند بتوانند یک تانک مدرن به سبک غربی در اختیار داشته باشند. این موضوع به دلایل لجستیکی و سیاسی هنوز امکان پذیر نشده است. اما نیروهای اوکراینی دهه ها تجربه مبارزه و کار با تانک T-72 را دارند که بسیار مفید خواهد بود. سوال بزرگ تر و مهم تر این است که آیا ایالات متحده به کمک های مالی و تسلیحاتی عمده به اوکراین پس از انتخابات میان دوره ای ادامه خواهد داد یا خیر. اگر این کمک ها متوقف شود، جنگ نیز متوقف خواهد شد و این توقف به سود اوکراین نخواهد بود.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود