تأثیر موسیقی در اثرگذاری فیلم های سینمایی

تأثیر موسیقی در اثرگذاری فیلم های سینمایی

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

بر هیچ کس تاثیر پذیری موسیقی در اثر گذاری فیلم های سینمایی پوشیده نیست. موسیقی زبان و هنری متعالی است که کاربرد های مختلفی در انواع هنر ها به خصوص موسیقی دارد. در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی تأثیر موسیقی در اثرگذاری فیلم های سینمایی بپردازیم.

بر هیچ کس تاثیر پذیری موسیقی در اثر گذاری فیلم های سینمایی پوشیده نیست. موسیقی زبان و هنری متعالی است که کاربرد های مختلفی در انواع هنر ها به خصوص موسیقی دارد. در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی تأثیر موسیقی در اثرگذاری فیلم های سینمایی بپردازیم.

موسیقی فیلم چیست؟

موسیقی متن یا فیلم به قطعاتی گفته می شود که منحصرا بر روی فیلم ها و برای میزان اثر پذیری سکانس ها گذاشته می شود. نکته جالب انگیز ماجرا، اینجاست که هیچ محدودیتی برای موسیقی فیلم از نظر نوع سبک اجرا و استفاده از ادوات موسیقی خاص، وجود ندارد.

موسیقی همیشه نقش محوری در پروژه های سمعی و بصری داشته است. چه یک فیلم، یک فیلم کوتاه، یک پروژه مستند یا حتی یک تبلیغ باشد، همواره می توان شاهد نقش موسیقی و اثرات آن بود.

انواع موسیقی فیلم

در یک فیلم سینمایی از موسیقی در ابعاد و اقسام متفاوت و متنوعی استفاده می شود که هر کدام از آن ها برای مقاصد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

۱.      موسیقی اتمسفریک

موسیقی است که با توجه به حال و هوا و اتمسفر فیلم ساخته می شود.عموما این سبک برای ارائه قابلیت درک بهتر فضا توسط مخاطب مورد استفاده قرار می گیرد. نوع اضطراب، ترس، وحشت و سایر احساس دیگر تحت تاثیر این موسیقی است.

۲.      موسیقی پس زمینه

این سبک تنها برای پر کردن پس زمینه فیلم به همراه یک موسیقی کاربرد دارد.

۳.      موسیقی تم شخصیت

موسیقی که تنها برای یک شخصیت خاص نوازنده می شود و پس از هر بار شنیدن آن، تجسم آن شخصیت روبروی چشمان‌مان قرار می گیرد.

۴.      تم های محلی

موسیقی است که با هر بار پخش شدن در آن می توان به یاد منطقه یا محله افتاد. همچون موسیقی های شرقی، غربی، ترکی و سایر تم های محلی دیگر.

۵.      موسیقی متن اصلی

موسیقی است که توسط آهنگ‌سازان اختصاصا برای یک فیلم ساخته می شود.

۶.      موسیقی واقعی

موسیقی  است که در خود فیلم بر اثر شخصیت ها و رادیو پخش می شود و منبع اصلی تولید آن توسط بیننده دیده می شود. ساز پیانو تاثیر خلی زیاد بر روح و روان بیننده میگذارد و بیننده را شیفته ی خود می کند.

یکی از معتبر ترین و باکیفیت ترین برند هایی که افراد زیادی از آن برای ساخت یک موسیقی واقعی و دلنشین استفاده می کنند برند پرل ریور است این برند مدل های مختلفی دارد که یکی از محصولات آن  پیانو آکوستیک پرل ریور مدل UP121MB می باشد.

پیانو آکوستیک پرل ریور مدل UP121MB ، جزو سری Traditional این کمپانی میباشد. حجم صدای این دستگاه با ارتفاع ۱۲۱ سانتی مناسب برای متراژ های بین ۱۳۰ متر مربع تا ۲۰۰ متر مربع میباشد. تمام متریال این پیانو توسط کارخانه پرل ریور در گوانژو چین تولید میگردد. برگشت پذیری قدرتمند و سریع و صدای پر حجم این پیانو عامل متمایز کننده آن نسبت به سایر مدل ها میباشد.

طراحی این پیانو در دو رنگ مات گردویی و آلبالویی همراه با پایه های آهویی ظاهری کلاسیک و متفاوت به آن بخشیده است. ساندبورد صنوبر و سیم های آلمانی Röslau به کار رفته در این مدل ضامن کیفیت بالای مدل MB میباشد که نوازندگی با آن برای هر پیانیست حرفه ای لذت بخش خواهد بود.

تأثیر موسیقی در اثرگذاری فیلم های سینمایی

انواع مختلف سبک موسیقی در فیلم ها چه تاثیری را در اثرگذاری فیلم و مخاطبان دارد؟

میزان تاثیر پذیری فیلم بر اساس نوع سبک موسیقی ارائه شده در فیلم نه تنها بر روی مخاطب تاثیر گذار است بلکه می توان شاهد ایجاد حس و حال متنوعی برای میخکوب کردن مخاطب به تماشای فیلم، بود.

۱.  برانگیختن احساسات مخاطب

یکی از تأثیرات موسیقی در اثرگذاری فیلم های سینمایی، برانگیختن احساسات مخاطب است. موسیقی‌ قرار داده شده بر بخش های مختلف یک فیلم سینمایی می تواند احساساتی همچون خوشحالی، غم، ترس، خشم، اضطراب و سایر احساسات دیگر را در بیننده بیدار کند.

۲.  ادآوری مناسبات خاص

موسیقی در پروژه های سمعی و بصری به شدت با تأثیر احساسی پروژه در نظر گرفته شده است. در برخی از فیلم های سینمایی، موسیقی متن ها و آهنگ ها شامل عناصری هستند که به شدت با آن زمان از سال یا سال های قبل مرتبط است. به عنوان مثال یادآور نوروز باستانی، دفاع مقدس، دوره مشروطه، تاریخ ایران و سایر موارد دیگر.

۳.  یادآوری زمان خاصی از زندگی و حتی مکان خاص در ذهن بیننده

برخی دیگر از موسیقی های قرار داده شده بر روی فیلم های سینمایی توانایی یادآوری زمان خاصی از زندگی و حتی مکان خاص در ذهن بیننده را برای نقش های مختلف موجود در فیلم یادآور می شود.

اگر می خواهید با زدن یکی از ساز های موسیقی  به آرامش روحی خود کمک کنید، به وب سایت سازپلازا که یکی از معتبر ترین فروشگاه ها در زمینه ساز می باشد مراجعه کنید و با انتخابی دقیق و مطمئن می توانید ساز خود را به راحتی  خریداری کنید.

اهمیت داستان سرایی

تاثیر موسیقی بر افزایش میزان اهمیت داستان سرایی و برانگیخته ساختن احساسات و عواطف انسانی عموما سخت و پیچیده است. کارگردان و تهیه کننده باید اشراف کاملی به این موضوع داشته باشند تا مناسب ترین موسیقی متن برای داستان آن ها در سکانس های متفاوت تعبیه شود.

اهمیت تاثیر عاطفی موسیقی بر فیلم های سینمایی

موسیقی و سایر عناصر موسیقی نقش مهمی در پروژه های سمعی و بصری دارند. برای درک و پردازش موسیقی، مغز ما دقیقاً به همان بخشی متوسل می شود که مسئول تحریک و تا حدودی کنترل احساسات و خاطرات است.

جالب است بدانید که مغز ما قادر است بین یک قطعه موسیقی و عواطف مثبت، غم انگیز، شاد، منفی و سایر موارد دیگر پیوند عاطفی برقرار کند. این واقعیت نشان می دهد که در واقع همه این عناصر کمک می‌کنند داستان سرایی جذاب‌تر، قابل هضم‌تر و به یاد ماندنی‌تر شود، زیرا آنها تمایل دارند حافظه مرتبط ما را از نظر قدرت با احساساتی که ایجاد می‌کنند، برانگیخته کنند.

تأثیر موسیقی در اثرگذاری فیلم های سینمایی

آیا انواع مختلف موسیقی فیلم های سینمایی، عواطف مختلفی را در انسان ها به وجود می آورند؟

بله! بر اساس آزمایشی که در استرالیا انجام شد، به گروهی از افراد کلیپ های صوتی مختلفی ارائه شد تا مشخص شود در هنگام شنیدن آن ها چه احساساتی در مغز آنها وجود دارد و مشخص شد که انواع مختلف موسیقی انواع مختلفی از احساسات را ایجاد می کند.  انواع مختلف ملودی ها، پیشرفت آکوردها، تغییرات زمان و غیره می توانند پاسخ بسیار متفاوتی را در مغز ما ایجاد کنند.

این موارد نشان می‌دهد که چقدر مهم است که فیلمسازان و تبلیغ‌کنندگان درک عمیقی از احساساتی که می‌خواهند از طریق داستان‌هایشان منتقل کنند، داشته باشند اما مهم‌تر از همه این است که آنها باید بفهمند که می‌خواهند مخاطب در پایان چه احساسی داشته باشد (و چه نوع موسیقی و سازهایی به آنها در چنین تلاشی کمک می کند.)

جمع بندی:

تأثیر موسیقی در اثرگذاری فیلم های سینمایی بسیار موضوع پیچیده و تاثیر گذاری است که می تواند بر روی روان بیننده اثرات مختلفی را داشته باشد. هر انسانی متعاقباً با شنیدن سبک های موسیقی متفاوت، احساسات متفاوتی در آن ها برانگیخته می شود و لزوما تمامی آن ها احساسات یکسان و مشابهی را نخواهند داشت اما در حالت کلی اثر پذیری انواع سبک های موسیقی یاد شده در این بخش، می تواند جذابیت فیلم های سینمایی را به حد قابل توجهی افزایش دهد.

بدون نظر

ورود