قطر ۲۰۲۲ آخرین جام جهانی این ستارگان دنیای فوتبال است؛ از لیونل مسی تا کریم بنزما

قطر ۲۰۲۲ آخرین جام جهانی این ستارگان دنیای فوتبال است؛ از لیونل مسی تا کریم بنزما

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بدون شک آخرین تورنمنت جهانی برخی از بزرگ ترین بازیکنان حال حاضر دنیای فوتبال خواهد بود. بازیکنانی مانند لیونل مسی، کریستیانو رونالدو، کریم بنزما، رابرت لواندوفسکی و گرت بیل همگی تنها یک شانس دیگر برای بالا بردن جایزه مشهور ژول ریمه دارند.

جام جهانی 2022 قطر آخرین جام جهانی این ستارگان است

لیونل مسی: ۳۵ سال (آرژانتین)

مقایسه ها با دیگو مارادونا کاملاً طبیعی است: به خاطر جادویشان، مرکز ثقل پایین و تاثیرشان بر نتیجه بازی. اما آخرین جام جهانی مارادونا در سال ۱۹۹۴ با بی آبرویی همراه بود زیرا تست مواد مخدر مارادونا مثبت شد. اما می تواند پایانی درخور برای مسی باشد، جایی که آخرین رقص او به قهرمانی جام جهانی منجر شود. قهرمانی جام جهانی تنها افتخار و کاپ تیمی است که لیونل مسی تاکنون بدست نیاورده است. او در سال ۲۰۱۴ همراه با تیم ملی آرژانتین به فینال راه یافت اما این نایب قهرمانی برای بازیکن همیشه برنده ای مانند مسی کافی نیست.

جام جهانی 2022 قطر آخرین جام جهانی این ستارگان است

کریستیانو رونالدو: ۲۷ سال (پرتغال)

آیا بریتانیایی ها رونالدو اکنون ۳۷ ساله را به خاطر اتفاقی که در جام جهانی ۲۰۰۶ رقم زد بخشیده اند؟ آن چشمک بعد از کارت قرمز وین رونی را؟ او آن زمان ۲۱ سال داشت، پسربچه ای که در آستانه تبدیل شدن به یک ستاره بود. جام جهانی قطر آخرین حضور رونالدو در این تورنمنت خواهد بود. برای مدت زمان طولانی در دنیای فوتبال، یا تیم مسی بوده اید یا تیم رونالدو. هر طرفی را که انتخاب کنید، خوش شانس بودیم که در دوران بازی این دو غول دنیای فوتبال زندگی کرده و بازی های آن ها را تماشا کرده ایم. کریستیانو رونالدو در تمام جام های جهانی که حضور داشته- ۲۰۰۶، ۲۰۱۰، ۲۰۱۴، ۲۰۱۸- گلزنی کرده است و احمقانه است اگر فکر کنیم او در جام جهانی پیش رو به ۸ گل زده خود در جام جهانی اضافه نکند.

لوییس سوارز: ۳۵ سال (اروگوئه)

یک واقعیت بامزه در مورد تیم ملی اروگوئه این است که این تیم در اولین دور جام جهانی فوتبال در سال ۱۹۳۰ برنده رقابت ها شدند و یک مرد یک دست توانست پیروزی ۴ بر ۲ آن ها برابر آرژانتین را در مسابقه فینال تضمین کند. هکتور کاسترو با لقب El Divino Manco به معنای خدای یک دست، در این تورنمنت دو بار گلزنی کرد. اگر سوارز بتواند کار مشابهی در جام جهانی قطر انجام دهد، به گلزن ترین بازیکن تاریخ تیم ملی اروگوئه در جام جهانی تبدیل شده و اسکار میگز را پشت سر خواهد گذاشت. از هند مشهورش مقابل غنا در سال ۲۰۱۰، تا گاز گرفتن جورجیو کیله لینی در سال ۲۰۱۴، تا رسیدن به رکورد ۱۰۰ گل زده ملی در مقابل عربستان سعودی در جام جهانی ۲۰۱۸ که اروگوئه را به مرحله حذفی فرستاد، سوارز سفر هیجان انگیزی با تیم ملی کشورش داشته است و اکنون آخرین فرصت او برای ادامه این درخشش فرا رسیده است.

رابرت لواندوفسکی: ۳۴ سال (لهستان)

اسطوره دوران کودکی لواندوفسکی کسی نبوده جز روبرتو باجو. به عنوان یک پسربچه ۶ ساله، این بچه اهل ورشو شاهد درخشش باجو در جام جهانی ۱۹۹۴ و رسیدن به فینال بود اگر چه پنالتی او گل نشد و تیم برزیل قهرمان شد. لواندوفسکی در کودکی آرزو داشت که همانند اسطوره اش روزی به فینال جام جهانی برسد. شوربختانه لهستان همیشه موفق نشده به دور نهایی جام جهانی راه یابد. آن ها به لطف ۱۶ گل لواندوفسکی در دور انتخابی جام توانستند در جام جهانی ۲۰۱۸ به دور پایانی راه یابند. اکنون نیز آن ها به لطف ۹ گل لواندوفسکی در دور انتخابی توانسته اند به جمع ۳۲ تیم پایانی راه یابند. این آخرین شانس لواندوفسکی برای تکرار موفقیت باجو خواهد بود. اگر آن ها می خواهند برای اولین بار بعد از سال ۱۹۸۶ به دور حذفی راه یابند، امیدشان به گلزنی های لواندوفسکی است.

لوکا مودریچ: ۳۷ سال (کرواسی)

اینجا برنده توپ طلای ۲۰۱۸ جام جهانی را داریم. همیشه یک مهاجم به عنوان بهترین بازیکن جام جهانی انتخاب می شود اما مودریچ شایستگی این عنوان را داشت هر چند مهاجم نبود و تیم کرواسی نتوانست برنده جام جهانی روسیه شود. این تنها بازی های او در میانه میدان نبود که او را شایسته این عنوان می ساخت بلکه رهبری او به عنوان کاپیتان تیم ملی کرواسی بود که بیش از پیش او را شایسته دریافت جایزه بهترین بازیکن جام می کرد. در میان بهترین بازیکنان خط میانی دنیای فوتبال بدون شک نام مودریچ نیز دیده می شود که باید کنار نام های ژاوی و آندره آ پیرلو قرار گیرد. اما این آخرین هورای کاپیتان دوست داشتنی کروات ها خواهد بود.

گرت بیل: ۳۳ سال (ولز)

ولز، گلف، مادرید. به ترتیب. بیل بیش از هر چیزی عاشق بازی برای تیم ملی کشورش است. ستاره ۳۳ ساله قرار است اولین و آخرین حضورش با پیراهن تیم ملی کشورش در جام جهانی را تجربه کند در شرایطی که بعید است شاهد بازی او در سال ۲۰۲۶ باشیم. تماشای بازی او برای تیم ملی کشورش بسیار جذاب است. برخی از بزرگ ترین لحظات دوران بازی او برای تیم ملی ولز رقم خورده است: ۵۰ امین بازی ملی او با گل پیروزی بخش مقابل بلژیک، رسیدن به نیمه نهایی یورو ۲۰۱۶، شکستن رکورد یان راش برای تبدیل شدن به بهترین گلزن تیم ملی و رسیدن به دور نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ برای پایان دادن به ۶۴ سال ناکامی در رسیدن به جام جهانی. بیل بزرگ ترین بازیکن تاریخ تیم ملی ولز از لحاظ دستاورد است.

کریم بنزما: ۳۴ سال (فرانسه)

مونتاژهای ویدیویی از بهترین لحظات کریم بنزما در جام جهانی کوتاه هستند زیرا او در سال ۲۰۱۸ همراه تیم ملی کشورش که قهرمان جهان شد نبود زیرا در خارج از زمین رسوایی بزرگی برایش رقم خورده بود. اما او دیگر یک رانده شده نیست. او بازگشته و قرار است از ۱۰۰ بازی ملی برای کشورش در این جام جهانی عبور کند. بنزما می تواند عامل برنده هر تیمی باشد و اکنون می خواهد در سن ۳۴ سالگی، دوران نبودش در تیم ملی را جبران کند و در آستانه بازنشستگی، چه چیزی بهتر از بالا بردن جام قهرمانی برای بنزما؟

توماس مولر: ۳۳ سال (آلمان)

به فهرست بهترین گلزنان تاریخ جام جهانی نگاه کنید و نام میروسلاو کلوزه از تیم ملی آلمان را با ۱۶ گل در صدر فهرست خواهید دید. وقتی از نام رونالدو برزیلی و گری لینه کر انگلیسی و دیگر بازنشستگان مشهور دنیای فوتبال عبور کنید، به نام توماس مولر با ۱۰ گل زده خواهید رسید. او رهبر تمام بازیکنان فعال تیمش و یکی از معدود بازیکنان بازمانده نسل طلایی آلمان است. باستین شواین اشتایگر، فیلیپ لام و دیگر بازیکنانی که در جام جهانی ۲۰۱ موفق شدند انگلیس را ۴ بر یک شکست دهند اکنون از بازی های ملی بازنشسته شده اند اما مولر هنوز نه. او همه چیزش را برای تیم ملی آلمان داده است و اکنون آخرین فرصت نیز در اختیار او قرار گرفته تا در فهرست بهترین گلزنان تاریخ جام جهانی خود را به رتبه بالاتری برساند.

سرخیو بوسکتس:  ۳۴ سال (اسپانیا)

بازیکنان دفاعی همواره کمتر مورد توجه قرار می گیرند، در ورزشی که بیشتر به گل زده اهمیت می دهند، آن هایی که تلاش می کنند مانع از گلزنی حریف شوند نادیده گرفته می شوند. اما بوسکتس به عنوان یکی از بهترین هافبک های دفاعی در تاریخ فوتبال ثبت خواهد شد. او در اولین جام جهانی خود در سال ۲۰۱۰ قهرمان جهان شد و در تمام بازی های تیمش فیکس بود. اگر لوییس انریکه بخواهد در نسخه ۲۰۲۲ تیم ملی کشورش از سه بازیکن میانی استفاده کند، شاید شاهد حضور گاوی ۱۸ ساله و پدری ۱۹ ساله به ترتیب در سمت راست و چپ بوسکتس باشیم. این ترکیب بدون شک به بوسکتس حس یک مرد پیر طلایی را خواهد داد اما بوسکتس مدت هاست که آنجا بازی کرده و برنده جام جهانی شده که لیاقتش را نیز داشته است.

آنخل دی ماریا: ۳۴ سال (آرژانتین)

در ۱۱ اکتبر، دی ماریا به گریه افتاد وقتی آسیب دیدگی همسترینگ به این معنا بود که باید در شکست یوونتوس در لیگ قهرمانان اروپا برابر مکابی حیفا باید تعویض شود. او به وضوح از اینکه شاید جام جهانی را از دست بدهد بیمناک بود. این اتفاق یادآور از دست دادن فینال جام جهانی ۲۰۱۴ مقابل آلمان به خاطر آسیب دیدگی ران بود. اما خوشبختانه، این آرژانتینی ۳۴ ساله توانست بر این آسیب دیدگی غلبه کرده و راهی قطر شود. این چهارمین و آخرین جام جهانی دی ماریا بوده و همانند هم تیمی اش مسی، بدون شک می خواهد این جام جهانی را برای خود ماندگار سازد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود