۳.۳۵ میلیارد پوند هزینه برای ۸ استادیوم در گرانقیمت ترین جام جهانی تاریخ فوتبال

۳.۳۵ میلیارد پوند هزینه برای ۸ استادیوم در گرانقیمت ترین جام جهانی تاریخ فوتبال

غیر از یکی، تمام هشت استادیومی که در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر استفاده می شوند باید از صفر ساخته می شدند و دیگری نیز باید به مقدار قابل توجهی بازسازی می شد. هزینه ساخت این ورزشگاه ها بیش از ۳.۳۵ میلیارد پوند بوده است و بدین ترتیب امسال شاهد پرهزینه ترین جام جهانی تاریخ دنیای فوتبال خواهیم بود. این هشت استادیوم همگی در شعاع ۲۱ مایلی شهر دوحه واقع شده و از این رو شاهد متمرکزترین جام جهانی نیز خواهیم بود.

جام جهانی قطر با 3.35 میلیارد پوند هزینه برای استادیوم ها

هر زمین بازی هر روزه به ۵۰,۰۰۰ لیتر آب دریایی شیرین سازی شده در فصل تابستان نیاز دارد و پرسنل نگهداری از چمن نیز در طول ماه سپتامبر باید سطح چمن را برای بالا بردن دوامش با هوای خنک بمباران کنند. همچنین سازمان دهندگان جام جهانی صدها تن بذر چمن را با هواپیماهایی با شرایط کنترل شده از ایالات متحده به قطر منتقل کردند. یک سیستم خنک کننده بسیار پیشرفته که در آن هوای خنک از طریق شبکه های در جایگاه تماشاگران و نازل هایی در زمین تزریق می شود باعث ی شود که تماشاگران و بازیکنان بتوانند بهتر گرمای دوحه را تحمل کنند.

گل سر سبد استادیوم های ورزشی ساخته شده برای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، استادیوم لوسیل است که میزبان مسابقه فینال خواهد بود. این استادیوم با گنجایش ۸۰,۰۰۰ نفر که تنها ۱۰ مایل از شهر دوحه فاصله دارد در سال جاری رونمایی شده است که اگر چه از برنامه ریزی ها عقب بود اما یک شاهکار است. طراحی این استادیوم از «رقص نور و سایه» الهام گرفته شده است. در انتهای تورنمنت، اکثر صندلی های این استادیوم برداشته شده و به کشورهای در حال توسعه هدیه خواهد شد در شرایطی که شهر جدید ۳۳ میلیارد پوندی لوسیل بعد از سال ۲۰۲۲ نیازی به استادیوم فوتبال خود نخواهد داشت.

جدای از استادیوم لوسیل که میزبان ۱۰ مسابقه در طول تورنمنت خواهد بود، تیم ایران اولین مسابقه اش را برابر انگلیس در استادیوم بین المللی خلیفه برگزار خواهد کرد. این استادیوم که ۴۵,۴۱۶ نفر گنجایش دارد، یکی از معدود استادیوم هایی است که پیش از قطعی شدن میزبانی قطر ساخته شده است، ورزشگاهی که در سال ۱۹۷۶ ساخته شد. این ورزشگاه از زمان رونمایی اش ورزشگاه ملی کشور قطر بوده و برای میزبانی جام جهانی به مقدار قابل توجهی نوسازی شده است. این ورزشگاه پیش تر میزبان مسابقات آسیایی، جام خلیج فارس و کاپ آسیا بوده و در سال ۲۰۱۹ نیز میزبان مسابقات IAAF بوده است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود