حواشی تازه تیم ملی فوتبال؛ از تصاویر بحث برانگیز تا کنفرانس مطبوعاتی جنجالی

حواشی تازه تیم ملی فوتبال؛ از تصاویر بحث برانگیز تا کنفرانس مطبوعاتی جنجالی

در ادامه ی حواشی حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی، فوتبالیست های کشورمان این بار با صحبت های خود در کنفرانس مطبوعاتی جام جهانی  و ژست های عجیب شان در تصاویر رسمی فیفا خبرساز شده اند.

روز پنجشنبه ۲۶ آبان، علیرضا جهانبخش، کاپیتان و علیرضا بیرانوند، دروازه بان تیم ملی ایران برای پاسخ به سؤالات خبرنگاران ایرانی و خارجی در قطر در یک کنفرانس مطبوعاتی حاضر شدند.

در بخشی از این کنفرانس، از سوی یک خبرنگار انگلیسی زبان سؤالاتی سیاسی مطرح شد که پاسخ کاپیتان تیم ملی ایران به آن ها خبرساز شد.

این خبرنگار انگلیسی زبان درباره ی شرایط حاکم بر کشور و نظر بازیکنان در این مورد سوال پرسید، سؤالی که دو بخش داشت و در ادامه از کاپیتان تیم پرسیده شد که آیا بازیکنان ایرانی بعد از گل، شادی خواهند کرد و سرود ملی را در ابتدای بازی خواهند خواند. جهانبخش پاسخ او را به زبان انگلیسی داد که آرین قاسمی، مترجم کارلوس کیروش مربی تیم ملی ایران، آن را به فارسی ترجمه کرد و گفت:

من فکر می‌کنم شما که سوال پرسیدید از رسانه‌های انگلیسی هستید و شاید چون هم‌گروه هستیم این سوال را پرسیدید وگرنه این سوال پرسیده نمی‌شد. تمام تمرکز من و هم‌تیمی‌های من این است که موفق باشیم. از بچگی عاشق این بودیم که پیراهن تیم ملی را بر تن کنیم و آمادگی این را داریم و هدف ما این است به پیراهن تیم ملی احترام بگذاریم. ما با یکی از بزرگترین بازی‌های خودمان فاصله کمی داریم و تمام تمرکزمان را بر روی این مسئله گذاشته‌ایم باعث خوشحالی و افتخار مردم باشیم. شما راجع به شادی بعد از گل پرسیدید؛ این یک مسئله شخصی است و هر بازیکنی شادی متفاوتی دارد. تمام تمرکز ما بر روی این است که بازی بسیار خوبی انجام دهیم و سعی کنیم بهترین عملکرد را برای مردم و‌ شادی آن‌ها داشته باشیم.

این صحبت های جهانبخش واکنش هایی را در میان برخی کاربران ایرانی در پی داشت و آن ها به انتقاد از کاپیتان تیم ملی ایران پرداختند.

در کنفرانس مطبوعاتی بعدی تیم ملی ایران در قطر که روز جمعه با حضور کریم انصاری فرد و مرتضی پورعلی گنجی برگزار شد، بار دیگر سؤالات سیاسی مشابهی مطرح شد که واکنش انصاری فرد را در پی داشت.

در این نشست، یک خبرنگار انگلیسی زبان از کریم انصاری فرد پرسید که آیا با توجه به اتفاقات اخیر کشور با مردم ایران همدردی خواهند کرد، که این بازیکن در پاسخ گفت:

ما یک تیم واقعی هستیم و به همین خاطر از یکدیگر دفاع می‌کنیم. روز گذشته نیز این سوال طرح شد. اینکه شما هر روز یک سوال می‌پرسید با آن مشکلی نداریم و احترام می‌گذاریم. همانطور که وظیفه دارم بازی کنم، وظیفه شما هم سوال کردن است اما همه باید کارمان را در حرفه‌ خودمان درست انجام بدهیم. من از علیرضا جهانبخش دفاع می‌کنم‌ به خاطر اینکه سوالی از او پرسیده‌ شد که همین بود و نمی‌دانم‌ شما بودید یا فرد دیگری. جوابی که ما می‌دهیم‌ چیزی نیست که شما بعدا آن را نوشته‌ و تحلیل می‌کنید.

وی در ادامه گفت:

امروز آمدم پاسخگوی‌ همه‌ باشم‌ ولی به خاطر اتفاقی که دیروز رخ داد، الان هرچه بگویم، جور دیگری نوشته می‌شود. من برای کشور دیگری نیستم. از بچگی آرزو داشتم‌ فوتبالیست بشوم. مثل اسطوره‌های فوتبال کشورم آرزویم‌ حضور در جام جهانی بوده است. اکنون در جام جهانی هستم و می‌خواهم مردم ایران را خوشحال کنم. قول می‌دهم همه کار کنیم تا مردم‌ ایران خوشحال شوند. در جام جهانی قطر مثل ادوار دیگر جام جهانی همه بازیکنان تا آخرین لحظه برای مردم‌ و کشورشان‌ تلاش خواهند کرد.

فوتبالیست های ایرانی همچنین با ژست های خود در مقابل دوربین عکاسی فیفا خبرساز شده اند.

روز پنجشنبه ۲۶ آبان، تصاویر رسمی فیفا از بازیکنان تیم ملی ایران در قطر منتشر شد که واکنش منفی کاربران ایرانی را به دنبال داشت و آن ها معتقد بودند ژست های سرخوشانه ی بازیکنان ایرانی در این تصاویر هیچ سنخیتی با فضای ملتهب این روزهای کشور ندارد.

عادل کلاه‌کج، بازیکن سابق پرسپولیس، در همین راستا، استوری‌ ای منتشر کرد و از بازیکنان تیم ملی انتقاد کرد که به خاطر کیان‌ها بهتر بود چنین «لوندبازی‌ هایی» صورت نمی‌ گرفت.

هوشنگ گلمکانی، منتقد مشهور سینما نیز با «مبتذل» خواندن ژست های بازیکنان تیم ملی فوتبال، تصاویر آن ها را به «یک کمدی و شوخی لوس و بدساخت در موقعیتی تراژیک» تشبیه کرد.

دیجیاتو
۹ نظر

ورود

 • امیر آبان ۲۸, ۱۴۰۱

  میدونید وحشی نامتمدن به چه جونوری گفته میشه؟
  جونوری که بر خلاف کل دنیا، از پیروزی تیم ملیش ناراحت میشه.
  بی تمدنی و بی اصالتی فکر کردید به چی میگن مگه؟

  • علی آبان ۲۸, ۱۴۰۱

   ترجیح میدیم وحشی نامتمدن باشیم تا مزدور ماله کش

   • بماند... آبان ۲۸, ۱۴۰۱

    درود بر شرفت علی‌جان .. لازم نیست جواب این جیره‌خورهارو بدی. این‌ها عقل و شعورشون در گرو تعصب قومیت و مذهب معنی پیدا می‌کنه.

  • PH آبان ۲۸, ۱۴۰۱

   در مورد چیز های میگی که شعور درکش برا اقایون سخته!!!
   سایت روزیاتو ایرانی هستید یا عبری عربی؟؟؟

  • اگه اين وحشي گري هست چه بهتر آبان ۲۸, ۱۴۰۱

   Kl

 • امیر رضا آبان ۲۸, ۱۴۰۱

  فقط منم که نمیتونم در مورد نگاه های طارمی و جهانبخش به همدیگه فکر خوب کنم؟

 • دیاکو آبان ۲۸, ۱۴۰۱

  امیدوارم تیمهای انگلیس، آمریکا و ولز تیم ایران رو شکست سنگینی بدن و ۸۰ میلیون ایرانی رو خوشحال کنن

  • PH آبان ۲۸, ۱۴۰۱

   از طرف خودت حرف بزن نه ۸۰ میلیون ایرانی!

  • فرشاد آبان ۲۸, ۱۴۰۱

   حق گفتی، بعضیا باید شکستهای بزرگی بخورن تا شاید بخودشون بیان و ادم بشن!!