افشاگری دراگان اسکوچیچ از ماجرای برکناریش از تیم ملی و انتقاد تند از مهدی طارمی

افشاگری دراگان اسکوچیچ از ماجرای برکناریش از تیم ملی و انتقاد تند از مهدی طارمی

امروز تیم ملی ایران در اولین مسابقه خود در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به مصاف تیم ملی انگلیس خواهد رفت، در شرایطی که جنجال های اخیر تیم ملی و اعتراضات در کشور جو متفاوتی را بر حضور تیم ملی در قطر حکمفرما کرده است. در این میان، دراگان اسکوچیچ سرمربی سابق تیم ملی که در اتفاقی جنجالی و علیرغم بردن تیم ملی به جام جهانی، به یکباره برکنار و کارلوس کی روش جایگزین وی شد به افشاگری در مورد تیم ملی و گروه بندی در میان بازیکنان و اتفاقاتی پرداخته است که برکناری او از سرمربیگری تیم ملی را در پی داشت.

افشاگری بی سابقه دراگان اسکوچیچ در مورد مهدی طارمی و سردار آزمون

همشهری آنلاین در این باره نوشته است:

تیم ملی فوتبال ایران امروز دوشنبه و با دیدار مقابل انگلیس کار خود را در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر آغاز می‌کند. هدایت ایران در این رقابت‌ها بر عهده کارلوس کی روش پرتغالی است اما کسی نیست که بتواند نقش دراگان اسکوچیچ سرمربی کروات را در صعود ایران به جام جهانی انکار کند.

اسکوچیچ در شرایطی هدایت تیم ملی را به جای مارک ویلموتس بر عهده گرفت که ایران در آستانه حذف در همان مرحله مقدماتی بود اما اسکوچیچ توانست صعود بی دردسر و آسانی را برای ایران رقم بزند. او در ۱۸ بازی روی نیمکت ایران صاحب ۱۵ برد، یک تساوی و ۲ باخت شد تا آمار خوبی را از خود بر جای بگذارد.

افشاگری بی سابقه دراگان اسکوچیچ در مورد مهدی طارمی و سردار آزمون

اخراج اسکوچیچ از تیم ملی و بازگشت کی روش، با انتخاب مهدی تاج به عنوان رئیس جدید فدراسیون فوتبال عملی شد. اتفاقی که بعد از گذشت چند ماه، هنوز باعث نشده که دلخوری اسکوچیچ از اقدام فدراسیون ایران به پایان برسد؛ بخصوص اینکه او می‌توانست امروز روی نیمکت ایران در جام جهانی نشسته باشد.

این مربی کروات در تازه‌ترین گفتگوی خود به افشاگری از اتفاقاتی پرداخت که در زمان حضورش در تیم ملی رخ داد و از باند سه نفره مهدی طارمی، کریم انصاری‌فرد و احسان حاج صفی علیه خود سخن گفت. به گفته اسکوچیچ، این اتفاق در حالی رخ داد که حاج صفی و انصاری‌فرد با نظر رئیس سابق فدراسیون فوتبال (شهاب الدین عزیزی خادم) در حال اخراج از تیم ملی ایران بودند و او مانع شده بود.

اسکوچیچ در ابتدا گفت: من جانشین مارک ویلموتس بلژیکی شدم که ایران را به شرایطی رساند که برای عبور از مسابقات مقدماتی اجازه نداشتیم حتی یک امتیاز از دست بدهیم. او دو بازی مقابل هنگ کنگ و کامبوج را برد، بقیه را باخت و هفت میلیون دلار دستمزد گرفت.

وی افزود: بعد از اینکه هدایت ایران را در اختیار گرفتم، یک امتیاز هم از دست ندادم. بحرین را خارج از خانه و عراق را بردیم که سال هاست آنها را شکست نداده‌اند. در گروه دوم مقدماتی جام جهانی، کره جنوبی، عراق، امارات، سوریه و لبنان را پشت سر گذاشتیم و بعد مردی که ویلموتس را آورد و بدهی‌های کلان گذاشت، رئیس فوتبال ایران شد.

سرمربی سابق تیم ملی ایران تاکید کرد: کسی که دوباره به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شد، کارلوس کی روش پرتغالی را آورد که به عنوان مربی با کلمبیا و مصر در این مسابقات ناکام ماند. او کاری را که من سه سال انجام داده بودم به دست گرفت.

اسکوچیچ با گلایه از اتفاقاتی که برایش رخ داد، اظهار کرد: من سزاوار احترام بیشتری بودم، هیچکس نمی‌تواند انکار کند که آنها را از رتبه ۳۳ به ۲۲ در رنکینگ فیفا رساندم. وقتی از تهران می‌رفتم، مردم به من گفتند «به خاطر کاری که با تو کردند، ما را ببخشید» و طبق رسم آنجا، شانه‌ام را بوسیدند.

وی گفت: نمی‌خواستم مشکلات را علنی کنم چون می‌خواستم جو آرام را در تیم حفظ کنم. برای من مهم بود که در همه تصمیمات خودم باقی بمانم. من خودم را با ملادن زگانیر، ماریو توت و کرونوسلاو رندولیچ که خودشان را وقف به دست آوردن یک نتیجه تاریخی کردند، هزینه کردم.

سرمربی سابق تیم ملی ایران در خصوص آینده اش تاکید کرد: در حال حاضر چند پیشنهاد از تیم‌های ملی و باشگاه‌های آسیایی دارم اما عجله‌ای ندارم. می‌خواهم بالاخره باشگاه یا تیم ملی را تحویل بگیرم که جاه طلبی‌های بزرگی دارد، چون به جز فولاد ایران، همیشه زمانی سرمربی یک تیم شده‌ام که همه چیز در حال فروپاشی بود.

اسکوچیچ همچنین در ادامه تصریح کرد: در فوتبال کلمه اصلی «بستگی» است. موفقیت در یک لحظه خاص به چیزهای زیادی بستگی دارد. فولاد که در زمان حضور من قهرمان ایران بود در فصل بعد به مقام اول نرسید زیرا ۲۴ ساعت مانده به شروع مسابقات هشت بازیکن استاندارد من به خدمت سربازی فراخوانده شدند.

بخش اصلی مصاحبه اسکوچیچ که افشاگری علیه ستاره‌های تیم ملی ایران است، از اینجا شروع می‌شود؛ با سئوالی درباره اختلافاتش با مهدی طارمی مهاجم پورتو که منجر به کنار گذاشتن او از دو مسابقه شد؛ اما طارمی در نهایت به تیم ملی ایران بازگشت و به زعم اسکوچیچ، یکی از دلایل جدایی‌اش بود.

سرمربی سابق ایران گفت: هیچکس با طارمی در پورتو مشکلی ندارد اما در ایران جایی که او مقام خدایی دارد، فکر می‌کرد که حق دارد در کارهایی که به او ارتباطی ندارد دخالت کند. وقتی همه مسابقات را می‌بردیم، طارمی علناً می‌گفت که جو خوب نیست.

وی افزود: طارمی باورش نمی‌شد در دو بازی که بردیم او را کنار گذاشته باشم. حاج صفی و انصاری‌فرد دو بازیکن از آاک یونان که در پایان دوران حرفه‌ای خود بودند به او پیوستند. آنها فکرش را نمی‌کردند که من آنها را چند ماه قبل از اینکه رئیس وقت فدراسیون (عزیزی خادم) می‌خواست آنها را کنار بگذارد، نجات دادم. آنها وقتی دیدند در جنگ با دیگران شکست می‌خورند به طارمی پیوستند.

سرمربی سابق تیم ملی ایران یادآور شد: طارمی را فراموش کردم و دوباره به همان روش ادامه دادم. کی روش، سرمربی سابق و فعلی ایران زمانی به او کمک کرد تا به ریو آوه پرتغال بیاید و حالا او را به جام جهانی خواهد برد.

اسکوچیچ همچنین در خصوص سردار آزمون دیگر مهاجم ایران که از او در مدت زمان حضورش در ایران حمایت کرده بود، اظهار کرد: آزمون کاملاً برعکس طارمی، متواضع و خوش قلب است و با اینکه نابغه فوتبالی است، به راحتی می‌توانید او را هدایت کنید. مربی می‌تواند بازیکنی را هدایت کند که خودش بخواهد. این با طارمی غیر ممکن بود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • علی آبان ۳۰, ۱۴۰۱

    چقدر این طارمی چندش و تهوع آوره..