با ۳ داور زن که با قضاوت در جام جهانی قطر تاریخ ساز می‌شوند آشنا شوید

با ۳ داور زن که با قضاوت در جام جهانی قطر تاریخ ساز می‌شوند آشنا شوید

گزارش های حاکی از آن است که قرار است برای اولین بار در تاریخ جام جهانی فوتبال از داوران زن استفاده شود.

استفانی فراپارت (Stéphanie Frappart) ۳۸ ساله متولد فرانسه، سلیما موکاسانگا (Salima Mukasanga) ۳۴ ساله اهل رواندا و یوشیمی یاماشیتا (Yoshimi Yamashita) ۳۶ ساله، مربی تناسب اندام ژاپنی، همگی در این دوره از مسابقات جام جهانی در قطر حضور خواهند داشت.

این اولین بار در تاریخ ۹۲ ساله معتبرترین تورنمنت فوتبال است که یک زن مسابقه‌ای را قضاوت می‌کند.

داوران زن برای اولین بار در جام جهانی مردان قضاوت می‌کنند

فراپارت ۳۸ ساله پیش از این هم به عنوان اولین زنی که در مسابقات لیگ یک فرانسه، لیگ قهرمانان اروپا و مسابقات مقدماتی جام جهانی داوری کرده بود، تاریخ ساز شده بود.

او که در سال ۲۰۰۹ داور واجد شرایط فیفا شد درباره میزبانی کشور قطر و قوانین سختگیرانه‌اش برای زنان گفت: «من برای مسابقات آنجا خواهم رفت، نه محیط زیست و مسائل دیگر. اما شاید این جام جهانی باعث بهبود حقوق زنان در این کشور شود.»

داوران زن برای اولین بار در جام جهانی مردان قضاوت می‌کنند

موکانسانگا، مامای رواندایی و یاماشیتا، مربی تناسب اندام نیز برای قضاوت در صحنه جهانی مسابقات فوتبال انتخاب شده‌اند. این مقامات زن اعلام کرده‌اند که از اعتماد به نفس کافی برای قضاوت در برابر دیدگان تماشاچیان سرتاسر جهان که تمام تصمیمات آنها را زیر نظر دارند، برخوردارند.

یاماشیتای ۳۶ ساله اولین زنی بود که در لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۹ یک مسابقه را داوری کرد و موکانسانگا اولین زنی که ابتدای سال جاری میلادی در جام ملت های آفریقا به عنوان داور ظاهر شد.

داوران زن برای اولین بار در جام جهانی مردان قضاوت می‌کنند

پیر لوئیجی کولینا، داور افسانه ای و رئیس کمیته داوران درباره انتخاب داوران زن برای قضاوت در رقابت های جام جهانی گفت: «برای ما آنها داور و مسئول مسابقات هستند.»

کولینا که قضاوت فینال جام جهانی ۲۰۰۲ را در کارنامه خود دارد اضافه کرد که این زنان به خاطر جنسیتشان انتخاب نشده‌اند و اجازه دارند بازی هایی را که در کشورهایی نظیر عربستان سعودی و ایران برگزار می‌شود نیز قضاوت کنند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود