DragonFire؛ توپ لیزری ۱۰۰ میلیون پوندی بریتانیا به سبک «جنگ ستارگان» تست شد

DragonFire؛ توپ لیزری ۱۰۰ میلیون پوندی بریتانیا به سبک «جنگ ستارگان» تست شد

یک توپ لیزری که قرار است شبیه سلاح های مربوط به نبردهایی به سبک جنگ ستارگان باشد، اولین تست خود را با موفقیت انجام داد. سیستم لیزری DragonFire ساخت بریتانیا توانسته از فاصله بیش از دو مایلی یک پهپاد را ساقط کند. اولین سلاح لیزری مرگبار بریتانیا بعد از این تست موفق می تواند برای نابود کردن جت های جنگنده، کشتی های جنگی و موشک های مافوق صوت به کار گرفته شود. همانند صحنه ای از یک فیلم علمی تخیلی، نمونه اولیه سیستم جدید و ۱۰۰ میلیون پوندی DragonFire توانسته پهپادی را از فاصله بیش از ۲ مایلی ساقط کند.

توپ لیزری DragonFire با موفقیت شلیکی 2 مایلی انجام داد

این پلتفرم تسلیحاتی که فرماندها نظامی بریتانیا می گویند میدان نبرد آینده را به شدت تغییر خواهد داد نیازی به هیچ مهماتی ندارد. به جای آن، این توپ لیزری از یک اشعه نامرئی ۵۰ کیلو واتی استفاده می کند تا اهدافی کوچکتر از یک سکه یک پوندی را با سرعتی به اندازه سرعت نور هدف قرار دهد. این توپ لیزری که توسط دانشمندان بریتانیایی ساخته شده دقتی بسیار بالا در هدف قرار دادن اهداف خود دارد. این سلاح پیچیده با قدرت تمام در اولین شلیک خود توانست تست اولیه اش در هفته گذشته را با موفقیت به پایان برساند.

توپ لیزری DragonFire با موفقیت شلیکی 2 مایلی انجام داد

DragonFire از آینه ها و لیزرهای پرقدرتش برای متمرکز کردن گرما روی یک نقطه استفاده می کند که باعث شد یک کوادکوپتر در عرض چند ثانیه منفجر شود. اگر چه این تست با موفقیت انجام شده اما DragonFire هنوز راه زیادی برای قرار گرفتن در اختیار ارتش در پیش دارد. به خاطر انرژی مورد نیازش، انتظار می رود که سیستم DragonFire روی یکی از کشتی های جنگی ناوگان نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا به کار گرفته شود یا به عنوان یک سیستم دفاع هوایی دائمی روی زمین استفاده شود. اما ایده هایی برای استفاده از آن روی خودروهای زرهی برای نیروی زمینی ارتش بریتانیا نیز وجود دارد.

این تکنولوژی روزی می تواند برای غرق کردن قایق ها و آسیب زدن به کشتی های جنگی، ساقط کردن هواپیماهای جنگی و حتی نابود کردن موشک های هایپرسونیک مرگبار نیز به کار گرفته شود که آنقدر سریع هستند که می تواند فاصله مسکو تا لندن را در تنها ۹ دقیقه طی کنند. اما وزارت دفاع بریتانیا گفته است که این سیستم لیزری به احتمال فراوان نقش سیستم دفاع هوایی را خواهد داشت و روی ناوگان ۶ میلیارد پوندی شش ناوشکن کلاس Type 45 نصب خواهد شد که در حال حاضر روزآمدسازی هایی روی سیستم تامین انرژی آن ها در حال انجام است.

اگر شلیک اول سیستم DragonFire توانست بردی ۲.۱ مایلی داشته باشد اما برد حداکثر آن هنوز سری است. این سیستم توپ لیزری به طور کامل در بریتانیا و توسط محققان Leonardo, QinetiQ و MBDA توسعه یافته است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۹ نظر

ورود

 • . آذر ۶, ۱۴۰۱

  بریتانیا پیشرفت های بسیاری در ضمینه نظامی بعد از تضعیف پس از جنگ سرد داشته است. ساخت ناو شکن های بسیار ، سلاح های پیشرفته و انجام تحقیقات بسیار

 • محمد آذر ۷, ۱۴۰۱

  بدبخت شدیم همین چند روز پیش بود سردار می گفت برای مقابله با موشکهای هایپر سونیک ایران تا ده ها سال حریفی نخواهد داشت

  • عارف آذر ۸, ۱۴۰۱

   سلام به شکر خدا ایران در توانمندی نظامی بسیار دست بالا را داد ایران میتواند در رادارهای دشمن نفوذ کند. و آنها را مختل سازد یا سیستم رادار دشمن را در اختیار خود بگیرد. ضمنا ما هم از سلاح لیزری بی نسیب. نیستیم معمولا سلاح لیزری برد کمی دارد و مقابله با چند حدف همزمان از چند جهت متفاوت کار را برایش مشکل میکند

   • سیدجلال بختیاری آذر ۱۱, ۱۴۰۱

    دقیقا اینقدردرصنعت نظامی هوایی وموشکی توانا شدیم که حریف نداریم نامردابجاش ازراههای زمینی نفوذمیکنند مثل جاده قم شورابادوتورقوزابادبانیسان وخاورمیان کل اسنادومدارک یه سایت موشکی وهسته ای بسیارسری ومخفی رابارمیزنن ومیبرن اسراییل اقا یه سلاح که نیسانوازبین ببره بسازیدهمیشه پای یک نیسان درمیان است

  • مهدی آذر ۸, ۱۴۰۱

   امتحان کردی که بدبخت شدی???

   • سیدجلال بختیاری آذر ۱۱, ۱۴۰۱

    معلوم نیست امتحان کردن نمیخوادموشک داریم اینهمه یعنی مثلا خیلی بعدیه لقمه نون چیه نداریم هایپرسونیک داریم باضمانت وگارانتی ده ساله بعدحسابمیکنیم میبینیم یه عصب کشی خیلی معمولی بالای ده میلیون تومنه پول نداریم مجبوریم تا صبح عربزنیم انشالله به هول وقدرت امثال تو خودمون بدیارباقی رانده شدیم احتیاجی نیست بشتابیم من که خودم دارم میرم توچرا هولم میدی کل ملت به فلاکت افتادن که چی موشک داریم میخام نداشته باشیم هزارسال سیاه

 • ماشااله آذر ۷, ۱۴۰۱

  خخخخخخخ عمرابتونه هایپرسونیکاشکارکنه ازایناکه ایرانم داره بعدش بردش خیلی کمه وبیشترجنبه خرکردن عربهاراداره

 • حسن آذر ۸, ۱۴۰۱

  به امید ایزد منان سپاه ایران هم چنین سلاحی تولید خواهد کرد

 • 007 آذر ۸, ۱۴۰۱

  سوال:
  پس از هر بار شلیک چقدر زمان میخواد تا مجدد آماده بشه؟ آیا قابلیت شلیک پیاپی را داره؟
  و سامانه رهگیری موشک یا پهباد و … چگونه عمل میکنه؟ منظورم اینه که اگر همزمان ۲۰ موشک از چند جهت بیاد چطور می‌تونه مقابله کنه؟
  به دنیای واقعی جنگ ستارگان خوش آمدید 🙂