GLSDB؛ اولین بمب های کوچک و ارزان قیمت ایالات متحده با برد ۱۵۰ کیلومتر در راه اوکراین

GLSDB؛ اولین بمب های کوچک و ارزان قیمت ایالات متحده با برد ۱۵۰ کیلومتر در راه اوکراین

پنتاگون در حال بررسی پیشنهاد بویینگ برای ارسال بمب های ارزان قیمت و کوچک اما نقطه زنی به اوکراین است که روی راکت های فراوان موجود نصب می شوند و بدین ترتیب کی یف بتواند فراتر از خطوط تهاجمی روسیه را هدف قرار دهد، در شرایطی که غرب تلاش دارد به درخواست های اوکراین برای سلاح های بیشتر و توانمندتر کنار بیاید.

اولین بمب های GLSDB امریکایی در راه اوکراین

فهرست سلاح هایی که ایالات متحده و متحدان اروپایی اوکراین در اختیار این کشور قرار داده اند رو به اتمام است و اوکراین خواستار سلاح های تازه و پیشرفته تری است، در حالی که سلاح هایی که تاکنون در اختیار این کشور قرار می گرفت عمدتاً سلاح هایی قدیمی تر بود که توسط کشورهای عضو ناتو اهدا می شد. اما در شرایطی که جنگ روسیه و اوکراین به بن بست رسیده است، اوکراین از غرب می خواهد سلاح های بهتر و دوربردتری در اختیار این کشور قرار دهد تا موازنه جنگ را به سود خود تغییر دهد. اوکراین که این روزها به دلیل حملات موشکی روسیه در تاریکی فرو رفته است، با نیاز فزاینده به سلاح های پیشرفته تر روبروست در شرایطی که جنگ در اوکراین به درازا کشیده شده است.

اولین بمب های GLSDB امریکایی در راه اوکراین

در این شرایط، بویینگ پیشنهاد داده که سیستمی موسوم به بمب شعاع کوچک زمین پرتاب (Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB)) در اختیار اوکراین قرار گیرد، یکی  از چندین برنامه ای که غرب برای دادن مهمات های جدید به اوکراین دارد. اگر چه ایالات متحده درخواست اوکراین برای موشک های ATACMS با برد نزدیک به ۳۰۰ کیلومتر را رد کرده است اما برد ۱۵۰ کیلومتری GLSDB به اوکراین امکان می دهد تا اهداف نظامی باارزش روسیه که تاکنون دور از دسترس بودند را نیز هدف قرار دهد و به این کشور کمک می کند تا ضدحمله های اخیر خود را با ایجاد آشوب در پشت خطوط تهاجمی روسیه پیش ببرد.

اولین بمب های GLSDB امریکایی در راه اوکراین

انتظار می رود که سیستم های GLSDB حتی در بهار اخیر در اختیار اوکراین قرار گیرند که شامل بمب کوچک GBU-39  با موتور راکت M26 هستند که هر دو در زرادخانه تسلیحاتی ایالات متحده به وفور یافت می شوند. داگ باش، فرمانده بخش خرید سلاح در ارتش ایالات متحده، هفته گذشته به خبرنگاران گفت که این کشور قصد تسریع تولید گلوله های توپخانه ۱۵۵ میلیمتری توسط پیمانکاران دفاعی خود را دارد، گلوله هایی که در حال حاضر تنها در تاسیسات دولتی تولید می شوند. حمله روسیه به اوکراین تقاضا برای سلاح ها و مهمات های آمریکایی را به شدت افزایش داده است، در حالی که متحدان ایالات متحده در شرق اروپا سفارش های زیادی برای انواع مختلفی از تسلیحات نظامی آمریکایی ثبت کرده اند.

خروج ایالات متحده از افغانستان باعث شد که بمب های هواپرتاب بسیاری بدون استفاده و در دسترس باشند. این بمب ها را نمی توان به سادگی روی هواپیماهای اوکراینی نصب کرد اما در شرایط کنونی، اوکراین و ایالات متحده به دنبال راه هایی خلاقانه برای تبدیل کردن آن ها به سلاح هایی با قابلیت رویارویی با روسیه هستند. اگر چه تاکنون تعداد زیادی سیستم تسلیحاتی GLSDB ساخته شده، اما موانع لجستیکی بسیاری برای قرار دادن رسمی آن ها در اختیار اوکراین قرار دارد. طرح بویینگ باید از رویه های بررسی طولانی مدت معمول پنتاگون معاف شده و دستکم ۶ تامین کننده نیز در آن مشارکت داشته باشند تا بتوان GLSDB را به سرعت در اختیار اوکراین قرار داد.

سیستم GLSDB به طور مشترک توسط SAAB AB و بویینگ ساخته شده و از سال ۲۰۱۹ در حال توسعه بوده است. در ماه اکتبر گذشته بود که مایکل جوهانسون از مدیران ارشد SAAB اعلام کرد که انتظار قراردادهایی فوری برای این سیستم جدید را دارد. بر اساس پیشنهاد بویینگ، بخش زیادی از این سیستم توسط ایالات متحده تامین می شود. موتور راکت M26 نیز به وفور در ارتش ایالات متحده یافت شده و هر بمب GBU-39 نیز حدود ۴۰,۰۰۰ دلار هزینه دارد که باعث می شود سیستم تمام شده GLSDB ارزان قیمت بوده و قطعات اصلی آن کاملاً آماده و در دسترس باشند.

اولین بمب های GLSDB امریکایی در راه اوکراین

اگر چه کمپانی های تسلیحاتی عمده آمریکایی به دلیل تقاضای بالا با مشکل تامین مواجه هستند اما این فاکتورها باعث شد که شاید در اوایل سال ۲۰۲۳ نیز شاهد تحویل سیستم های GLSDB به اوکراین باشیم. GLSDB یک سیستم با هدایت جی پی است است که می تواند با جمینگ الکترونیکی مقابله کند و در تمام شرایط آب و هوایی قابل استفاده است و البته می توان آن را علیه خودروهای زرهی نیز به کار برد. GBU-39 که به عنوان کلاهک این سیستم به کار می رود نیز دارای بال های کوچک تا شونده است که به آن امکان می دهد در هوا بیش از ۱۰۰ کیلومتر پرواز کند، اگر از یک هواپیما پرتاب شود، و اهدافی با شعاع کمتر از یک متر را نیز هدف قرار دهد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود