اولین مصاحبه کارلوس کیروش بعد از جام جهانی و افشای مبلغ قرارداد او با تیم ملی

اولین مصاحبه کارلوس کیروش بعد از جام جهانی و افشای مبلغ قرارداد او با تیم ملی

شکست سنگین تیم ملی فوتبال مقابل تیم ملی انگلیس و در نهایت حذف ایران از جام جهانی فوتبال انتقادات بسیاری را متوجه کارلوس کیروش، سرمربی این تیم کرد. در این میان یک روزنامه عربی مبلغ قرارداد کیروش با تیم ملی فوتبال ایران را فاش کرده که نشان می‌دهد این مربی از بسیاری از مربیان تیم های حاضر در جام جهانی ازجمله کانادا، لهستان و کرواسی دستمزد بیشتری دریافت کرده است.

روزنامه الاقتصادیه عربستان روز گذشته در گزارشی مبلغ قرارداد مربیان حاضر در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را منتشر کرد. بر این اساس، هانسی فلیک سرمربی آلمان با مبلغ ۶.۵ میلیون یورو در صدر قرار دارد و گرت ساوتگیت و دیدیه دشان سرمربی تیم های ملی انگلیس و فرانسه به ترتیب با ۵.۸ و ۳.۸ میلیون یورو دوم و سوم هستند.

طبق اعلام این روزنامه، مبلغ قرارداد کارلوس کیروش پرتغالی با تیم ملی ایران ۵۸۰ هزار یورو است. البته قرارداد کی روش با ایران سه ماهه و تا پایان جام جهانی قطر بسته شده بود.

به گفته مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال، قرارداد کیروش صرف‌نظر از پاداش‌ های جام جهانی ماهانه ۵۰ هزار یورو بوده و احتمالا محاسبه روزنامه الاقتصادیه هم بر اساس همین مبلغ ماهانه بوده است.

سرمربی ایران با احتساب همین قرارداد، در رده بیست و سوم مربیان جام جهانی قرار گرفته است. گفتنی است قرارداد سالانه کی‌روش از مربیان کرواسی، لهستان، کانادا، ولز، غنا، سنگال، کاستاریکا، کامرون و تونس بیشتر است.

افشای رقم قرارداد کارلوس کیروش؛ اولین مصاحبه کیروش بعد از حذف از جام جهانی

​اولین مصاحبه کارلوس کی روش بعد از جام جهانی قطر

کارلوس کی‌روش چند روز قبل بعد از جلسه با مهدی تاج، بدون آنکه توضیحی در مورد نتایج تیم ملی در جام جهانی ارائه دهد، ایران را ترک کرد. اما با گذشت چند روز حالا سرمربی تیم ملی ایران با یک مصاحبه تلویحا اشاره کرده که دوست دارد در تیم ملی بماند.

کی روش در مصاحبه خود با خبرگزاری فارس صراحتا به منتقدان خود گفته نوک پیکان انتقاداتتان را به سمت من بگیرید و قدر بازیکنان تیم ملی را بدانید. از ادبیات این مربی پرتغالی کاملا مشخص است که دوست دارد در ایران بماند، اما این واقعیت را نمی‌توان کتمان کرد که افکار عمومی مثل قبل موافق ماندن کی‌روش نیست و بسیاری از مردم و کارشناسان معتقدند که تیم ملی روی نیمکت و البته در مستطیل سبز نیاز به تغییر دارد.

افشای رقم قرارداد کارلوس کیروش؛ اولین مصاحبه کیروش بعد از حذف از جام جهانی
  • به جهنم رفتیم، وارد بهشت شدیم و الان در برزخ هستیم

کیروش درباره عملکرد تیم ملی در جام جهانی گفت: «در اولین بازی مقابل انگلیس به جهنم رفتیم. بعد از آن در بازی دوم (مقابل ولز) به بهشت فرود آمدیم و در بازی سوم هم این اعتقاد را دارم در حالت بین جهنم و بهشت و در برزخ بودیم. به خاطر اینکه متاسفانه یک گل در نیمه اول از آمریکا خوردیم در شبی که در نیمه اول آنها بهتر از ما بودند. در نیمه دوم ما بهتر از آمریکا بودیم اما نتوانستیم به گل دست پیدا کنیم. بعضی مواقع فوتبال بی رحم است.»

افشای رقم قرارداد کارلوس کیروش؛ اولین مصاحبه کیروش بعد از حذف از جام جهانی
  • درس‌های خیلی مهمی از جام جهانی گرفتیم

کارلوس کیروش افزود: «فکر می‌کنم مقابل آمریکا بیش از آنکه لازم بود را انجام دادیم تا بتوانیم امتیاز کسب کنیم و صعود کنیم. ولی چیزی که الان مهم است آینده فوتبال ایران است و به نظرم ما درس‌های خیلی مهمی از این جام جهانی گرفتیم که باید خودمان را با آن بالا ببریم. البته نمی‌خواهم خارج از چارچوب مستطیل زمین بازی فوتبال صحبتی داشته باشم. قبلا در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ همیشه این حرف را می‌زدم. اگر می‌خواهید موفق شوید و در سطح بهترین تیم های جهان قرار بگیرید فوتبال ایران باید کارهای بیشتری انجام دهد. مساله فقط صحبت تیم یا آماده سازی بازیکنان نیست. کاری که باید انجام شود رشد و ارتقا در تمام سطوح است. به خاطر اینکه در آخر تیم ملی همیشه نتیجه پیشرفت و تکامل کلی فوتبال است.

افشای رقم قرارداد کارلوس کیروش؛ اولین مصاحبه کیروش بعد از حذف از جام جهانی
  • بازیکنان تیم ملی دشمنان مردم یا کشور نیستند

سرمربی تیم ملی فوتبال درباره برخی حواشی غیرفوتبالی ایجاد شده درباره تیم ملی عنوان کرد: «در ابتدا باید بگویم تلاش زیادی کردیم و بازیکنان واقعا قهرمانانه جنگیدند. برای من افتخار بود که در کنار این بازیکنان باشم. خیلی تلاش کردند، خیلی از خود گذشتگی کردند. اگر بخواهم در یک کلمه به شما بگویم خیلی به آنها افتخار می‌کنم. اما دو درس گرفتیم که ما باید به این دو درس خوب فکر کنیم. در درجه اول بازیکنان تیم ملی دشمنان مردم یا دشمنان کشور نیستند. اگر کسی بخواهد این‌طور وانمود کند که بازیکنان تیم ملی دشمنان هواداران یا برخی مردم هستند اشتباه است. یک روند اشتباه بود که متاسفانه اتفاق افتاد و واقعیتش فکر می‌کنم منصفانه و صحیح هم نبود.

افشای رقم قرارداد کارلوس کیروش؛ اولین مصاحبه کیروش بعد از حذف از جام جهانی
  • تمام این اتفاقات نمی‌تواند عملکرد ما در جام جهانی را توجیه کند

کیروش گفت: «در فوتبال بردن مقابل حریفانی در این سطح ( انگلیس، ولز و آمریکا) به خودی خود خیلی دشوار است. ولی این بار تیم ملی مجبور شد نه تنها مقابل حریفان بازی کند بلکه حتی مقابل برخی از خودی‌ها هم باید بازی می‌کردیم. در یک برهه خیلی کوتاه بخشی از مردم علیه تیم ملی شدند و تلاش کردند تیم ملی را مقابل مردم قرار دهند. متاسفانه در یک کانال بسیار تاریک افتادیم که هیچ برنده‌ای نداشت. البته این مطالب نمی‌تواند دلایلی برای توجیه نتایج به دست آمده در جام جهانی باشد.

افشای رقم قرارداد کارلوس کیروش؛ اولین مصاحبه کیروش بعد از حذف از جام جهانی
  • پیروزی هم مقابل حریفان و هم خودمان، ماموریتی غیرممکن است

کی روش ادامه داد: «بازهم تکرار می‌کنم بردن مقابل این‌گونه حریفان بین المللی به خودی خود سخت است. اگر بخواهیم هم مقابل حریفان این کار را انجام دهیم هم مقابل خودمان‌، این ماموریت به یک ماموریت غیر ممکن تبدیل می‌شود.

کی روش با اشاره به شانس صعود تیم ملی به مرحله حذفی جام جهانی گفت: «خیلی نزدیک به صعود بودیم ولی در همان لحظه‌ها هم خیلی دور. فقط صحبت از ارتقای سطح تکنیکی و تاکتیکی‌مان نبود. باید از لحاظ روحی و روانی و ذهنی قوی می‌بودیم. به خاطر همین هم است که می‌گویم از نتایج خوشحال نیستم. دلگیر و ناراحتم. همه ما ناراحت هستیم. هم من، هم سایر کادر فنی و هم بازیکنان. به خاطر اینکه حس می کنیم نتیجه دست ما بود. یک جایی نتیجه دست ما بود ولی خودمان گذاشتیم که این نتیجه از دست ما برود. گذاشتیم آن لحظه جادویی‌، آن لحظه اعجاز انگیز از دستمان فرار کند. به همین خاطر همه ما از این موضوع بسیار ناراحت هستیم.

افشای رقم قرارداد کارلوس کیروش؛ اولین مصاحبه کیروش بعد از حذف از جام جهانی
  • سخت است، صبح بیدار شوید؛ لبخند بزنید یا نزنید، دشمن می‌شوید

او ادامه داد: «هدایت تیم ملی ایران برای من افتخار بود. ولی مخصوصا بسیار بسیار افتخار می کنم و مفتخر هستم از بازیکنان تیم ملی ایران. بازیکنانی بی‌نظیر با روحیه جنگجویی بسیار بالا. کلام آخر هم بازهم به مردم است که واقعا احترام بگذارند و افتخار بکنند به این جوانان. خیلی سخت است که صبح بیدار شوی و اگر لبخند بزنی با لبخندت تبدیل به دشمن شوی. اگر لبخند هم نزنی بازهم تبدیل به دشمن شده‌ای. هیچ کسی نمی‌تواند با این شرایط کنار بیاید. شرایط بسیار سختی بود. بازهم خیلی دوستانه از همه تمنا می‌کنم که اگر خواستند انگشت انتقادات را به سمت یک نفر نشان دهند این انگشت را به صورت من نشان دهند. قهرمانانتان (ملی پوشان) را رها کنید به خاطر اینکه آنها تمام تلاششان را کردند.

افشای رقم قرارداد کارلوس کیروش؛ اولین مصاحبه کیروش بعد از حذف از جام جهانی

ملی پوشان پاداش های جام جهانی را پس زدند

گفته می‌شود حواله های اهدایی به ملی پوشان ایراداتی داشته که باعث ناراحتی بازیکنان تیم ملی شده است، این در حالی است که علل متفاوتی درباره تمایل ملی پوشان برای زدن قید دریافت حواله اهدایی به آنان شنیده می‌شود. حال باید منتظر ماند تا اطلاعات دقیق‌تری پیرامون تصمیم احتمالی ملی پوشان و انگیزه واقعی آنان منتشر شود.

بازیکنان تیم ملی که بعد از حدود یک سال هنوز پاداش صعود به جام جهانی را دریافت نکرده بودند، با موافقت وزیر ورزش به خواسته خود رسیدند و البته در آستانه بازی با امریکا ۱۵ هزار دلار نیز پاداش گرفتند.

افشای رقم قرارداد کارلوس کیروش؛ اولین مصاحبه کیروش بعد از حذف از جام جهانی

بعد از شکست یک بر صفر مقابل آمریکا اما دریافت حواله واردات یک خودرو خارجی به ایران، جنجال‌های بسیاری به راه انداخت. خیلی از ورزشکاران رشته‌های مختلف لب به اعتراض گشودند و مدعی شدند چرا چنین پاداش‌هایی فقط به بازیکنان تیم ملی فوتبال تعلق می‌گیرد. بازیکنان تیم ملی اما پاداش صعود به جام جهانی ۲۰۲۲ را طبق وعده قبلی دریافت کرده بودند. اتفاقی که سال ۲۰۱۴ هم رخ داد و بازیکنان تیم ملی در آن مقطع نیز مجوز وارد کردن یک خودرو را دریافت کردند.

حالا بعد از این اعتراض‌ها ماجراهای جالبی درباره دریافت حواله از سوی بازیکنان تیم ملی فوتبال شنیده می‌شود. گویا تاریخ این حواله‌ها برای حدود دو سال قبل است و باید بازنگری دیگری درباره آنها انجام شود. پروسه به روز کردن تاریخ یک موضوع مهم است که مشخص نیست آیا انجام خواهد شد یا نه.

افشای رقم قرارداد کارلوس کیروش؛ اولین مصاحبه کیروش بعد از حذف از جام جهانی

از سوی دیگر حواله وارد کردن یک خودروی خارجی، تبصره‌هایی نیز دارد که باعث می‌شود قیمت تمام شده آن کمتر باشد. گویا حواله‌ای که به بازیکنان تیم ملی اهدا شده، فاقد این تبصره‌ها است و شامل خیلی از آیتم‌ها نمی‌شود. به همین دلیل برخی از بازیکنان تیم ملی معتقدند اتفاق خاصی در این مورد رخ نداده و لازم نیست دریافت این حواله صدای اعتراض دیگر ورزشکاران را در بیاورد.

حتی بعضی بازیکنان پا را فراتر گذاشته و مدعی‌ شده‌اند که این حواله را به ورزشکاران دیگر می‌دهند تا ثابت کنند خیلی هم اتفاق عجیب و غریبی در قبال فوتبالیست‌ها رخ نداده است. با توجه به این مسائل باید گفت بازیکنان تیم ملی بیشتر از اینکه بعد از دریافت حواله سود و منفعت داشته باشند، متضرر شده‌اند و ورزشکاران سایر رشته‌ها را مقابل خود می‌بینند. مسأله‌ای که شامل کل جامعه هم شده و فوتبالیست‌ها را در شرایط عجیبی قرار داده است.

مطالب مرتبط
یک نظر

ورود

  • علی آذر ۱۶, ۱۴۰۱

    گریه های بازیکنان تیم ج.ا واقعا لذت بخش بود..