۸ واقعیت جالب و خواندنی در مورد سریال مهیج و پرطرفدار Yellowstone که نمی دانستید

۸ واقعیت جالب و خواندنی در مورد سریال مهیج و پرطرفدار Yellowstone که نمی دانستید

در جلوی یک پرده باشکوه از مناظر خارج شهری و روستایی مونتانا، سریال درام تحسین شده و پرطرفدار یلو استون (Yellowstone) از شبکه پارامونت، توانسته به شکل هیجان انگیز و بی سابقه ای تم های وسترن کلاسیک را با درام های خانوادگی امروزی ترکیب کند. این سریال از بازیگر و کارگردان کهنه کار کوین کاستنر در نقش اصلی جان داتن استفاده می کند، پدرسالار یک خانواده مزرعه دار مشهور و قدیمی که زمین هایش هم با منطقه اختصاصی و حفاظت شده سرخ پوستان و پارک ملی یلو استون همسایه است.

این ترکیب جذاب از درام خانوادگی و پیچیدگی های سیاسی است که از تلاش خانواده داتن ها برای جلوگیری از غصب شدن مزرعه شان ناشی می شود، باعث شده که سریال Yellowstone یکی از پربیننده ترین سریال های شبکه های کابلی در سال های اخیر باشد. نکته جالب و مهم این است که علیرغم اینکه این سریال تنها از طریق شبکه کابلی اش اپیزودهای جدید را منتشر کرده اما توانسته رکورد تعداد بینندگان را یکی پس از دیگری بشکند، در حالی که بیشتر سریال های پربیننده امروزی از سرویس های استریمینگ هستند که محبوبیت بیشتر و روز افزونی نسبت به سریال های شبکه های کابلی دارند.

8 واقعیت جالب در مورد سریال پرطرفدار Yellowstone

ساخت سریالی که به موضوعات پیچیده ای مانند سیاست های استفاده از زمین، سوء مصرف مواد مخدر و چالش زندگی در مناطق حفاظت شده بومیان آمریکایی در دنیای مدرن می پردازد، مانند قدم زدن در داخل یک پارک ملی نیست اما تیم ساخت سریال Yellowstone توانسته دقیقاً به خواسته خود رسیده و هنوز هم موفقیت های زیادی بر سر راه آن قرار دارد. در حالی که این سریال در سال های اخیر در بخش جوایز تلویزیونی نادیده گرفته می شد اما امسال به نظر می رسد شاهد احترام بیشتری نسبت به Yellowstone در جوایز امی و دیگر جشنواره های تلویزیونی باشیم. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با واقعیاتی جالب در مورد سریال Yellowstone آشنا کنیم که بدون شک نمی دانستید.

8 واقعیت جالب در مورد سریال پرطرفدار Yellowstone

گذشته خالق سریال و ایده ساخت Yellowstone

طرفداران سریال Yellowstone باید به خاطر این سریال از تیلور شریدان و جان لینسون تشکر کنند، به ویژه شریدان که بنیان داستانی را در سال ۲۰۱۳ گذاشت که اکنون یکی از داغ ترین سریال های تلویزیون است. اگر اسم شریدان برایتان آشناست، احتمالاً به این دلیل است که او یکی از بزرگ ترین استعدادهای پشت دوربین هالیوود است. بعد از یک دوران حرفه ای کوتاه به عنوان بازیگر که با نقشی کوتاه در سریال Veronica Mars و نقش تکراری معاون پلیس دیوید هیل در Sons of Anarchy همراه بود، شریدان تصمیم گرفت به پشت دوربین برود.

در واقع، بیزاری او از بازیگری بود که باعث شد شریدان در ابتدا به سناریو نویسی روی بیاورد و در نهایت ایده ساخت سریال Yellowstone را شکل دهد. شریداان به خاطر دو تلاش موفقش در زمینه سناریو نویسی شناخته می شود: فیلم Sicario در سال ۲۰۱۵ که یک داستان پرتنش و تکان دهنده از یک مامور اف بی آی است که به دنیای جنگ کارتل های مواد مخدر مکزیک وارد می شود و با تحسین همگانی مواجه شد و البته فیلمی که یکی از بهترین دیالوگ های تاریخ سینما پیش از کشته شدن یک شخصیت را دارد. بعد از آن شریدان سناریو فیلم Hell or High Water را نوشت که نامزدی جایزه اسکار بهترین سناریو اورجینال را برایش در پی داشت.

او در سال ۲۰۱۷ نویسندگی و کارگردانی فیلم Wind River را بر عهده داشت که به خوبی زیربنای ساخت سریال Yellowstone را فراهم کرد. جذابیت Yellowstone از میل به روایت داستانی در مورد اعیانی سازی زندگی مردمان غرب آمریکا می آید در مصاحبه ای با مجله ددلاین، شریدان گفته است: «این آمریکایی ترین شکل ماست، غرب، و زمین دارنی که این ایده را فروختند. و مردمانی که توان مالی خرید این فانتزی را دارند، مردمان بسیار بسیار ثروتمند اهل لس آنجلس تا نیویورک، دالاس و فلوریدا هستند… در این فرآیند، این قیمت های زمین و مالیات ها بر ارث باعث از بین بردن یک سبک زندگی شده است».

راضی کردن کوین کاستنر برای بازی در سریال Yellowstone ساده نبود

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که مخاطبان را به سمت Yellowstone کشید، ستاره اصلی آن، بازیگر و کارگردان برنده اسکار، کوین کاستنر است. این اولین تجربه حضور این ستاره هالیوود در یک سریال تلویزیونی بود (غیر از مینی سریال سه قسمتی Hatfields & McCoys که یک سریال وسترن است) و شریدان حضور کاستنر را برای شکل دادن به حال و هوا و سبک سریال خود بسیار بااهمیت می دانست. او در سال ۲۰۱۸ به ورایتی گفت: «کوین یکی از بزرگ ترین ستاره های سینما در ۴۰ سال گذشته بوده است و لیاقتش را هم داشته است. به عنوان یک کارگردان، نویسنده و یک بازیگر، او یک راوی بسیار فوق العاده است و وقتی چنین ابزاری را در جعبه ابزار خود دارید می توانید وی را در شرایط بسیار پیچیده ای قرار دهید».

8 واقعیت جالب در مورد سریال پرطرفدار Yellowstone

آنطور که مشخص شده، دلایلی وجود دارد که کاستنر این همه سال در برابر پیوستن به دنیای تلویزیون مقاومت کرده است. او در سال ۲۰۱۹ در مصاحبه ای گفت که از خلق شخصیتی که نداند نهایت ماجرای او به کجا خواهد رسید احساس خوبی نداشته است. او این فرآیند را «یک روش آسیب پذیر برای زندگی کردن به عنوان بازیگر» توصیف کرده و حتی گفته است که «این موضوع سازگاری بسیار آسانی برایم نبوده است… خیلی دوستش ندارم». علیرغم احساس ناخوشایندش نسبت به کار در تلویزیون، کاستنر همواره از شریدان تمجید کرده است. در مصاحبه ای با مجله کولایدر، این بازیگر به اصول کاری این نویسنده و کارگردان اشاره کرده است: «او وظایف بسیاری بر عهده داشته است و بسیاری کارها، به اصطلاح، او اصطبل های بسیاری را در هالیوود تمیز کرده است».

8 واقعیت جالب در مورد سریال پرطرفدار Yellowstone

یکی از بازیگران Yellowstone با جامعه سرخپوستان مشکل پیدا کرده است

علیرغم تمرکز دراماتیکش بر روی این موضوع که سریال Yellowstone در مورد خانواده داتن باشد، نزدیکی آن ها با منطقه ویژه ساختگی بروکن راک بومیان آمریکایی و دشمنی مداوم با رییس آن ها به نام توماس رین واتر بدین معناست که شخصیت های سرخپوست نیز مرتباً در این سریال به تصویر کشیده می شوند. یکی از جنجال های سریال در مرود انتخاب بازیگری به نام کلزی آزبیل برای نقش مونیکا لانگ داتن بود، یک زن سرخپوست و همسر یکی از پسران داتن. آزبیل پیش تر مدعی شده بود که نژاد چینی و چروکی (قبیله ای از سرخپوستان) دارد و یک مجله در سال ۲۰۱۸ از او به نام نیمه چروکی و نیمه چینی یاد کرده بود، شاید به این خاطر که وی در جریان این مصاحبه از نژاد خود گفته بود.

در پروفایل های بسیار دیگری از مجله های مختلف که آزبیل با آن ها مصاحبه داشته نیز نژاد او ترکیبی از چینی، انگلیسی و چروکی عنوان شده است. از وی در مورد بازی اش در سریال یلو استون چنین نقل شده است: «مایه خرسندی است که در این سریال به فرهنگ بومیان پرداخته می شود. به عنوان شخصی با نژاد ترکیبی، هر چه سن تان بالاتر می رود، اهمیت اینکه کی هستید و از کجا می آیید برایتان بیشتر می شود. پس اینکه بتوانم با آن بخش از میراثم در ارتباط باشم برایم حیرت انگیز است». اما بر اساس یک منبع خبری که با بومیان آمریکا در ارتباط است، وقتی این ادعا با قبیله چروکی ایستر باند در میان گذاشته شد، قبیله ای که آزبیل مدعی شده بود دودمانش به آن ها باز می گردد، آن ها بیانیه ای داده و نوشتند که «هیچ مدارکی  در منابع ما یافت نشده که هرگونه ادعایی از وی مبنی بر اینکه دودمانش از قبیله سرخپوستان چروکی ایسترن باند است را تایید کند».

جدای از جنجال انتخاب این بازیگر، چندین سرخپوست دیگر که در سریال حضور دارند از تجربه خوب خود گفته اند. گیل بیرمینگام بازیگر کهنه کاری که نقش توماس رین واتر را در سریال بازی می کند گفته است که از اینکه نقش یک شخصیت مهم سرخپوست را در این سریال بازی می کند که دیگر نقش قربانی ندارد بسیار هیجان زده است. او همچنین شیوه پرداختن شریدان به موضوعات مرتبط با سرخپوستان را ستوده اما گفته بهتر می بود که از نویسندگان سرخپوست بیشتری در تیم نویسندگی سریال استفاده می شد. شخصیت ای جی نترس که رییس پلیس جامعه سرخپوستان بروکن راک است نیز شیوه پرداخت سرخپوستان مدرن در سریال Yellowstone را ستوده  و گفته وقتی پای به تصویر کشیدن شخصیت های سرخپوست به میان می آید، این سریال بسیار واقع گرایانه تر از هر سریال دیگری است.

8 واقعیت جالب در مورد سریال پرطرفدار Yellowstone

گروه های دفاع از حقوق حیوانات نیز با Yellowstone مشکل دارند

در سال ۲۰۱۸، یک گروه دفاع از حقوق حیوانات به نام PETA مدعی شد که یک افشاگر که در تیم سازندگان سریال بوده به آن ها خبر داده که در یکی از سکانس هایی که جنازه یک گاو مثله شده به تصویر کشیده می شود، از یک خوک مرده واقعی استفاده شده است. آن ها این کار را زیاده روی و هم سهل انگاری و در خطر قرار دادن بازیگران با احتمال بیمار شدنشان توصیف کرده است. علاوه بر این، افشاگر مورد نظر به آن ها گفته است که جنازه ها در دوران فیلمبرداری برای مدت طولانی زیر آفتاب رها شده که باعث تولید بوی بسیار بدی شده که باعث شده بازیگران نتوانند آن بوی بد را از خود پاک کنند. شبکه پارامونت مدت کوتاهی بعد از علنی شدن این ادعاها، آن را رد کرده و مدعی شد که این شبکه امنیت حیوانات را بسیار جدی گرفته و در این زمینه بسیار حرفه ای عملی می کند. خوشبختانه تاکنون این تنها مورد بدرفتاری گزارش شده علیه سریال Yellowstone بوده است.

8 واقعیت جالب در مورد سریال پرطرفدار Yellowstone

فیلمبرداری سریال Yellowstone می تواند بسیار خطرناک باشد

اگر چه بخش زیادی از درام و هیجان سریال Yellowstoneدر مورد خانواده و درگیری های سیاسی است اما این بدان معنا نخواهد بود که فیلمبرداری این سریال خطرناک و پرتنش نباشد. کلی رایلی که در این سریال نقش شخصیت بث داتن باهوش و خطرناک را ایفا می کند، در مورد یک روز بسیار ترسناک از فیلمبرداری گفته است، جایی که شخصیت وی در جریان یک قرار با شوهرش به سمت گروهی گرگ در حال غذا خوردن می دود.

آنطور که رایلی گفته، در این سکانس، بث به سمت گروهی گرگ که مشغول تغذیه هستند دویده و فریاد می زند: «آن ها گرگ های واقعی بودند. اهلی شده بودند اما هنوز هم گرگ واقعی بودند. به آن ها نوعی ریسمان ماهیگیری نامرئی بسته شده بود که توسط دو مردی که روی چمن ها دراز کشیده بودند مهار شده بود، تا اگر به سمت من حمله می کردند… من مرتباً به آن ها می گفتم که آیا این ریسمان ها متوقفشان خواهد کرد؟ و آن ها می گفتند که خب، کار دیگری نمی توانیم بکنیم».

در موردی دیگر، رایلی می گوید که نزدیک بوده در جریان یک استراحت پس از فیلمبرداری قربانی پیشنهاد نامناسب گوگل مپس شود. در یک سفر روزانه، این بازیگر بریتانیایی می خواسته مسیر میان بری را پیدا کرده و در نهایت خود را در یک جاده کوهستانی خطرناک در مونتانا در میانه ماه دسامبر و در یک خودرو بدون تجهیزات کافی می یابد. او در این باره گفته است که اولین واکنش او بعد از بازگشت به زمین صاف، حس شوکه شدن و شکر کردن خداوند بوده است: «باور نمی کنم که توانستم جان سالم به در ببرم».

بازیگران سریال Yellowstone در زمینه اسب سواری مهارت های متفاوتی دارند

بدنبال پایان فصل سوم سریال Yellowstone،  از تیلور شریدان در مورد اسب سواری بازیگران پرسیده شد، با توجه به اینکه شریدان خود یک اسب سوار کهنه کار است و در حضور کوتاهی که به عنوان بازیگر در سریالداشت نیز این موضوع را ثابت کرده است. شریدان در پاسخ خود به این سریال فاش کرد که کلی رایلی بازیگر نقش بث داتن باتجربه ترین اسب سوار در میان بازیگران سریال است، اگر چه شاید این واقعیت برای تماشاگران قابل باور نباشد زیرا او کمتر از هر بازیگر دیگری در سریال سوار بر اسب دیده می شود. جفرسون وایت که نقش جیمی هاردستروم را بازی می کند نیز باید از صفر اسب سواری را یاد می گرفت.

شریدان در مورد او گفته است: «ما به مدت دو سه روز متوالی او را آموزش دادیم… اسب سواری تماماً در مورد اعتماد بین اسب و سوار آن است. کسی که تاکنون سوار اسب نشده به اعتماد بسیاری نیاز دارد که سوار اسب شود. و اسب نیز می تواند آن ترس را حس کند پس این موضوع کمی پیچیده است». برخی از مزرعه دارانی که در سریال به تصویر کشیده می شوند نیز در زندگی واقعی خود اسب سوارانی حرفه ای هستند. جیک ریم یک گاوچران واقعی است که کار خود را از پشت صحنه سریال Yellowstone آغاز کرد و در ادامه نقش شخصیت جیک را بدست آورد و او اکنون یکی از بازیگران فرعی سریال است که جزو کارگران مزرعه داتن می باشد.

آشپز خانواده داتن یک سرآشپز واقعی است

طرفداران پروپاقرص سریال Yellowstone می دانند که خانواده داتن یک آشپز به نام گیتور دارند. شاید جالب ترین سکانس مربوط به این شخصیت زمانی است که وی یک اسموتی مرکب از سه قاش بستنی و مقداری مشروبات الکلی بر اساس دستورالعمل غذایی خاص خود برای شخصیت بث داتن تهیه می کند. ظاهراً نقش شخصیت گیتور را یک بازیگر با لقب واقعی گیتور بازی می کند که نام واقعی اش البته گابریل گیلبیو است. علاوه بر آوردن لقب واقعی اش به دنیای سریال، گیلبیو ظاهراً یک سرآشپز خبره نیز هستند و بخش زیادی از غذاهایی که برای بازیگران و دست اندرکاران سریال Yellowstone سرو می شود او تهیه می کند.

8 واقعیت جالب در مورد سریال پرطرفدار Yellowstone

جفرسون وایت، بازیگر نقش جیمی هاردستروم، در در مستندی که از پشت صحنه این سریال تهیه شده، مدعی شده است که همه بازیگران و عوامل این سریال اگر بخواهند پنج دقیقه در مورد سریال صحبت کنند حتماً از گیتور نام خواهند برد. یان بوهن بازیگر نقش رایان نیز حضور گیتور در محل فیلمبرداری را «یک رستوران باز برای عوامل» توصیف کرده است که هر غذایی که آن ها بخواهند را برایشان تهیه می کند. اگر چه گیلبیو در سانتا باربارا، کالیفرنیا متولد شده و در لوییزیانا بزرگ شده است اما سبک آشپزی او از لوییزیانا تاثیر بسیاری پذیرفته است.

او در حساب اینستاگرامی اش مرتباً تصاویری از غذاهایی که برای سریال پخته را به نمایش می گذارد. ظاهراً وی اخیراً نیز نقش رهبر تیم تدارکات سریال Reservation Dogs را بر عهده گرفته و از غذاهایی که برای این سریال با تم سرخپوستی تهیه کرده نیز در حساب اینستاگرامی اش رونمایی کرده است.

8 واقعیت جالب در مورد سریال پرطرفدار Yellowstone

موسیقی سریال Yellowstone طرفداران پروپاقرصی دارد

موسیقی ها و ترانه هایی که در سریال Yellowstone شنیده می شود خود یکی از جاذبه های اصلی این سریال است. تیلور شریدان تا حدودی مهم ترین نقش را در انتخاب موسیقی های لحظات کلیدی سریال دارد و موسیقی متن سریال نیز تحت نظر آندره آ وون فورستر تهیه می شود. از کارهای سابق این موسیقیدان می توان به (۵۰۰) Days of Summer، Devil’s Due و Modern Family اشاره کرد. در حالی که برخی از ترانه هایی که در این سریال شنیده می شود به هنرمندانی شناخته شده تعلق دارند، برخی با شنیده شدن ترانه هایشان در این سریال به شهرت رسیده اند.

8 واقعیت جالب در مورد سریال پرطرفدار Yellowstone

برای مثال، یک گروه موسیقی به نام Whiskey Myers در اپیزود The Long Black Train از فصل اول سریال یک اجرای زنده داشت و بعد از آن بود که سه آلبوم این گروه در فهرست ۱۰ آلبوم کانتری برتر در آی تیونز قرار گرفت. نکته جالب تر اینکه رایان بینگام که نقش شخصیت واکر را در سریال یلو استون بازی می کند، یک خواننده، ترانه سرا و گیتاریست است که در ژانرهای مختلف موسیقایی فعالیت داشته و حتی برنده جایزه اسکار نیز شده است. او تاکنون شش آلبوم منتشر کرده و برای آهنگ The Weary Kind که در فیلم Crazy Heart به کار گرفته شد، برنده جایزه اسکار، گلدن گلوب و جایزه منتقدان در بخش بهترین ترانه سال ۲۰۱۰ شد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود