انتشار ۹۵ درصد اسناد ترور جان اف کندی و تایید تماس لی هاروی اسوالد با سفارت شوروی

انتشار ۹۵ درصد اسناد ترور جان اف کندی و تایید تماس لی هاروی اسوالد با سفارت شوروی

کاخ سفید دستور یک سری اسناد مرتبط با ترور جان اف کندی رییس جمهور سابق ایالات متحده را صادر کرده است. بیش از ۱۲,۰۰۰ سند به صورت آنلاین منتشر شده و کاخ سفید تایید کرده که بیش از ۹۷ درصد از اسناد مرتبط با ترور کندی اکنون در دسترس عموم مردم قرار دارد. جان اف کندی در جریان یک دیدار از شهر دالاس در تگزاس، در تاریخ ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ ترور شد. بر اساس قانونی که در سال ۱۹۹۲ به تصویب رسید، دولت ایالات متحده باید تمامی اسناد مرتبط با ترور کندی را تا اکتبر ۲۰۱۷ منتشر کند.

افشای تماس قاتل جان اف کندی با سفارت شوروی دو ماه پیش از ترور

روز پنج شنبه گذشته، جو بایدن یک دستور اجرایی صادر کرد که مجوز منتشر کردن آخرین بسته از اسناد مرتبط با این ماجرا را می داد. او گفته است که بخشی از این اسناد باید تا ژوئن ۲۰۲۳ محرمانه باقی بمانند تا از «آسیب محسوس» جلوگیری شود. آرشیو ملی اسناد ایالات متحده تایید کرده است که ۵۱۵ سند همچنان به طور کامل محرمانه باقی خواهند ماند و بخش هایی از ۲,۵۴۵ سند دیگر نیز منتشر نخواهند شد. جان اف کندی توسط لی هاروی اسوالد ترور شد که گمان می رود به تنهایی دست به این ترور زده باشد. اسوالد در زیرزمین اداره پلیس دالاس و دو روز پس از دستگیری، با شلیک گلوله کشته شد.

افشای تماس قاتل جان اف کندی با سفارت شوروی دو ماه پیش از ترور

افشای تماس قاتل جان اف کندی با سفارت شوروی دو ماه پیش از ترور

تئوری پردازان توطئه این فرضیه را مطرح کرده اند که اسوالد پیش از ترور کندی مدتی در اتحاد جماهیر شوروی زندگی کرده است. اما روز پنجشنبه، سازمان سیا اعلام کرد که این آژانس هرگز با اسوالد درگیر نشده و اطلاعات مربوط به وی را از بازرسان پرونده ترور کندی دریغ نکرده سات. کسانی که در مورد ترور کندی تحقیق می کردند امیدوار بودند که انتشار اخیر اسناد مربوط به وی بتواند اطلاعات بیشتری در مرود فعالیت های اسوالد در مکزیکو سیتی فراهم کند، همانجایی که وی در اکتبر ۱۹۶۳ با یک مامور سرویس کا گ ب شوروی دیدار کرده بود.

اما سازمان سیا می گوید که تمام اطلاعات مربوط به سفر او پیش تر منتشر شده است و «هیچ اطلاعات جدیدی در این مورد در انتشار اسناد ۲۰۲۲ وجود ندارد» بنیاد ماری فرل، سازمان غیرانتفاعی که از دولت ایالات متحده برای منتشر نکردن این اسناد شکایت کرده بود، گفته است که سازمان سیا برخی اطلاعات مربوط به سفر اسوالد به مکزیک را در اختیار بازرسان پرونده قرار نداده است. این بنیاد مدعی است که اسناد سازمان سیا هرگز به آرشیو ملی فرستاده نشده و به همین خاطر در اسناد منتشر شده اخیر قرار ندارند.

یکی از اسناد تازه منتشر شده نشان می دهد که رییس جمهور وقت مکزیک در کار گذاشتن شنود در سفارت شوروی در مکزیک به ایالات متحده کمک کرده است، بدون اینکه مقامات ارشد دولتش از این موضوع باخبر شوند. کاخ سفید گفته است که انتشار آخرین بسته از این اسناد به مردم کمک خواهد کرد درک بهتری نسبت به تحقیقات طولانی در مورد ترور کندی پیدا کنند. انتشار اسناد مربوط به تحقیقات پرونده ترور کندی از زمان دونالد ترامپ آغاز شده بود و روز پنجشنبه نیز ۱۳,۱۷۳ سند دیگر مرتبط با این ماجرا منتشر شد. بدین ترتیب تاکنون ۹۵ درصد اسناد مرتبط با ترور کندی توسط دولت ایالات متحده در اختیار عموم قرار گرفته است.

در بخش هایی از اسناد تازه منتشر شده، به سفر اسوالد به مکزیکو سیتی در سپتامبر ۱۹۶۳ تماس تلفنی با سفارت شوروی در این کشور تنها دو ماه قبل از ترور کندی اشاره شده است. به طور کلی، اسناد منتشر شده تاکنون نشان می دهند که اسوالد به تنهایی مسئول ترور جان اف کندی بوده و اسنادی که هنوز محرمانه تلقی می شوند تنها با هدف جلوگیری از فاش شدن روابط سازمان های اطلاعاتی آمریکا با همتایان خود در کشورهای دیگر منتشر نشده اند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود