۱۰ شاهکار ژانر وحشت که دلتان برای هیچ کدام از شخصیت هایشان نخواهد سوخت

۱۰ شاهکار ژانر وحشت که دلتان برای هیچ کدام از شخصیت هایشان نخواهد سوخت

روایت عمده فیلم های ترسناک این است که گروهی از شخصیت ها قربانی شکلی از وحشت می شوند که باید بر آن غلبه کنند. چه یک قاتل سریالی باشد، یک موجودیت شیطانی و یا فرمی از رنج و عذاب، هیچ کمبودی از هیولاهایی (استعاره ای یا غیراستعاره ای) که شخصیت های اصلی با آن ها مواجه می شوند وجود ندارد. این سیاهه بی پایان از ارواح خبیثه و قاتلان قرار است به شدت ترسناک باشند. ما هم قرار است به شخصیت های اصلی داستان علاقمند شده و آرزومند نجات آن ها از رنجی باشیم که به آن دچار شده اند. ما به عنوان مخاطب، باید به زنده ماندن یا مردن آن ها اهمیت بدهیم.

10 فیلم ترسناک شاهکاری که دلتان برای شخصیت های آن نخواهد سوخت

بدین ترتیب است که مخاطبان به نجات دراماتیک شخصیت های اصلی علاقمند می شوند و بهترین راه برای رسیدن به این هدف این است که شخصیت های اصلی داستان طوری ساخته شوند که سمپاتیک و قابل دلسوزی باشند، دستکم آن هایی که در هنگام بالا رفتن تیتراژ پایانی هنوز زنده هستند. Nightmare On Elm Street و Halloween فیلم های بسیار متفاوتی خواهند بود اگر زنده ماندن یا نماندن شخصیت های نانسی و لوری برایمان بی اهمیت باشد. اما همیشه این طور نیست. گاهی اوقات فیلم های ترسناک هیچ شخصیت قابل دلسوزی و سمپاتیکی ندارند، شخصیت هایی که چندان خوشایند نبوده و مخاطبان نگرانی خاصی در مورد سرنوشت یک شخصیت خاص ندارند.

10 فیلم ترسناک شاهکاری که دلتان برای شخصیت های آن نخواهد سوخت

در این فیلم ها، شخصیت ها شاید به خاطر اعمال هولناکی که انجام داده اند مجازات شوند یا فیملسازان قصد داشته اند فیلمی کاملاً متفاوت بسازند. دلیل هر چه باشد، در فیلم هایی که در ادامه معرفی خواهیم کرد هیچ نیازی به همدردی با شخصیت های اصلی وجود ندارد. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با ۱۰ فیلم ترسناک بی نقصی آشنا کنیم که سرنوشت شخصیت های اصلی آن برایتان مهم نیست، چه بمیرند و چه زنده بمانند.

اسپویل: در ادامه این مطلب در هر مورد ناچاریم بخشی از داستان فیلم را افشا کنیم.

10 فیلم ترسناک شاهکاری که دلتان برای شخصیت های آن نخواهد سوخت

۱۰- Unfriended (2014)

فیلم Unfriended که در ژانر ویدیو پیدا شده اینترنتی ساخته شده، داستان گروهی دانش آموز است که یک شب در یک مکالمه گروهی اسکایپ هستند اما به یکباره یک کاربر مرموز که مدعی است روح لارا برنز است (همکلاسی آن ها که دقیقاً یک سال پیش خودکشی کرده است) آن ها را در وحشت فرو می برد. گروه در ابتدا فکر می کند که این یک شوخی است اما خیلی زود به واقعیت ترسناکی پی می برند، وقتی این روح انتقامجو شروع به کشتن یک به یک این نوجوانان می کند. همچنان که شب در حال سپری شدن است، لارا این نوجوانان را وادار به افشای رازهای هولناکی می کند که ثابت می کند آن ها بسیار نفرت انگیزتر و خودخواه تر از آن چیزی هستند که به نظر می رسد. ترسناک تر و ناخوشایندتر از همه اینکه مشخص می شود هر یک از این دوستان به صورت مستقیم در اذیت و آزار و مرگ لارا دست داشته اند.

مقصر اصلی و کسی که بدترین رفتار را با لوری داشته شخصیت بلر است که با ناامیدی قصد دارد با یادآوری رابطه خوب گذشته، لوری را از کشتن خود منصرف کند. اما در پیچش پایانی داستان، روح لوری فاش می کند که بلر همان کسی بود که ویدیو وایرال نابود کننده زندگی او را اولین بار منتشر کرده است، ویدیویی که باعث اذیت و آزار گسترده لوری در مدرسه شده و در نهایت باعث شده وی جان خود را بگیرد. در کنار برداشت هوشمندانه خود از ژانر ویدیو پیدا شده، Unfriended  از شخصیت های نوجوان نفرت انگیز خود برای روایت یک تمثیل بسیار واقعی از وحشت اذیت و آزار سایبری استفاده می کند.

10 فیلم ترسناک شاهکاری که دلتان برای شخصیت های آن نخواهد سوخت

۹- Matriarch (2021)

فیلم Matriarch اثر بن استینر، داستان لارا را روایت می کند که تصمیم می گیرد برای اولین بار در ۲۰ سال گذشته و بعد از اینکه تجربه اوردوز مواد مرگباری داشته، به دیدن مادرش، سلیا، برود. وقتی لارا به خانه مادرش می رسد، در می یابد که ظاهراً هیچ کسی در این روستای انگلیسی عجیب و غریب پیر نشده است، از جمله مادر خودش. چیزی که در ادامه می آید یک روایت آرام سوز دیوانه کننده است که به تدریج رازهای تاریک روستا را همراه با اتفاقاتی هولناک که در کودکی لارا رخ داده آشکار می سازد. رفتارهای عجیب و نسبتاً خصمانه روستاییان باعث می شود که این افراد شبیه همان شهروندانی باشند که در فیلم مشهور Hot Fuzz می بینیم. اما رفتارهای عجیب سیلا و تاریخچه اذیت و آزار او باعث می شود که وی متفاوت از اکثر شخصیت های شیطان صفت و شرور داستان باشد.

لارا نیز وضعیت بهتری در این زمینه ندارد. او یک زن بی پروا  و آشفته است که مدام از کسانی که اطرافش هستند فاصله گرفته و ترجیح می دهد با هر کسی برای مدت کوتاهی رابطه داشته باشد. تنها شخصیت ظاهراً خوبی که در داستان می بینیم، ابی دوست دوران کودکی لارا است اما در پایان داستان مشخص می شد که او نیز انگیزه های دیگری داشته و مشغول نقشه کشیدن برای خیانت به لارا به سود منافع خودش بوده است. نکته جالب اینکه دوست داشتنی ترین و سمپاتیک ترین شخصیت در کل این سریال همان هویت شیطانی داستان است.

10 فیلم ترسناک شاهکاری که دلتان برای شخصیت های آن نخواهد سوخت

۸- Piercing (2018)

بر اساس رمانی به همین نام نوشته ریو موراکامی (همان نویسنده ای که فیلم Audition را ساخت)، فیلم Piercing که توسط نیکلاس پس ساخته شده، مخاطب خود را به عمق زیرپوست یک جامعه مرموز می برد، جایی که با دو شخصیت رنج دیده آشنا می شویم که در یک بازی سایکوسکشوال و پرتنش موش و گربه ای گرفتار می شوند. یکی از آن ها مردی است که علاقه ای سیری ناپذیر به کشتن انسان با یخ خرد کن دارد. وقتی با این شخصیت آشنا می شویم، او حتی در مورد کشتن دختر خردسالش با یخ خرد کن رویاپردازی می کند. این مرد تصمیم می گیرد تا هوس خود را برآورده کرده و با دقت تمام جزییات کامل قتل را برنامه ریزی می کند.

هدف او یک روسپی با بازی مایا واسیلوفسکا است که او را به بهانه مشتری بودن به اتاقی در یک هتل می کشاند. اما زندگی این زن خود به خاطر مصرف مواد مخدر و پارانویا در شرایط دیوانه واری قرار دارد. مدت زیادی طول نمی کشد تا نقشه مرد داستان به بیراهه می رود و بعد از یک سری سوء تفاهم ها، هیچ کدام مطمئن نیست که دیگری می خواهد او را بکشد یا با وی رابطه جنسی داشته باشد. با شروع آشوب، ما به عنوان مخاطب نیز چیزهای بیشتری در مورد گذشته ترسناک مرد داستان می فهمیم، در شرایطی که رفتار زن داستان خشونت بارتر از قبل می شود. این فیلم بدون چنین شخصیت های منفور و ناخوشایندی هرگز نمی توانست به این اندازه موفق و جذاب باشد.

10 فیلم ترسناک شاهکاری که دلتان برای شخصیت های آن نخواهد سوخت

۷- Goodnight Mommy (2014)

فیلم ترسناک اتریشی Goodnight Mommy در مورد مادری است که بعد از یک جراحی زیبایی و در حالی که صورتش با بانداژ پوشیده شده است، به خانه باز می گردد. رفته رفته دو پسربچه دوقلوی او به نام های الیاس و لوکاس به وی مشکوک شده و به این باور می رسند که او مادر واقعی شان نیست. رابطه این مادر با فرزندانش چنان ناخوشایند بوده و ارتباط آن ها چنان دور است که حضور لوکاس را به طور کامل نادیده گرفته و با خشم، الیاس را وادار می کند که دیگر در مورد برادرش صحبت نکند. رفته رفته تنش بین این دو برادر و مادرشان که به هویت او مشکوک هستند بالا می گیرد تا جایی که شاهد سکانس های ترسناکی از خشونت هستیم که در آن ها، دو برادر به شکل بیرحمانه ای دست به شکنجه کردن مادر خود می زنند.

اما در ادامه مشخص می شود که در تمام این مدت، لوکاس مرده بوده است، مرگی که در اثر اتفاقی نامشخص و به دست برادرش رخ داده که لایه ای جدید از تراژدی را به این درام خانوادگی ویرانگر اضافه می کند. هم مادر و هم پسرش تلاش دارند با مرگ لوکاس به بدترین شکل ممکن کنار بیایند. در حالی که الیاس رنج کشیده رویایی ساخته که برادرش هنوز در آن زنده بوده و او را به رفتارهای خشن نسبت به مادر ترغیب می کند، مادر با دور شدن از فرزندی که به شدت نیازمند اوست با مرگ پسر دیگرش کنار می آید. علیرغم شرایط ناخوشایند و هولناکی که این خانواده خود را در آن می بیند، سخت است که بتوان برای هیچ یک از این شخصیت ها احساس تاسف و همدردی کرد.

10 فیلم ترسناک شاهکاری که دلتان برای شخصیت های آن نخواهد سوخت
STK-5491.NEF

۶- Stoker (2013)

فیلم انگلیسی زبانی از پارک چان ووک (فیلمساز افسانه ای سینمای کره جنوبی که فیلم هایی مانند Oldboy, Thirst و Lady Vengeance را ساخته)، Stoker یک رابطه خانوادگی در حال شکوفا شدن را روایت می کند که به یکباره وارد قلمرو وحشت می شود پس از آنکه اتفاقاتی عجیب و خشن رخ می دهند. بعد از مرگ شخصیت مردسالار فیلم، همسر داغدار او به نام اِولین و دختر نوجوانش ایندیا شاهد دیدار برادر مرموز استوکر به نام چارلز از خانه شان هستند، در شرایطی که تا پس از مرگ استوکر هرگز این برادر را ندیده اند. او آمده تا با همسر برادرش بماند و موفق می شود با وسوسه کردن اولین راه خود را به درون این خانواده باز کند. اما او و ایندیا خیلی زود شیفته هم می شوند و این رابطه جدید باعث می شود که نیمه تاریک ایندیا نمایان شود.

از عاشق شدن سریع اولین و فراموش کردن دخترش تا اشارات ناخوشایند به احساس مرد جوان نسبت به دختر نوجوان داستان، تمام خانواده استوکر در قالب شخصیت هایی ناخوشایند به تصویر کشیده می شوند که قوانین اخلاقی نه چندان مناسبی دارند. این شرایط زمانی بدتر می شود که گذشته مرگبار و همراه با قتل چارلز فاش می شود. در ادامه داستان مشخص می شود که نه تنها وی عامل مرگ پدر خانواده استوکر بوده بلکه در کودکی نیز برادر کوچکش را کشته است. حتی همکلاسی که در مقابل اذیت و آزارها علیه ایندیا مقاومت می کند نیز خیلی زود معصومیت و خوشایندی خود را از دست می دهد پس از آنکه سعی می کند به او تعرض کند.

10 فیلم ترسناک شاهکاری که دلتان برای شخصیت های آن نخواهد سوخت

۵- The Lighthouse (2019)

در ابتدای این فیلم ترسناک تاریخی با فضای تنگ و تاریک از رابرت اگرز به نام The Lighthouse شاهد حضور یک نگهبان جوان جدید یک فانوس دریایی به نام وینزلو با بازی رابرت پتینسون در یک جزیره دورافتاده هستیم که می خواهد شیفت خود را زیر نظر یک نگهبان باتجربه با شرارتی زیرجلدی به نام ویک با بازی ویلم دفو شروع کند. در تمام هفته های ابتدایی، مخاطبان برای شخصیت وینزلو احساس تاسف و همدردی می کنند در شرایطی که به سختی کار می کند و مافوقش رفتار نامناسبی با وی دارد، کسی که به شدت نسبت به روشنایی فانوس دریایی حساس و سختگیر است. وقتی یک طوفان باعث وخیم شدن شرایط این دو در جزیره دورافتاده می شود، به تدریج دیوانگی بر فضا مستولی شده و رقابت خشونت بار این دو برای اعمال قدرت خود آغاز می شود. در بحبوحه مستی و توهمات، با این واقعیت روبرو می شویم که هر دو این مردان به یک اندازه شرور و نفرت انگیز هستند.

نه تنها ویک از شاگرد خود نفرت دارد بلکه برنامه ریزی کرده بود که دستمزد او را نیز نپردازد. وینزلو نیز قدیس نیست. در واقع وینزلو اسم واقعی او نیست زیرا قبل از اینکه وینزلو باشد، چوب بری به نام توماس هاوارد بوده که مسامحه و بی تفاوتی او باعث مرگ یکی از همکارانش شده و هیچ تلاشی برای نجات او انجام نداده است. بدین ترتیب توماس اخراج شده و نام همکار مرده اش را انتخاب کرده و به دنبال یک زندگی جدید می رود. علاوه بر این، بی توجهی و بی احترامی او به باورهای شخصیت ویک است که باعث وقوع این شرایط ناخوشایند کنونی شده است.

10 فیلم ترسناک شاهکاری که دلتان برای شخصیت های آن نخواهد سوخت

۴- Ichi The Killer (2001)

به عنوان محصول ذهن پیچیده و ترسناک تاکشی میکه که فیلم های Audition, Gozu و  Visitor Q را ساخته، فیلم به شدت خشن Ichi The Killer را باید مضحک ترین و سادیستی ترین فیلم این کارگردان مشهور ژاپنی دانست. این فیلم که بر اساس مانگایی به همین نام ساخته شده، مخاطب خود را به خیابان های تحت کنترل یاکوزا در ژاپن می برد، جایی که یک عضو مافیای با شخصیت سادومازوخیست به نام کاکیهارا مامور می شود تا فردی که مسئول کشتن همراه به خشونت شدید رییسش بوده را پیدا کرده و بکشد. آن فرد کسی نیست جز ایچی، سایکوپاتی بدون ثبات رفتاری که از تماشای شکنجه و تجاوز به زنان لذت می برد. علیرغم رفتارهای کودکانه اش، ایچی به اندازه کسانی که به قتل می رساند بیرحم و خشن است.

به این ورشکستگی اخلاقی، فردی به نام جیجی اضافه می شود، همان کسی که مسئول سوء استفاده احساسی از ایچی و تبدیل کردن او به قاتلی در جهت منافع خود است؛ و همچنین شخصیت کارن، یک زن زیبای فریبکار که او نیز به اندازه دیگران تمایلات بیرحمانه و سادیستی دارد. حتی کسانی که خشونت بی حد و مرز و شکنجه های کیکهارا را متحمل می شوند نیز کارهایی کرده اند که مستوجب چنین عقوبتی است. اگر چه ممکن است مخاطبان تصور کنند پسربچه ای که ایچی از او در مقابل اذیت و آزار دیگر کودکان محافظت می کند تنها شخصیت شایسته همدردی و دلسوزی در این فیلم است اما در پایان فاش می شود که او نیز به یک شخصیت شرور و بیرحم در این دنیای مافیایی تاریک تبدیل خواهد شد.

10 فیلم ترسناک شاهکاری که دلتان برای شخصیت های آن نخواهد سوخت

۳- Possum (2018)

وقتی یک عروسک گردان سابق به نام فیلیپ با بازی شان هریس به خانه دوران کودکی اش در نورفولک باز می گردد تا با عمویش مائوریس زندگی کند، تلاش می کند از دست عروسکی به نام پوسوم که نماد ترومای تمام دوران زندگی اش است خلاص شود. اما هر چه تلاش می کند، این عروسک عنکبوتی همیشه باز می گردد. همه چیز در مورد فیلم Possum که یک فیلم ترسناک آزمایشی از مت هولنس است، با یک سوررئالیسم تاریک و ترسناک تزیین شده است. کاغذ دیواری خانه قدیمی کنده می شود که باعث می شود این حس ایجاد شود که خانه از درون در حال نابود شدن است در حالی که شاخه های در هم پیچیده در مزارع اطراف خود شبیه پاهای عنکبوت هستند. حتی موسیقی متن فیلم نیز توهمی و ناموزون است.

بدین ترتیب جای تعجب ندارد وقتی می بینیم اندک شخصیت های داستان نیز همانند حال و هوا و فضای فیلم، شخصیت های ناخوشایند هستند، در حالی که بدترین آن ها شخصیت مائوریس است. بیش از یک پیرمرد نفرت انگیز، مائوریس ریشه تروما و رنج فیلیپ است، کسی که سال ها مسئول سوء رفتار جنسی و روانی او بوده و علاوه بر براده زاده اش، مسئولیت سوء استفاده و تجاوز بر بسیاری از پسربچه های آن اطراف را نیز بر عهده داشته است. اشتباه نکنید که ژست صبور و رنج کشیده فیلیپ شما را به این باور برساند که او شخصیتی کاملاً بیگناه و معصوم است. در بحبوحه واقعیاتی که در مورد شخصیت او فاش می شوند، به خوبی مشخص می شود که چه کارهای هولناکی انجام داده که لقب عروسک گردان «رسوا» و «منفور» را پیدا کرده است.

10 فیلم ترسناک شاهکاری که دلتان برای شخصیت های آن نخواهد سوخت

۲- I Saw The Devil (2010)

I Saw The Devil به عنوان اثری به شدت خشن و ویرانگر از جی وون کیم (سازنده فیلم ترسناک کره ای A Tale Of Two Sisters)، با قتل فجیع و مثله کردن یک زن باردار توسط قاتلی سادیستی به نام جانگ کیونگ چول آغاز می شود که بقایای جسد او را در داخل رودخانه رها می کند. از شانس بد او، نامزد این زن کسی نیست جز کیم سو هیون که یک افسر پلیس بوده و بعد از مرگ همسرش شروع به تحقیق در مورد پرونده قتل همسر خود و قتل های مشابهی می کند که در شهر در حال وقوع است. مدت کوتاهی بعد او هویت قاتل را شناسایی می کند اما به جای دستگیری وی و آوردنش به پای میز عدالت، سو هیون تصمیم می گیرد تا انتقام خاص خود را از این قاتل سریالی بگیرد، پس او را رها می کند تا بتواند به شکار و شکنجه او ادامه دهد.

از آن به بعد است که فیلم A Tale Of Two Sisters به یک بازی روانشناختی شیطانی تبدیل می شود که هر لحظه با خشونت بیشتری همراه می شود، در شرایطی که رقابت بین دو مرد تشدید می شود. کیونگ چول چیزی کم از یک هیولای واقعی ندارد. او زنان و مردان بیگناه بسیاری را با بیرحمی و خشونت قصابی کرده و هر زمانی که فرصتی داشته باشد دست به قتل می زند. او حتی رابطه دوستی نزدیکی با یک آدمخوار دارد. واضح است که چنین شخصیت شروری لیاقت هر شکنجه و مجازاتی را دارد. اما حتی کیونگ چول نیز شایسته چنین تنبیهی نیست. در تلاش خود برای انتقام، سو هیون نیز به اندازه قاتل سریالی داستان، شرور و بیرحم می شود- اگر بدتر نباشد- خشونت و شرارتی که با بیرحمی خاصی از وی در پایان فیلم همراه می شود هر چند شاید بسیاری از این حجم از خشونت نسبت به یک قاتل سریالی منفور چندان هم ناراضی نباشند.

10 فیلم ترسناک شاهکاری که دلتان برای شخصیت های آن نخواهد سوخت

۱- The Neon Demon (2016)

نیکلاس ویندینک رفن در فیلم به شدت ترسناک و مملو از لامپ نئونی The Neon Demon به نقدی بیرحمانه از دنیای مد و فشن می پردازد. این فیلم در مورد دختری ۱۶ ساله به نام جسی با بازی ال فنینگ است که پس از نقل مکان به لس آنجلس، به سرعت به چهره مشهور جدید دنیای مد و فشن تبدیل می شود. اما رقابت همراه با حسادت از جانب همتایانش عواقب مرگباری در پی دارد. برای اینکه بر نفرت انگیز و ناخوشایند بودن دنیای مد و فشن تاکید بیشتری داشته باشد، هر شخصیتی که جسی با آن مواجه می شود شخصیت ناخوشایندی است. از ایجنت او شروع می کنیم که جسی را ترغیب می کند در مورد سنش دروغ بگوید، یا عکاسی که از جسی می خواهد برای اولین عکس هایش لخت شود و حتی طراح مد و فشن خودبزرگ پنداری که زیبایی را بر هر چیزی ارجح تر و ارزشمندتر می داند.

از همه بدتر نامزد مسن تر جسی است که (علیرغم رابطه آگاهانه با یک دختر زیر سن قانونی) به خاطر ظاهر و زیبایی اش با جسی رابطه دارد و بیشتر به دنبال منافع خود است تا موفقیت جسی. و بعد نوبت شخصیت مالک متل با بازی کیانو ریوز است که نشان می دهد یک قاتل سریالی است و کودکان را طعمه خود قرار می دهد. در حالی که بی تجربگی نوجوانانه جسی در ابتدا او را شخصیتی در ظاهر سمپاتیک می سازد، اما اون نیز در دنیای مد و فشن غرق شده و همانند دیگر افراد این حوزه، سرد و خودخواه می شود، تا جایی که تنفر خود از زنی که می خواهد شبیه او باشد را ابراز می کند. نکته خنده دار اینکه او لحظاتی بعد توسط زنانی که فکر می کرد دوستانش هستند کشته شده و خورده می شود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • فرزاد دی ۶, ۱۴۰۱

    فیلم Ichi The Killer واقعا حال بهم زن بود