۱۰ فیلم عاشقانه جنگی برتر تاریخ سینما؛ از The African Queen تا The English Patient

۱۰ فیلم عاشقانه جنگی برتر تاریخ سینما؛ از The African Queen تا The English Patient

کمتر فیلمی به اندازه فیلم هایی که در دوران جنگ روایت می شوند می توانند ظرفیت بی انتهای انسان برای عشق را به تصویر بکشند. شاید عجیب به نظر برسد اما گاهی اوقات رنج و دشواری جنگ- در مقیاس بزرگ یا کوچک- باعث می شود که افراد روی اولویت هایشان تمرکز کنند، برای اینکه در درون خودشان به جستجوی چیزهایی بپردازند که بیشترین اهمیت را دارند و مغتنم شمردن لحظات با ارزش شادی، دقیقاً به این خاطر که چنین چیزهایی بسیار نادر و با عمری کوتاه هستند.

10 فیلم برتر عاشقانه جنگی تاریخ سینما

شاید به همین خاطر باشد که هیچ عشقی مانند عشق هایی که در پس زمینه جنگ ها یا فضاهای نظامی محدود روایت می شوند نیست، جاهایی که تنش بالاست و احساسات عاطفی به  یک خروجی و محمل پرالتهاب نیاز دارند. در شرایطی که هوا سردتر شده و همه ما دوست داریم در لحظات دلگرم کننده، اشک آور، و احساساتی عاشقانه خود را گرم نگه داریم، می خواهیم شما را با برخی از بهترین فیلم های عاشقانه جنگی آشنا کنیم که از تماشای آن ها لذت خواهید برد.

10 فیلم برتر عاشقانه جنگی تاریخ سینما

۱- The African Queen (1951)

تنها همکاری مشترک بین دو سنگین وزن هالیوود، فیلم The African Queen یک از بسیاری جهات یک فیلم عاشقانه خوشایند و باکیفیت است. هامفری بوگارت و کاترین هپبورن در این فیلم بسیار حیرت انگیز هستند و سازگاری آن ها با هم شایسته تقدیر است. داستان های عاشقانه در دوران میانسالی هرگز ابزار قدرتمند و موفقی در هالیوود نبوده اند و به همین خاطر عشق ارگانیک و کشش متقابل بین دو شخصیت این فیلم بسیار قابل توجه است.

بوگارت در فیلم The African Queen نقش چارلی را بازی می کند، یک شخصیت معمولی به دردنخور و البته یکی از آن مردان کانادایی بی فرهنگ و بی ادب در حالی که هپبورن نقش یک فرستاده مذهبی بریتانیایی محتاط و باوقار به نام رُز را بازی می کند که همراه با برادرش، ساموئل، وقتی روستایشان توسط نازی ها سوزانده می شود از خانه خود دل کنده اند. در بحبوحه تلاش برای محقق کردن هدف غیرمحتمل غرق کردن یک کشتی جنگی آلمانی در روزهای اول جنگ جهانی دوم به منظور کمک به نیروهای بریتانیایی برای حمله، رُز و چارلی با هم متحد می شوند. اصطکاک بین دو شخصیت اصلی فیمل باعث می شود که در نهایت همه چیز به عشق و علاقه ختم شود و همه چیز به جاهای خوب ختم گردد.

10 فیلم برتر عاشقانه جنگی تاریخ سینما

۲- The Aftermath (2019)

فیلم The Aftermath که بعد از دوران جنگ جهانی دوم در آلمان روایت می شود، داستان یک ایده بد واقعی برای سربازان بریتانیایی مستقر در این کشور است که بر اساس آن باید همسرانشان را نیز به این کشور آورده و در خانه های غیرنظامیان ساکن شوند. لوییس مورگان و همسرش ریچل در جریان یک حمله هوایی آلمانی ها فرزندشان را از دست داده اند و ترجیح می دهند هیچ تماسی با آلمان و آلمانی ها نداشته باشند. اما اکنون به خاطر شغل نظامی لوییس، در هامبورگ هستند و خانه یک معمار آلمانی به نام استفن و دختر نوجوانش فریدا را اشغال کرده اند، مردی که هنگام حمله نیروهای بریتانیایی به شهر، همسرش را از دست داده است.

شوربختانه، لوییس توانایی کنار آمدن با غم مرگ فرزند را نداشته و از ریچل دور می شود، در حالی که فریدا از پدرش به خاطر تسلیم کردن خانه به دشمنان و دادن متعلقات مادرش به کسانی که او را کشته اند ناراضی است این جداسازی ریچل و استفان از چیزهایی که با آن آشنا بوده و سیستم های پشتیبانی ایمن شان، باعث می شود که هر دویشان بی هدف بوده و به دنبال تغذیه عاطفی خود باشند که از آن ها دریغ می شود. آن ها در نهایت عاشق هم شده و همه چیز پیچشی باورنکردنی می گیرد. این فیلم کمتر دیده شده با موسیقی و فیلمبرداری بی نقص، دارای بازی هایی در بالاترین کیفیت از کیرا نایتلی و الکساندر اسکارشگارد است.

10 فیلم برتر عاشقانه جنگی تاریخ سینما

۳- Allied (2016)

فیلم Allied با استفاده از جنبه های فیلم نوآری فیلم هایی که از آن ها الهام گرفته، داستان دو جاسوس در جریان جنگ جهانی دوم را روایت می کند که اتحادشان توسط دو طرف و خودشان مورد سوال و بررسی قرار می گیرد، در شرایطی که رابطه شان روز به روز عمیق تر می شود. برد پیت و ماریون کوتیارد در نقش مکس و ماریان ظاهر می شوند، که ظاهراً به ترتیب جاسوسان بریتانیایی ها و فرانسوی ها در این جنگ هستند و با هدفی مشترک، با هم همکاری می کنند. اما وقتی رییس مکس اطلاعاتی در مورد ماریان (که اکنون همسر مکس بوده و از او دارای فرزند شده است) می دهد که نشان می دهد وی جاسوس دوجانبه است، مکس در دوراهی گیر کرده و نمی داند که آیا این اتهامات واقعیت دارد یا خیر و آیا این اتهامات در واقع آزمایشی برای خود اوست یا نه.

تنش در این فیلم هیچگاه کم نمی شود و سوال های سوزاننده ای تا لحظات پایانی داستان بی پاسخ باقی می مانند. سازندگان این فیلم می توانستند با مبهم تر کردن وفاداری مکس به جای قرار دادن تمام بار روی شخصیت ماریان کمی این تنش و هیجان را بیشتر کنند اما فیلم Allied همچنان یک اثر قوی در این فهرست است که ما را به یاد فیلم های عاشقانه جنگی دهه ۴۰ می اندازد.

10 فیلم برتر عاشقانه جنگی تاریخ سینما

۴- Atonement (2007)

سخت است که قدرت ستاره های موجود در فیلم Atonement ، نامزدی های بسیار در جوایز معتبر و لباس سبز رنگ نمادینی که بسیار پرطرفدار شد را نادیده گرفت. همچنین این فیلم اولین باری بود که بسیاری در آمریکا با بازیگری سیرشا رونان، جونو تمپل و بندیکت کامبربچ آشنا می شدند. فیلم Atonement بار دیگر سبک بازیگری جدی و قوی کیرا نایتلی و جیمز مک آووی را تثبیت کرد و یک داستان جذاب و قابل باور است که مخاطب را در خود غرق می کند.

عداوت یک کودک با سوء تفاهم اساسی اتفاقات ترکیب می شود و بعد از آن جنایتی هولناک رخ می دهد که منجر به جدایی دو عاشق با گذشت زمان می شود، در شرایطی که بریتانیا در آتش جنگ جهانی دوم می سوزد. این فیلم هیچ لحظه غیرمنتظره و پیچش داستانی بزرگی نداد اما به شکلی باورنکردنی هر دو شخصیت اصلی داستان پایانی خوش را تجربه می کنند. علیرغم نقدهای مثبت فراوان، این فیلم با واکنش های تندی به خاطر اقتباس غیرمسئولانه از رمان یان مک ایوان و افشاگری شوکه کننده توسط یک راوی غیرقابل اعتماد در پایان فیلم مورد نقد قرار گرفت، افشاگری که داستانی که تا آن زمان شاهد بودیم را تماماً وارونه می کند. با این وجود، فیلم Atonement همچنان ارزش تماشا کردن به عنوان یکی از بهترین فیلم های عاشقانه جنگی را دارد.

10 فیلم برتر عاشقانه جنگی تاریخ سینما

۵- The Best Years of Our Lives (1946)

نه دقیقاً یک درام جنگی و نه دقیقاً یک فیلم عاشقانه، The Best Years of Our Lives هنوز هم یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینماست. در دوران پایان جنگ جهانی دوم، این فیلم داستان سه کهنه سرباز را روایت می کند که به شهر کوچکشان باز می گردند و سعی دارند همه چیز را درست از همان نقطه ای که رفته بودند از نو آغاز کنند، اگر چه اکنون به شدت تغییر کرده اند و غیرممکن است به کسانی بازگردند که در روزهای قبل از جنگ بودند. این فیلم که درست پس از پایان جنگ جهانی دوم منتشر شده- زمانی که اکثر فیلم ها عمدتاً به دنبال بزرگنمایی شجاعت سربازانشان در میدان های نبرد بودند- The Best Years of Our Lives به عنوان فیلمی که واقعیت های تلخ و دردناک مربوط به بازگشت کهنه سربازان به خانه را روایت می کند متمایز از دیگر فیلم های آن زمان بود.

با تمرکز روی سه کهنه سرباز، این فیلم به مشکلات این سه برای سازگاری دوباره با زندگی غیرنظامی و همزمان رویارویی با اختلال استرس پس از سانحه، افسردگی، خشم عمیق درونی و دیگر عامل های استرس زا، مدت ها پیش از اینکه حتی یک کلمه در مورد تجربیاتشان در جنگ به زبان بیاورند می پردازد. این سه که اغلب به میگساری و درگیری های فیزیکی روی می آورند، اغلب به خاطر حمایت های عشق هایشان و اینکه شرایطشان را درک می کنند از غرق شدن نجات پیدا می کنند. وقتی در پایان این همه رنج و تقلا، عشق همه چیز را نجات می دهد مشخص می شود که هیچ مردی نمی تواند به طور کامل به خود متکی باشد و پذیرفتن کمک از کسانی که به آن ها عشق می ورزید جای نگرانی ندارد.

10 فیلم برتر عاشقانه جنگی تاریخ سینما

۵- Casablanca (1942)

Casablanca چنان در تاریخ هالیوود جاودانه شده است که خیلی راحت فراموش می شود با یک فیلم جنگی مواجه هستیم. اما اکشن داستان این فیلم در رژیم دست نشانده فرانسوی ویشی رخ می دهد و تا مراکش استعمار شده نیز کشیده می شود. این فیلم داستان دو فرمانده ارشد مقاومت مردمی چک (و دیگر فراری ها) در حال فرار از دست آلمانی ها را روایت می کند، و در واقع با برخی از جنبه های بسیار مبهم و کمتر شناخته شده جنگ جهانی دوم سروکار دارد تا آنچه در دیگر فیلم های جنگی آن زمان به آن پرداخته می شد. علاوه بر همه این ها، شخصیت های ریک و ایلسا با بازی هامفری بوگارت و اینگرید برگمن به راحتی یکی از بهترین زوج های سینمایی تمام تاریخ هستند و جالب تر اینکه حتی زوج هم نیستند، مگر در قالب فلش بک ها.

البته چنین فیلمی هرگز نمی توانست امروزه ساخته شود زیرا سرنوشت شخصیت زن اصلی داستان تنها توسط مردان زندگی اش در پایان فیلم مشخص می شود- ویکتور به ریک می گوید که با ایلسا به جایی امن فرار کند زیرا رایش سوم در تعقیب اوست، ریک هم به ایلسا توضیح می دهد که چرا باید با ویکتور سوار هواپیما شده و فرار کند- اما خوشبختانه دیگر نیازی به فیلمی شبیه Casablanca نداریم. ما این فیلم را داریم و داستانی کاملاً بی نقص است که نیاز به بازگویی و بازسازی ندارد. این فیلم که توسط موسسه فیلم آمریکا در صدر بهترین فیلم های عاشقانه تاریخ سینما قرار گرفته، در رتبه بندی بهترین فیلم های تاریخ سینما از نگاه این موسسه نیز رتبه سوم را به خود اختصاص داده که نشان از کیفیت و ماندگاری این شاهکار سینمایی دارد.

10 فیلم برتر عاشقانه جنگی تاریخ سینما

۶- Cold Mountain (2003)

فیلم Cold Mountain خشونت و بیرحمی موجود در جنگ داخلی آمریکا را گرفته و آن را شخصی می کند. تمامی جنگ ها خشن و بیرحم و البته هولناک هستند اما برای آمریکایی ها، هیچ جنگی به اندازه جنگ داخلی برای شهروندان این کشور چالش فیزیکی، روانی و عاطفی ایجاد نکرده است. در این فیلم، آیدا با بازی نیکول کیدمن یک زن جوان تحصیلکرده و مرفه است و این یعنی اینکه در زمینه نقاشی و موسیقی آموزش دیده تا زندگی باشکوه و مجللی در آینده داشته باشد اما او هیچ مهارت عملی در زندگی ندارد.

وقتی جنگ شروع می شود، دشواری ها و مشکلات او نماد مشکلات زنی در یک منطقه روستایی است که هیچ پشتیبانی ندارد، بدون درآمد و بدون اینکه برای سال ها کسی مراقبش باشد. در این میان، اینمن با بازی جود لا، یک مرد کم رو و عاشق آیدا است که هرگز فکر نمی کند این زن زیبا به او توجه کند و خیلی زود مجبور می شود به جنگی برود که هیچ معنا و اهمیتی برایش ندارد و به همین خاطر بعد از مدتی فرار می کند. با استفاده از قدرت ستارگی و نقش آفرینی های بازیگران نقش های اصلی و مکمل، Cold Mountain از ما می پرسد که چه تعداد لحظه بی نقص باید در زندگی کسی رخ دهد که زندگی خوبی داشته باشد. برای برخی تنها یک لحظه عاشقانه بی نقص برای داشتن یک زندگی خوب کافی است.

10 فیلم برتر عاشقانه جنگی تاریخ سینما

۷- Coming Home (1978)

با استفاده از اثرات ویرانگر جنگ ویتنام روی مردم آمریکا، Coming Home داستان یک زن محافظه کار به نام سالی با بازی جین فاندا را روایت می کند که خدمت داوطلبانه اش در بیمارستان کهنه سربازان، زندگی او را برای همیشه تغییر می دهد. این فیلم به بررسی موضوعاتی مانند وظیفه، ابراز نظرات و احساسات، عشق، وفاداری و تراژدی می پردازد. همچنین این فیلم از پرداختن به ماهیت واقعی و ترسناک اختلال استرس پس از سانحه ابایی ندارد، در شرایطی که دو سرباز بعد از تجربه این اختلال ویرانگر دست به خودکشی می زنند.

همچنین این فیلم به صورت مستقیم با واقعیت بازگشت سربازان بی دست و پا و مجروح – از جمله عشق جدید سالی به نام لوک با بازی جان وویت- روبرو می شود که باید به شکلی به زندگی عادی خود بازگردند اگر چه جامعه هیچ امتیاز خاصی به آن ها نمی دهد. Coming Home فیلمی تاثیرگذار، تکان دهنده است که هرگز شما را غافلگیر نمی کند اما به شدت ویرانگر و البته دوست داشتنی و عاشقانه است. در جریان سخنرانی خود بعد از دریافت جایزه بهریتن بازیگر زن اسکار برای این فیلم، جین فاندا  به زندگی سخت میلیون ها آمریکایی اشاره کرد که با ناتوانایی های مخفی شان زندگی می کنند.

10 فیلم برتر عاشقانه جنگی تاریخ سینما

۸- Doctor Zhivago (1965)

هرگز نمی توان فهرستی از بهترین فیلم های عاشقانه جنگی تهیه کرد و نامی از فیلم کلاسیک Doctor Zhivago با بازی عمر شریف و جولی کریستی در نقش یوری و لارا و به کارگردانی فیلمساز افسانه ای، دیوید لین، نبرد، کسی که همانند Lawrence of Arabia، در این فیلم نیز تصاویر خیره کننده و جلوه های حماسی و یکی از بهترین فیلمبرداری های تاریخ سینما را خلق کرده است. این فیلم که بر اساس رمان مشهور و تحسین شده بوریس پاسترناک ساخته شده به روایت سه درگیری نظامی بزرگ و ویرانگری می پردازد که یکی پس از دیگری بر سر مردم روسیه آوار می شوند- جنگ جهانی اول، انقلابی بلشویکی و جنگ داخلی روسیه- و عشاق داستان را لحظه ای کنار هم نشانده و سپس در کسری از ثانیه از هم دور می کند.

این دو قرار بوده با هم ازدواج کنند اما به ازدواج دیگری در می آیند، سپس در کنار هم شاهد وحشت های جنگ می شوند. آن ها بارها به خاطر شرایط از هم جدا می شوند و بار دیگر سرنوشت آن ها را کنار هم قرار می دهد و در نهایت مجبور می شوند برای نجات جانشان فرار کنند. داستان پرفراز و نشیب آن ها به پایان می رسد، درست همانطور که داستان همه روس ها با تراژدی و مرگ به پایان می رسد اما هنوز هم نور امیدی به خاطر زنده بودن دخترشان وجود دارد. او زنده مانده و وارد شوروی دوران جدید می شود و بدین ترتیب عشق یوری و لارا بدون زنده بودنشان ادامه پیدا می کند.

10 فیلم برتر عاشقانه جنگی تاریخ سینما

۹- The English Patient (1996)

فیلم The English Patient فیلمی مشهور است و غیر از انتخاب کارگردان برای مبهم کردن کامل صورت رالف فاینس در نقش «بیمار انگلیسی»، شاید بتوان این فیلم را یکی از خلاقانه ترین فیلم های تاریخ سینما دانست. داستان این فیلم برنده چندین جایزه اسکار در مورد عشق ممنوعه است، جایی که شخصیت لاژلو با بازی فاینس و کاترین با بازی کریستین اسکات توماس رفته رفته عاشق هم می شوند. بدنبال شروع جنگ جهانی دوم و ترس کاترین از پی بردن شوهرش به رابطه او و لاژلو، این دو از هم جدا می شوند، اما شوهر کاترین (کالین فیرث) خودکشی کرده و در یک حادثه هوایی که با هدف کشتن کاترین و لاژلو طرح ریزی شده، به شدت کاترین را مجروح می کند.

و این تماماً فلش بک داستان است. یک داستان عاشقانه دوم و کاملاً مجزا نیز در زمان حال داستان بین پرستار لاژلو به نام هانا (ژولیت بینوش) و یک تکنیسین خنثی سازی بمب به نام کیپ (ناوین اندروز) که بسیار شادتر و عمیق تر و حساس تر از عشق اول است، روایت می شود. همچنین در مرکز داستان جستجویی برای یک خیانتکار وجود دارد، کسی که رازهای نظامی را می فروشد و شخصیت کاراواجیو با بازی ویلم دفو رهبری این عملیات رازآلود را بر عهده دارد. همانطور که گفته شد، The English Patient جوایز سینمایی متعددی را به خانه برد و جایزه اسکاری که به بینوش برای بهترین بازیگر زن نقش مکمل نیز داده شد کاملاً درست و بجا بود زیرا او کانون عاطفی و احساسی یک فیلم با کارگردانی و فیلمبرداری بی نقص و باشکوه است.

10 فیلم برتر عاشقانه جنگی تاریخ سینما

۱۰- Gone With the Wind (1939)

اگر بخواهیم صادق باشیم چیزهای زیادی در مورد Gone With the Wind (1939) وجود دارد که خوشایند نیست. از کلیشه های منفی بی پایان در مورد شخصیت های سیاهپوست داستان تا سکانس مشهور تجاوز القایی و بدین ترتیب این فیلم آن شاهکار بی نقصی که بسیاری فکر می کنند نیست. اما هرگز نمی توانید کلمات جنگ، عشق و فیلم را کنار هم قرار دهید و به این فیلم فکر نکنید. Gone With the Wind از هر لحاظی یک فیلم حماسی و باشکوه است. بسیاری از تکنیک های فیلمبرداری این فیلم هنوز هم در سینمای مدرن مورد تقلید قرار می گیرند. اسکارلت اوهارا (ویوین لی) و رت باتلر (کلارک گیبل) یکی از ماندگارترین زوج های تاریخ سینما و فرهنگ عامه هستند.

دیالوگ مشهور «صادقانه بگویم عزیزم…» از رت باتلر از زمان انتشار این فیلم در سال ۱۹۳۹ میلیاردها بار توسط مردم بازگویی شده است. در واقع، موسسه فیلم آمریکا، این دیالوگ را در رتبه اول بهترین دیالوگ های تاریخ سینما و دو دیالوگ دیگر از هیمن فیلم را در میان ۱۰۰ دیالوگ برتر تاریخ سینما قرار داده است. همچنین این فیلم دومین فیلم عاشقانه برتر تاریخ سینما، دومین فیلم برتر سینما از لحاظ موسیقی متن، یکی از ۱۰۰ فیلم الهام بخش تاریم سینما، و یکی از ۱۰ فیلم برتر تاریخ سینمای آمریکاست.

اگر چه ما در این فهرست تنها ۱۰ مورد از بهترین فیلم های عاشقانه جنگی تاریخ سینما را معرفی کردیم اما فیلم هایی که در ادامه فهرست خواهند شد نیز می توانستند به راحتی در این فهرست قرار بگیرند، اگر فهرستی طولانی تر تهیه می کردیم.

 • A Farewell to Arms (1932)
 • Firebird (2021)
 • For Whom the Bell Tolls (1943)
 • From Here to Eternity (1953)
 • Indochine (1992)
 • Lust, Caution (2007)
 • The Mortal Storm (1940)
 • An Officer and a Gentleman (1982)
 • Omar (2013)
 • The Quiet American (2002)
 • Shining Through (1992)
 • Suite Française (2015)
 • Surviving the Silence (2020)
 • To Have and Have Not (1944)
 • Top Gun (1986)
 • Tristan & Isolde (2006)
 • A Very Long Engagement (2004)
 • Waterloo Bridge (1940)
 • The Year of Living Dangerously (1982)

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود