۱۰ سلاحی که بزرگ ترین کالیبرها را در جهان دارند؛ از «توپ تزار» تا موشک دوش پرتاب Eryx

۱۰ سلاحی که بزرگ ترین کالیبرها را در جهان دارند؛ از «توپ تزار» تا موشک دوش پرتاب Eryx

اکثر سلاح های بزرگ- از اتوماتیک های .۴۵ میلیمتری تا هوویتزرهای ۱۵۵ میلیمتری، بر اساس کالیبر یا ضخامت و قطر گلوله هایشان طبقه بندی می شوند. سلاح هایی که در این فهرست قرار دارند بزرگ ترین سلاح های جهان هستند که بزرگ ترین گلوله ها را دارند. برخی این سلاح ها تنها برای راضی کردن خواست های شخصی دیکتاتورهایی مانند آدولف هیتلر و صدام حسین ساخته شده و در میدان نبرد کارآیی ندارند و برخی دیگر کاملاً کاربردی بوده و قدرت بالایی در میدان نبرد دارند.

10 سلاحی که بزرگ ترین کالیبرها را دارند

۱- بزرگ ترین توپ با تغذیه از دهانه

توپ تزار در سال ۱۵۸۶ در قالبی از برنز و به وزن ۵۰ تن ساخته شد. لوله ۳۵ اینچی این توپ می تواند گلوله هایی به وزن بیش از ۸۱۶ کیلوگرم را پرتاب کند. این توپ که لقب «شات گان روسی» را بدست آورده هرگز در میدان نبرد شلیکی نداشته و ظاهراً تنها برای نمایش دادن ساخته شده است. نایب السلطفنه بوریس گودانوف که در اواخر دهه ۱۵۸۰ و ۱۵۹۰ میلادی بر روسیه حکمرانی می کرد، از این توپ غول پیکر برای ترساندن مردم و سفیرانی که از روسیه دیدن می کردند استفاده می کرد. وقتی ناپلئون در سال ۱۸۱۲ مسکو را تسخیر کرد می خواست توپ تزار را به فرانسه ببرد اما بدون آن روسیه را ترک کرد. این توپ بزرگ اکنون یک جاذبه گردشگری محبوب در داخل کاخ کرملین است.

10 سلاحی که بزرگ ترین کالیبرها را دارند

۲- بزرگ ترین توپ استفاده شده در جنگ

در سال ۱۹۳۶، آدولف هیتلر از گوستاو کراپ سازنده سیستم های توپخانه ای آلمان خواست تا یک توپ برای شکست دادن خطوط دفاعی جدید فرانسه موسوم به ماژینو لاین بسازد. پیشنهاد کراپ یک توپ غول پیکر با کالیبر ۸۰ سانتیمتر بود که در نهایت هیتلر سفارش ساخت دو دستگاه از آن را داد. این دو توپ که به افتخار کراپ و همسرش به ترتیب گوستاو و دورا نامگذاری شدند، هر کدام توپی ۱۳۵۰ تنی بود که برای حرکت دادنشان به یک قطار مخصوص نیاز بود و آماده کردن و اسمبل کردن قطعات هر یک نیز سه روز زمان می برد. این توپ ها می توانستند گلوله های با قابلیت نفوذ در بتن به وزن ۷ تن (به اندازه وزن یک اتوبوس) را تا فاصله بیش از ۲۵ مایلی پرتاب کنند. این توپ های غول پیکر خیلی دیر مقابل فرانسه به کار گرفته شدند اما گوستاو توانست بعدها در جریان محاصره سواستوپول، این شهر در اتحاد جماهیر شوروی را نابود کند و روزانه ۱۴ گلوله به سمت این شهر شلیک کرد. هر دو توپ در انتهای جنگ جهانی دوم از کار افتاده بودند.

10 سلاحی که بزرگ ترین کالیبرها را دارند

۳- بزرگ ترین توپ روی کشتی های جنگی

کشتی های جنگی غول پیکر ژاپنی یاماتو و موساشی هر کدام به ۹ عدد توپ ۱۸.۱ اینچی مجهز شده بودند که آن ها را به قدرتمندترین سیستم های توپخانه ای روی دریا تبدیل می کرد. اما اگر چه برد این توپ ها قابل توجه و بیش از ۲۶ مایل بود اما در نبردهای واقعی به ندرت مورد استفاده قرار گرفتند. زمانی که این توپ ها در ابتدای جنگ جهانی دوم به کار گرفته شدند، ناوهای هواپیمابر داشتند قدرت را از کشتی های جنگی گرفته و خود پیشقراول نبردهای دریایی می شدند. یاماتو یک بار تا آستانه رویارویی با کشتی های جنگی ایالات متحده در نبرد خلیج لیت پیش رفت اما حملات با زیردریایی و هواپیما این کشتی جنگی را وادار به عقب نشینی کرد. در نهایت هر دو کشتی توسط اژدر و بمب های آمریکایی غرق شدند.

10 سلاحی که بزرگ ترین کالیبرها را دارند

۴- بزرگ ترین شات گان

هر چه کالیبر یک شات گان بالا برود، اندازه آن کوچکتر می شود. برای مثال، یک تفنگ استاندارد با مقیاس ۱۲ معادل کالیبر .۷۲ اینچ است اما این عدد در مقایسه با تفنگ غول پیکری که در قرن نوزدهم با مقیاس ۲ به کار می رفت بسیار کوچک است. این سلاح های ترسناک برای شکارهای تجاری به کار رفته و می توانست یک گله کامل از اردک های وحشی را با یک شلیک شکار کند. این تفنگ ها بعدها توسط ورزشکاران رشته تیراندازی نیز به کار گرفته شدند. این تفنگ ها که بسیار سنگین و بلند کردنشان ممکن نبود، از داخل قایق ها و در شرایطی که از قبل مستقر شده بودند شلیک می کردند. لوله این تفنگ ها دارای کالیبر ۱.۳ اینچ بوده و می توانست گلوله ای معادل حدود ۴۰ گلوله استاندارد را شلیک کند. این سلاح چنان در شکار پرندگان موثر بود که استفاده از آن برای شکار پرندگان در سال ۱۸۶۰ ممنوع شد.

10 سلاحی که بزرگ ترین کالیبرها را دارند

۵- بزرگ ترین تفنگ انفرادی

گلوله موسوم به .۶۰۰ Nitro Express در ابتدا برای شکار فیل ها ساخته شد اما در کل گلوله ای بیش از حد قوی است. اما همانطور که مشخص است، کسی باید تفنگی برای شلیک با آن می ساخت. کمپانی اتریشی Pfeifer Waffen یک روولور دست ساز ۱۳ پوندی ویژه برای یک مشتری سوییسی ساخت که حدود ۱۷,۰۰۰ دلار قیمت داشت. گلوله های این تفنگ حدود شش برابر یک گلوله استاندارد ۹ میلیمتری بودند اما وزن تفنگ باعث می شد که قدرت عقب نشینی سلاح در هنگام شلیک قابل مدیریت باشد.

10 سلاحی که بزرگ ترین کالیبرها را دارند

۶-بزرگ ترین سلاح روی جیپ

جایزه قرار دادن قوی ترین سلاح روی یک پلتفرم متحرک به توپ بدون خان Davy Crockett می رسد که کوچکترین سلاح هسته ای است که تاکنون به کار گرفته شده است. این توپ که در دهه ۱۹۵۰ برای جنگ اجتمالی با اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده بود، دارای یک میله متحرک با کالیبر کوچک (چهار یا شش اینچ) بود که داخل لوله وارد شده و به یک کلاهک ۱۱ اینچی متصل می شد. توپ Davy Crockett دارای برد حدود دو مایلی بوده و قدرت انفجار هر گلوله آن معادل ۱۸ تن مواد منفجره بود.

10 سلاحی که بزرگ ترین کالیبرها را دارند

۷- بزرگ ترین کالیبر تفنگ انفرادی

وقتی بزرگ ترین کالیبر موجود کافی نباشد، باید کالیبر مورد نظر خود را بسازید و این دقیقاً کاری است که جی دی جونز، رییس کمپانی SSK Industries انجام داد. او یک تفنگ رکوردشکن کالیبر ۰.۹۵۰ ساخت که گلوله های آن هر کدام ۸ اونس وزن داشت. این گلوله به تفنگی غول پیکر برای شلیک نیاز داشت و تنها سه نوع از این تفنگ ساخته شد. این تفنگ بیش از ۳۶ کیلوگرم و یا بیشتر وزن داشته و تنها از یک مکان مستقر یا روی سه پایه امکان شلیک با آن وجود داشت. با گلوله ای ۴۰ دلاری، شلیک با یک تفنگ .۹۵۰ JDJ سرگرمی پرهزینه ای بود.

۸- بزرگ ترین سلاح رویاهای صدام حسین

صدام حسین که از سیستم دفاع هوایی درجه سه و موشک های اسکاد ناکارآمدش راضی نبود، به دنبال یک گزینه جایگزین برای بمباران دشمنانش در بردهای بلند بود: یک توپ غول پیکر. بزرگ ترین نسخه این تانک که به نام بابل بزرگ شناخته می شد دارای لوله ای ۳۹ اینچی بود که بیش از ۵۰۰ فوت طول داشت. وزن این توپ ۲۰۰ تن بوده و از لحاظ تئوریک می توانست به هر نقطه ای از زمین شلیک کرده یا گلوله ای به سمت مدار زمین پرتاب کند. اما صدام حسین هرگز نتوانست به این سلاح دست یابد. قطعات آن در اسپانیا و سوییس ساخته شده بود که پیش از تحویل به صدام کشف و ضبط شده و بزرگ ترین توپخانه تاریخ هرگز تکمیل نشد.

10 سلاحی که بزرگ ترین کالیبرها را دارند

۹- کوچکترین تپانچه بزرگ

بزرخی سلاح های کالیبر بالا برای اهداف خاص طراحی شده اند، مانند تپانچه های جیبی Henry Deringer که بعد از سال ۱۸۲۵ فراگیر شدند. داشتن دو لوله به جای سیستم روولوری به این معنا بود که این سلاح کوچک می توانست یک گلوله استاندارد را شلیک کند. از آن زمان به بعد، چالشی برای ساخت کوچکترین تپانچه ممکن شکل گرفت. Heizer Defense مدعی است که تپانچه تیتانیومی Double Tap این شرکت کوچکترین و سبک ترین تپانچه برای شلیک گلوله کلت اتوماتیک ۰.۴۵ است. با تنها ۱۴ اونس وزن و طول ۵.۵ اینچ، این تپانچه به راحتی در جیب جا می شود.

۱۰- بزرگ ترین کالیبر در میان سلاح های دستی

کالیبر فاکتور کلیدی در مورد سلاح های دوش پرتاب ضد تانک است زیرا هر چه قطر بیشتر باشد، قدرت نفوذ کلاهک در بدنه هدف بیشتر خواهد بود. در حال حاضر، بزرگ ترین سلاح دوش پرتاب، موشک Eryx است که توسط کمپانی اروپایی MBDA ساخته می شود و کلاهک گلوله آن ۱۳۵ میلیمتر قطر دارد. Eryx یک موشک هدایت شونده با برد بیش از ۶۰۰ یارد است. MBDA مدعی است که این موشک دوش پرتاب برای نابودی سنگرها و دیگر پناهگاه های دشمن و حتی هلیکوپترهایی که در ارتفاع پایین پرواز می کنند کارآمد است. کلاهک این موشک از حدود ۷ فوت بتن یا بیش از ۳۵ اینچ صفحه فولادی عبور می کند که باعث می شود در مقابل سنگین ترین تانک ها نیز مرگبار باشد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود