تحت تعقیب ترین زنان اروپا؛ از «ملکه کریپتو» تا تاجری که قاتل استخدام کرد

تحت تعقیب ترین زنان اروپا؛ از «ملکه کریپتو» تا تاجری که قاتل استخدام کرد

این‌ها فقط پنج درصد از تحت تعقیب‌ ترین فراری ‌های اروپا را تشکیل می‌دهند که جرایمشان از استخدام قاتل برای کشتن شوهر گرفته تا رهبری باندهای سازمان‌یافته جنایتکار متفاوت است.

بر اساس فهرستی که هر سال در ماه سپتامبر از سوی یوروپل منتشر می‌شود و ده‌ها پروفایل از مجرمان مفقود شده در سراسر اتحادیه اروپا را معرفی می‌کند، این‌ها تحت تعقیب‌ترین زنان فراری اروپا هستند.

تا کنون تنها یک مورد از آنها ردیابی شده؛ یک قاچاقچی جنسی، که ماه اکتبر در یک شهر جنگلی دورافتاده در آمریکای جنوبی پیدا شد و پنج زن تحت تعقیب دیگر همچنان متواری هستند.

فهرست یوروپل از تحت تعقیب ترین زنان اروپا

قاچاقچی مواد مخدر در لباس فرشته نجات سگ ها

تانیا گومز (Tania Gomez) در دنیای مجازی به عنوان صاحب پر زرق و برق موسسه خیریه نجات سگ HundGärin شناخته می‌شود، اما طبق گفته یوروپل، او در طیف گسترده‌ای از فعالیت های شرورانه نیز شرکت داشته است.

فهرست یوروپل از تحت تعقیب ترین زنان اروپا

این زن ۳۰ ساله از مارس ۲۰۲۱ برای جرایم جدی مربوط به قاچاق مواد مخدر و پولشویی، توسط مقامات سوئد تحت تعقیب بوده است. همچنین تصور می‌شود که او با یک گروه جنایت‌کار سازمان‌یافته در استکهلم مرتبط باشد که مقادیر زیادی مواد مخدر و پول را برای آن‌ها حمل می‌کرد.

فهرست یوروپل از تحت تعقیب ترین زنان اروپا

«ملکه کریپتو» کلاهبردار، یکی از ۱۰ فرد در فهرست تحت تعقیب ترین های FBI

روجا ایگناتوا (Ruja Ignatova) بلغاری، مشهور به «ملکه کریپتو»، نه تنها در فهرست یوروپل قرار دارد، بلکه یکی از ۱۰ فردی است که در لیست تحت تعقیب ترین های اف‌ بی‌ آی است و برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود تا ۱۰۰ هزار دلار جایزه تعیین شده است.

دکتر ایگناتوا، ۴۲ ساله، متهم است که از ارز دیجیتال وان کوین (OneCoin) خود به عنوان یک کلاهبرداری بازاریابی چند سطحی برای هدف قرار دادن سرمایه گذاران در سراسر جهان بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ استفاده کرده است.

فهرست یوروپل از تحت تعقیب ترین زنان اروپا

کارآگاهان بر این باورند که پس از صدور حکم بازداشتش توسط دادگاه منطقه ای ایالات متحده در نیویورک در سال ۲۰۱۷، خبر آن به گوش  ایگناتوا رسید که منجر شد این کلاهبردار به یونان سفر کند و ناپدید شود.

ایگناتوا وکیل و یکی از بنیانگذاران OneCoin در سال ۲۰۱۴ بود که این ارز را قاتل بیت کوین معرفی می‌کرد و سرمایه‌گذاران را به خرید بسته‌ های ارز دیجیتال خود ترغیب می‌کرد.

بخش کلیدی مدل کسب‌وکار او این بود که سرمایه‌گذاران را به فروش بسته‌های اضافی OneCoin به دوستان و خانواده‌شان سوق دهد، که اساسا یک طرح هرمی برای سودرسانی به افراد بالادستی است.

FBI در بیانیه خود گفت: «ایگناتوا افرادی را هدف قرار می‌داد که شاید درک جامعی از مفاهیم ارزهای دیجیتال نداشتند اما تحت تاثیر رزومه چشمگیر او و استراتژی های بازاریابی مورد استفاده توسط OneCoin قرار می‌گرفتند».

فهرست یوروپل از تحت تعقیب ترین زنان اروپا

ایگناتوا که متولد بلغارستان است، یازدهمین زنی است که در فهرست افراد تحت تعقیب FBI در تاریخ ۷۲ ساله این نهاد قرار گرفته است.

او همچنین از طریق اعلامیه قرمز اینترپل در آلمان تحت تعقیب است، که هشدار می‌دهد ممکن است برای جلوگیری از دستگیری، ظاهر خود را با جراحی تغییر داده باشد.

مقامات می‌گویند که او پیش از صدور حکم دستگیری و سفر به صوفیه، پایتخت بلغارستان، زندگی فوق العاده لوکسی داشت. بر اساس گزارش‌ها او در ۲۵ اکتبر از صوفیه به آتن در یونان سفر کرده و از آن زمان دیگر دیده نشده است.

فهرست یوروپل از تحت تعقیب ترین زنان اروپا

استخدام شوهر فعلی با ۵۰ هزار یورو برای قتل شوهر سابق

سومین زن فراری مفقود شده، اوا زامچینکووا (Eva Zámečníková) ۴۱ ساله، تبعه چک است که پس از محکومیت غیابی به هشت سال زندان به دلیل استخدام یک قاتل برای کشتن شوهر سابقش، در اسلواکی تحت تعقیب است.

در ژانویه ۲۰۱۴ قرار شد این زن گلفروش به دوستش مارتین آدامکوویچ -سربازی که تنها دو ماه از ازدواجش با اوا می‌گذشت- ۵۰ هزار یورو بپردازد تا شوهر سابقش را بکشد. ظاهرا او قصد داشت بعد از دو سال او را مفقود اعلام کرده و اموالش را به دست آورد.

فهرست یوروپل از تحت تعقیب ترین زنان اروپا

ظاهرا اوا برای انجام این قتل اسلحه تهیه کرد اما نتیجه نداد. بنابراین نقشه‌‌اش را تغییر داد و به آدامکوویچ گفت که باید شوهرش را با طناب خفه کند. اما او در عوض اوا را به پلیس تحویل داد و به آنها کمک کرد تا برای به دست آوردن شواهد کافی ترتیب صحنه قتل را بدهند.

زامچینکووا در دادگاه گناهکاری‌اش را انکار کرد و مدعی شد که آدامکوویچ به دلیل امتناع اوا از قرض پول دادن به او می‌خواست از او انتقام بگیرد. او اصرار داشت که هیچ مدرکی دال بر قتل برنامه ریزی شده وجود ندارد. این زن تاجر چندین ماه در بازداشت موقت بود اما در آگوست ۲۰۱۴ برای به دنیا آوردن فرزندش آزاد شد.

او در ژانویه ۲۰۲۰ توسط دادگاه کیفری تخصصی مجرم شناخته شد، اما از آن زمان متواری شده است و اکنون یکی از جنایتکاران تحت تعقیب در اتحادیه اروپا است.

فهرست یوروپل از تحت تعقیب ترین زنان اروپا

فرار از محکومیت ۱۰ ساله به اتهام استثمار جنسی زنان

در همین حال، آناماریا رادو استویکا (Anamaria Radu-Stoica) مجارستانی پس از محکومیت به ۱۰ سال زندان در کشور خود تحت تعقیب است.

این زن ۳۴ ساله به همراه دو نفر دیگر، یک گروه جنایی سازمان یافته را با هدف استثمار جنسی زنان و همچنین تسهیل فحشا، گاهی اوقات با دختران زیر سن قانونی، تأسیس کردند.

او از آگوست ۲۰۱۲ متواری است.

فهرست یوروپل از تحت تعقیب ترین زنان اروپا

متهم به جرایم اقتصادی به کمک فاکتورها و ترازنامه های جعلی

سرآخر، آندره آ دودلا (Andrea Dudla) مجارستانی، معروف به استر کاتونا، از سال ۲۰۱۲ پس از محکوم شدن به بیش از ۱۵ سال زندان به دلیل مشارکت در ده ها جنایت اقتصادی، متواری است.

در دهه ۲۰۰۰، دادلا و دو شریک خود وانمود کردند که صاحب یک شرکت واقعی هستند و فاکتورهای جعلی و ترازنامه‌هایی با ظاهر واقعی درست کردند تا صدها میلیون فورینت از بانک‌ها وام بگیرند.

آنها همچنین ۴۴۰۰ تن ذرت را به قیمت ۲۵۰ میلیون فورینت (۶۱۰۰۰۰ پوند) فروختند اما هرگز ذرت را تحویل ندادند.

زمانی اعتقاد بر این بود که این زن ۴۳ ساله ممکن است در تایلند پنهان شده باشد، جایی که پیش‌تر یکی از شرکای جنایتکار او در آن دستگیر شد.

فهرست یوروپل از تحت تعقیب ترین زنان اروپا

قاچاق انسان، خرید و فروش مواد مخدر، پولشویی و سرانجام، دستگیری!

تنها زن فراری از فهرست افراد تحت تعقیب سال ۲۰۲۲ یوروپل که تاکنون دستگیر شده است، ویویانا آندره آ والخو گوتیرز (Viviana Andrea Vallejo Gutiérrez) است که در مالچالا، اکوادور به اتهام قاچاق انسان، خرید و فروش مواد مخدر و پولشویی دستگیر شد.

پلیس به دنبال این شهروند کلمبیایی معروف به «ویوی» بود که پس از متهم شدن به اداره فاحشه خانه هایی که در آن زنان قاچاق شده مجبور به کارگری جنسی بودند، از اسپانیا گریخت.

گفته می‌شود که او بخشی از سازمانی بوده است که از زنان برای ورود به اسپانیا ۱۵۰۰ یورو دریافت می‌کرد، جایی که آنها مجبور بودند این پول را از طریق کارگری جنسی پس بدهند.

پلیس می‌گوید که این زن ۳۶ ساله مسئول نظارت بر زنان بود که باید به صورت ۲۴ ساعته در دسترس می‌بودند و همچنین برای مشتریان کوکائین تهیه می‌کرد.

او که در اکوادور مخفی شده بود پس از پیدا شدن در ۲۸ اکتبر با ۳۲ سال زندان روبه‌رو شد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • Arman دی ۶, ۱۴۰۱

  اره بابا.همه جای دنیا مردمشون قاتلن فقط ایران خوبه،،،اینجا فقط قاتلین در لباس خادمین ملتن

  • گول نخور دی ۶, ۱۴۰۱

   سلام ارمان جان
   همه جای دنیا مردمشون خوبن فقط ما قاتلیم انگار.
   شورش های فرانسه رو ببین. امریکا که طوفان یخ اومده چند بیخانمان تو نیویورک چندتا تو شیکاگو چندتا تو فیلادلفیا پیدا کردن یخ زدن.
   با این همه فیلم و مستند بازم فکر میکنین این اغتشاشگرا بیگناهن؟ چاقو زدن کشتن. تو کل دنیا شما کافیه سنگ پرت کنی به طرف پلیس. بهت شلیک میکنن . اینجا با پینت بال اسباب بازی میزنن.

   الانم که حتی عربستان گفته اینترنشنال رو میبنده اسامی رو تقدیم میکنه.
   به پوشالی بودن این کشورا دقت کن. فقط اینو بگم که سوئد به چندتا ادم پناهندگی داده. ولی میخواد عضو ناتو بشه باید حمایت ترکیه رو جلب کنه. ترکیه گفته این ادما رو تحویل بدین. سوئد هم گفته چشم بیا. با هواپیما برده انکارا تحویل داده. این از سوئد که صلح طلب تر از سوئیس هست .

   • ....... دی ۶, ۱۴۰۱

    شما مستند های دستگاه دروغ ساز رو یعنی “صدا و سیما” رو منبع قرار میدی؟… گرفتن حق جرمه؟ بخدا یکی که ندونه فک میکنه الان تو ایران همه دارن اشرافی زندگی میکنن و همچی پرفکت و عالیه براساس گفته های شما…. هیچیکی منکر این نیست که زندگی تو اون کشورایی که مد نظرته پرفکت نیست…. ولی حداقل هرچیزی باشه چند سر و گردن بالاتره از اینجا….