۱۲ فیلم ترسناک کمتر دیده شده سال ۲۰۲۲ که باید ببینید؛ از Resurrection تا Piggy

۱۲ فیلم ترسناک کمتر دیده شده سال ۲۰۲۲ که باید ببینید؛ از Resurrection تا Piggy

طرفداران ژانر وحشت ممکن است به سال ۲۰۲۲ به عنوان سال بسیار خوبی برای این ژانر نگاه کنند زیرا گستره ای از فیلم های ترسناک پیچیده و به شدت وحشی در این سال منتشر شد. دنباله هایی مانند Scream، Halloween Ends و Texas Chainsaw Massacre منتشر شده و با واکنش های متفاوتی روبرو شدند و فیلم های کمتر شناخته شده ای مانند X، Barbarian و Pearl نیز پیروزی هایی غافلگیر کننده بودند. هیاهوی حول فیلم های ترسناک با بودجه اندک نیز بلندتر از هر زمان دیگری بوده و پایگاه طرفداری این فیلم ها به شدت افزایش یافته در حالی که موفقیت Terrifier 2 موید این مطلب است.

12 فیلم ترسناک کمتر دیده شده سال 2022 که باید حتما دید

اما مانند همیشه، بسیاری فیلم های ترسناک سرگرم کننده و قوی بودند که زیر این همه فیلم پرهیاهو گم شده و علیرغم تحسین از سوی منتقدان، آن مخاطبی که شایستگی اش را داشتند را پیدا نکردند و گمنام باقی ماندند. از این رو می خواهیم شما را با فهرستی از جواهرات ترسناک سال ۲۰۲۲ آشنا کنیم که بدون توجه به قدرت ستارگی بزرگ و کوچکشان، توانستند هیجان های باورنکردنی را با داستان های جذابشان رقم بزنند. این شما و این بهترین فیلم های ترسناک سال ۲۰۲۲ که کمتر شناخته شدند اما این ناشناخته ماندن چیزی از جذابیت تماشای آن ها نمی کاهد.

12 فیلم ترسناک کمتر دیده شده سال 2022 که باید حتما دید

۱- Glorious

فیلم Glorious ساخته ربکاه مک کندری یک فیلم ترسناک با لوکیشنی واحد است که روایتی بسیار تکان دهنده و غیرقابل باور دارد. داستان این فیلم ترسناک در یک توالت عمومی رخ می دهد، جایی که یک الهه عجیب از یک انسان درخواست کام گیری جنسی می کند. به شدت پیچیده، این کمدی ترسناک بسیار فراتر از آن چیزی است که عنوان آن نشان می دهد. شخصیت وس روز فاجعه باری دارد. او بعد از اینکه نامزدش او را رها کرده در یک سفر جاده ای طولانی است و برای اینکه کمی استراحت کند در یک کافه کنار جاده ای توقف می کند. به جای استراحت و جمع و جور کردن خودش، وس به شدت میگساری کرده و از هوش می رود.

روز بعد، او با سر درد و در شرایطی ناخوشایند از خواب بیدار می شود و به سرویس بهداشتی غذاخوری کنار جاده ای می رود تا بالا آورده و خودش را تمیز کند. آنجا او با یک شخصیت غریبه در توالت بغلی آشنا می شود یا بهتر بگوییم صدایش را می شنود: قاتانوثوا (جی کی سیمونز) یک شبه خدا. این شخصیت به وس می گوید که جهان در خطر است و تنها یک راه برای نجات بشریت وجود دارد و آن برآورده کردن نیاز جنسی این شبه خداست. کلیت این فیلم یک مفهوم دیوانه کننده است اما به لطف شوخی های نیشدار، دیالوگ های هوشمندانه و بازی ماندگاری از رایان کوانتن، یک فیلم بسیار جذاب از آب در می آید. به شما قول می دهیم که در سال ۲۰۲۲ هیچ فیلمی شبیه این یکی ساخته نشده است.

12 فیلم ترسناک کمتر دیده شده سال 2022 که باید حتما دید

۲- Watcher

اولین فیلم کلویی اوکونو به نام Watcher یک تریلر روانشناختی آرام سوز است که به پارانویای یک زن و روش های ترسناکی که واقعیت او نادیده گرفته می شود می پردازد. جولیا و فرانسیس زوجی هستند که به خاطر شغل شوهر، به تازگی از آمریکا به بخارست، رومانی نقل مکان کرده اند. یک روز، در شرایطی که فرانسیس سر کار است، جولیا غریبه ای را می بیند که در خیابان ایستاده و به خانه آن ها نگاه می کند. بعد از یک سری اتفاقات هشدار دهنده، جولیا در می یابد که این مرد یک تعقیب گر است و رفته رفته نگران حفظ جان خود می شود. رسانه های محلی دائماً در مورد یک قاتل سریالی صحبت می کنند که بر وحشت او می افزاید، قاتلی که زنان را مثله می کند.

اما هیچ کس ادعاهای او را جدی نگرفته و او چاره ای جز دفاع از خود ندارد. فیلم Watcher برای توسعه یک فضای مملو از تنش و تعلیق وقت می گذارد که به خوبی در سکانس های پایانی فیلم ارزشش را نشان می دهد، زمانی که بیننده را به شدت شوکه و حیرت زده می کند. به لطف پلتفرم های استریمینگ، این فیلم پایگاه طرفداری قابل توجهی دریافت کرده که بسیار متفاوت از آن چیزی بود که این فیلم در هنگام اکران اولیه در تابستان ۲۰۲۲ دریافت کرد. اما اکنون می توان با اطمینان گفت که Watcher یکی از غیرمنتظره ترین و غافلگیر کننده ترین فیلم های ترسناک سال ۲۰۲۲ است.

12 فیلم ترسناک کمتر دیده شده سال 2022 که باید حتما دید

۳- Hatching

یکی از عجیب ترین فیلم های سال ۲۰۲۲ اولین تجربه کارگردانی هانان برخولم به نام Hatching است. دختری ۱۲ ساله به نام تینیا همراه با خانواده ظاهراً بی نقصش در فنلاند زندگی می کند و زندگی آن ها توسط مادرش برای وبلاگ شخصی اش مستندسازی می شود. اما حباب زندگی ظاهراً ایده آل آن ها زمانی می ترکد که تینیا تخمی عجیب و غریب در جنگل پیدا می کند و به صورت مخفیانه به اتاقش می آورد. وقتی تخم باز شده و موجودی غول پیکر شبیه پرنده از آن بیرون می آید، تینیا از آن مراقبت کرده و به آن غذا می دهد اما در شرایطی که این موجود بزرگ تر و قوی تر می شود، همه چیز رفته رفته از کنترل خارج می شود.

Hatching یک هجو تند و ناخوشایند در قالب یک فیلم ترسناک فیزیکی (وحشت فیزیکی) است که به شکلی موثر رسانه های اجتماعی و اینفلونسرهای دورو را با به تصویر کشیدن یک خانواده فنلاندی ناکارآمد و آشفته به تمسخر می گیرد. این فیلم تروما را در قالب یک داستان عجیب از بلوغ یک دختر به تصویر می کشد، که در واقع فیلمی در مورد یک هیولاست با استعاره ای مرتبط با جامعه امروزی. اگر چه Hatching عموماً مورد تحسین منتقدان قرار گرفت اما هنوز نتوانسته جامعه هدفش را پیدا کرده و در باکس آفیس عملکرد ضعیفی داشت اما اگر به دنبال چیزی اورجینال و واقعی هستید، باید حتماً این فیلم ترسناک را تماشا کنید.

12 فیلم ترسناک کمتر دیده شده سال 2022 که باید حتما دید

۴- Sissy

فیلم Sissy ساخته هانا بارلو و کین سین یک کلیشه آشنای ژانر وحشت را گرفته و آن را وارونه می کند. سیسیلیا ملقب به سیسی یک اینفلونسر مشهور رسانه های اجتماعی و یک مشاور سلامت روانی است که به تازگی رسیدن تعداد دنبال کنندگانش در شبکه های مجازی به ۲۰۰,۰۰۰ نفر را جشن گرفته است. او با بهترین دوست دوران کودکی اش به نام اِما برخورد می کند که در بیش از یک دهه اخیر خبری از او نداشته است. اِما می خواهد رابطه دوستی گذشته را بازگردانده و به همین خاطر سیسیلیا را به یک مهمانی فارغ التحصیلی در منطقه ای کوهستانی دعوت می کند. اما وقتی سیسی از راه می رسد، در می یابد که یکی از کسانی که در دوران کودکی او را آزار داده نیز در میان مهمانان است. با تشدید اضطراب و استرس، سیسی کلافه شده و به سرعت همه چیز پیچشی خونین و مرگبار گرفته و اوضاع بدتر نیز می شود.

فیلم Sissy برداشتی تازه و مفرح از تم های سلامت روانی، اذیت و آزار در مدرسه و فرهنگ رسانه های اجتماعی ارائه می دهد. و هیچ ابایی از استفاده از نقدهای تاریک و تند و خونریزی و کشتار شدید نیز ندارد. آیشا دی در نقش اول داستان بازی قابل باور و ترسناکی از خود ارائه می دهد و بقیه بازیگران نیز به اندازه او به قابل باور بودن داستان کمک می کنند. Sissy که توسط منتقدان مورد تحسین قرار گرفت یک شاهکار واقعی در ژانر وحشت با زاویه ای تازه است که قربانیان را به آزارگر و آزارگران را به قربانی تبدیل می کند و طرفداران ژانر وحشت نباید تماشای آن را از دست بدهند.

12 فیلم ترسناک کمتر دیده شده سال 2022 که باید حتما دید

۵-Resurrection

در ۱۰ سال گذشته، ربکا هال به ملکه بی سروصدای فیلم های ترسناک به شدت تکان دهنده و متفاوت تبدیل شده است. انتخاب او برای فیلم هایی که در آن ها بازی می کند بسیار متمایز و اغلب غیرمعمول است و نمی توانیم به اندازه کافی از او به خاطر بازی در چنین نقش های پیچیده و باجزییاتی تشکر کنیم. تازه ترین فیلم اندرو سیمن، با نام Resurrection یکی از این فیلم های دیوانه کننده، به شدت ترسناک و با درک دشوار است که نمی توانست گزینه بهتری از هال برای بازی در نقش اصلی داشته باشد. مارگارت (هال) مادری تنهاست که همراه با دختر نوجوانش، ابی، در نیویورک زندگی می کند. او یک فعال اقتصادی قوی، متمرکز و منظم است که در شرکتش جایگاه بالایی دارد.

علیرغم داشتن رابطه عاشقانه با یکی از همکارانش به نام پیتر، مارگارت ظاهراً کنترل کاملی بر زندگی خود دارد. این شرایط تا زمانی است که یک مرد مرموز به نام دیوید از راه می رسد و اکنون مارگارت با گذشته ای روبرو می شود که به سختی برای فراموش کردن آن تلاش می کرده است. وقتی هویت دیوید برای مخاطب فاش شده و او دلیل بازگشتش را به مارگارت می گوید، وی رفته رفته ارتباطش با واقعیت را از دست داده و همه چیز در هرج و مرج فرو می رود. تماشای فیلم Resurrection به هیچ شکلی ساده نیست اما چنان داستان پرتنش و عجیبی را با اتکای کامل بر بازی خیره کننده هال روایت می کند که طرفداران ژانر وحشت نباید تماشای آن را از دست بدهند.

12 فیلم ترسناک کمتر دیده شده سال 2022 که باید حتما دید

۶- Deadstream

ژانر ویدیو پیدا شده معمولاً سرزمین حاصلخیزی برای فیلم های ترسناک با بودجه اندک با ایده های بزرگ است. چندین مورد از این فیلم ها هر ساله ساخته می شوند و سخت است که یک فیلم با ارزش واقعی در میان آن ها یافت. خوشبختانه، جوزف و ونسا وینتر با فیلم Deadstream یکی از این فیلم های ترسناک نادر را ساخته اند. این کمدی ترسناک البته که جلوه های ویژه بسیار خارق العاده ای ندارد اما با طنز باورنکردنی و دارایی های حیرت انگیزش جبران این کمبودهای بصری را خواهد کرد. شان یک یوتیوبر بی شرم است که هرگز ابایی از انجام احمقانه ترین و عجیب ترین کارها برای تحت تاثیر قرار دادن دنبال کنندگانش ندارد.

اما او اخیراً تمام اسپانسرهایش را از دست داده و بدین ترتیب مصمم است تا بازگشتی شکوهمندانه به اوج داشته باشد. شان تصمیم می گیرد یک شب را در خانه ای جن زده به سر برده و تجربیات خود را به صورت زنده استریم کند. او دوربین و تجهیزاتش را در خانه ای ملقب به عمارت مرگ مستقر کرده و برای مواجهه با ارواح خبیثه این خانه آماده می شود. همه چیز طبق نقشه پیش می رود تا اینکه شان خود را در دام می یابد. آیا او می تواند زنده از این خانه بیرون بیاید؟ دنبال کنندگانش به دقت نظاره گر اتفاقاتی هستند که از کانالش منتشر می شود تا پاسخ این سوال را بیابند و اگر شما هم از طرفداران این ژانر هستید باید همین کار را بکنید.

12 فیلم ترسناک کمتر دیده شده سال 2022 که باید حتما دید

۷- Speak No Evil

فیلم Speak No Evil ساخته کریستین تافدراپ یکی از تکان دهنده ترین و شیطانی ترین فیلم های ترسناک سال ۲۰۲۲ است. یک زوج دانمارکی به نام های بیورن و لوییز از یک تعطیلات خوشایند در ایتالیا در کنار دخترشان لذت می برند. در این تعطیلات، آن ها با یک زوج مهربان هلندی به نام پاتریک و کارین و پسرشان آشنا می شوند. دو خانواده با هم رابطه خوبی برقرار کرده و در کنار هم از تعطیلات لذت می برند. بعد از اینکه بیورن و لوییز به دانمارک باز می گردند، پاتریک و کارین آن ها را برای گذراندن تعطیلات بعدی به خانه شان در مناطق روستایی هلند دعوت می کنند. در دوران حضورشان در خانه این زوج هلندی است که چندین اتفاق تکان دهنده و ترسناک رخ می دهد و دانمارکی های داستان خیلی زود متوجه می شوند که احتمالاً پذیرفته اند با بدترین انسان های روی کره زمین زندگی کنند و البته بهای سنگینی نیز برای این اشتباه می پردازند.

فیلم Speak No Evil به عنوان یک هجو نسبتاً ناخوشایند در مورد مردم دانمارک و هلند آغاز می شود اما رفته رفته به یک کابوس ترسناک تبدیل می شود که روح شما را ویران خواهد کرد. جای تعجب ندارد که منتقدان این فیلم را ستوده اند اما مدتی زمان برد تا Speak No Evil بتواند مخاطب هدفش را پیدا کند. به سادگی می توان گفت که دشوار است بتوانید شخصیت های هولناک فیلم و پایان تاریک آن را هضم کنید. Speak No Evil بدون شک در سال های آینده به یک فیلم ترسناک کالت تبدیل خواهد شد اما به شما می گوییم که تماشای این فیلم برای افراد نازک دل و ترسو بسیار دشوار است.

12 فیلم ترسناک کمتر دیده شده سال 2022 که باید حتما دید

۸- Torn Hearts

اگر یک ژانر فرعی به نام وحشت کانتری وجود داشته باشد، فیلم Torn Hearts از بری گرانت بهترین مثال آن است. ایده ترکیب موسیقی کانتری با ژانر وحشت بسیار غیرمعمول است اما این فیلم ترسناک شما را ترغیب خواهد کرد که چیزی غیرممکن نیست. اگر چه Torn Hearts خیلی مورد استقبال مخاطبان قرار نگرفت اما نقدهای عمدتاً مثبتی از منتقدان دریافت کرد. دو زن فعال در عرصه موسیقی کانتری به نام های جوردن و لی آماده اند تا حرفه موسیقایی خود را یک مرحله بالاتر ببرند. آن ها فرصتی غیرمنتظره برای این کار پیدا می کنند، وقتی آدرس هارپر داچ را بدست می آورند که یک خواننده افسانه ای موسیقی کانتری است که قبلاً با خواهرش برنامه اجرا می کرده اما خواهرش به تازگی به شکلی غیرمنتظره درگذشته است.

لی و جوردن به دیدن هارپر می روند که آن ها را به داخل خانه اش دعوت کرده است. اما چیزی که این زنان فکر می کردند فرصت بزرگشان باشد به چیزی بسیار هولناک تبدیل می شود. هارپر به یک مست گوشه گیر تبدیل شدن و ورود لی و جوردن به خانه اش باعث آغاز نمایش اندوه هارپر به ترسناک ترین و خشن ترین شکل ممکن می شود. Torn Hearts بی نقص نیست اما با فضای ترسناک و بازی فوق العاده کیتی سیگال که ترسناک تر از هر زمان دیگری است توانسته این نقص ها را جبران کند.

12 فیلم ترسناک کمتر دیده شده سال 2022 که باید حتما دید

۹- Saloum

معمولاً این فرصت را پیدا نمی کنیم که فیلم هایی فرار از دسته بندی ژانری از کشورهایی مانند سنگال ببینیم و به همین خاطر فیلم Saloum ساخته ژان لوک هربولو یک فیلم غافلگیر کننده در معنای مثبت است. ترکیب ژانرهایی مانند وسترن قدیمی، تریلر جنایی و وحشت فولکلور کاری بسیار دشوار است- به ویژه تنها در ۸۴ دقیقه- اما هربولو توانسته همه این ها را در قالب یک داستان منسجم با هم ترکیب کند. سه مزدور که با نام کفتارهای بانگوی شناخته می شوند، ماموریت دارند تا چمدانی پر از شمش طلا را از یک قاچاقچی مواد مخدر مکزیکی در گینه بیسائو و در جریان کودتا در سال ۲۰۰۳ بدزدند.

چاکا، رافا و مینیو کهنه کار وظیفه دارند که این محموله و قاچاقچی مکزیکی را در داکار تحویل دهند اما به دلیل نشت باک سوخت هواپیمایشان، مجبور می شوند در سین-سالوم فرود بیایند، جایی که در یک اقامتگاه ساکن می شوند. در هر حالی که این سه قصد دارند برای قدم بعدی برنامه ریزی کنند، با دشمنی، خشونت و هیولاهای انسانی مواجه می شوند که تشنه خون انسان هستند. فیلم Saloum یک هیبرید وحشی و آزمایشی از ژانرهای مختلف است اما بعد از تماشایش، خواهید فهمید که چرا مورد استقبال اکثر منتقدان در سراسر جهان قرار گرفته است.

12 فیلم ترسناک کمتر دیده شده سال 2022 که باید حتما دید

۱۰- Significant Other

فیلم ترسناک علمی تخیلی Significant Other ساخته دن برک و رابرت اولسن یکی از شنیع ترین و دیوانه کننده ترین فیلم های ترسناک سال ۲۰۲۲ است. روث و هری زوجی هستند که برای اولین کوله پشتی گردی خود با هم به جنگلی در شمال غربی منطقه اقیانوس آرام می روند. هری یک کوهنورد باتجربه است و نامزدش را به نقطه ای حیرت انگیز و بسیار زیبا در دل جنگل برده و از او می خواهد که با وی ازدواج کند. همه چیز طبق نقشه پیش می رود تا اینکه روث پاسخ منفی می دهد و این موضوع تنشی ناخوشایند و عجیب را بین این دو ایجاد می کند.

روز بعد، روث از محل اقامتشان دور می شود و یک ماده عجیب در غاری در همان نزدیکی ها پیدا می کند که کل سفر را برای وی تغییر می دهد. چیزی که قرار بوده یک سفر رمانتیک باشد به یک شکنجه خونین تبدیل می شود. فیلم Significant Other در بخش اول داستان خود به شکلی استادانه حواس مخاطب را پرت کرده و او را گول می زند، فیلمی که شبیه یک درام رابطه ای با تروماهای عمیق آغاز می شود اما با پیچش های داستانی به موقع که مخاطب را غافلگیر می کند به یک فیلم ترسناک بقامحور تبدیل می شود. این فیلم که نسبتاً با نظر مثبت منتقدان روبرو شد، یکی از جواهرات نادیده گرفته شده ژانر وحشت در سال ۲۰۲۲ است.

12 فیلم ترسناک کمتر دیده شده سال 2022 که باید حتما دید

۱۱- Piggy

فیلم Piggy ساخته کارلوتا پردا، فیلمساز اسپانیایی، یک فیلم ترسناک انتقامی فمنیستی با پیچش های داستانی و نقدهای تند اجتماعی است. این فیلم که به خوبی با معضلات واقعی اجتماعی امروزی مانند خجالت از فیزیک بدنی، اضطراب، افسردگی و مشکلات دوران بلوغ ارتباط دارد، در زمره کمتر شناخته شده ترین فیلم های ترسناک سال ۲۰۲۲ است که شایستگی شناخته شدن بیشتری را داشت. بر اساس فیلم کوتاهی از نویسنده و کارگردان فیلم به همین نام، Piggy داستان سارا را روایت می کند، یک نوجوان دارای اضافه وزن که در یک روستا در اسپانیا زندگی می کند.

سارا سعی می کند هم از کلیشه های دیگر دختران که دائماً او را مسخره کرده و آزار می دهند و همچنین مادر به شدت منتقد و سختگیرش دوری کند. اما سرنوشت سارا زمانی تغییر می کند که او شاهد ربودن شدن دخترانی توسط یک مرد غریبه می شود، همان دخترانی که زندگی او را به شدت دشوار و غیرقابل تحمل کرده اند. سارا یک انتخاب دارد: آیا دختران آزارگر را نجات داده و به زندگی گذشته باز می گردد یا ساکت می ماند و اجازه می دهد این دختران قربانی شده و تغییری مناسب برای او رخ دهد؟ به لطف بازی رضایت بخش و واقعی لورا گالان، فضای ترسناک فیلم و سناریوی که با آگاهی از معضلات اجتماعی نوشته شده، Piggy توانست منتقدان را تحت تاثیر قرار دهد و شانس زیادی برای تبدیل شدن به یک اسلشر کالت در سال های آینده دارد.

12 فیلم ترسناک کمتر دیده شده سال 2022 که باید حتما دید

۱۲- The Innocents

اگر چه تریلر ماوراءالطبیعه The Innocents از اسکیل ووگت در واقع فیلمی متعلق به سال ۲۰۲۱ است اما در سال ۲۰۲۲ در سینماها و پلتفرم های استریمینگ آمریکایی منتشر شد و به همین خاطر در این فهرست قرار گرفت. این موضوع اتفاق خوبی است زیرا این فیلم نروژی لیاقت دادن شانسی برای رسیدن به دست مخاطبان گسترده تر را دارد. آیدا و خانواده اش به تازگی به یک محله مسکونی در اسلو نقل مکان کرده اند. او یک دختربچه خشمگین و بدجنس نه ساله است که فکر می کند والدینش او را نادیده می گیرند، والدینی که بیشتر توجهشان معطوف خواهر اوتیسمی بزرگترش آنا است. یک روز، آیدا با بن آشنا می شود، پسری که در همان محله زندگی کرده و یک شعبده بازی جالب انجام می دهد: او می تواند با ذهنش اشیاء را تکان دهد.

این دو به سرعت دوست شده و گروهشان بزرگ تر شده و آیشا که قدرت های تله پاتی داشته و می تواند از طریق ذهن آنا با او ارتباط برقرار کند نیز به گروه آن ها می پیوندد. همه چیز خوب پیش می رود تا اینکه بن شروع به استفاده خصمانه از قدرتش می کند، در شرایطی که با خانواده اش مشکل داشته و مشکلاتی در زندگی خود دارد. آیدا، آیشا و آنا باید بن را متوقف کنند در شرایطی که قدرت های او از کنترل خارج شده اند. تنش موجود در The Innocents چنان آرام آرام شکل می گیرد که یک فضای شیطانی موثر در جهانی خلق می شود که هیچ انسان بالغی در آن وجود نداشته و بدین ترتیب هیچ قانونی در آن جا ندارد. یا بهتر بگوییم که قوانین توسط بن تغییر داده می شوند. این فیلم به لطف بازی های خوب بازیگران خردسالش توانسته بسیار جذاب باشد و از آن فیلم های ترسناک کمتر دیده شده سال ۲۰۲۲ است که باید حتماً دید.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود