سرعت ناوهای هواپیمابر چقدر است؟

سرعت ناوهای هواپیمابر چقدر است؟

در حالی که کشتی های دریانوردی سبک بر عصر اکتشافات دریایی حکمرانی می کردند، مردان جنگی و کشتی های بزرگ در قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم بر دریاها تسلط داشتند و کشتی های جنگی در آغاز جنگ جهانی اول سلاطین بلامنازع دریاها شدند تا اینکه ناوهای هواپیمابر امروزی به فرمانروای اصلی دریاها در عصر مدرن تبدیل شدند. اما ناوهای هواپیمابر حداکثر با چه سرعتی می توانند حرکت کنند؟

حداکثر سرعت ناوهای هواپیمابر چقدر است؟

یک ناو هواپیمابر حداکثر چه سرعتی دارد؟

پاسخ دادن به این سوال ساده نیست و پاسخ به آن بیشتر یک برآورد تقریبی است تا یک عدد دقیق. بدین ترتیب، بهترین ناوهای هواپیمابر مانند ناوهای آمریکایی کلاس Nimitz می توانند به حداکثر سرعت بیش از ۳۰ گره دریایی برسند که معادل ۵۵.۵ کیلومتر بر ساعت است (در بحث سرعت، هر گره دریایی معادل ۱۸۵۲ متر یا کمی بیش از ۱.۸ کیلومتر است).

حداکثر سرعت ناوهای هواپیمابر چقدر است؟
ناو هواپیمابر جرالد آر فورد

سرعت ناوهای هواپیمابر امروزی

همانطور که گفته شد، پاسخ به سوال حداکثر برد ناوهای هواپیمابر دشوار است، تا حدودی به این خاطر که این سرعت بسته به دیدگاه فرد نسبت به سرعت آن ها متفاوت بوده و نیروهای دریایی نیز سرعت ناوهای خود را منتشر نکرده و با سرعت ناوهای هواپیمابر کشورهای دیگر مقایسه نمی کنند. دیگر اینکه، برخلاف خودروها و هواپیماها، کشتی ها معمولاً به روش زمانی مشابهی تست نمی شوند. اگر چه ناوهای هواپیمابر در بحث سرعت نیز مورد تست قرار گرفته اند، از جمله ناوهای USS John F. Kennedy و HMS Prince of Wales، اما سرعت دقیق ناوهای هواپیمابر به ندرت مورد تست قرار می گیرد.

حداکثر سرعت ناوهای هواپیمابر چقدر است؟
ناو هواپیمابر ملکه الیزابت

از آنجایی که نیروهای دریایی سرعت دقیق کشتی های خود را عمومی نمی کنند اما یک سرعت پایه را در اختیار ما قرار می دهند. این سرعت حدود ۳۰ گره دریایی است. ناو هواپیمابر آمریکایی USS Gerald R. Ford با سرعتی بیش از این رقم حرکت می کند. نزدیک ترین رقیب خارجی این ناو از لحاظ سرعت، ناو بریتانیایی HMS Queen Elizabeth است که سرعت کروز آن به بیش از ۲۹ گره دریایی می رسد. حتی این برآوردها نیز مشکلات خود را دارد. برای مثال، بر اساس برخی برآوردها، کشتی آمریکایی گفته شده می تواند به سرعت ۳۵ گره دریایی نیز برسد (حدود ۶۵ کیلومتر بر ساعت) برسد.

حداکثر سرعت ناوهای هواپیمابر چقدر است؟
ناو هواپیمابر یو اس اس انترپرایز

برای برخی سرعت ۳۵ گره دریایی نسبتاً سرعت کمی به شمار می آید زیرا کشتی های قدیمی تر نیز توانسته اند به این سرعت برسند. برای مثال، ناو هواپیمابر آمریکایی USS Enterprise که در سال ۲۰۱۷ بازنشسته شد می تواند به سرعت حداکثری بیش از ۳۳ گره دریایی برسد. با این وجود، USS Gerald R. Ford بزرگ ترین و گرانقیمت ترین ناو هواپیمابری است که تاکنون ساخته شده است. با این وجود مقایسه این ناو با ناو بازنشسته قبلی از لحاظ سرعت چندان مقایسه مناسبی نیست.

حداکثر سرعت ناوهای هواپیمابر چقدر است؟

انواع قدیمی تر ناوهای هواپیمابر

اکنون که به ناوهای هواپیمابر USS Gerald R. Ford, HMS Queen Elizabeth, و USS Enterprise از لحاظ سرعت پرداخته ایم، بیایید نگاهی به سرعت و تاریخچ برخی از دیگر بهترین ناوهای هواپیمابر جهان بیندازیم. USS Wisconsin یک ناو هواپیمابر آمریکایی بود که در جریان چنگ جهانی دوم به کار گرفته شد و در کمپین جنگ علیه ژاپن به کار گرفته شد. این کشتی چندین بار از خدمت کنار گذاشته شده و مدرن سازی شد تا اینکه در نهایت در سال ۱۹۹۱ برای همیشه از سرویس خارج شد. با شرکت در ۶ نبرد، USS Wisconsin کشتی جنگی بسیار مشهور، موفق و بزرگی بود.

گفته می شود که USS Wisconsin می توانست سرعت مداوم ۳۰ گره دریایی را تجربه کرده و حداکثر سرعت آن نیز به ۳۳ گره دریایی می رسید. به احتمال فراوان سرعت این ناو نمی تواند سرعتی بیش از ناو هواپیمابر کنونی نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا داشته باشد و فاصله آن با بزرگ ترین توپ دریایی نیروی دریایی ایالات متحده نیز کمی بیشتر است. این مقایسه نشان می دهد که وقتی می گوییم سرعت ناوهای HMS Queen Elizabeth و USS Gerald R. Ford بیش از ۳۰ گره دریایی است، منظورمان سرعتی بیش از حداکثر سرعت USS Wisconsin است، هر چند سرعت پایه هر سه این ناوها حدود ۳۰ گره دریایی اعلام می شود اما سرعت دقیق آن ها اعلام نمی شود.

حداکثر سرعت ناوهای هواپیمابر چقدر است؟
ناو هواپیمابر لیائونینگ

سرعت ناوهای هواپیمابر روسیه و چین چقدر است؟

وقتی از سرعت ناوهای هواپیمابر صحبت می کنیم باید از ناو روسی Admiral Kuznetsov، ناو چینی Liaoning و ناو برزیلی Sao Paulo نیز صحبت کنیم که جزو بهترین و سریع ترین ناوها در نوع خود هستند. از لحاظ سایز و تاریخ، این ناوها بسیار متفاوت از ناوهای آمریکایی هستند. تنها ناو هواپیمابر نیروی دریایی روسیه ارمغان دوران اتحاد جماهیر شوروی با تاریخ مستند طولانی در دریاست در حالی که ناو هواپیمابر چینی بسیار جدیدتر بوده و نسخه برزیلی نیز همزمان با ناو آمریکایی USS Enterprise در سال ۲۰۱۷ بازنشسته شده است.

حداکثر سرعت ناوهای هواپیمابر چقدر است؟
ناو هواپیمابر آدمیرال کوزنتسوف

علیرغم اینکه این ناوها در دهه های متفاوتی ساخته شده و تاریخچه نظامی کاملاً متفاوتی دارند اما همه این ها با سرعت حداکثری ۳۲ گره دریایی رتبه بندی می شوند. اگر چه این امکان وجود دارد که ناو روسی با چند دهه عمر بتواند از لحاظ سرعت از ناو آمریکایی USS Wisconsin پیشی بگیرد اما بعید است که در این زمینه شانسی در برابر ناوهای USS Gerald R. Ford یا HMS Queen Elizabeth داشته باشد. همچنین این کشتی ها در زمره کشتی های با سرعت حداکثری مداوم ۲۹ گره دریایی یا حداکثر ۳۰ گره دریایی رتبه بندی می شوند.

حداکثر سرعت ناوهای هواپیمابر چقدر است؟

این عدد برای ناو بازنشسته شده برزیلی ۱۸ گره دریایی است. بدین ترتیب دو ناو هواپیمابر قدیمی تر چین و روسیه از لحاظ سرعت، می توانند به ناوهای هواپیمابر مدرن آمریکایی و بریتانیایی رقابت کنند. با این وجود، می توان گفت که سرعت بیش از ۳۰ گره دریایی، بنچمارک ناوهای هواپیمابر «سریع» بوده، در حالی که سرعت دقیق یا سرعت مداوم آن ها قابل اندازه گیری نبوده و فراتر از این عدد است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • Cod vali دی ۱۵, ۱۴۰۱

    اطلاعات جالب اما تقریبن نادرست برآورد دقیق دارن منتها تو ابهای مختلف سرعت متفاوتی دارع شما تقرین ازشون برآورد گرفتین در کل عالی بود دا