ماجرای بازداشت بازیکنان فوتبال در یک پارتی شبانه چیست؟

ماجرای بازداشت بازیکنان فوتبال در یک پارتی شبانه چیست؟

پس از انتشار خبری درباره ی دستگیری تعدادی از بازیکنان فوتبال در یک پارتی شبانه، ادعاهای تأیید نشده ی جدیدی در این رابطه مطرح شد.

صبح دیروز یکشنبه ۱۱ دی ماه خبرگزاری تسنیم در خبری اعلام کرد تعدادی از فوتبالیست های فعلی و پیشین، شب شنبه در یک پارتی شبانه بازداشت شدند.

این خبرگزاری نوشت:

تعدادی از بازیکنان فعلی و سابق یکی از تیم‌های فوتبال مطرح تهرانی، شب گذشته در یک پارتی مختلط در شهر دماوند با حکم قضایی بازداشت شدند. برخی از این بازیکنان در حالت غیرعادی ناشی از مصرف مشروبات الکلی بودند.

این افراد با شکایت همسایه‌ها و توسط نیروی انتظامی دستگیر شدند.

گفتنی است بعضی از این افراد بازداشت‌شده در روزهای گذشته در مصاحبه‌های خود ادعا می‌کردند که به‌دلیل حوادث اخیر و در راستای همدردی با مردم، انگیزه‌ای برای مسابقات و حتی صحبت کردن در خصوص فوتبال را ندارند!

همچنین وبسایت خبر ورزشی روز گذشته نوشت:

۴ فوتبالیست شاغل در لیگ برتر فوتبال ایران شب شنبه در یک میهمانی دستگیر شدند که ۲ نفر از آنها بازیکن تیم استقلال هستند.

پرونده این ماجرا امروز به دادسرا رفت و پس از اخذ تعهد، روال مربوط به آزادی این ۴ نفر در دستور کار قرار گرفت.

باشگاه استقلال قرار است به مساله دو بازیکن آبی‌پوش در کمیته انضباطی باشگاه رسیدگی کند و جرایمی را نیز برای آن‌ها در نظر خواهد گرفت.

با این حال، وبسایت «طرفداری» مدعی شد که به جزئیات تازه‌ ای از این پرونده دست پیدا کرده و مهمانی را یک مهمانی خانوادگی مربوط به سالگرد ازدواج خواند.

این وبسایت روز گذشته در مطلبی ادعا کرد:

صبح امروز خبرگزاری تسنیم خبر از بازداشت چند بازیکن فوتبال به خاطر حضور در یک میهمانی شبانه داد.

بعد از انتشار این خبر در فضای مجازی شایعه ای منتشر شد که داریوش شجاعیان، مهدی قائدی و بابک مرادی دستگیر شده اند و به عبارتی در این میهمانی حضور داشتند.

حالا اما پیگیری خبرنگار طرفداری نشان می دهد یکی از بازیکنان فوتبال برای سالگرد ازدواجش یک میهمانی در منطقه دماوند ترتیب داده بود که تعداد زیادی بازیکن فوتبال در آن حضور داشتند. طبق شنیده ها همگی دیشب بازداشت شدند. اگر به آرشیو اخبار رجوع کنید، به راحتی متوجه می شوید تاریخ سالگرد ازدواج یکی از بازیکنان مطرح لیگ برتر نهم دی ماه است. این بازیکن به همین مناسبت جشن سالگرد ازدواجش را در دماوند برگزار کرد.

گفته می شود چند بازیکن فعلی و سابق استقلال در این میهمانی حضور داشتند، البته طبق شنیده ها این میهمانی خانوادگی بوده است. نام م.ق، س.ی، ز.ن، م.م، د.ش و ب.م در بین بازداشتی ها به گوش می رسد. البته سین.میم هم در این میهمانی حضور داشته که قبل از ورود مامورها از مهمانی خارج شده است.

البته طبق شنیده ها این بازیکنان تا ساعاتی دیگر با تعهد و البته قرار وثیقه آزاد خواهند شد تا بتوانند در تمرین تیم های شان شرکت کنند.

و در نهایت اعلام شد بازیکنان دستگیر شده آزاد شدند.

اواخر آذر ماه نیز خبرگزاری‌ های دولتی از بازداشت یک بازیکن لیگ برتری در یک پارتی شبانه خبر دادند که پیش از دستگیری مواد مخدر و مشروبات الکلی مصرف کرده بود. در این خبر فوتبالیست بازداشتی بازیکن سابق یکی از تیم‌ های پر طرفدار به نام ح. ل معرفی شد. پس از انتشار این خبر گمانه زنی هایی درباره ی هویت این بازیکن صورت گرفت و بسیاری معتقدند بودند این فرد حامد لک دروازه بان تیم مس رفسنجان بوده که در هفته های گذشته با مواضع انتقادی خود درباره ی حوادث اخیر کشور خبرساز شده بود. با این حال، بازیکنان مس رفسنجان دستگیری حامد لک را تکذیب کردند و مدعی شدند وی آن روز در تمرین تیم حاضر شده بود. اما عجیب آنکه حامد لک خود شخصاً واکنشی به این موضوع نشان نداد.

از سرگیری انتشار اخبار دستگیری بازیکنان فوتبال در پارتی های شبانه سبب گمانه زنی هایی درباره ی ارتباط میان انتشار این دست خبرها با رفتارهای منتقدانه ی فوتبالیست ها طی هفته های اخیر شده است.

روزنامه اعتماد در مطلبی به این موضوع پرداخته است که در ادامه آن را می خوانید:

زمانی تیترهایی نظیر «بازداشت بازیکنان فوتبال در مهمانی» بخش مهمی از رسانه‌ها را به خود اشغال می‌کرد. در دهه‌های هفتاد و هشتاد اسامی زیادی از بازیکنان فوتبال به گوش می‌رسید که در «پارتی» -که آن زمان کلمه تازه‌واردی به فرهنگ ایران بود- بازداشت شده‌اند.

در آن مقطع به خاطر فضای نسبتا بسته این دست اخبار به عنوان اخبار جنجالی دهان به دهان می‌‌گشت و همه با کنجکاوی تلاش می‌کردند بفهمند آن بازیکن چه کسی است یا کیفیت آن مهمانی دقیقا به چه شکل بوده. تعداد زیادی از بازیکنان هم در آن سال‌ها به خاطر حضور در چنین محافلی خانه‌نشین شدند و کم‌کم از صحنه فوتبال کنار رفتند. آنچه به عنوان منشور اخلاقی در برهه‌ای فوتبال ایران را تحت تاثیر قرار داد و لقب «منشوری» روی برخی بازیکنان و مربیان گذاشت حاصل همان دوره است.

با تغییر سبک زندگی در دهه ۹۰ از غلظت این اخبار هم کاسته شد. در آن مقطع خیلی کمتر به گوش می‌رسید که فلان بازیکن یا بازیگر در مهمانی دستگیر شده. به همین دلیل این دست تیترها از «جنجالی» به «زرد» تغییر کاربری پیدا کرد. در واقع می‌توان گفت با فراگیر شدن شبکه‌های اجتماعی حساسیت‌ها از روی برخی مسائل برداشته شد.

با این وجود تقریبا در یک هفته گذشته دو خبر مشابه از دستگیری بازیکنان فوتبال در مهمانی‌های شبانه در رسانه‌ها به سبک رسانه‌های دهه هفتاد منتشر شد. ابتدا خبر دستگیری یکی از بازیکنان مس رفسنجان آمد. خبرگزاری‌های تسنیم و ایرنا نوشتند: «یکی از بازیکنان شناخته‌شده فوتبال کشور که هم‌اکنون در یکی از تیم‌های شهرستانی بازی می‌کند، شامگاه سه‌شنبه ۲۹ آذر ماه در یک پارتی شبانه مختلط دستگیر شده و این بازیکن، قبل از این نیز به دلایل متعدد در کمیته انضباطی به جریمه مالی و محرومیت محکوم شده است.» رسانه‌ها او را ح.ل نامیدند. روز گذشته نیز خبر دستگیری چند بازیکن سابق و فعلی یکی از تیم‌های مطرح تهرانی رسانه‌ای شد. در ساعات بعد برخی رسانه‌ها در فضای مجازی گفتند این بازیکنان مربوط به تیم آبی‌پوش پایتخت بوده‌اند. تسنیم در این رابطه نوشت: «تعدادی از بازیکنان فعلی و سابق یکی از تیم‌های فوتبال مطرح تهرانی، شب گذشته در یک پارتی مختلط در شهر دماوند با حکم قضایی بازداشت شدند. برخی از این بازیکنان در حالت غیرعادی ناشی از مصرف مشروبات الکلی بودند. این افراد با شکایت همسایه‌ها و توسط نیروی انتظامی دستگیر شدند.»

اینکه چرا در فضای فعلی دوباره شرایط به این سمت حرکت کرده، تعجب‌برانگیز است. از این منظر که همه می‌دانند مهمانی‌ها چیزی نیست که بعد از چند سال توقف از سر گرفته شده باشند و به تبع آن بازداشت‌ها مجددا آغاز شده باشند. آنچه باعث تعجب‌برانگیز شدن ماجرا شده این است که اسامی بازداشتی‌ها در مهمانی‌ها حول‌وحوش اسامی خاصی می‌گردد که در سه ماه گذشته مواضع انتقادی گرفته بودند، ازجمله در مساله بازداشت بازیکن مس رفسنجان نام حامد لک به گوش رسید اما ساعاتی بعد حضور این بازیکن در تمرینات مس باعث شد فرضیه بازداشت او تکذیب شود، اما نیمکت‌نشینی حامد لک گلر اصلی مس رفسنجان در دو بازی اخیر تیمش با وجود آمادگی کامل شایعه‌ها درباره او را دوباره تقویت کرد.

این مساله در مورد برخی بازیکنان استقلال هم تکرار شد. در روزهای قبل و مخصوصا بعد از دربی پایتخت بسیاری از رسانه‌های اصولگرا به برخی بازیکنان استقلال بابت خوشحالی نکردن بعد از گلزنی و گرفتن ژست‌های نمادین حمله کرده بودند. بعد از انتشار خبر بازداشت نیز برخی رسانه‌ها نوشتند «بازیکنی که می‌گفت در شرایط فعلی فوتبال اولویت مردم نیست و ما عزاداریم در پارتی دستگیر شد» این خبر ساعاتی بعد از روی رسانه‌ها حذف شد. همین جملات را اما خبرگزاری تسنیم به شکل دیگری نوشت. این خبرگزاری در توضیح خبر دستگیری‌ها نوشت: «گفتنی است بعضی از این افراد بازداشت‌ شده در روزهای گذشته در مصاحبه‌های خود ادعا می‌کردند که به دلیل حوادث اخیر و در راستای همدردی با مردم، انگیزه‌ای برای مسابقات و حتی صحبت کردن درخصوص فوتبال را ندارند!»

اینکه آیا ارتباط مشخصی بین بازداشت‌ها و رفتار منتقدانه بازیکنان وجود دارد مشخص نیست اما نوع انتشار اخبار، شایعات و واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به انتشار خبر دستگیری این افراد در مهمانی‌ها با آنچه رسانه‌ها حالت‌های «غیرعادی» می‌خوانند، نشان می‌دهد برخی از هواداران دنبال چنین ارتباطی می‌گردند. در این میان برخی کاربران نزدیک به طیف اصولگرای شبکه‌های اجتماعی هم مدعی شده‌اند که چنین دستگیری‌هایی نشان می‌دهد دوران مماشات با سلبریتی‌ها به پایان رسیده و دیگر قرار نیست مثل گذشته مقامات انتظامی و قضایی چشم‌شان را روی برخی کارهای چهره‌های سرشناس ببندند. عده‌ای هم این فرآیند را در راستای اتفاقی که برای خانواده علی دایی رقم خورد دسته‌بندی می‌کنند. همان اتفاقی که باعث شد آمنه سادات ذبیح‌پور خبرنگار صداوسیما در موردش توییت بزند: «دوران بزن در رو تمام شده.»

ناگفته نماند در آخرین ساعات اداری روز گذشته خبر رسید بازیکنان دستگیر شده آزاد شده‌اند.

مطالب مرتبط
۶ نظر

ورود

 • PH دی ۱۲, ۱۴۰۱

  سلبریتی جماعت فقط فقط به فکر منافع خودشه هیچ کسو هیچ چیز براش مهم نیست
  با گرگ دنبه میخوره با چوپان گریه میکنه!

 • ناشناس دی ۱۲, ۱۴۰۱

  تف به شرف نداشته شون. با زور مغازه ها رو میبستن. اتیش میزدن. میگفتن تو چهلم فلانی گریه کنین. بعد خودشون پارتی میگرفتن و میگیرن.

 • اسی دی ۱۳, ۱۴۰۱

  میزبان مهدی قائدی
  میهمانان: مهدی مهدی پور_زبیر نیک نفس_داریوش شجاعیان_بابک مرادی_محمدحسین مرادمند

  نان پارتی: دوچرخه سواران مست??

 • حامد دی ۱۴, ۱۴۰۱

  باز سایبری ها ریختن اینجا دارن غذای روزانشون رو میخورن
  حال بهم زن ها

 • . دی ۱۵, ۱۴۰۱

  سایبری یک سایبری دو سایبری دنده‌ به دنده سایبری باید ببنده