۸ نکته جزیی اما مهم در اپیزود اول سریال The Last of Us که شاید متوجه‌شان نشده باشید

۸ نکته جزیی اما مهم در اپیزود اول سریال The Last of Us که شاید متوجه‌شان نشده باشید

هشدار اسپویل: در ادامه این مطلب بخش هایی از داستان اپیزود اول سریال The Last of Us فاش خواهد شد.

اولین اپیزود از سریال The Last of Us یا آخرین بازمانده از ما در نهایت منتشر شد و جزییات، ایستر اگ ها، ارجاعات و چیزهای بسیاری در آن وجود داشت که از دست دادن آن ها بسیار ساده بود. اولین اپیزود سریال The Last of Us با نقدها و واکنش های بسیاری مثبتی از منتقدان روبرو شده و محبوبیت بالایی در میان طرفداران تلویزیون دریافت کرد به طوری که این سریال به پربیننده ترین اپیزود اول کل سریال های HBO در تاریخ این شبکه تبدیل شد.

سریال The Last of Us آخرین بازمانده از ما

در حالی که بسیاری از بینندگان اپیزود اول آخرین بازمانده از ما از قبل به واسطه بازی ویدیویی مشهوری به همین نام با داستان و فضای آن آشنا بوده و چه بسی خود نیز این بازی را تجربه کرده بودند، بخش بزرگی از بینندگان این سریال نیز آشنایی چندانی با نسخه بازی ویدیویی The Last of Us ندارند و ین بدان معناست که برخی عناصر داستان ممکن است برای آن ها معنی چندانی نداشته یا نادیده گرفته شود. اما چه تجربه بازی کردن The Last of Us را داشته و چه نداشته باشید، هنوز هم جزییات پنهان بسیاری در اپیزود اول وجود داشت که ممکن است متوجه آن ها نشده باشید.

سریال The Last of Us آخرین بازمانده از ما

The Last of Us یک داستان زامبی محور پساآخرالزمانی است که در آن یک بازمانده سرسخت به نام جوئل و دختر نوجوانی به نام الی به منظور رساندن الی به سیاتل، باید از سرزمین های زیادی در طول خاک ایالات متحده عبور کنند. در بی خبری همگان، الی نسبت به ویروس قارچی که همه کره زمین را درگیر کرده، ایمن است و گروه موسوم به فایرفلای ها (فایر فلای به معنای کرم شب تاب) که شورشی هایی هستند که با حکومت نظامی دیکتاتورمآب کنونی مستقر در ایالات متحده مبارزه می کنند امیدوارند که وی بتواند کلید پیدا کردن درمانی برای این قارچ ویرانگر باشد.

اپیزود اول سریال آخرین بازمانده از ما، پیش درآمد بازی و فصول ابتدایی آن را پوشش می دهد، جایی که جوئل با الی آشنا شده و از منطقه قرنطینه فرار می کنند. در حالی که این دو هنوز ماجراجویی و سفر درازی را پیش روی خود دارند، اپیزود اول The Last of Us اشارات و سرنخ هایی در مورد آینده داستان در خود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

سریال The Last of Us آخرین بازمانده از ما

گیتار جوئل

در اوایل سریال، سارا (دختر جوئل) را می توانید دید که در خانه این ور آن ور می رود، پیش از اینکه که ویروس قارچی شایع شود. در پس زمینه یکی از سکانس ها، گیتار جوئل را می توان دید که به نسخه بازی ویدیویی داستان و آینده روایت ها اشاره دارد. در بازی The Last of Us، جوئل در نهایت فاش می کند که پیش از شیوع بیماری می خواسته موسیقیدان شود زیرا خواننده و گیتاریست قابلی بوده است. اما جوئل قابلیت های خود در زمینه خوانندگی و نوازندگی را از الی مخفی می کند و تنها در ادامه داستان است که این موضوع را فاش می کند.

این داستان در The Last of Us Part II بیشتر توسعه یافت، و گیتار باعث شکل گیری روایتی شد که می توان در فصول بعدی آن را دید. در جریان پرش زمانی بین دو بازی، جوئل آموزش گیتار به الی را آغاز می کند و حتی در ابتدای بازی دوم به او یک گیتار هدیه می دهد. بعد از مرگ تراژیک جوئل، گیتار او به نمادی مهم برای الی تبدیل می شود و حضور آن در کنار خود را به مثابه حضور جوئل می بیند. اگر چه توانمندی های موسیقایی جوئل در اپیزود اول سریال هنوز مورد اشاره مستقیم قرار نگرفته اما نمایی از گیتار او در اپیزود اول، اشاره ای به این است که این موضوع دیر یا زود در ادامه داستان فاش خواهد شد.

سریال The Last of Us آخرین بازمانده از ما

فیلم Curtis and the Viper 2

در اپیزود اول The Last of Us، سارا فیلمی را از همسایه شان قرض می گیرد تا در روز تولد جوئل با او تماشا کند. فیلم ساختگی که سارا انتخاب می کند Curtis and the Viper 2 نام دارد و اگر چه چیز خاصی ندارد اما این فیلم ارجاعی جالب به The Last of Us Part II است. در این بازی ویدیویی، الی به کسی می گوید که قصد دارد با جوئل به تماشای این فیلم بنشیند. اما به خاطر مرگ جوئل، نقشه او ناکام می ماند. در حالی که این فیلم تنها ادای احترامی جزیی و ساده به نسخه بازی ویدیویی است اما توجه سازندگان به جزییات و علاقه آن ها به بازی ها را نشان می دهد.

سریال The Last of Us آخرین بازمانده از ما

پیچک های بیمار

اولین شخص مبتلا به قارچ زامبی کننده ای که سارا در اپیزود اول The Last of Us می بیند دارای جزییات کوچکی است که به تغییری بزرگ نسبت به نسخه بازی ویدیویی اشاره دارد. پیش از شروع سریال، کریگ مازین (شورانر سریال) فاش کرد که در نسخه سریالی خبری از هاگ ها نخواهد بود.در بازی ها، هگ ها در واقع ذراتی معلق در هوا هستند که در هنگام نفس کشیدن وارد ریه انسان ها شده و آن ها را مبتلا می کنند. اما اپیزود اول از قبل تغییر کارکرد هاگ ها را نشان می دهد، جایی که می بینیم پیچک هایی از درون دهان اولین مبتلای محله (همسایه جوئل) بیرون می زنند. ظاهراً افراد مبتلا شده در نسخه سریالی از طریق همین پیچک هاست که ویروس قارچی را منتقل می کنند و مورد همسایه جوئل اولین مورد تایید این موضوع است.

سریال The Last of Us آخرین بازمانده از ما

سکانس وانت

در جریان شیوع اولیه ویروس قارچی، جوئل، سارا و تامی سوار وانت شده و تلاش دارند از شهر خارج شوند. این سکانس تقریباً بازسازی شات به شات سکانسی در بازی ویدیویی اورجینال است، در حالی که برخی شات ها حتی از لحاظ زمانبندی نیز تکرار کامل نسخه بازی هستند. دوربین در صندلی عقب وانت قرار دارد که باعث می شود این سکانس و احساس ن کاملاً شبیه گیم پلی بازی باشد. در حالی که سکانس شیوع ویروس قارچی در سریال The Last of Us دقیقاً داستانی مشابه نسخه بازی را روایت می کند اما سکانس وانت در اپیزود اول نشان می دهد که سازندگان نسخه سریالی تا چه اندازه به نسخه بازی ویدیویی وفادار بوده اند.

سریال The Last of Us آخرین بازمانده از ما

دیالوگ هایی که مستقیماً از نسخه بازی گرفته شده اند

اپیزود اول The Last of Us در واقع چندین دیالوگ را از نسخه بازی ویدیویی می گیرد. سکانسی که در آن جوئل در انتهای اپیزود، الی را به خانه اش می برد نمونه اش واضح از این موضوع است، جایی که دیالوگ «الان باید چکار کنم؟» دقیقاً از بازی ویدیویی گرفته شده است. دیالوگ «ساعتت شکسته است» از الی نیز مثال دیگری از این تقلید خط به خط از دیالوگ هاست. در ادامه، پیش از آنکه الی مبتلا شدنش به ویروس را فاش کند، از او پرسیده می شود که آیا او «دختر آدم کله گنده ای است»، چیزی که در نسخه بازی ویدیویی نیز از او پرسیده می شود. داشتن چنین مثال های متعدد تنها در اپیزود اول نشان می دهد که نسخه سریالی The Last of Us در زمینه الهام گرفتن و اقتباس از نسخه بازی ویدیویی چیزی کم نخواهد داشت.

سریال The Last of Us آخرین بازمانده از ما

مارلین

در سریال آخرین بازمانده از ما، مارلین رهبر گروه فایرفلای است، گروهی شورشی که علیه اقدامات فدرا (FEDRA) عمل می کنند. نقش مارلین را مرل داندریج بازی می کند اما این اولین باری نیست که او نقش این شخصیت را بازی کرده است. داندریج در هر دو نسخه بازی The Last of Us و The Last of Us Part II نیز نقش مارلین را بازی کرده است. بازگشت مرل داندریج به این نقش، ادای احترام دیگری از سازندگان سریال به نسخه بازی ویدیویی است که راه را برای استفاده از دیگر بازیگران نسخه بازی در نسخه سریالی باز می کند.

سریال The Last of Us آخرین بازمانده از ما

فرار از منطقه قرنطینه

در حالی که جوئل، الی و تس در اوخر اپیزود اول در حال فرار از منطقه قرنطینه هستند، مجبور می شوند خود را از سربازان فدرا قایم کنند و در تاریکی، از گلوله خوردن و قرار گرفتن در معرض نورافکن های آن ها فرار کنند. سکانس فرار این سه از دست سربازان فدرا را باید ارجاع مستقیمی به فصل سوم اولین بازی ویدیویی دانست که به فرار مشابه این شخصیت ها از منطقه قرنطینه می پردازد. هر دو سکانس دارای موانع و زوایای دوربین مشابهی هستند که ارتباط بین نسخه سریالی و بازی ویدیویی را بیش از پیش قوی تر می سازد.

سریال The Last of Us آخرین بازمانده از ما

کلیکرها

آخرین نکته مخفی در اپیزود اول The Last of Us را نمی توان به راحتی در بار اول تماشا متوجه شد اما با فاصله ای زیاد مهم ترین نکته جزیی در اپیزود اول است. کلیکرها (Clickers) یا همان زامبی ها، اصلی ترین دشمنان در دنیای سریال آخرین بازمانده از ما به شمار می آیند، در شرایطی که فریاد ترسناک زامبی های قارچ زده را می توان در انتهای اپیزود اول شنید. اگر چه در اپیزود اول نمایی واضح از کلیکرها نمایش داده نمی شود اما در شات انتهایی اپیزود اول می توان تصویری از یکی از آن ها را مشاهده کرد. در جریان یکی از رعد و برق ها، یک کلیکر پنهان شده را می توان ایستاده روی سقف ساختمانی در سمت چپ صفحه نمایش دید. اگر چه این کلیکر یک جزییات پنهان در اپیزود ابتدایی نسخه سریالی است اما انتظار می رود که در اپیزودهای بعدی شاهد کلیکرهای بیشتری باشیم.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود