کدام ارتش جهان بزرگ ترین ناوگان تانک ها را در اختیار دارد؟ ایران چند تانک دارد؟

کدام ارتش جهان بزرگ ترین ناوگان تانک ها را در اختیار دارد؟ ایران چند تانک دارد؟

تانک یک خودرو زرهی جنگی با قابلیت حرکت در تمامی عوارض زمین است که با معرفی در جریان جنگ جهانی اول، دورنمای جنگ را برای همیشه تغییر داد. از آن زمان به بعد، علیرغم اینکه برخی کارشناسان از پایان عصر تانک ها گفته اند، این خودروهای زرهی در قرن بیست و یکم نیز هنوز هم یکی از سلاح های اصلی و موثر در نبردهای زمینی هستند. مجله Global Firepower رتبه بندی کشورها از لحاظ اندازه ناوگان تانک های جنگی شان در سال ۲۰۲۳ را منتشر کرده که ما آن را در قالب یک اینفوگرافیک ارائه کرده ایم.

کدام کشورها بیشترین تعداد تانک جنگی را در اختیار دارند؟

این رتبه بندی شامل تانک های جنگی اصلی مانند تانک آمریکایی M1A2 Abrams و تانک آلمانی Leopard 2 و همچنین تانک های متوسط و سبک نیز هست، مانند تانک تایلندی Stingray. همچنین این اعداد شامل نفربرهای زرهی یا دیگر خودروهای جنگی که در دسته بندی تانک قرار می گیرند نخواهد بود.

کدام کشورها بیشترین تعداد تانک جنگی را در اختیار دارند؟

روسیه

با در اختیار داشتن ۱۲,۵۵۶ تانک، فدراسیون روسیه بزرگ ترین ناوگان زرهی را در زرادخانه خود دارد، از تانک های قدرتمند و قدیمی T-72 تا تانک های جدید و پیشرفته تر T-14 Armata. تعداد تانک های روسیه از مجموع تانک های دو کشوری که در رتبه دوم و سوم این فهرست قرار دارند – کره شمالی (۶,۶۴۵ تانک) و ایالات متحده (۵,۵۰۰ تانک) – نیز بیشتر است. اما از نزدیک به ۱۳۰۰۰ تانک فعال روسیه، تنها بخش کوچکی از آن ها در قالب تانک های بزرگ قرار دارند. برآوردهای صورت گرفته در سال ۲۰۲۱ نشان می دهد که تنها ۲,۶۰۰ تانک بزرگ اصلی در ناوگان زرهی روسیه وجود دارد که از تانک های T-72، T-80، T-90 و ۴۰۰ فروند دیگر از نسخه های متفاوت T-72 است.

مهم تر از آن اینکه تنها یک چهارم از این تانک ها در زمره تانک های مدرن قرار می گیرند که شامل T-72B3/B3M, T-80-BVM, و T-90A/M هستند، تانک هایی که دارای سیستم کنترل آتش و دیده وری مدرن هستند. به همین خاطر است که در کنار روحیه پایین، لجستیک نامناسب، و تاکتیک های انعطاف ناپذیر، روسیه در نبرد اوکراین موفقیت چندانی نداشته اگر چه تعداد تانک های این کشور شش برابر تانک های اوکراین است (۱۲,۵۵۶ تانک در برابر ۱,۸۹۰ تانک). به ادعای مقامات پنتاگون در نوامبر ۲۰۲۲، روسیه نیمی از تانک هایش را از زمان شروع حمله خود به اوکراین در فوریه سال گذشته از دست داده است.

کره شمالی

دومین ناوگان بزرگ تانک جهان در اختیار کره شمالی است که ۶,۶۴۵ تانک را شامل می شود. جمهوری دموکراتیک خلق کره از زمان جنگ کره (۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳) که اولین واحد زرهی شان متشکل از ۱۲۰ تانک T-34/85 ساخت شوروی به کره جنوبی حمله کرد، توانسته اند توان زرهی خود را حفظ کنند. بعد از جنگ، ارتش کره شمالی بیش از پیش به تانک های روسی T-34/85 مسلح شده و در ادامه نیز تانک T-55 و نسخه چینی Type 59 را نیز دریافت کرد.

علیرغم اینکه این تانک ها اکنون دهه ها عمر دارند اما احتمالاً هنوز در سرویس باشند، در کنار تانک های با طراحی بومی مانند Chonma-ho ملقب به «اسب پرنده» و Pokpung-ho ملقب به «طوفان». در نهایت، این نیروهای زرهی علیرغم تعداد زیادشان، اما توان مقابله با تانک های مدرن را ندارند، به ویژه در مقایسه با تانک نسل چهارمی کره جنوبی که K2 Black Panther نام دارد و یکی از پیشرفته ترین تانک های جهان به شمار می آید.

کدام کشورها بیشترین تعداد تانک جنگی را در اختیار دارند؟

چین

ارتش آزادی بخش خلق چین اخیراً مدرن سازی ناوگان زرهی خود را تسریع بخشیده است. آن ها با ۴,۹۵۰ تانک در رتبه چهارم بزرگ ترین ناوگان تانک ها در جهان قرار دارند و ناوگان زرهی آن ها ترکیبی از تانک های مدرن و قدیمی است. مدرن ترین تانک چین، تانک نسل سومی Type 99 است که یک تانک بومی به شمار می آید. این تانک به توپ اصلی ۱۲۵ میلیمتری مجهز بوده که کمی بزرگ تر از استاندارد ۱۲۰ میلیمتری تانک های ناتو است و از یک موتور دیزلی ۱,۵۰۰ اسب بخاری استفاده می کند، تانکی که بسیار سرسخت بوده و قدرت مانور بالایی دارد.

یک نسخه روزآمد شده از این تانک با نام Type 99A نیز در اواسط دهه ۲۰۰۰ رونمایی شده است. برخی کارشناسان بر این باورند که نسخه Type 99/99A می تواند در حد و اندازه های تانک آمریکایی M1 Abrams باشد. اما این تانک هنوز از طراحی تانک های نسل چهارمی مانند تانک روسی T-14 Armata، تانک کره ای K2 Black Panther و تانک ژاپنی Type 10 عقب تر است. اما به لطف بودجه ۲۹۳ میلیارد دلاری چین و یک سری عملیات جاسوسی نظامی گسترده، صنعت دفاعیی چین توانایی تولید تجهیزات نظامی نزدیک به استانداردهای جهانی را دارد. حتی این کشور شروع به تست تانک های بدون سرنشین کرده است که از آن میان می توان به تانک Type 59 در سال ۲۰۱۸ و تانک سبک Type 15 در سال ۲۰۱۹ اشاره کرد.

کدام کشورها بیشترین تعداد تانک جنگی را در اختیار دارند؟

اوکراین

علیرغم قرار گرفتن در رتبه سیزدهم بزرگ ترین ناوگان تانکی جهان با ۱۸۹۰ تانک و پیش بینی های اولیه در مورد پیروزی سریع مهاجمان روسی، نیروهای اوکراینی توانستند با موفقیت پیشروی نیروهای روسی را متوقف کرده و برخی از مناطق اشغال شده را نیز باز پس بگیرند. ارتش اوکراین عمدتاً از تانک های روزآمد شده T-64 متعلق به دوران اتحاد جماهیر شوروی استفاده کرده و در ادامه نیز تعداد تانک T-72 توسط جمهوری چک و لهستان در اختیار این کشور قرار گرفت.

همچنین این کشور توانسته برخی از تانک هایی که توسط سربازان روسی رها شده بود را نیز در اختیار گرفته و در میدان نبرد از آن ها استفاده نماید. یک وبسایت تحلیلگر دفاعی هلندی به نام Oryx برآورد کرده است که از زمان شروع جنگ در اوکراین تا اوایل سال جاری، دستکم ۵۳۳ دستگاه تانک روسی به دست نیروهای اوکراینی افتاده که شامل تانک های T-90 نیز می شود. وزارت دفاع ایالات متحده مدعی شده که اکنون تعداد تانک های اوکراینی حاضر در میدان نبرد بیشتر از تعداد تانک های روسی است.

همچنین بر اساس رتبه بندی صورت گرفته، ایران با در اختیار داشتن ۴۰۷۱ تانک در رتبه هفتم این رتبه بندی قرار داشته و تعداد تانک های ایران از پاکستان، کره جنوبی، ترکیه، اسراییل، اوکراین، عربستان سعودی، ژاپن و عراق نیز بیشتر است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۷ نظر

ورود

 • همایون بهمن ۷, ۱۴۰۱

  تعداد تانک های ایران کاملا غیر واقعی هستش،و تعداد تانک های فعال واقعا زیر هزار عدد هست که متاسفانه هر کونه ارتقایی که همشون هم خیلی سطحی و ارزون قیمت بودند فراکیر نشده و در حد چند دستکاه باقی مونده سواه که یه سری تی پنجاه و پنج ماله جنک حهانی دوم داره یه سری زیادی هم تی هفتاد و دو ماله تکنولوژی بعد جنگ ایران و عراق داره که هیچ ارتقایی هم ندیدند اون استاندارد کرار هم که رونمایی سد بعد بیش از ده سال دو دستکاه ازش تولید شده یک دستکاه هم اون مشکی معروف پیش نمونه که همون استاندارد کرار و تی هفتاد و دو ها انقدر قدیمی و از رده خارج هستند که در بهترین حالت یک سوم یه تی هفتاد دو ارتقا یافته روسی و تی نود روسی خچاهند بود که تو حنک اوکراین جنگ حمله امریکا به عراق دیدیدی تانک های امریکایی و اسلحه های ضد زده امریکایی و ارپایی و حتی روسی قدیمی اوکراین مثل اهن پاره جوری منفجرشون میکنند که برجک هاشون چند ده متر به هچا پرتاب میشه،ارتش هم یه تعداد کمی تی هفتاد و دو داره که تکلیفش مشخصه چند دستکاه تانک ایرانی رولفقار سه داره که واقعا طرح خوبی زود ولی اصلا پیکیرش نشدند البته خوب برای زمان خودش نه الان دیکه بقیش هم چیفتن های انکلیسی هست که حتی بعد پنجاه سال موتورهایی که قرار بود قبل انقلاب چون به اب و هوای ایران نمیخوره و زیادی پیچیدست و قدرت کمی داره چ بخاطر مشکلات فنی موتورش اون همه چیفتن رو ما سالم محبور شدیم تو عراق به امون خدا ول کتیم چون فقط موتورش روشن نمیشد ور نکردند موتور هاش رو تو اینهمه سال عوض کنند و به استاندارد مبارز برسونند که اون هم استاندارد به درد نخوریه فقط یه موتورس رو زا نمونه روسی میخواستند عوض کنند که موتورش انقدر الکی خراب نشه در کل کل همه یه اون چهار هزار تا تانکی که کفت واقعا با وهار هزار تا کلوله اسلحه ضد زره به روز که در تمام ارتش های کشور های دشمن با ایران اتفاقا در دعداد زیاد به بهترین نوعش هم وجود داره در یک نصفه روز از بین میرند اصلا نیازی حتی به یدونه تانک داشتن دشمن نیست ایران حز بحث موشکی و پهپادکه اون هم مشخص نیست در چه لولی و با چه کیفیتی و از همه مهم تر با چه هزینه ای به این نقطه رسیده در همه یه زمینه های دیکه تاکید میکنم در همه یه زمینه های دیکه حتی از زمان قبل انقلاب هم عقب گرد داشته حالا شما فکر کنید استاندارد ارتش و سپاه مربوط به پنجاه سال پیشه که همون هم درست و اصولی نکهداری نشده از لباس و کلاه با تکنولوژی جنگ جهانی دوم بگیر تا اسلحه کلاشینکف و ژ سه پنجاه سال پیش که حتی نمیشه یه خشاب باهاش شلیک کرد چون کیر میکنه هر حفتشون ها این از وضع زرهی ایران که فتحعست اون هم از بحث نیرو هوایی که ماله پنکاه سال پیشه تو بحث دردیایی از حق نکذریم پیشرفت های به نسبت مناسبی البته با کلی ایراد و همچنان خیلی قدیمی انحام شده ها خداییش ولی حتی هلیکوپتر های ما چف و فلر ندارند نزدیک سی چهل سالی هست هلیکوپتر های نظامی همه ارتش های حتی درجه د و وسه دنیا هم چفو فلر دارند

  • حح بهمن ۹, ۱۴۰۱

   باید به آقا همایون عرض کنم بهتره بگی همه ی تانک های ایران از کاغذ و یونولیت خخخخخخ . یادته می‌گفتند پهپاد های ایرانی ماکت هستش ولی دیدی که چگونه بلای جون دشمنان شده و برا خریدش صف کشیدند .آخه خود تحقیری تا کجا !!!! ایرانی میتونه و خواهد ساخت انشاالله

  • طاها آبان ۲۳, ۱۴۰۲

   خطاب به همایون ، والا تحلیل شما رو می‌سپارم به اهلش ‌؛
   اما در کل ایران کاری کرده که هیچ کشوری تا کنون حتی آمریکا جرات حمله به ایران رو نداشته

  • یاس اسفند ۱۶, ۱۴۰۲

   تمام تانک های غربی که به اوکراین فرستاده شدند منهدم و تکه تکه شدند و مشخص شد تانک های آمریکایی فقط قوطی کبریت و حلبی هستش
   البته اگر صادق باشیم چون دوران تانک ها دیگر تمام شده است

 • محمد بهمن ۷, ۱۴۰۱

  خیلی جالبه این پروپاگاندای رسانه ای غرب که روسیه داغونه روسیه نابوده اوکراین قویه غرب قویه دیگه امقدر گستره است که به منابع سایت های تکنولوژی مثل روزیاتو هم رسیده
  به زودی قرار یک حمله گسترده با تانک از طرف اوکراین به روسیه انجام بشه
  با سخاوتمندی تمام امریکا تعدادبسیار زیاد ۳۱ فروند تانک آبراهامز و انگلیس تعداد بسیار زیاد ۱۴ تانک چلنجر ۲ و آلمان با فشار های شدید هم پیمانان تعداد باورنکردی زیاد ۱۴ تانک لئوپارد ۲ در اختیار اوکراین قرار می‌دهد تا ارتش روسیه را با این ارتش بی پایان تانک ها تمامی مناطق اشغالی حتی کریمه را پس بگیرند
  بعد پنتاگون اعلام میکنه روسیه نصف ۱۲ هزار تانکش رو تو جنگ از دست داده
  واقعا گاهی آدم فکر میکنه چقدر بی پروا با شعورش بازی میشه
  با عنوان رفرنس هایی که هیچ کس به یک درصد هم فکر نکنه دروغگو باشند حرفایی میزنند که اگر یک رسانه یکم کوچکتر همون حرف رو میزد همه غش غش میخندیدن و براش جوک درست می‌کردند
  مخاطبین این حمله گسترده اوکراین به روسیه رو دنبال کنین ببینین نتیجه اش چی میشه

  • ........... بهمن ۸, ۱۴۰۱

   درسته. واقعا پروپاگاندا شورش رو درآورده.
   چنان راحت دروغ میگین که …….. مثل اینکه یادت رفته روسیه تهاجم بر علیه اکراین انجام داداه. اکراین فقط داره از مرزهای خودش دفاع میکنه. تا بحال هیچ حمله یی به خاک روسیه نکرده
   دروغگویی شما منو یاد سرنگونی هواپیمای مسافری اکراین میندازه که رو آسمان تهران سرنگون شد. تا سه روز تکذیب میشد. بعدش ماله کشیا شروع شد. پروپاگاندا فقط برا بقیه بده برا شما خوبه.

  • حح بهمن ۹, ۱۴۰۱

   باید به آقا همایون عرض کنم بهتره بگی همه ی تانک های ایران از کاغذ و یونولیت خخخخخخ . یادته می‌گفتند پهپاد های ایرانی ماکت هستش ولی دیدی که چگونه بلای جون دشمنان شده و برا خریدش صف کشیدند .آخه خود تحقیری تا کجا !!!! ایرانی میتونه و خواهد ساخت انشاالله

  • سردار بهمن ۹, ۱۴۰۱

   برادر اول صحیح خواندن رو یاد بگیریم بعد تفسیر رفتار واخبار پاگنده های?? غرب و شرق و.. من از طرف پاگنده های غربی از شما عذر خواهی مینمایم مطمینن این ابله ها از هوش و ذکاوت نابغه های خود پندار شرق غافل بوده اند فقط جسارتاً توی خبر گفته شده روسیه نصف تانک‌های شرکت داده شده اش در حمله به اکراین را ازدست داده … البته نمره شما ۲۰ باقی میماند ?

 • علیرضل بهمن ۷, ۱۴۰۱

  بلوک شرق همیشه کثرت داشته تا کیفیت برخلاف بلوک غرب

 • Ali بهمن ۷, ۱۴۰۱

  یه سوالی داشتم چطوری اوکرلین نصف تانکهای روسیه رو. گرفته و الان در میدان نبرد تعداد تانکهاش از روسیه بیشتره بعد برای ۲۰ تانک لئوپارد المان داره گدایی میکنه و همین تعداد ابرامز. بهش دادن از خوشحالی ترکیدن
  چقدر دروغ در رسانه های غربی زیاده البته در شرقی هم هست ولی رسانه های غربی دیگه رکورد زدن
  در ضمن حتی اگر تعداد تانکهای ذخیره کشورمون رو هم حساب کنیم باز زیر ۲۰۰۰ فروند میشه این عدد ۴۰۷۱ فروند انقدر دقیق رو از کجاشون دراوردن!!!؟؟

  • حسین بهمن ۷, ۱۴۰۱

   وایعن حقته فخش رکیک بخوری ولی من مودبانه پاسخت رو میدهم
   اولن. هیچ جای متن نگفته نصف تانکهای روسیه رد گربته. تانکهای روسیه نصفشون میشه شش هزار تا در صورتی که در متن نوشته اوکراین ۵۳۳ تانک گرفته اکر اوکراین و روسیه هر کدام در جنگ حدود هزار تانکشون منهدم شده باشه الان اووراین با احتساب این پانصد تانو غنیمتی الان حدود هزلر و صد تا تانو داره و از اونطرف ردسیه الان بازده هزار تانک داره پس روسیه خیلی خیلی بیشتر تانک داره و اووراین بشدت نیاز به تانک داره

   از طرفی هیچ کشور غربی نگفته اوکراین قوی هست.میگن ادکراین ضعیفه و ما داریم تقویتش میکنیم و همشون فقط و فقط شجاعت و مقاومت اوکراینی ها را تحسین میکنن
   وگرنه کمبود سلاح رو که هم اروپایی ها و هم امریکا و هم خود اکراین صبح دا شب میگن سلاح کم داریم واقعا شما دروغگوی بزرگی هستی انصاف نداری

  • حسین بهمن ۷, ۱۴۰۱

   سلام

 • ناشناس بهمن ۸, ۱۴۰۱

  عزیزان داشتن تانک زیاد،چه با کیفیت و چه بی کیفیت ضرره.چرا؟
  چون الان انقدر سلاح های ضد تانک قوی و قدرتمند شدن که تانک ها هیچ دفاعی در برابرشون ندارن.سرمایه گذاری روی تجهیزات ضد زرهی به نظرم خیلی سودمند تره.قوای پیاده نسبت به قوای زرهی قدرت مانور و استتار فوق لعاده‌ای داره

 • حسین بهمن ۸, ۱۴۰۱

  الان پهپاد ها مهم هستند، یک تانک در مقابل یک پهپاد چه کاری از دستش بر میاد ؟

 • aria بهمن ۹, ۱۴۰۱

  روسیه در این جنگ ثابت کرد که از ارتش دوم دنیا بودن، فقط اسمش رو داره.
  اینجا تو همین کامنتا می‌بینیم که یه عده سعی دارن افتضاحی که روسیه در اوکراین به بار آورده رو ماله بکشن که بی ‌فایدست

  روسیه چندین برابر اوکراین تانک داره، چندین برابر اوکراین، توپخانه کوتاه برد و میانبرد وارد جنگ کرده، در باقی موارد هم وضع به همین منواله.

  اوکراین عملا چیزی به اسم نیروی هوایی نداره
  اوکراین نیروی دریایی نداره ولی بازم ابر قدرتِ پوشالی شرق، جلوی کشوری که با وجود تمام کمکها، حتی یک پنجم روسیه هم تجهیزات نداره، اینجوری به مشکل خورده. کمکهایی که به اوکراین شده حتی دو درصد قدرت ناتو هم نیست.

  • پاسخ اسفند ۱۶, ۱۴۰۲

   چون دوران تانک و نفربر زرهی دیگر تمام شده است
   ایران باید به فکر توسعه ناوگان هوایی و پهپادی اش باشه

 • امیرمسعود بهمن ۱۱, ۱۴۰۱

  چرا بعضی ها از روسیه متجاوز دفاع می کنند؟خود ما درگیر جنگ بودیم همین روسیه برید بخونید که چقدر مردم اکراین رو قتل عام کرده چه زمان شوروی که قحطی مصنوعی آوردن چه الان…بلاهایی که سر ایران آوردن چه زمان قاجار و اشغال ایران و جنگ عراق هم نباید نادیده گرفت