Chobham؛ بریتانیا نگران لو رفتن قوی‌ترین و سری‌ترین سیستم زره جهان در اوکراین

Chobham؛ بریتانیا نگران لو رفتن قوی‌ترین و سری‌ترین سیستم زره جهان در اوکراین

ارتش بریتانیا به همین زودی در حال آماده سازی برنامه های اضطراری به منظور بازگرداندن تانک های بریتانیایی است در صورتی که در اوکراین آسیب ببینند، تا بدین ترتیب مانع از افتادن زره فوق سری و تکنولوژی پیشرفته این تانک به دست روسیه شود. تانک غول پیکر Challenger 2 با زره غیرقابل نفوذ Chobham محافظت می شود که از ترکیبی سری از سرامیک ها، فولاد و ترکیبات جاذب ضربه و شوک تهیه شده است.

زره سری که بریتانیا را نگران افتادن تانک چلنجر 2 بدست روسیه کرده است

بریتانیا با اعلام ارسال ۱۴ دستگاه تانک Challenger 2 اولین کشوری بود که ارسال تانک های مدرن غربی به اوکراین را اعلام کرد اما منابع دفاعی می گویند که اگر یک فروند از این تانک ها به دست نیروهای ولادیمیر پوتین برسد، نتیجه برای بریتانیا فاجعه بار بوده و یک تکنولوژی بسیار سری ارزشمند به دست روسیه خواهد افتاد. در ادامه دانشمندان نظامی روسیه می توانند این زره را مطالعه کرده و راه از بین بردن آن را پیدا کنند.

زره سری که بریتانیا را نگران افتادن تانک چلنجر 2 بدست روسیه کرده است

یک منبع نظامی بریتانیایی در این باره گفته است: «زره بریتانیایی بهترین در جها ناست. در تاریخچه Challenger 2 تنها یک دستگاه از این تانک در نبرد نابود شده که آن هم توسط آتش خودی در عراق بوده است. روس ها نهایت تلاش خود را برای ساقط کردن یا گرفتن یک تانک Challenger 2 انجام خواهند داد، بخشی به خاطر پروپاگاندایشان و البته برای اینکه به رازهای آن دست یابند». تازه ترین زره Chobham که با اسم رمز Dorchester شناخته می شود، هرگز توسط هیچ آتش خارجی از بین نرفته است. مقامات دفاعی ارشد بریتانیا در حال مذاکره و همکاری با فرماندهی ارشد اوکراین هستند تا اطمینان حاصل شود که تانک های بریتانیایی در صورت از کار افتادن یا صدمه دیدن در میدان نبرد، به سرعت به پشت جبهه برده شوند.

زره سری که بریتانیا را نگران افتادن تانک چلنجر 2 بدست روسیه کرده است

این منبع دفاعی بریتانیایی در ادامه گفته است: «اگر تانکی هدف قرار گرفته یا از کار بیفتد، اولین گزینه همیشه تلاش برای این است که خودش را به عقب جبهه برساند. می توان با یک تانک دیگر یا استفاده از خودروهای زرهی مخصوص تعمیر و ریکاوری که شبیه یک تانک دارای جرثقیل است آن ها را یدک کش کرد. اما بدترین سناریو این است که تانک وقتی نابود شود که خطوط نیروها از هم پاشیده و نیروهای خودی در حال عقب نشینی باشند. گام اول آموزش و کار با طراحان عملیاتی است برای تلاش و اطمینان از این است که چلنجرها در سناریوهایی به کار گرفته نمی شوند که در آن فکر می کنند از کار افتادن تانک یک احتمال واقع گرایانه است. گام دوم اطمینان از این است، در سطح تاکتیکی، که اوکراینی ها آموزش کافی ببینند تا یک تانک را زیر آتش به عقب بازگردانند. بدون شک آن ها کمبود شجاعت ندارند».

زره سری که بریتانیا را نگران افتادن تانک چلنجر 2 بدست روسیه کرده است

دیگر گزینه های سختگیرانه مورد نظر شامل استفاده از پیمانکاران نظامی خصوصی در حالت آماده باش است تا تانک های هدف قرار گرفته را به عقب بازگردانند. روی کاغذ، بریتانیا ۲۲۷ دستگاه تانک Challenger 2 در اختیار دارد اما تنها ۶۰ دستگاه آن ها آماده نبرد هستند. حدود ۳۰ دستگاه از این تانک ها در استونی بوده که قرار است ۱۴ فروندشان به اوکراین اعزام شوند. تانک Challenger 2 رکورد طولانی ترین شکار یک تانک دشمن را دارد که در فاصله ای ۴ کیلومتری در عراق رخ داد و به لطف توپ بسیار دقیق ۱۲۰ میلیمتری آن حاصل شد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۱ نظر

ورود

 • M بهمن ۱۴, ۱۴۰۱

  این کاملاً اشتباه است که روسیه اطلاعات ی در مورد تانک چلنجر۲ ندارد و یا در نابود کردن آن مشکل داشته باشد کاملا غلط است

  • معلومه که مشکلی نداره بهمن ۱۵, ۱۴۰۱

   کورنت با تاو بهترین ضد تانکهای دنیا هستن
   تو سوریه با کورنت تانک میزدن این داعشی های لعنتی. تانک تا ۱۰ متر یا حتی بیشتر از رو زمین بلند میشد .
   حتی تانکهای اسراعیلی که عکسهاش تو اینترنت پخش شد، با کورنت شکار شده بودن
   ۱۷ سال پیش حزب الله ناوچه ی ساعر ۵ رو زد. حزب الله ۲ سال پیش فیلمشو پخش کرد که با کورنت ناوچه رو زدن

  • سوادکوهی بهمن ۱۵, ۱۴۰۱

   اگه زدنش راحت بود هفتاد هزار دلار برای زدنش جایزه نمیزاشتن

 • هوشنگ جوزائی بهمن ۱۵, ۱۴۰۱

  بازار گرمی می کنه ، تکنولوژی آنالیز فلزات را همه کشوری میدونه و روسیه که کارش همینه و قطعا ندیده میتونن احتمال بدن از چه ترکیباتی استفاده کرده اند

  • فرشاد بهمن ۱۵, ۱۴۰۱

   بلاخره که چی تانک برای حفاظت از جون آدما طراحی شده.اینجور که معلومه ادما باید از این تانک محافظت کنن

 • جلبک دانا بهمن ۱۵, ۱۴۰۱

  سلام، بهتر نیست شما هم مثل آی تی رسان و سایر سایت های تکنولوژی توی کانال روبیکا هم اطلاع رسانی کنید؟

 • جلبک دانا بهمن ۱۵, ۱۴۰۱

  سلام، بهتر نیست شما هم مثل آی تی رسان و سایر سایت های تکنولوژی توی کانال روبیکا هم اطلاع رسانی کنید؟

 • هامان بهمن ۱۵, ۱۴۰۱

  تانکهای چالشگرِعنگلیسی در واقع از فن آوری شیرایران۲ استفاده میکنن،تیمسارها ومتخصصین زرهی که از تانک چیفتن که در ارتش ایران بنام شیرایران یادمیشد بعلت گران بودن،هزینه ی آموزش ونگهداری بالاکه شرکت سازنده باید انجام بده(درحالی که تانکهای سری تی عراقی رو میشد سربازان وظیفه ای که مکانیک ماشین سنگین بلدن راه بندازن)زره بسیار سنگین که باقیمت بالای تانک همخوانی ولی باپیشران ضعیف تانک ناهمخوان بود،ناراضی بودن طرحی رو برای دفتر بزرگ ارتش داران ستاد کل ارتش شاهنشاهی میفرستن تابجای این خرید فاجعه،تانکی تازه پژوهش وساخته بشه که زرهی قویتر اما نه لزوما سنگینتر باقدرت پیشران بالاتروکالیبر توپ بزرگتر،این بودکه طرح شیرایران۲زده شد وزره ساندویچی ساخته شد وچند پیش نمونه تولیدولی تولید متوقف شد هیچگاه بعلت انقلاب تحویل نشدن!!! (البته مردم ما همچنان روسیه رو غیرقابل اعتماد میدونن چون نیروگاه اتمی واس۳۰۰روباتاخیر ولی بالاخره تحویل داد)بعدها از این فن آوری که باپول ایران بدست اومد چالشگر۱و۲،آبرامز،مرکاوا و…استفاده کردن،برام جالبه چرا کسی نمیگه عنگلیس وآمریکا(که پول۲۰هزارمگاوات نیروگاه رو گرفت یکی هم تحویل نداد!!!)غیرقابل اعتمادن ولی بروسیه انقدرحساسن،البته هدفه طرفداری از روسیه وچین نیست اما امان از مغزشویی رسانه

  • . بهمن ۱۶, ۱۴۰۱

   پس شاه عجب قدرتی داشته ایول سایبری ؛)

   • ....... بهمن ۱۷, ۱۴۰۱

    خوب زدی تو برجک یه سایبری. ایول

 • فرشاد بهمن ۱۵, ۱۴۰۱

  بلاخره که چی تانک برای حفاظت از جون آدما طراحی شده.اینجور که معلومه ادما باید از این تانک محافظت کنن