۲۰ فیلم علمی تخیلی برتر تاریخ سینما که باید دید؛ از Jurassic Park تا Children of Men

۲۰ فیلم علمی تخیلی برتر تاریخ سینما که باید دید؛ از Jurassic Park تا Children of Men

ژانر علمی تخیلی ژانری است که شامل عناصر و ایده های بی نهایتی است- فیلم های فضایی خانوادگی، سفر در زمان، پادآرمانشهری، سایبرپانک، آخرالزمانی و پسا آخرالزمانی. ژانر علمی تخیلی برخی از مشهورترین بلاک باسترها و فیلم های مستقل هنری تاریخ سینما را به خود اختصاص داده است، چه کمدی و چه درام. در این فهرست، بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما معرفی خواهند شد که ترکیبی از تمام ژانرهای فرعی فوق خواهند بود، فیلم هایی علمی تخیلی از دهه های متفاوت، کشورهای مختلف و زبان های متفاوت.

بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما

اگر چه در فهرست بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما بدون شک شاهد حضور فیلم هایی ساخته شده در قرن بیستم هستیم اما بیشتر فیلم های این فهرست متعلق به قرن بیست و یکم خواهند بود، زیرا فیلمسازی دیجیتال و جلوه های ویژه کامپیوتری باعث شده که موانع بسیاری از سر راه تولید فیلم های علمی تخیلی باکیفیت برداشته شوند. بدین ترتیب، در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با ۲۰ فیلم علمی تخیلی برتر تاریخ سینما آشنا کنیم.

بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
The Prestige (2006)

رقابت بین دو شعبده باز در آستانه شروع قرن جدید به مرحله بسیار خطرناکی می رسد. رابرت انگیرز که یک شومن درمانده است، تلاش می کند تا راز شعبده بازی موسوم به «مرد منتقل شده» متعلق به یک شعبده باز دیگر به نام آلفرد بوردن را فاش کند اما پی بردن به این راز مستلزم یک هزینه بزرگ است که هر کسی آمادگی آن را ندارد. فیلم The Prestige ترسناک ترین تریلر ساخت کریستوفر نولان است، از آن دسته فیلم هایی که بعد از پایان خواهید خواست دوباره به تماشایش بنشینید. هر چه با اطلاعات کمتری به تماشای این فیلم بنشینید بهتر است، همانند یک شعبده بازی خوب که باید به شعبده باز شانس بدهید شما را احمق فرض کند.

 • بازیگران: هیو جکمن،کریستین بیل، مایکل کین
 • کارگردان: کریستوفر نولان
 • سال ساخت: ۲۰۰۶
 • مدت زمان: ۱۳۰ دقیقه

بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
Bride of Frankenstein (1935)

بدنبال پایان فیلم کلاسیک Frankenstein در سال ۱۹۳۱، این دنباله به مخلوق دکتر هنری فرانکشتاین در حال فرار می پردازد که به دنبال یک شریک زندگی و درک شدن است. در این اثنا، هنری با دکتر پرتوریوس مواجه می شود، پیرمرد و یک دانشمند دیوانه دیگری که او را مجبور می کند جنازه هایی را برای آزمایش های جدید برایش بیاورد: زنی که بتواند همسر فرانکشتاین باشد. دنباله اورجینال Bride of Frankenstein فیلمی بهتر از فیلم اول بوده و شخصیت عمیق تری نسبت به مخلوق دکتر فرانکشتاین داشته و او را به شکلی واقعی به شخصیت اصل داستان تبدیل می کند. فیلم Bride of Frankenstein مقداری کمدی برای تکمیل این داستان ترسناک نیز دارد.

 • بازیگران: بوریس کارلوف، کالین کلایو، والری هابسون
 • کارگردان: جیمز وال
 • سال ساخت: ۱۹۳۵
 • مدت زمان: ۷۵ دقیقه

۱۸ فیلم علمی تخیلی جذاب با بودجه اندک که بسیار بهتر از بلاک باسترهای هالیوودی هستند

بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
Jurassic Park (1993)

پیشرفتی بزرگ در زمینه تحقیقات ژنتیک و باستان شناسی باعث شده که دایناسورها به حیات روی کره زمین بازگردند. یک کارآفرین به نام جان هاموند امیدوار است که این دستاورد را از طریق یک پارک سرگرمی جزیره ای با دیگر جهانیان به اشتراک بگذارد و به همین خاطر یک دیرینه شناس، یک ریاضیدان، یک وکیل و نوه های خودش را به عنوان اولین بازدید کنندگان به این پارک سرگرمی دعوت می کند. به عنوانی چیزی فراتر از یک پیشرفت بزرگ در زمینه جلوه های ویژه و دیجیتالی، فیلم Jurassic Park از ابتدا تا به انتها فیلمی جذاب و سرگرم کننه است و همزمان هیجان انگیز و صادق از لحاظ احساسی که دقیقاً همان چیزی است که از بهترین آثار استیون اسپیلبرگ انتظار دارید.

 • بازیگران: سم نیل، لارا درن، جف گلدبلوم
 • کارگردان: استیون اسپیلبرگ
 • سال ساخت: ۱۹۹۳
 • مدت زمان: ۱۲۶ دقیقه
بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
Strange Days (1995)

لنی نرو یک پلیس سابق است که وارد عرصه اسکویدهای غیرقانونی می شود، که نوارهایی دیجیتالی از تجربیات کامل احساسی هستند. وقتی لنی اسکویدی از حمله و قتلی هولناک را دریافت می کند، او و دو نفر از نزدیک ترین دوستانش- یک راننده لیموزین سرسخت و یک کارآگاه خصوصی- در می یابند که این اسکوید رازی بسیار پیچیده پشت خود دارد. فیلم Strange Days یک اثر نئونوآر سایبرپانک است که به تم های جدی و سنگینی می پردازد که از زمان انتشارش کمتر مورد توجه قرار گرفته اند. این فیلم آنجلا بست را در یکی از کمتر دیده شده ترین نقش هایش در نقش یک قهرمان در این فیلم علمی تخیلی دارد.

 • بازیگران: رالف فاینس، آنجلا بست، ژولیت لوییس
 • کارگردان: کاترین بیگلو
 • سال ساخت: ۱۹۹۵
 • مدت زمان: ۱۴۵ دقیقه
بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
WALL-E (2008)

WALL-E یک ربات جمع آوری کننده زباله است که بعد از مهاجرت انسان ها از سیاره ویران شده شان به فضا، همچنان در زمین می ماند. او سال ها تنها با یک سوسک و موزیکال های هالیوودی به عنوان همراه خود در این سیاره متروکه سر کرده است تا اینکه یک ربات پیشرفته تر به نام EVE در جستجوی حیات روی کره زمین به آنجا می آید. فیلم WALL-E یک فیلم انیمیشن ماجراجویانه رمانتیک با یکی از محبوب ترین و دوست داشتنی ترین شخصیت های اصلی غیرانسانی از زمان E.T. است، یک شاهکار فنی و یک کمدی به شدت صادقانه و احساسی که همزمان یک فیلم کمدی و یک فیلم تیپیکال ماجراجویانه در فضاست.

 • بازیگران: بن برت، الیسا نایت، جف گارلین
 • کارگردان: اندرو استانتون
 • سال ساخت: ۲۰۰۸
 • مدت زمان: ۹۷ دقیقه

۱۰ فیلم برتر ژانر ترسناک علمی تخیلی که داستان‌شان در سیاره ای غیر از زمین می گذرد

بهترین سریال های علمی تخیلی به انتخاب راتن تومیتوز؛ از Snowpiercer تا Osmosis

بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
The Terminator (1984)

یک گارسن معمولی به نام سارا کانر توسط سایبورگی خستگی ناپذیر تعقیب می شود، رباتی بسیار پیشرفته که از آینده فرستاده شده تا پیش از به دنیا آوردن سربازی که روزی پایان آخرالزمان ماشین ها را رقم می زند، این زن را بکشد. فیلم The Terminator یک فیلم اسلشر علمی تخیلی بی نقص است، تریلری ترسناک و بسیار تجسمی که بودجه نسبتاً پایینش را با جلوه های ویژه بی نقص به کار می گیرد، و البته هیبتی که از آرنولد شوارتزنگر ارائه کرده و او را به ستاره سینما تبدیل کرد.

 • بازیگران: آرنولد شوارتزنگر، لیندا همیلتون، مایکل بین
 • کارگردان: جیمز کامرون
 • سال ساخت: ۱۹۸۴
 • مدت زمان: ۱۰۸ دقیقه
بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018)

وقتی مرد عنکبوتی که یک همسایه ابرقهرمان دوست داشتنی در نیویورک است، در هنگام انجام وظیفه کشته می شود، یک نوجوان دیگر باقدرت های مشابه باید جایگزین او شود. اما مایلز مورالس جوان تنها نخواهد، زیرا یک حادثه باعث می شود که مردان عنکبوتی دنیاهای موازی وارد دنیای او شوند. فیلم انیمیشنی Spider-Man: Into the Spider-Verse بهترین اقتباس کمیک های ابرقهرمانی در قالب یک انیمیشن است، یک دستاورد فنی فوق العاده و یکی از بامزه ترین و مسحور کننده ترین فیلم های علمی تخیلی قرن بیست و یکم.

 • بازیگران: شامیک مور، جیک جانسون، هایلی استینفیلد
 • کارگردان: باب پرسیچتی، پیتر رمزی، رادنی روثمن
 • سال ساخت: ۲۰۱۸
 • مدت زمان: ۱۱۷ دقیقه
بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
Ex Machina (2015)

کیلب اسمیت یک برنامه نویس کامپیوتری خبره است که در رقابتی پیروزی می شود و اکنون می تواند یک هفته را در محل زندگی مدیرعامل محل کارش بگذارند، یک نابغه گوشه گیر به نام ناتان بیتمن. در عمارت دورافتاده اش، ناتان فاش می کند که کیلیب در واقع برای مصاحبه با آوا فرا خوانده شده است که یک هوش مصنوعی بسیار پیشرفته در قالب یک بدن انسانی است. آوا می داند که یک ماشین است و کیلیب هم از این موضوع کاملاً آگاه است اما اگر کیلب رفته رفته به او به چشم یک انسان نگاه کرده و به او علاقمند شود، ثابت خواهد شد که آوا به خودآگاهی و شناختی انسانی رسیده است. در تمام طول یک هفته حضور کیلب در این عمارت، او آوا را زندانی و ناتان را یک نارسیست خطرناک می یابد. فیلم Ex Machina یک تریلر روانشناختی پرتنش و تفکر برانگیز است که همان کاری را می کند که از یک فیلم علمی تخیلی خوب انتظار داریم: روایت داستانی تازه که ذهنتان را قلقلک داده و دانش قبلی تان را به چالش می کشد.

 • بازیگران: دومنهال گلیسون، اسکار آیزاک، آلیسیا وایکاندر
 • کارگردان: الکس گارلند
 • سال ساخت: ۲۰۱۵
 • مدت زمان: ۱۰۷ دقیقه
بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
Blade Runner (1982)

ریک دکارد یک کارآگاه خصوصی است که در شناسایی و «بازنشسته کردن» همراه با خشونت ابرانسان هایی زیست مهندسی شده به نام رپلیکنت ها مهارت دارد. رپلیکنت ها که توسط کمپانی تایرل کورپوریشن ساخته شده اند، برای کارهای سخت در شرایط خطرناک ساخته شده و از لحاظ فیزیکی، از هر لحاظ برتر از انسان ها هستند اما دوره عمر آن ها محدود و ۴ سال است. دکارد برای از بین بردن گروه کوچکی از رپلیکنت ها که به دنبال راهی برای فرار از تاریخ انقضایشان هستند ماموریت می یابد اما دنیا و جهان بینی او بعد از آشنایی با یک رپلیکنت به نام ریچل که فکر می کند یک انسان واقعی است دگرگون می شود. فیلم Blade Runner یک ازدواج بی نقص بین ژانر علمی تخیلی و ژانر نوآر است، یک درام جنایی تاریک که مخاطب را در مورد ماهیت واقعی انسان به فکر فرو می برد. اما به یاد داشته باشید که نسخه تدوین نهایی ریدلی اسکات از این فیلم بهترین تدوین صورت گرفته از آن است که باید ببینید.

 • بازیگران: هریسون فورد، روتگر هاوزر، شان یانگ
 • کارگردان: ریدلی اسکات
 • سال ساخت: ۱۹۸۲
 • مدت زمان: ۱۱۷ دقیقه

۱۰ فیلم علمی تخیلی جدید و کمتر شناخته شده‌ای که باید دید؛ از Code 8 تا I Am Mother

ترسناک ترین سریال های علمی تخیلی تاریخ تلویزیون؛ از Black Mirror تا Utopia

بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
Arrival (2016)

وقتی یک سفینه فضایی متعلق به موجودات فرازمینی در کشورهای مختلفی در سراسر جهان نمایان می شود، ارتش ایالات متحده یک زبان شناس به نام لوییز بنکس را برای رمزگشایی از زبان این میهمانان ناخوانده و ایجاد ارتباط با آن ها استخدام می کند، در شرایطی که کشورهای رقیب نیز سعی در انجام کار مشابهی دارند. بنکس که همزمان با فشارهای سیاسی و اندووه از دست دادن دختربچه اس دست و پنجه نرم می کند، این زبان شناس باید راهی برای رسیدن به درکی متقابل با موجوداتی دست یابد که نه تنها هیچ دانشی از زبان ما ندارند بلکه رابطه متفاوتی با خود زمان نیز دارند. فیلم Arrival به خاطر پیچیدگی و واقع گرایی اش به شدت مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و نامزد هشت جایزه اسکار، از جمله جایزه بهترین فیلم سال شد. ایمی آدامز در نقش اصلی فیلم بسیار خارق العاده ظاهر شده، یک چالش بازیگری منحصربفرد که تنها با چند بار تماشا کردن می توانید جذابیت کاملش را درک کنید.

 • بازیگران: ایمی آدامز، جرمی رنر، فارست ویتاکر
 • کارگردان: دنی ویلنوو
 • سال ساخت: ۲۰۱۶
 • مدت زمان: ۱۱۶ دقیقه
بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
Terminator 2: Judgment Day (1991)

جان کانر ۱۰ ساله که بر اساس سرنوشت، رهبری بشریت در جنگ علیه هوش مصنوعی شرور را بر عهده خواهد داشت، توسط مادرش که اکنون در یک مرکز نگهداری از بیماران روانی نگهداری می شود از سرنوشت خود و واقعیت ماجرا آگاه می شود. اما وقتی کانر با دو ماشین پیشرفته روبرو می شود که از آینده آمده اند دیگر نمی تواند در سرنوشتی که برایش تعیین شده شکی داشته باشد. این ماشین ها در دو جبهه مختلف قرار داشته و در حالی که یکی برای کشتنش فرستاده شده، دیگری برای محافظت از او اعزام شده است. فیلم Terminator 2: Judgment Day یک داستان اکشن و پر از اهیجان با بودجه ای نزدیک به ۲۰ برابر فیلم اول است اما بزرگ ترین دستاورد این فیلم برای ژانر علمی تخیلی، دومین حضور لیندا همیلتون در نقش سارا کانر است، که اکنون یک زن سرسخت و آزار دیده ای است که بار سال ها اذیت و آزار را روی شانه هایش احساس می کند.

 • بازیگران: آرنولد شوارتزنگر، لیندا همیلتون، ادوارد فورلانگ
 • کارگردان: جیمز کامرون
 • سال ساخت: ۱۹۹۱
 • مدت زمان: ۱۳۶ دقیقه
بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
Blade Runner 2049 (2017)

۳۰ سال پس از اتفاقات فیلم اورجینال، رپلیکنت ها هنوز هم در بردگی انسان ها به سر می برند، از جمله K که وظیفه دارد همنوعانش را شکار کند. در جریان تحقیقاتش، وی مدارکی را می یابد که نشان می دهد یک رپلیکنت توانسته با موفقیت یک رپلیکنت دیگر را به دنیا بیاورد، چیزی که همیشه غیرممکن انگاشته می شده است. روسای او از K می خواهند تا این مدارک را نابود کند، از جمله خود کودک متولد شده را اما آیا او می تواند حقیقتی را نابود کند که می تواند به آزادی مردمش منجر شود. فیلم Blade Runner 2049 تم های فیلم اورجینال را توسعه داده و تعمقی بر ماهیت انسان بودن و حافظه است در حالی که نظرات خود را در مورد دستکاری زندگی، جنسیت و عشق ابراز می کند. این فیلم به خاطر جلوه های بصری اش نیز مورد تحسین قرار گرفته است و هم در بخش فیلمبرداری و هم جلوه های ویژه برنده جایزه اسکار شد. فیلم ۲۰۴۹ به شدت وام دار Blade Runner اورجینال است اما گاهی اوقات یک سر و گردن از فیلم قبلی بالاتر است.

 • بازیگران: رایان گاسلینگ، هریسون فورد، آنا دی آرماس
 • کارگردان: دنی ویلنوو
 • سال ساخت: ۲۰۱۷
 • مدت زمان: ۱۶۴ دقیقه
بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
Star Wars: Episode IV – A New Hope (1977)

اتحاد شورشیان در آزاد کردن کهکشان از دست دیکتاتوری امپراطوری فاشیست به مشکل خورده است. وقتی رهبر شورشیان به نام لیا اورگانا دستگیر می شود، سرنوشت این شورش و انقلاب به دستان یک پسربچه کشاورز، یک لات، یک جادوگر پیر و یک متخصص بلند قد است. فیلم اورجینال Star Wars یک داستان حماسی از پیشگویی و شمشیربازی در فضاست و یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینما از لحاظ طراحی که کمتر کسی را می توان یافت که آن را ندیده باشد.

 • بازیگران: مارک همیل، هریسون فورد، کری فیشر
 • کارگردان: جرج لوکاس
 • سال ساخت: ۱۹۷۷
 • مدت زمان: ۱۲۱ دقیقه
بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
Mad Max: Fury Road (2015)

در زمینی که پس از یک واقعه آخرالزمانی به یک سیاره لم یزرع و ویران تبدیل شده، یک جنگ سالار به نام ایمورتان جو نه تنها تمام ذخیره آب و بنزین منطقه را در اختیار دارد بلکه بازماندگان انسانی را نیز به انقیاد کشیده است. یکی از زیردستان جو به نام امپراطور فیوروسا دیگر خسته شده و پنج عروس برده شده جو را از قلمرو او و سوار بر یک تانک سوخت زرهی خارج می کند. بدنبال آن یک عملیات تعقیب و گریز مهیج و طولانی با سرعت زیاد و خودروهای پساآخرالزمانی فراوان شروع می شود در حالی که فیوروسا و یک جنگاور جاده ای به نام مکس راکاتنسکی در مسیر حرکت خود به سرزمین افسانه ای موعود، با جو و نیروهایش می جنگند. فیلم Fury Road فیلمبرداری، تدوین و بدلکاری های خیره کننده را با نقدهای زیرکانه و تند اجتماعی ترکیب کرده و یکی از بهترین ترکیب های علمی تخیلی تاریخ این ژانر را رقم می زند.

 • بازیگران: تام هاردی، شارلیز ثرون، نیکلاس هولت
 • کارگردان: جرج میلر
 • سال ساخت: ۲۰۱۵
 • مدت زمان: ۱۲۰ دقیقه

۱۰ فیلم علمی تخیلی که به شکلی دقیق و منطقی آینده بشر را پیش بینی می کنند

بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
Aliens (1986)

افسر ریپلی در مواجهه با یک موجود ترسناک فرازمینی به سختی زنده می مند، موجودی که دیگر همکارانش را در یک فضاپیمایشان از بین می برد. ریپلی که بعد از دهه ها از حالت خوابیده بیرون کشیده می شود، در می یابد که روسایش یک کولونی انسانی را روی سیاره ای ساخته اند که آن هیولای فرازمینی در آن رویت شده بود. وقتی کمپانی محل کار او ارتباطش را با این کولونی از دست می دهد، ریپلی مامور می شود همراه با گروهی از سربازان زبده به بررسی ماجرا بپردازند و بدین ترتیب ریپلی مجبور می شود با ترومای قدیمی اش روبرو شده و با موجودی بجنگد که زندگی او را نابود کرده است. فیلم Aliens از بن مایه خانه نفرین شده در فضا در فیلم های قبلی استفاده کرده و آن را در قالب یک فیلم علمی تخیلی نظامی بسیار هیجان انگیز و انتقاد آمیز بازسازی می کند. سیگورنی ویور برای بازی در این فیلم در بخش بهترین بازیگر زن نقش اول نامزد دریافت جایزه اسکار شد، موفقیتی که تقریباً در هیچ فیلم علمی تخیلی دیگری دیده نشده است.

 • بازیگران: سیگورنی ویور، کری هن، مایکل بین
 • کارگردان: جیمز کامرون
 • سال ساخت: ۱۹۸۶
 • مدت زمان: ۱۳۷ دقیقه
بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
The Thing (1982)

زندگی در یک مرکز تحقیقاتی در قاره قطب جنوب به یک کابوس پارانویایی تبدیل می شود وقتی یک موجود فرازمینی به تیم محققان حمله می کند، موجودی که می تواند در قالب هر موجود زنده ای در بیاید. فیلم The Thing یک ترکیب بی نقص از تعلیق آرام سوز و وحشت فیزیکی شوکه کننده است که از جلوه های ویژه دستی بسیار حال بهم زنی از شخصیت موجود فرازمینی استفاده می کند که هنوز بعد از دهه ها نیز همچنان چندش آور و تکان دهنده است. پیش از اینکه به پیش درآمد کمتر شناخته شده و کم کیفیتی به همین نام در سال ۲۰۱۱ نزدیک شوید، بهتر است نسخه اورجینال با بازی کرت راسل و کارگردانی جان کارپنتر را تماشا کنید.

 • بازیگران: کرت راسل، ای ویلفورد بریملی، تی کی کارتر
 • کارگردان: جان کارپنتر
 • سال ساخت: ۱۹۸۲
 • مدت زمان: ۱۰۸ دقیقه
بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
The Matrix (1999)

یک هکر که در فضای آنلاین با لقب نئو شناخته می شود، می تواند حس کند که چیزی در مورد دنیایی که در آن زندگی می کند با عقل جور در نیامده و آنطور که به نظر می رسید نیست. گروهی از شورشیان به رهبری مورفیوس فراری پیشنهاد می کنند که حقیقت را به او نشان دهند و او را در جنگ سری علیه نیروهای ناپیدایی که تمام بشریت را به بردگی کشیده اند به کار می گیرند. نئو که با واقعیتی جدید روبرو شده، به یک قهرمان و مبارز با قدرت فرافیزیکی تبدیل می شود که تنها کسی که می تواند جلویش را بگیرد خود اوست. فیلم The Matrix یک فیلم اکشن علمی تخیلی بسیار سرگرم کننده و بامزه است که سبک هنرهای رزمی هنگ کنگی را با کار با تفنگ با جلوه های ویژه بسیار هنرمندانه ترکیب کرده و پیچیدگی فیلسوفانه تعمق برانگیزی را نیز به این ترکیب اضافه می کند.

 • بازیگران: کیانو ریوز، لارنس فیشبرن، کری آن ماس
 • کارگردان: لانا واچوفسکی، لیلی واچوفسکی
 • سال ساخت: ۱۹۹۹
 • مدت زمان: ۱۳۶ دقیقه
بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
۲۰۰۱: A Space Odyssey

فیلم ۲۰۰۱: A Space Odyssey ساخت استنلی کوبریک در سال ۱۹۶۸ تمام توصیفات از یک ژانر سینمایی را دور می زند. این فیلم داستانی با شخصیت های و فضاهایی اندک دارد اما وسعت روایت آن قابل تصور نیست در شرایطی که فیلم در طی قرن ها و هزاره ها روایت شده و تنها از طریق تم هایش بین این فواصل زمانی ارتباط برقرار می کند. در این فیلم شاهد اولین لحظه ای هستیم که نخستی ها استفاده از ابزارهای را یاد می گیرند، شکوه سفر واقعی در فضا و بیدار شدن هوش مصنوعی شرور. این فیلم بسیار چشم نواز و گیج کننده توانسته همچنان یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینما و یک شاهکار واقعی باشد، حتی در شراطی که بیش از ۵۰ سال از ساخت آن می گذرد.

 • بازیگران: کایر دولی، گری لاک وود، ویلیام سیلوستر
 • کارگردان: استنلی کوبریک
 • سال ساخت: ۱۹۶۸
 • مدت زمان: ۱۴۵ دقیقه

بهترین سریال های علمی تخیلی غیرانگلیسی زبان؛ از The Barrier تا Ministry Of Time

بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
Children of Men (2006)

سال ۲۰۲۷ است و جوان ترین شخص در جهان ۱۸ سال دارد. یک بیماری مسری مرموز باعث شده که تمام بشریت قدرت باروری اش را از دست بدهد و آخرین نسل انسان ها روزهایشان را در ناامیدی مطلق می گذرانند. همه چیز زمانی تغییر می کند که یک فعال سیاسی سابق به نام تئو با کی آشنا می شود، یک مهاجر آفریقایی که باردار است و هنوز کسی از این موضوع خبر ندارد. اکنون او تلاش دارد کی را از انگلیستان خارج کرده و به محلی ببرد که بتواند این زندگی جدید را به دنیا بیاورد و راهی برای پایان داده به کابوس بشریت پیدا کند. فیلم Children of Men یک تریلر تعمق برانگیز و رضایت بخش است که در یک دورنمای بسیار تاریک از آینده روایت می شود، داستانی که با بازی های بی نقص و کار خارق العاده دوربین زنده شده و برخی از بهترین برداشت های بلند تاریخ سینمای مدرن را در خود دارد.

 • بازیگران: کلایو اوون، جولیان مور، کلر هوپ اشیتی
 • کارگردان: آلفونسو کوارون
 • سال ساخت: ۲۰۰۶
 • مدت زمان: ۱۰۹ دقیقه
بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما
Alien (1979)

خدمه یک سفینه فضایی به نام نوستورمو از مسیرشان منحرف می شوند تا یک سیگنال عجیب که از سیاره ای متروکه آمده را بررسی کنند. بعد از روبرو شدن با یک فرم مرموز از حیات، خدمه ماموریت اصلی شان را از نو آغاز می کنند، در حالی که نمی دانند چیزی بدون اطلاعاشان سوار سفینه شده است، چیزی که تا زمانی که همه خدمه را نکشد چیزی نمی تواند متوقفش کند. Alien به همان اندازه که یک فیلم علمی تخیلی است، یک فیلم ترسناک نیز هست که یکی از ماندگارترین و تکان دهنده ترین هیولاهای ترسناک ژانر وحشت را به مخاطب معرفی می کند. این فیلم ساخته ریدلی اسکات نسل های زیادی از فیلمسازان را تحت تاثیر قرار داد که تفاوتی آشکار با فیلم های علمی تخیلی آن زمان داشت.

 • بازیگران: سیگورنی ویور، تام اسکریت، ورونیکا کارت رایت
 • کارگردان: ریدلی اسکات
 • سال ساخت: ۱۹۷۹
 • مدت زمان: ۱۱۷ دقیقه

۱۵ فیلم علمی تخیلی برتر سینما با روایت یک کابوس آباد تاریک، غیرقابل تصور و ترسناک

۱۰ فیلم علمی تخیلی جنگی جذاب و هیجان انگیز تاریخ سینما به انتخاب منتقدان

بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما

از دیگر فیلم هایی که می توانستند در این فهرست از بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما قرار بگیرند می توان به فیلم های زیر اشاره کرد:

 • Brazil (1985)
 • The Shape of Water (2017)
 • Back to the Future (1985)
 • Her (2013)
 • Planet of the Apes (1968)
 • Inception (2010)
 • Paprika (2006)
 • Akira (1988)
 • The Fly (1986)
 • Snowpiercer (2013)
 • E.T. the Extra-Terrestrial (1982)
 • The Host (2006)

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

 • محمدرضا بهمن ۲۴, ۱۴۰۱

  ولی هوش مصنوعی اسپیلبرگ هم قشنگ بود:)