معجزه سرکه و جوش شیرین برای تمیز کردن سینک و شیرآلات

معجزه سرکه و جوش شیرین برای تمیز کردن سینک و شیرآلات

آیا تا به حال برای برق انداختن شیرآلات به روش های طبیعی مانند تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین و سرکه فکر کرده‌اید؟ در این مطلب قصد داریم بهترین روش های تمیز کردن شیرآلات را بررسی کنیم تا شما بتوانید بدون نیاز به شوینده‌ های شیمیایی مانند وایتکس و جوهر نمک که می‌توانند به پوست دست و یا مجاری تنفسی شما و همچنین ظروف، سینک ظرفشویی و آبکاری شیرآلات آسیب بزنند، به تمیز کردن و برق انداختن شیرآلات خانه خود بپردازید.

تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین یکی از ساده ترین و بهترین روش های برق انداختن شیرآلات است که برای همه افراد امکان پذیر است. سرکه و لیموی تازه نیز برای تمیز کردن شیرآلات مانند جوش شیرین معجزه می‌کنند. این مواد در همه خانه ها پیدا می‌شوند و در فرایند تمیز کردن شیرآلات بسیار مؤثر هستند. علاوه براین به آبکاری شیرآلات هیچ آسیبی وارد نمی‌کنند.

روش تمیز کردن شیرآلات بهداشتی، بسته به نوع آبکاری آنها متفاوت است. مثلا روش های اختصاصی که برای تمیز کردن شیرآلات طلایی به کار می‌رود، ممکن است برای تمیز کردن و برق انداختن شیرآلات استیل کارساز نباشد. البته روش های عمومی تمیز کردن شیرآلات مانند تمیز کردن شیرآلات با سرکه و یا تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین، بین تمامی آبکاری ها مشترک است و تا جایی که مورد خاصی در مورد لکه ها وجود نداشته باشد به نتیجه دلخواه می‌انجامد.

بهترین روش ها برای تمیز کردن شیرآلات و سینک بدون مواد شیمیایی

تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین

شیرآلاتی سرویس‌ بهداشتی و یا سینک ظرفشویی اغلب از شمش برنج تولید شده‌اند و دارای آبکاری های متفاوت هستند. به طور کلی لکه‌های حاصل از رسوب آب و مواد شوینده مانند صابون و مایع ظرفشویی می‌تواند زیبایی و برق شیرآلات از هر جنس و با هر نوع آبکاری را کاهش دهد. بنابراین اگر می‌خواهید شیرآلات خانه‌‌ای که در آن زندگی می‌کنید همواره تمیز و براق باشند باید آن‌ها را با روش صحیح بشویید. بهترین روش، تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین است که می‌توانید راهنمای قدم به قدم آن را در ادامه بخوانید:

  1. یک چهارم فنجان جوش شیرین را در دو قاشق غذاخوری آب گرم بریزید و خوب به هم بزنید تا ترکیبی خمیر مانند به دست بیاید. اگر خمیر بیش از حد سفت شده است، به آن کمی آب و اگر بیش از حد آبکی است، به آن کمی جوش شیرین اضافه کنید.
  2. خمیر را با استفاده از پارچه نرم و یا اسفنج بر روی بدنه شیرآلات بمالید به‌طوری که تمام سطح شیر را بپوشاند. اگر برای مالیدن خمیر بر روی مهره ها و نقاط خارج از دسترس شیر از مسواک استفاده می کنید، دقت کنید که مسواک مورد استفاده حتما نرم باشد تا آبکاری شیر دچار خش خوردگی های ریز نشود.
  3. پس از گذشت ۵ تا ۱۰ دقیقه شیرآلات را با آب سرد آبکشی و تمام سطح آن را با پارچه ای نرم خشک کنید.
بهترین روش ها برای تمیز کردن شیرآلات و سینک بدون مواد شیمیایی

تمیز کردن شیرآلات با سرکه

روش معجزه آسای دیگر برای تمیز کردن شیرآلات استفاده از سرکه است. سرکه تقریبا در هر خانه ای پیدا می‌شود و یکی از مؤثرترین موادی است که برای تمیز کردن شیرآلات به کار می‌رود. از سرکه علاوه بر تمیز کردن شیرآلات می‌توانید برای از بین بردن جرم سایر سطوح نیز استفاده کنید.

  1. یک بطری اسپری را با آب و سرکه سفید به نسبت برابر پر کنید.
  2. محلول آب و سرکه را بر روی شیرآلات و بخش های مورد نظر اسپری نمایید.
  3. ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا جرم ها نسبت به سرکه واکنش دهند.
  4. شیر را خوب آبکشی نمایید و با دستمال نخی خشک و نرم، شیر را خشک کنید.

سرکه یکی از بهترین انتخاب ها برای تمیز کردن شیر آلات استیل و کروم است.

بهترین روش ها برای تمیز کردن شیرآلات و سینک بدون مواد شیمیایی

تمیز کردن شیرآلات با ترکیب سرکه و جوش شیرین

از ترکیب سرکه و جوش شیرین هم می‌توانید برای برق انداختن شیرآلات استفاده کنید. به این ترتیب که روی سینک را با سرکه اسپری کنید. سپس روی آن جوش شیرین بپاشید. ۱۰ دقیقه بعد با یک مسواک یا اسفنج نرم، سینک یا شیر را تمیز و رسوبات را پاک کنید.

بهترین روش ها برای تمیز کردن شیرآلات و سینک بدون مواد شیمیایی

 تمیز کردن شیرآلات با لیمو

لیمو ماده طبیعی دیگری است که به دلیل خاصیت اسیدی خود می‌تواند در تمیز کردن شیرآلات مؤثر باشد. تمیز کردن شیرآلات با لیمو بسیار ساده است و فقط کافی است یک چاقو و یک لیموی تازه در دسترس داشته باشید.

  1. لیمو را از وسط برش بزنید.
  2. از بخش برش خورده آن را بر روی سطح شیرآلات بمالید تا رسوب و جرم ها را در خود حل کند.
  3. کمی صبر کنید و بخشی از شیر را چک کنید. اگر تمیز شده بود شیرآلات را آبکشی و خشک نمایید.

بهترین روش پاک کردن سینک چینی، استفاده از آبلیمو است.

بهترین روش ها برای تمیز کردن شیرآلات و سینک بدون مواد شیمیایی

تمیز کردن شیرآلات با آب و صابون

یکی از روش‌های ساده برای تمیز کردن شیرآلات، استفاده از محلول آب و صابون است. با استفاده از مایع ظرف‌شویی یا دست‌شویی و ترکیب آن‌ با آب، محلول کف غلیظی درست کنید و سپس روی شیرآلات بکشید. در انتها شیرآلات را آبکشی کنید. در پایان کار با دستمال تمیز و نرم شیرآلات را خشک کنید. محلول آب و صابون برای انسان کاملا بی‌ضرر بوده و هیچ آسیبی به شیرآلات نمی‌رساند.

پیشنهاد می‌کنیم در ظرفی مقداری صابون رنده کنید و هر چند وقت یکبار از این روش برای تمیز کردن استفاده کنید؛ در این صورت شیرآلات بیش از حد لکه دار نمی‌شوند و نیازی به روش‌های پیچیده در نگهداری و تمیزکردن شیرآلات ندارید.

بهترین روش ها برای تمیز کردن شیرآلات و سینک بدون مواد شیمیایی

برای تمیز کردن شیرآلات از چه موادی استفاده نکنیم؟

استفاده از مواد شیمیایی و پاک‌ کننده‌ های صنعتی علاوه بر ضرری که برای انسان دارند، دارای بوی نامطبوعی نیز هستند. به همین دلیل برای تمیز کردن شیرآلات توصیه نمی‌شوند. این مواد شیمیایی با از بین بردن آبکاری شیرآلات باعث آسیب به آن‌ها نیز می‌شوند.

یکی از بدترین شوینده های برای شیرآلات جوهرنمک است که باعث از بین رفتن لعاب سطح شیر می‌شود، به همین دلیل بهتر است از مواد طبیعی که پیش‌تر گفتیم برای تمیز کردن شیرآلات استفاده کنید. ماده شیمیایی دیگر وایتکس است که به هیچ عنوان نباید برای تمیز کردن شیرهای آشپزخانه و سرویس بهداشتی از آن استفاده کنید.

بهترین روش ها برای تمیز کردن شیرآلات و سینک بدون مواد شیمیایی

تمیز کردن آب فشان سرشیرها

برای باز کردن آب فشان سرشیر آن را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و جدا کنید. سپس با یک خلال دندان جرم را تا حد امکان خارج کنید. سپس محلول سرکه یا آب و صابون درست کرده و آب فشان را برای چند ساعت داخل آن بگذارید. در انتها آن را آبکشی کرده و در جای خود وصل کنید.

بهترین روش ها برای تمیز کردن شیرآلات و سینک بدون مواد شیمیایی

شیرآلات طلایی را چگونه تمیز کنیم؟

معمولا پاک کننده های طبیعی شیرآلات روی همه شیرها به خوبی جواب می‌دهند فقط در مورد پاک کننده شیرآلات به رنگ طلایی بهتر است کمی احتیاط به خرج بدهید و از پاک کننده‌ های شیمیایی یا صنعتی کمتر استفاده کنید. یا از تمیزکننده‌هایی کمک بگیرید که مخصوص شیرآلات طلایی هستند و رنگ شیر را تغییر ندهند.

از بین روش هایی که تا اینجا ارائه کردیم، استفاده از محلول آب و صابون و سرکه بهترین انتخاب برای شیرآلات طلایی هستند. از آنجایی که شیرآلات طلایی حساسیت بیشتری دارند، نمی‌توان از هر ماده‌ای برای نظافت آنها استفاده کرد؛ از این رو بهترین راه، جلوگیری از کثیف شدن است.

برای این کار می‌توانید پارچه‌ای را در کنار شیرآلاتتان قرار دهید و با هربار استفاده از آنها، تمیزکاری کوچکی هم انجام دهید. اگر شیرآلاتتان قدیمی است، برای تمیز کردن ممکن است نیاز داشته باشید زحمت بیشتری بکشید. می‌توانید پارچه ای را به به مقداری آمونیاک آغشته کنید و شیرآلات را با آن تمیز کنید. در نهایت هم با آب سرد بشویید.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود