تمیز کردن مبل پارچه ای، مخمل و چرمی + روش های از بین بردن انواع لکه روی مبل

تمیز کردن مبل پارچه ای، مخمل و چرمی + روش های از بین بردن انواع لکه روی مبل

مبل ها نقش پررنگی در زیباسازی خانه دارند. اما در نظر بگیرید این وسیله که قرار بوده جلوه بهتری به منزلتان ببخشد، پر از لکه و کثیفی باشد. در این حالت اتفاقی که می‌افتد دقیقا برعکس چیزی است که انتظارش را داشته‌اید؛ کثیف بودن مبل، ظاهر خانه را به‌کل تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما جای نگرانی نیست، چون با چند راهکار ساده و با صرف کمترین هزینه می‌توانید مراحل تمیز کردن مبل در منزل را انجام دهید و نتیجه قابل قبولی بگیرید. تنها نکته مهم در این میان آگاهی از تمیزکننده مناسب برای انواع مبلمان اعم از مخمل، پارچه ای و چرمی است که با خواندن این مطلب با آنها آشنا می‌شوید و ترفندهای ساده ای از قبیل تمیز کردن مبل پارچه ای با شامپو فرش، تمیز کردن مبل با جوش شیرین، شستن مبل پارچه ای با سرکه، تمیز کردن مبل با آب اکسیژنه و … را یاد می‌گیرید.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

برای تمیز کردن مبل چه کار کنیم؟

پاک کردن مبلمان پارچه ای کار آسان اما حساسی است. خیلی اوقات پیش می‌آید که با دیدن لکه های زیاد و کثیفی روی مبل، سریعا به سراغ پارچه تنظیف و مواد شوینده می‌رویم و سعی می‌کنیم لکه ها را پاک کنیم. اما نتیجه ناامیدکننده و بسیار بد خواهد شد؛ نه تنها لکه ها پاک نمی‌شوند بلکه جای مواد شوینده هم روی پارچه مبل باقی می‌ماند و لکه ها بزرگتر می‌شوند.

نکته اینجاست که باید ضمن به کار بردن شوینده مناسب مبلمان، مراحل قبل از استفاده از تمیز کننده مبل را حتما انجام دهید. این مراحل، که در بخش بعدی توضیح داده شده‌اند، بسیار ساده هستند و از تثبیت لکه ها جلوگیری می‌کنند. همچنین لازم است بعد از طی گام به گام تمیز کردن مبل، نکات مهمی را در ارتباط با خشک کردن مبل و استفاده از براق کننده رعایت کنید.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

مراحل تمیز کردن مبل پارچه‌‌ ای

مبل‌ های پارچه‌ ای بسیار حساس هستند و در صورتی که نظافتشان به‌درستی انجام نشود، ممکن است باعث گسترده‌تر شدن آلودگی و آسیب رسیدن به پارچه مبل شود. البته اگر نظافت را به‌صورت اصولی و طبق دستورالعمل‌های موجود انجام دهید می‌توانید مبل‌هایتان را با خیال راحت تمیز کنید.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

مرحله اول: جارو و برس کشیدن

مرحله اول تمیز کردن مبل پارچه‌ای با استفاده از لکه بر مبل، شامپو فرش، بخارشوی و جاروبرقی و یا برس‌های غلتکی است. برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای، ابتدا باید همه کوسن‌ها و قطعات جدا شدنی را بردارید تا بتوانید هر چیزی را که بین مبل‌ها افتاده تمیز کنید.

برای تمیز کردن مبل پارچه ای، در شرایط ایده‌آل، با یک برس نرم روی آن بکشید تا سطح مبل تمیز‌تر شود. در حین تمیز کردن مبل، برای جمع کردن موها، جارو برقی‌ها معمولا قطعات مخصوصی دارند و در غیر این صورت، می‌توانید از برس‌ های غلتکی برای تمیز کردن مبل استفاده کنید.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

مرحله دوم: توجه به راهنمای شستشوی مبل

دومین مرحله تمیز کردن مبل پارچه‌ای توجه به دفترچه راهنمای مبلمان است. بسیاری از سازندگان مبل یک برچسب یا دفترچه راهنما همراه با مبل عرضه می‌کنند و روش تمیز کردن مبل پارچه ای با شامپو فرش و یا روش‌های دیگر را در آن توضیح می‌دهند.

این دستورالعمل‌ها را کامل بخوانید؛ چون توصیه‌های خوبی در مورد بهترین مواد شوینده مبل برای پارچه مبلمان شما و روش استفاده آن، توضیح داده شده است. مثلا طرز شستن مبل با شامپو فرش، سرکه یا آب اکسیژنه نیز ممکن است در آن آمده باشد. معمولا در برچسب‌ها یا دفترچه‌های راهنما علائمی وجود دارد که بد نیست برای تمیز کردن مبل آن‌ها را بدانید. این علائم و مفاهیم آن‌ها در جدول زیر آمده است:

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل
راهنمای شستن مبل پارچه ای

مرحله سوم: لکه زدایی

سومین اقدامی که برای تمیز کردن مبل پارچه ای باید انجام داد، تمیز کردن لکه‌ ها است. اگر مشکل فقط لکه‌ ها هستند، لازم نیست کل مبل پارچه ای را بشویید. کافی است فقط لکه‌ ها را از بین بیرید. در مواردی هم که لازم است کل مبل تمیز شود، بهتر است اول لکه زدایی شود.

برای تمیز کردن مبل پارچه ای بهتر است لکه زدایی قبل از شستشو انجام شود. لکه زدایی از مهم‌ترین مراحل تمیز کردن مبل است؛ زیرا لکه‌ ها با فرآیند معمولی شستشو، به خوبی تمیز نخواهند شد و نیاز به صرف تلاش بیشتری در قیاس با تمیز کردن مبل در نواحی دیگر دارند.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

مرحله چهارم: پاک کردن کل مبل

چهارمین مرحله برای تمیز کردن مبل پارچه ای، شستن مبلمان است. برای تمیز کردن مبل، اگر رویه مبل جدا می‌شود، می‌توانید آن را جدا کنید و در ماشین لباسشویی یا خشکشویی بشویید. اگر رویه‌ های مبل جدا نمی‌شوند، به نکات زیر برای شستشو و خشکشویی مبل در منزل توجه کنید:

  • هنگام استفاده از شوینده (یا حتی تمیز کردن مبل پارچه ای با شامپو فرش و سرکه)‌، در‌ها و پنجره‌ها را باز کرده و در صورت امکان تهویه را روشن کنید.
  • برای انتخاب بهترین مواد شوینده مبل، مطابق دستورالعمل‌های برچسب یا دفترچه شرکت سازنده عمل نمایید. سازندگان مبل‌ های پارچه‌ ای معمولا جنس پارچه و ماده شوینده مناسب آن را در برچسب یا دفترچه راهنما می‌نویسند. در غیر این صورت از فروشنده سوال کنید تا در تمیز کردن انواع مبل پارچه ای ساتن، مخمل و … با چند ترفند ساده، دچار مشکل نشوید. تمیز کردن مبل پارچه ای با شامپو فرش، در صورتی که توسط شوینده مناسبی انجام نشود، به پارچه مبل آسیب می‌زند.
  • قبل از استفاده تمیز کننده روی کل مبل، شوینده را روی قسمتی از مبل که در دید نیست، امتحان کنید. برای این کار، دستمال تمیزی را به مواد شوینده آغشته و آن قسمت را تمیز کنید. پس از چند دقیقه ببینید که رنگ پارچه مبل تغییری نکرده باشد. سپس یک دستمال کاغذی را تا کرده روی آن قسمت فشار دهید؛ اگر دستمال رنگی نشد، می‌توانید با خیال راحت از آن ماده شوینده برای تمیز کردن مبل استفاده کنید.
روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

در این مرحله از تمیز کردن مبل پارچه ای، انتخاب شوینده‌ مناسب برای تمیز کردن مبل اهمیت زیادی دارد.

  • برای شستن مبل با شامپو فرش و تهیه محلول، می‌توانید علاوه بر شامپو، از شوینده‌ های دیگر نیز استفاده کنید. شوینده و آب را باید با نسبت‌های مساوی ترکیب و به خوبی مخلوط کنید. اگر قصد دارید تمیز کردن مبل پارچه ای با سرکه را امتحان کنید، حتما آن را پیش از استفاده رقیق کنید.
  • تمیز کردن مبل پارچه ای با شوینده‌ خشک هم امکان‌پذیر است. برای استفاده از آن‌ها لازم نیست آب به کار ببرید. دستورالعمل روی شوینده را بخوانید و بر اساس آن عمل کنید. هیچ شوینده‌ای را مستقیما روی مبل نریزید؛ مخصوصا برای تمیز کردن مبل مخمل. همیشه ابتدا مواد شوینده مبل را روی یک دستمال تمیز بریزید، و سپس آن را روی سطح مبل پخش کنید. در صورت تماس مستقیم شوینده در حین تمیز کردن مبل، ممکن است به رنگ و بافت پارچه آسیب برسد.
روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

از چه شوینده ای برای مبل پارچه ای استفاده کنیم؟

در این مرحله می‌خواهیم چند ترفند ساده را به شما توضیح دهیم که با استفاده از آن‌ها در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین هزینه، به تمیز کردن مبل بپردازید و بتوانید شستشوی مبلمان خود را به بهترین شکل در منزل انجام دهید. طرز شستن مبل با شامپو فرش، از جمله روش‌هایی است که در این بخش توضیح داده خواهد شد.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

ترفند اول: تمیز کردن مبل پارچه ای با سرکه + آب اکسیژنه

تمیز کردن مبل پارچه ای با سرکه و آب اکسیژنه یک ترفند خانگی و کم‌هزینه است. البته قبل از استفاده از آب اکسیژنه برای تمیز کردن مبل، باید به این نکته توجه کنید که ممکن است این ماده به پارچه‌ های تیره رنگ آسیب وارد کند و رنگ آن‌ها را روشن‌تر کند. بنابراین برای تمیز کردن مبل مخمل یا شستشوی مبل پارچه ساتن با رنگ تیره از آب اکسیژنه استفاده نکنید. در این صورت شستن مبل با سرکه، نتیجه بهتری به همراه دارد.

برای تمیز کردن مبل پارچه ای با سرکه و آب اکسیژنه، ابتدا می‌بایست 4 قاشق غذا خوری آب اکسیژنه را به ۵۰٪ سرکه رقیق شده در آب اضافه کنید. سپس محلول را در یک بطری اسپری بریزید و آن را تکان دهید. حال محلول را روی لکه‌‌های مبل اسپری نمایید. چند دقیقه صبر کنید تا محلول اثر خود را بگذارد. قبل از اینکه محلول خشک شود، سطح مرطوب را با حوله کاغذی قسمت آغشته به محلول را تمیز کنید. این کار را تا زمانی که همه لکه‌ها از بین بروند ادامه دهید. همچنین می‌توانید برای اینکه تمام سطح مبل خود را به طور کامل تمیز کنید، تنها از سرکه استفاده و با بخارشوی مبل خود را تمیز کنید.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

ترفند دوم: استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن مبل پارچه ای

تمیز کردن مبل پارچه‌ای با جوش شیرین، ترفند دیگری است که این روز‌ها به شدت رایج شده است. این ترفند برای مبلمان‌هایی که خیلی کثیف نیستند و تنها کمی گردوغبار دارند، بهترین روش تمیز کردن مبل پارچه ای است. برای این کار می‌بایست مقداری جوش شیرین را روی سطح مبل بریزید و بعد از گذشت یک ساعت، با جاروبرقی جوش شیرین را از روی سطح مبل خود تمیز کنید. به همین سادگی.

تمیز کردن مبل با جوش شیرین باعث می‌شود که مبلمان بوی تازگی پیدا کند. پس اگر قصد شستشوی کامل و تمیز کردن مبل را ندارید و تنها می‌خواهید مبلمان را کمی تروتازه کنید، روی آن پودر جوش شیرین بپاشید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند تا بوهای نامطلوب را جذب کند. در صورتی که می‌خواهید از این کار نتیجه بهتری بگیرید، بگذارید جوش شیرین، یک شب روی مبل بماند تا بوی نامطبوع پارچه مبل و کوسن‌ها را برطرف کند (البته برای شستن کوسن مبل می توانید از ماشین لباسشویی هم استفاده کنید). سپس با جاروبرقی سطح مبلمان را تمیز نمایید. اکنون مبل شما تمیز شده‌است و مثل روز اول به نظر می‌‌رسد.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

ترفند سوم: طرز شستن مبل با شامپو فرش

تمیز کردن مبل پارچه ای با شامپو فرش، بهترین و ساده‌ترین روش برای تمیز کردن مبل (هر مبلی) است. کافی است در یک ظرف مقداری شامپو فرش بریزید، و با یک پارچه نرم ولی مقاوم، مبلمان را شستشو دهید. تمیز کردن مبل پارچه ای با شامپو فرش باعث از بین رفتن هرگونه آلودگی و کثیفی از سطح مبل می‌شود. از آنجا که مبل پس از شامپو فرش کشیدن، آب کشی نمی‌شود و شامپو فرش در آن باقی می‌ماند، ذرات آلودگی در سطح مبل پخش می‌شود. پس بهتر است بعد از تمیز کردن مبل با شامپو فرش، با یک بخارشور یا جاروبرقی معمولی، ذرات آلوده روی مبل‌ها را از بین ببرید.

طرز شستن مبل با شامپو فرش، پیچیدگی چندانی ندارد؛ صرفا باید آب و شامپو را با نسبتی که روی بسته شامپو ذکر شده است به خوبی مخلوط کنید تا شوینده رقیق شود. بهتر است این آب ولرم باشد. مخلوط کردن را باید تا جایی ادامه دهید که شامپو به خوبی کف کند. حالا می‌توانید به تمیز کردن مبل پارچه ای با شامپو فرش بپردازید. با استفاده از پارچه، فوم یا ابر نرم، شامپو را روی سطح مبل بکشید تا مبل تمیز شود. پس از طی شدن زمان لازم، برای تکمیل فرایند طرز شستن مبل با شامپو فرش، کف باقی‌مانده را با یک پارچه تمیز از روی پارچه بردارید.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

ترفند چهارم: تمیز کردن مبل با بخارشوی

تمیز کردن مبل با بخارشوی، چهارمین ترفند برای شستن مبل است. طرز استفاده از بخارشوی برای مبل به این صورت است که این دستگاه برای تمیز کردن مبل از مقدار کمی آب استفاده می‌کند و با حرارت زیاد به درون آلودگی‌های پارچه مبل نفوذ می‌کند. تمیز کردن مبل با بخارشوی را می‌توانید با آب یا یا شوینده انجام دهید. سر بخارشو را به آرامی در سطح مبل حرکت دهید تا آب یا شوینده در تمام سطح آن توزیع شود. کمی صبر کنید، سپس با رها کردن دکمه، اجازه دهید مکنده فعال شود و شوینده اضافی را از سطح مبل جمع کند.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

ترفند پنجم: تمیز کردن مبل پارچه ای با اسفنج نرم

گاهی تمام چیزی که برای تمیز کردن مبل نیاز دارید، یک اسفنج نرم است. تنها باید یک اسفنج نرم را در محلول شوینده مبل بزنید و چند بار بفشارید تا خوب کف کند. سپس با اسفنج شوینده را روی سطح مبل پخش کرده، مبل را تمیز کنید. پس از این کار، با یک پارچه تمیز و مرطوب، شوینده را از سطح مبل پاک کنید.

برای تمیز کردن مبل پارچه ای باید این کار را چند بار تکرار کنید تا شوینده کاملا از سطح مبل پاک شود. تمیز کردن مبل پارچه‌ای بدون انجام این مرحله باعث باقی ماندن شوینده مبل، مخصوصا شوینده‌ های خشک، می‌شود که می‌تواند رنگ پارچه مبل را تغییر دهد. پس حتما این کار را چند بار تکرار کنید تا نتیجه مطلوب را بگیرید.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

نکات مهم بعد از پاک کردن مبل پارچه ای

بعد از شستن مبل پارچه ای چه کارهایی باید انجام دهیم؟ فرقی ندارد تمیز کردن مبل پارچه ای با شامپو فرش انتخاب شما باشد یا تمیز کردن مبل با سرکه و روش‌های دیگر؛ مراحلی وجود دارد که پس از تمیز کردن مبل پارچه ای باید آن‌ها را انجام دهید. اگر در این مورد اطلاعات کافی ندارید، پیشنهاد می‌شود حتما نکات زیر را مطالعه نمایید:

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

۱. خشک کردن مبل

پس از شستن مبلمان پارچه ای، برای خشک کردن مبل پارچه ای از هیچ وسیله‌ای استفاده نکنید و اجازه دهید آرام آرام خشک شود. برای خشک شدن لازم نیست مبل را در مسیر جریان هوا قرار دهید. چون این کار باعث می‌شود که گرد و غبار هوا به مبل جذب شود و در بعضی قسمت‌ها، لکه ایجاد شود. در بخش طرز شستن مبل با شامپو فرش، بیان شد که پس از سپری شدن زمان لازم، کف شامپو را با پارچه ای تمیز از سطح مبل پاک کنید. توجه کنید این به معنی خشک کردن مبل نیست، بلکه صرفا به منظور برداشتن کف است.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

۲. استفاده از مواد براق‌کننده

بعد از تمیز کردن مبل پارچه ای با شامپو فرش یا شوینده‌های دیگر، اگر مبل شما بخش‌های غیر پارچه‌ای هم داشته باشد، بسته به جنس آن‌ها، باید بطور اختصاصی آنها را تمیز کنید. مثلا اگر چوبی هستند باید از روغن‌های مخصوص چوب، و اگر فلزی هستند باید از مواد تمیز کننده و براق کننده مخصوص فلزات استفاده کنید. مواظب باشید که این مواد روی پارچه مبل نریزد تا زحمات‌تان برای تمیز کردن مبل هدر نرود.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

۳. استفاده از یک ماده تثبیت‌ کننده

بعد از تمیز کردن مبل پارچه ای، استفاده از یک ماده تثبیت‌کننده به نگهداری رنگ و بافت پارچه مبل کمک زیادی می‌کند. این ماده را باید بعد از تمیز کردن و شستن مبل پارچه ای به کار ببرید تا دوام پارچه بیشتر شود. مواد تثبیت کننده را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید و ابتدا آن‌ها را امتحان کنید.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

تمیز کردن مبل مخمل در منزل

مبل مخمل به خاطر جنس خاص و لطیفی که دارد، نسبت به پارچه‌های معمولی آسیب‌پذیرتر است. برای همین باید با حساسیت زیادی به تمیز کردن مبل مخمل پرداخت. پیش از شستشوی مبل مخمل در منزل لازم است مراحل اول تا چهارم که برای تمیز کردن مبل پارچه ای به آنها پرداختیم طی کنید.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

تمیز کردن مبل مخمل با جوش شیرین و آبلیمو

ترکیب آب لیمو و جوش شیرین برای تمیزکردن مبل مخمل عالی است. این مواد احتمالا همین حالا هم در آشپزخانه شما موجود هستند. برای تمیز کردن مبل با جوش شیرین ابتدا نصف استکان آبلیمو را با همین مقدار آب مخلوط کنید. این محلول را در یک ظرف نسبتا بزرگ بریزید و یک تا دو قاشق غذاخوری جوش شیرین به آن اضافه کنید. این ترکیب کف می‌کند و می‌جوشد. نگران گاز ناشی از جوشش آبلیمو و جوش شیرین نباشید. این گاز اصلا سمی نیست و به ریه‌ها و دستگاه تنفسی آسیب نمی‌رساند. این ترکیب برای تمیز کردن مبل مخمل، بسیار کاربردی است.

با کمک پارچه نرم و تمیز، مایع جوش شیرین و آبلیمو را روی لکه‌ها بکشید. برای پاک کردن لکه از روی مبل مخمل لازم نیست همه قسمت‌ها را کف مالی کنید، تنها تمیز کردن قسمت‌های لکه‌دار کافی است. برای تمیز کردن مبل مخمل و شستن مبل مخمل در خانه با جوش شیرین پارچه را به آرامی و بدون فشار روی پارچه حرکت دهید. نهایتا کف اضافی را با یک پارچه خشک و تمیز بگیرید. اگر بعد از چند ساعت مشاهده کردید که لکه‌های مبل هنوز از بین نرفته‌اند، یکبار دیگر این مراحل را برای پاک کردن لکه از روی مبل مخمل تکرار کنید. این یکی از بهترین روش‌ها برای شستشوی مبل مخمل در منزل است.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

تمیز کردن مبل مخمل با آب و صابون

در صورتی که ترکیب جوش شیرین و آبلیمو را روی بخشی از مبل که دیده نمی‌شود، امتحان کردید اما نتیجه مطلوبی نگرفتید، روش شستن مبل‌ های مخمل با ترکیب آب و صابون را امتحان کنید. برای پاک کردن لکه از روی مبل مخمل با این روش کافیست محلولی از آب و صابون را تهیه کنید، و همانند روش قبل با استفاده از پارچه بدون پرز ضربه‌های آرامی را روی لکه‌ وارد کنید تا لکه کاملا از بین رود. 

مانند روش تمیز کردن مبل های مخمل با جوش شیرین، اجازه دهید تا مبلمان شما خشک شود و پرزهای آن به حالت اولیه باز گردند. اگر لکه همچنان موجود بود، این کار را تا زمان محو شدن لکه ادامه دهید. تمیز کردن مبل مخمل با آب و صابون، دم دستی‌ترین روشی است که می‌توانید برای شستشوی مبل مخمل در خانه انتخاب کنید.

نکته: پیش از پاک کردن لکه از روی مبل مخمل با این روش حتما برچسب مبل را مطالعه کنید و اگر علامت‌های S یا X را دیدید، از این روش تمیز کردن مبل مخمل استفاده نکنید. همچنین، جهت اطمینان این روش را ابتدا در قسمتی از مبل که دیده نمی‌شود تست کنید، و سپس از آن برای پاک کردن لکه از روی مبل مخمل کمک بگیرید.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

استفاده از شامپو مبل یا فرش برای تمیز کردن مبل مخمل

در روش تمیز کردن مبل مخمل با شامپو فرش، برای استفاده از شامپو نیز باید ابتدا یک یا دو قطره از آن را پشت مبل استفاده کنید. اگر مشکلی به وجود نیامد، با یک پارچه بسیار نرم به آرامی محلولی از آب و شاپوی به خوبی مخلوط شده را روی لکه‌های خشک‌شده بکشید. به این ترتیب می‌توانید به بهترین شکل، به شستشوی مبل مخمل در منزل بپردازید.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

خشک کردن مبل مخمل پس از شستشو

پس از تمیز کردن مبل مخمل با جوش شیرین یا هر روش دیگر، با یک پنکه یا سشوار محل مرطوب‌شده را کاملا خشک کنید. به جای اینکار می‌توانید تشک مرطوب را در هوای آزاد (و یا هر محل دیگری با گردش هوای مناسب) قرار دهید. این مرحله از فرایند تمیز کردن مبل مخمل، زمان چندانی نمی‌برد؛ اما بسیار مهم است، وقتی مبل درحال خشک شدن است، روی آن ننشینید. وقتی مبل کاملا خشک شد، با یک برس نرم و خشک به آرامی پرز‌ها را در جهت خواب مبل مرتب کنید. برای خشکشویی مبل می توانید از بخارشوی استفاده کنید.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

تمیز کردن مبل چرم در منزل

علاوه بر نگهداری مبل چرم با واکس مبل چرم مصنوعی یا طبیعی به منظور افزایش دوام، زیبایی و جلوگیری از ترک خوردن مبل چرم، روش‌های تمیز کردن مبل چرم نیز به همان اندازه مهم‌اند؛ مانند: پاک کردن خودکار از روی مبل چرمی، تمیز کردن مبل چرمی سفید و پاک کردن لکه رنگ از روی چرم.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

نحوه تمیز کردن مبل چرم سفید

مبل چرم سفید یکی از مدل‌های خاص و محبوب مبلمان چرم است. برای تمیز کردن مبل رنگ روشن چرم یا چرم سفید و پاک کردن لکه‌ های تیره روی آن، می‌توانید از محلولی تشکیل شده از ۱ واحد آبلیمو و ۱ واحد خمیر یا عصاره تارتار استفاده کنید. لکه‌ها را با خمیر به‌دست آمده بمالید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه روی آن بماند. درنهایت آن را با یک پارچه مرطوب به آرامی خشک کنید. به جای این محلول می‌توانید از مخلوط آب و سرکه (به نسبت مساوی) و کمی روغن زیتون نیز برای تمیز کردن مبل چرم سفید استفاده کنید.

درصورتی که روی مبل چرم سفید شما لکه چربی افتاده باشد، به جای اسپری تمیز کننده مبل چرم می‌توانید از لکه بر مبل خانگی مثل جوش شیرین برای تمیز کردن مبل چرم سفید استفاده کنید. برای تمیز کردن مبل با جوش شیرین، کمی جوش شیرین روی محل مدنظر بریزید، و بعد از چند ساعت (وقتی چربی کاملا جذب شد)، آن را با یک دستمال نرم و تمیز پاک کنید. 

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

برق انداختن مبل چرمی

برق انداختن مبل چرمی یک مرحله مهم هم در تمیز کردن مبل چرم و هم در نگهداری مبل چرم است. این مرحله ساده عمر مبلمان شما را تا حد قابل توجهی بالا می‌برد، و به جلوگیری از ترک خوردن مبل چرم هم کمک می‌کند. باید توجه داشته باشید که برخی از مدل‌های واکس مبل چرم مصنوعی و طبیعی خاصیت تمیزکنندگی هم دارند، و برخی تنها برای برق انداختن مبل چرمی به کار می‌روند.

توصیه می‌کنیم هنگام استفاده از واکس مبل چرم مصنوعی یا اسپری تمیز کننده مبل چرم، دستمال میکروفایبر را به آنها آغشته کنید و مواد را مستقیم روی مبل چرم سفید یا تیره‌تان نریزید. دستمال را نیز به‌صورت دورانی حرکت دهید، و کار تمیز کردن مبل چرم را از بالای مبل شروع کنید.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

تمیز کردن انواع لکه از روی مبل

اگر تابه‌حال از خود پرسیده‌اید چگونه لکه های روی مبل را تمیز کنیم یا برای  پاک کردن لکه از روی مبل پارچه ای، چرمی، سفید چه باید کرد؟ ادامه مطلب را بخوانید.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

لکه بری از مبلمان پارچه ای

برای از بین بردن لکه های ایجاد شده روی مبل پارچه ای، یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با سرکه سفید، جوش شیرین و آب گرم ترکیب کنید. پارچه ای مرطوب را به این محلول آغشته کرده و روی لکه بکشید اما برای اینکه بافت و رنگ پارچه آسیب نببیند، دستتان را فشار ندهید. سپس با پارچه ای خشک، رطوبت آن را بگیرید تا به مرور خشک شود. ترکیب جوش شیرین و سرکه سخت ترین لکه ها را از بین می‌برد.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

لکه بری مبلمان چرمی

پاک‌کننده مناسب برای پاک کردن لکه از روی مبل چرمی باتوجه به نوع چرم و رنگ آن متفاوت خواهد بود. به‌طور کلی الکل و سایر محصولات مشابه آن مانند لاک پاک کن، عطر و اسپری مو در تمیز کردن جوهر و پاک کردن خودکار از روی مبل چرمی مناسب است.

نکته مهم این است که برخی از چرم‌ها در اثر استفاده از این مواد تغییر رنگ می‌دهند. به‌همین دلیل ابتدا باید مقداری از ماده موردنظر را روی قسمتی کوچکی از مبلمان چرم که در معرض دید نیست با پنبه بمالید. در صورتی که رنگ آن نرفت، از آن برای پاک کردن لکه از روی مبل چرمی استفاده کنید.

از بین بردن لکه رنگ روی مبل پارچه ای

در صورت کثیف شدن مبل با رنگ چگونه لکه های روی مبل را تمیز کنیم؟ در این حالت یکی از بهترین راه‌ها برای پاک کردن لکه از روی مبل پارچه ای و یا تمیز کردن مبل رنگ روشن، استفاده از کمی شامپو فرش یا یک شوینده‌ی ملایم دیگر است. برای لکه بری مبل از رنگ ابتدا ماده شوینده را حل کنید و کف آن (نه خود محلول) را با یک مسواک استفاده شده یا پارچه نخی سفید روی لکه بکشید تا پاک شود.

اگر لکه مبل تازه و کوچک باشد، شما بهترین نتیجه را از فرآیند لکه بری مبل خواهید گرفت و لکه تماما پاک خواهد شد.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

از بین بردن لکه سوختگی روی مبل

اما اگر زمانی آتش سیگار روی مبل ریخته شد چگونه لکه های روی مبل را تمیز کنیم؟ به‌منظور پاک کردن لکه مبل و لکه بری مبل در صورت وجود زردی یا رد ناشی از سوختگی، می‌توانید از محلول آب اکسیژنه استفاده کنید یا یک حبه قند را روی لکه آنقدر بمالید تا پاک شود.

اگر پارچه رومبلی شما از جنس الیاف مصنوعی است، می‌توانید از آبلیمو برای از بین بردن لکه مبل استفاده کنید.

پاک کردن لکه میوه روی مبل

این مورد نیز شاید یکی از رایج‌ترین لکه‌ها رو مبلمان ما باشد. اگر مبل شما سفید است، برای لکه بری مبل تنها کافی‌ست آن را با کمی آب و صابون بشویید. اگر پارچه مبلی شما پشمی است، می‌توانید از مخلوط آب اکسیژنه ۲۰% و چند قطره آمونیاک برای آن استفاده کنید. و درنهایت اگر مبل شما ابریشمی یا رنگی است، از مخلوط آب و الکل ۹۰% به نسبت مساوی برای پاک کردن لکه مبل استفاده کنید.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

از بین بردن لکه آب روی مبل

لکه آب روی مبل می‌تواند به‌دلایل مختلف، به خصوص بالا بودن میزان املاح آب ظاهر شود. اولین راه شما استفاده از آب برای پاک کردن لکه آب است! البته آبی که با آب ریخته شده روی مبل متفاوت بوده و املاح کمتری داشته باشد. پارچه را با آب مرطوب کنید و روی لکه مبل بکشید.

اگر این روش برای از بین بردن لکه آب روی مبل پاسخگو نبود، می‌توانید از محلول الکل و نمک برای لکه بری مبل و پاک کردن لکه آب روی مبل استفاده کنید. بعد از پاک کردن لکه‌ها روی آنها دستمال نم‌دار و سپس دستمال خشک بکشید.

اگر بعد از انجام اینکار هم ردی از لکه آب روی مبل باقی ماند (هرچند احتمال آن بسیار کم است)، با یک شوینده ملایم لکه مبل را پاک کنید.

تمیز کردن لکه نوشابه روی مبل

اگر نوشابه روی مبل ریخت روی لک مقداری نمک بپاشید و سپس با اسفنجی خیس آن را پاک کنید تا اثری از لکه بر جا نماند.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

تمیز کردن لکه جوهر روی مبل

در صورتی که لکه تازه است و مدت زیادی از ریختن جوهر روی مبل نگذشته است، با استفاده از یک عدد دستمال کاغذی، به صورت ضربه‌ای به جوهر ضربه بزنید. مراقب باشید که به هیچ عنوان دستمال را روی آن نکشید زیرا باعث پخش شدن بیشتر جوهر خواهید شد. سپس از ترکیب سرکه و مایع ظرفشویی برای پاک کردن لکه خودکار استفاده کنید.

ابتدا تقریبا یک قاشق غذاخوری سرکه روی لکه بریزید و پس از آن ۴ تا ۵ قطره مایع ظرفشویی روی آن بریزید. همچنین می‌‎توانید سرکه و مایع ظرفشویی را از قبل به خوبی با هم مخلوط کنید و سپس آن را روی لکه بریزید.

حدود یک ربع اجازه دهید مواد روی مبل بمانند و سپس با یک دستمال نخی تمیز و نم شده روی لکه ضربه بزنید تا کاملا از بین برود. در صورتی که حجم جوهر ریخته شده خیلی زیاد است، ممکن است نیاز باشد که چند بار این مراحل را تکرار کنید تا لکه به صورت کامل پاک شود اما اگر لکه خیلی زیاد نیست، با یک بار انجام دادن این روش نیز به صورت کامل پاک خواهد شد.

یک روش دیگر هم برای تمیز کردن مبل پارچه ای و پاک کردن لکه جوهر وجود دارد و آن هم استفاده از الکل است. مقدار الکل صنعتی ایزوپروپیل را روی لکه بریزید و با استفاده از دستمال به صورت ضربه‌ای روی آن بزنید تا جوهر به صورت کامل جذب دستمال شود.

در صورتی که جوهر خودکار روی مبل شما کشیده نشده است و فقط با خودکار روی آن خط کشیده شده است، می‌توانید از پد لاک پاک کن استفاده کنید. این پدها کاربرد زیادی برای پاک کردن رد خودکار دارند و با کشیدن آن روی جای خودکار می‌توانید لکه های موجود را به صورت کامل از بین ببرید.

روش های تمیز کردن مبل در منزل + ترفندهای از بین بردن انواع لکه از روی مبل

تمیز کردن لکه چربی روی مبل

برای پاک کردن لکه چربی روی مبل، کمی محلول نمک و الکل روی مبل بمالید. اگر جنس رویه مبل پارچه ابریشمی باشد، روی قسمت لکه شده را با یک برگه کاغذ خشک کن بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.

تمیز کردن لکه خون روی مبل

برای از بین بردن لکه خون مقداری نشاسته را در آب مخلوط کنید و به هم بزنید تا خمیر نسبتاً غلیظی به‌دست آید‌. سپس روی لکه خون را با این خمیر بپوشانید و بگذارید خشک شود‌. سپس نشاسته خشک‌شده را بتراشید و با برس محل لکه را پاک کنید.

پاک کردن لکه روی مبل با لکه برهای شیمیایی

در فروشگاه ها لکه برهای شیمیایی و آماده مصرف وجود دارد. با این لکه برها می‌توانید اغلب لکه ها را پاک کنید. برای استفاده از این لکه برها روش مصرف روی آن را مطالعه کنید. این کار را با دستکش انجام دهید.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود