جنجال ها پیرامون آهنگ نه چندان جدید «چشماتو ببند» شروین حاجی پور [تماشا کنید]

جنجال ها پیرامون آهنگ نه چندان جدید «چشماتو ببند» شروین حاجی پور [تماشا کنید]

شروین حاجی‌ پور خواننده ترانه معروف «برای» که به تازگی برنده جایزه گرمی شد، شهریور امسال موزیک ویدئویی با نام «چشماتو ببند» منتشر کرد. گویا حالا منتقدان این خواننده جوان با بررسی ترانه های او، این آهنگ را سوژه خوبی برای انتقادهای تند خود قرار داده‌اند.

خبر انتشار آهنگ چشماتو ببند شروین حاجی پور در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ در اینستاگرام این خواننده اعلام شد و طرفدارانش را خوشحال کرد. یعنی پیش از انتشار آهنگ «برای» که می‌توان گفت نقطه عطف زندگی حرفه ای این خواننده بوده است. با این حال گویا منتقدان تازه به فکر این آهنگ افتاده‌اند و در شبکه های اجتماعی و رسانه ها انتقادات تندی به متن ترانه این آهنگ وارد کرده‌اند.

انتقاد عجیب روزنامه جوان از آهنگ چشماتو ببند شروین حاجی پور

روزنامه جوان در مطلبی بسیار تند از ترانه «چشماتو ببند» شروین حاجی‌ پور انتقاد کرده و آن را مروج خیانت دانست!

موزیک ویدیو جدید شروین حاجی پور و حواشی آن

در بخشی از این مطلب آمده: 

جملاتی که در ادامه می‌آید بخشی از ترانه «چشماتو ببند» تازه‌ترین اثر موسیقایی شروین حاجی‌پور است: «دستاشو بگیر و نم پس نده، یواشکی بم تکست نده / اگه دلت تنگ شد برام چشاتو ببندو فرض کن منه / من میگم نمیشناسمش تو‌ام بهش نگو چرا موی بچه‌ش فره (!) / چشماتو ببند فرض کن من پیشتم چشماتو ببند باز شعرمو بخون»

به همراه این ترانه یک عکس منتشر شده که در آن زن جوانی با صورتی غمگین و افسرده در کنار مرد جوان و خندانی که فرزندش (یک پسربچه مو فرفری!) را در بغل گرفته نشان داده می‌شود. تصویر منتشر شده با محتوای ترانه این مسئله را به ذهن مخاطب می‌رساند که زن حاضر در آن، همان کسی است که بر خلاف داشتن شوهر و فرزند و با ارجاعاتی که در شعر وجود دارد، ارتباط نامشروعی با مرد دیگری دارد. خواننده که در جایگاه همان ضلع شوم این عشق مثلثی است، از آن زن می‌خواهد رابطه نامشروعش را از شوهرش پنهان کند و حتی جوری وانمود کند که به همسرش علاقه‌مند است!

وقاحت در این ترانه وقتی بیشتر می‌شود که در پرده دیگری از این ترانه گفته می‌شود: «من میگم نمیشناسمش تو‌ام بهش نگو چرا موی بچه‌ش فره» این یعنی پسربچه‌ای که در تصویر حضور دارد، فرزند مشروع آن زن و مرد نیست بلکه حاصل ارتباط مشروع بین زن شوهر دار با مرد دیگری است!

آن روزی که حاجی‌پور ترانه «برای» را در ایام اعتراضات منتشر کرد، عده‌ای مدعی شدند او به تنهایی چنین اثری خلق کرده‌است، در حالی که بسیاری از متخصصان و ناظران عرصه موسیقی معتقد بودند که نوشتن چنین ترانه و آهنگسازی ویژه برای آن ماحصل و خروجی سلسله‌ای از افراد است و حاجی‌پور صرفاً خواننده آن بود. اهدای جایزه گرمی توسط جیل بایدن، همسر رئیس‌جمهور امریکا به این خواننده مهر تأیید بر صحت مدعای متخصصان بود که آن آهنگ را دارای پشتوانه فکری و اقدامی کاملاً هدفمند می‌دانستند؛ اتفاقی که انتشار ترانه «چشماتو ببند» نشان داد پشت آهنگ‌ها و ترانه‌های حاجی‌پور یک تیم متخصص با پشتوانه‌های روان‌شناختی و جامعه‌شناختی مخفی‌شده که سعی دارد بدون ایجاد حساسیت و خودنمایی همان خط انحرافی را که شروع کرده‌اند، به پیش ببرند.

این ترانه در حال ترویج و تئوریزه کردن عمل شنیع بین مردان و زنان است. در واقع حاجی‌پور در این ترانه با ترانه‌ای کاملاً آموزشی به کسانی که در چنین فضای ذهنی هستند، توصیه می‌کند به جای طلاق گرفتن از کسی که نسبت به او احساس یا تعلق خاطری ندارند، خیانت به شریک زندگی مشترک‌شان را با پنهان‌کاری ادامه بدهند! واقعیت چنین تولیداتی که با لفاف هنر ساخته می‌شوند، دقیقاً مصداق توصیه و ترویج فحشا در جامعه با چاشنی آهنگ و ترانه است و برخورد محکم و قانونی با سازندگان و منتشر‌کننده‌های آن‌ها جزو وظایف ذاتی دستگاه‌های نظارتی و قضایی است که نباید متوقف به هیچ نوع نگاه مصلحت‌اندیشانه احتمالی باشد.

شروین حاجی پور در توییتی به واکنش‌ها این‌طور پاسخ داد:

موزیک ویدیو جدید شروین حاجی پور و حواشی آن

شروین حاجی‌پور، با نام اصلی شروین حاجی آقا پور، متولد ۱۰ فروردین ۱۳۷۶ است. این خواننده اهل مازنداران از هشت‌سالگی موسیقی را با یادگیری ویولن آغاز کرده و از ۱۲ سالگی هم مشغول آهنگسازی شده است. او بعد به‌ صورت خودآموز گیتار و پیانو را هم یاد گرفته است.

آهنگ «برای» شروین حاجی پور که در روزهای ابتدایی اعتراضات سراسری در ایران در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود، در کمتر از دو روز بیش از ۴۰ میلیون بار دیده و خیلی زود به ترانه‌ای محبوب تبدیل شد. اما این خواننده و ترانه سرا بعد از انتشار این ترانه در هفتم مهرماه جاری بازداشت و آهنگ «برای» از صفحه اینستاگرامش حذف شد که بعد از چند روز خبر رسید به قید وثیقه آزاد شده است.

مطالب مرتبط
۲۳ نظر

ورود

 • فرهاد اسفند ۸, ۱۴۰۱

  آره یه آهنگ شروین بصورت بسیار خبیثانه ای قراره مملکتو به فساد بکشه و میلیون‌ها عامل دیگه که همه چیز رو در فساد غرق کردن مهم نیستن. باشه باشه

  • اخسنت اسفند ۱۱, ۱۴۰۱

   شروین ی اهنگ ساخته که زیاد همه تو جامعه دیدیم ولی نمیخوایم حقیقت پذیر باشیم ولی شجاعت شروین قابل تحسین

 • مهدی اسفند ۸, ۱۴۰۱

  شما به عنوان خبرگزاری رسالت دارید همه اخبار پوشش بدید
  پس چرا خیانت ،دزدی البته شما میگید اختلاس ،فسادها،رابطه بازی و هزار نوع از این قبیل جرائم که خیلی از مسئولین مرتکب میشن و پوشش نمیدید و در موردش سخن نمیگید

 • ایرانی اسفند ۸, ۱۴۰۱

  همینو فقط بادین بگین که فلان هنرمند مروج خیانت و ازین خزعبلاته ، درصورتی که مملکتو مسئولین دارن نابود میکنن رسانه های مانند شما هم فقط با تولید محتواهای بیمورد و آشغال میخواهید وانمود کنید همه چیز خوبه و کسی که برای دل مردم یه موزیک داده همه چیزو فاسد و ویران کرده . اگه روتون میشد می‌گفتید عامل افت ارزش ریال و سعود دلار فلان آهنگ شروین یا یکی دیگه س ، غیرت داشته باشین لااقل خزعبلات نگید

 • امیر اسفند ۹, ۱۴۰۱

  امثال شروین خودشون رو هم بکشن نمی تونن انقلاب کنند.
  اما با عادی جلوه دادن رابطه با همسر بقیه! عادی جلوه دادن حرامزادگی! عادی جلوه دادن زنای ذهنی! قطعا می تونند جامعه رو به گ.ه بکشونند.
  همانطور که کار جوامع غربی از زنا و lgbt رد شده و دارن سعی می کنند پدوفیلی رو رواج بدن.
  شک دارید؟
  برید ببینید که هزاران توئیت زدن با این مبنی:
  P (نماد تجاوز به کودک) و Z (نماد تجاوز به حیوانات) را به +LGBTQIA بیفزایید!

  • طاهر اسفند ۹, ۱۴۰۱

   خسته نشدی؟

  • حامد اسفند ۹, ۱۴۰۱

   تو جمجمه شماها به جای مغز پهن پر شده متاسفانه

 • بینام اسفند ۹, ۱۴۰۱

  حاجی کل متن شعر رو بخون :/

  • امیر اسفند ۹, ۱۴۰۱

   من نمی‌دونم این موافقان بی حجابی عشق آزاد از جون این مملکت چی میخواند ما فقط ب گرانی تورم اعتراض داریم و فساد اقازادگی. بیشترین ضربه را همین غرب کراهت دارند میزنند ب جنبش عدالت خواهی مردم

 • منم اسفند ۱۱, ۱۴۰۱

  شکر خدا هرچی داره میگذره خودشون دارن اعتراف می‌کنند منظور دقیقیشون از زن زندگی ازادیشون چی بود😏

 • س.م اسفند ۱۱, ۱۴۰۱

  انتقاد عجیب؟!!!! رسما داره درمورد خیانت و رابطه با زنی که همسر داره میخونه، بعد می نویسید انتقاد عجیب؟!!! واقعا که!

 • رض اسفند ۱۱, ۱۴۰۱

  به نظر من ، داسنان اینجوریه ، که پسره به خاطر فقر نمی تونه با دختره ازدواج کنه ، به دختره میگه برو پی زندگی خودت با یه فرد پول دار ازدواج کن .

  • عاطفه اسفند ۱۴, ۱۴۰۱

   عاره برو پی زندگیت بچه منم با پول اون بزرگ کن هر لحظه هم فقط به من فکر کن.

 • Mohammad اسفند ۱۱, ۱۴۰۱

  واقعا مسخره است
  عملا داره از خیانت حرف می زنه تو هیچ جای دنیا همچین چیزی قابل بخشش نیست

 • رضا اسفند ۱۱, ۱۴۰۱

  چرا با این آدم برخورد نمی شه چرا باید بتونه این جور حرف بزنه

 • مرتضی اسفند ۱۱, ۱۴۰۱

  چشماتو ببندو دهنتو وا کن😉🥒

 • Aref اسفند ۱۲, ۱۴۰۱

  لطفا لطفا ادم باشید و شعور داشته باشید آیا نرمالیزه کردن خیانت شجاعت هست و قابل تحسین ؟ ، مسله فساد مالی فساد اقتصادی و اداری و بی کفایتی مدیران جامعه دلیل نمی شود که به این ترانه مبتذل نپرداخت ،ساسی مانکن یک پورن استار رو به عنوان هنرپیشه در موزیک ویدیو وارد کرده تا به این حد خطرناک عمل نکرده این دوزاری مثلا هنرمند انجام داده ، انجام چنین عملی اگه در جامعه وجود داره دلیل نمی شود یک خواننده اون رو به عنوان یک ماجراجویی تلقی بکنه و عادی سازی بکنه، وقتی به خواننده دوزاری گرمی اجتماعی توسط بانوی اول آمریکا داده شد باید می دونستیم دست های پشت پرده وجود داره وگرنه این ترانه هم اثر نازلی بود در راستای خشونت و تجزیه طلبی ایران عزیز ، ننگ بر کسی که خودش رو خواننده می میدونه و هنر مند ولی هر مرندی رو می خونه ، استاد محمدرضا شجریان استاد علیرضا افتخاری افتخاری استاد حسام الدین سراج استاد شهرام ناظری دکتر محمداصفهانی علیرصا معتمدی سالار عقیلی دکتر عبدالحسن مختاباد همایون شجریان پرواز همای احسان خواجه امیری حجت اشرف زاده شادمهر عقیلی ابی داریوش ستار داریوش قمیشی معین لیلا فروهر مهستی هایده اینها خواننده بودن و هستند و هرگز چنین محتوایی رو نخواندن

 • پارسا اسفند ۱۲, ۱۴۰۱

  یه خواننده ی دیگه مثل تتلو که اول کار سیاسی میده تا بیاد بالا بعد خودشو خراب میکنه!!!

 • شهروند اسفند ۱۲, ۱۴۰۱

  در جامعه ای که جمعیت مرد و بخصوص جوان و مجرد زبادی داریم، متاسفانه خیلی از مشاغل به خانمها واگذار شد. نتیجه : در خیلی از خانواده ها زن و مرد شاغل هستن و درامد نسبتا بالا و وضع معیشتی خوب و امکان رشد اقتصادی فراهم هست.. در خانواده دیگه فقط مرد شاغل هست و ممکنه اصلا شاغل هم نباشه و جای این افراد و خیلی های دیگه رو زنان و دختران اشغال کردن. و بسیاری از همین خانمها، اونقدر مغرور شدن که هیچ پسری رو لایق ازدواج با خودشون نمیدون. مردان و جوانان بیکار، فرصت ازدواج ندارن. اگر هم داشته باشن، اعتماد اخلاقی ندارن. روابط خیلی صمیمی امروزه در محیط کار، وجود شبکه های اجتماعی، دوستی های خارج از چهارچوب اخلاقی، تبلیغات، چشم و همچشمی و فانتزی های گناه گونه که بعضا رنگ واقعیت گرفته، همه و‌همه باعث این نابسامانی و ابتذال فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی شده. بله. خشت اول گر نهد معمار کج، تا ثریا میرود دیوار کج.

 • ناشناسسسسسسس اسفند ۱۲, ۱۴۰۱

  واقعا برای مردم کشور که مدافعان این آهنگ و بخصوص این خواننده هستید متاسفم .. متاسفم که به ترویج اخلاق و ادب نادرست رو به هر نحوی دقیقا مثل این آهنگ بها میدید متاسف هستم .. متاسفم که معنای درست فرهنگ ایرانی و حیا و عفت یک زن ایرانی رو دارید تخریب و شرف و غیرت مردان ایرانی رو زیر سوال میبرید … من یک زن ایرانی هستم نه آمریکایی نه روسی نه اسپانیایی فقط ایرانی هستم و باتوجه به فرهنگ آموخته ام و حیا و عفتم قرار نیست به همچین آهنگ هایی بها و ارزش بدم

 • احسان اسفند ۱۸, ۱۴۰۱

  رواج فحشا و بی بندوباری، برای رو که خوند با این چشماتو ببند دقیقا منظورش رو از زن زندگی آزادی بیان کرد،اینها یه عده لجن هستند که میخوان جامعه رو مثل خودشون به کثافت بکشن،شاید عقده های بچگی خودش رو خونده چون خودش هم موفرفریه و میخواد همه جامعه مثل خودش کثافت باشن