بمب نقطه زن شبه اژدر ملقب به «غرق سریع» که کشتی باری را دو نیم می کند + ویدیو

بمب نقطه زن شبه اژدر ملقب به «غرق سریع» که کشتی باری را دو نیم می کند + ویدیو

ویدیو اخیراً منتشر شده، نابودی یک کشتی باری توسط یک بمب جدید به نام Joint Direct Attack Munition را نشان می دهد که توسط یک جنگنده F-15E Strike Eagle متعلق به نیروی هوایی ایالات متحده شلیک می شود. در این ویدیو تقریباً یک دقیقه ای که آوریل گذشته ثبت شده، یک کشتی باری متروکه به نام Courageous روی خلیج مکزیک دیده می شود. لحظاتی بعد یک بمب JDAM از بالا به کشتی برخورد کرده که کشت را از سطح آب بلند کرده و به دو نیم تبدیل می کند، در شرایطی که امواج شکل گرفته شروع به خرد کردن عرشه کشتی می کنند.

بمب نقطه زن شبیه اژدری که کشتی باری را دو نیم می کند

وقتی که آب آرام می گیرد، از طریق دوربینی که روی کشتی نصب شده، می توان دید که کشتی به سرعت به زیر آب می رود. این ویدیو سال گذشته منتشر شده اما تصاویر جدید، قدرت تخریب این بمب «غرق سریع» را از روی کشتی برای اولین بار نشان می دهند. بمب JDAM که در این ویدیو توسط آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی مورد آزمایش قرار می گیرد، لقب Quicksink به معنای غرق سریع را یافته که به خاطر همان قدرت غرق کردن سریع کشتی ها به آن داده شده است. هدف از ساخت این بمب، توسعه یک روش با هزینه پایین برای رسیدن به توانمندی شبه اژدری از طریق یک پرتابه از آسمان است که با سرعت بیشتری به هدف برخورد کند.

بمب نقطه زن شبیه اژدری که کشتی باری را دو نیم می کند

هزینه این نوع از بمب JDAM که در این تست به کار گرفته شده، ۳۰,۰۰۰ دلار است. جنگنده F-15E Strike Eagle این بمب جدید را شلیک کرده که با موفقیت این بمب هدایت جی پی اس را در زیر کشتی منفجر کرد. این تکنولوژی جدید به نیروی هوایی ایالات متحده قدرت نابودی شبه اژدری روی پلتفرم های نیروی هوایی این کشور را می دهد که تاکنون تنها در اختیار کشتی های جنگی و زیردریایی ها بود. JDAM از یک کیت هدایت استفاده می کند که بمب های بدون قابلیت هدایت شوندگی را به بمب هایی نقطه زن مناسب تمام شرایط آب و هوایی تبدیل می کند.

بمب نقطه زن شبیه اژدری که کشتی باری را دو نیم می کند

در حالی که اژدرها عمدتاً برای غرق کردن کشتی های دشمن به کار می روند، چنین حمله ای موقعیت زیردریایی را فاش کرده و در مقابل ضدحمله آسیب پذیر می سازد. استفاده از بمب Quicksink اما یک هواپیمای بسیار ارزان قیمت تر را در معرض خطر قرار می دهد که در مقایسه با از بین رفتن یک زیردریایی در ضدحمله دشمن چندان قابل توجه نیست. قیمت هر فروند از جنگنده F-15E Strike Eagle نزدیک به ۸۷.۷ میلیون دلار است، در حالی که قیمت یک زیردریایی آمریکایی می تواند به ۲.۸ میلیارد دلار نیز برسد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود