بالاخره ایالات متحده با فروش ۴۰۰ فروند موشک کروز Tomahawk به ژاپن موافقت کرد

بالاخره ایالات متحده با فروش ۴۰۰ فروند موشک کروز Tomahawk به ژاپن موافقت کرد

توکیو در حال دور شدن از محدودیت های این کشور در زمینه توسعه قدرت نظامی خود است و از خرید موشک های کروز Tomahawk برای حمله به اهداف زمینی از ایالات متحده خبر داده است که امیدوار است به این کشور جزیره ای قدرت ضدحمله بدهد، در صورتی که با زرادخانه موشک های زمین پرتاب نسبتاً بزرگ کره شمالی یا چین هدف قرار گیرد. این خرید تازه بخشی از افزایش اخیر در بودجه دفاعی ژاپن است که شامل ناوهای هواپیمابر جدید و جنگنده های پنهانکار بومی نیز هست.

فروش 400 فروند موشک Tomahawk به ژاپن

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، اعلام کرده که این کشور قصد خرید ۴۰۰ فروند موشک Tomahawk را از ایالات متحده دارد و این موشک ها تا سال ۲۰۲۶ یا ۲۰۲۷ به طور کامل در اختیار توکیو قرار خواهند گرفت. پیش از آن، دولت ژاپن ۲۱۱.۳ میلیارد ین معادل ۱.۵۵ میلیارد دلار را برای چنین خریدی کنار گذاشته است. بر اساس قراردادی که سال ۲۰۱۹ بین دو کشور به امضا رسید، قیمت فروش هر یک از این موشک ها ۱.۳۵ میلیون دلار تعیین شده است اما هزینه های دیگری برای آموزش و تجهیزات جانبی نیز به این عدد اضافه خواهد شد.

فروش 400 فروند موشک Tomahawk به ژاپن

این ارقام تنها بخشی از ۳۷ میلیارد دلاری است که توکیو می خواهد تا سال ۲۰۲۶ روی سلاح های ضدحمله ای دوربرد سرمایه گذاری کند. موشک های کروز Tomahawk می توانند به خوبی شکاف موجود را تا زمان از راه رسیدن نسخه جدید سطح پرتاب موشک ضد کشتی و بومی Type 12 با برد ۷۵۰ تا ۹۰۰ مایل پر کنند. موشک Type 12 Kai دارای بال های بزرگ تری است که به آن امکان می دهد به ارتفاع بالاتری پرواز کرده و بدین ترتیب برد آن بیشتر خواهد بود، در حالی که از سطح مقطع راداری کمتری برخوردار است که باعث می شود در برابر سیستم های دفاع هوایی آسیب پذیری کمتری داشته باشد.

فروش 400 فروند موشک Tomahawk به ژاپن

دستکم ۲,۱۹۳ فروند موشک کروز BGM-109 Tomahawk از زمان آمدنش به سرویس در سال ۱۹۸۳ در نبردها شلیک شده است. مدل های جدید Block IV و V که از موتور توربوفن F107 سود می برند، دارای بردی بیش از ۱,۰۰۰ مایل (۱,۶۰۰ کیلومتر) و می توانند با کلاهک نیم تنی مواد منفجر خود هدف را نابود کنند. اما موشک های با قابلیت حمل کلاهک هسته ای BGM-109A و BGM-109 Tomahawk مدت هاست که بازنشسته شده اند.

با استفاده از ترکیبی از مسیریابی اینرسی و نقشه کشی بر اساس عوارض زمین، یک موشک توماهاوک می تواند در داخل شعاعی حداکثر ۱۰ متری از هدف فرود بیاید و اگر از جی پی اس برای هدایتش استفاده شود، این برخورد در شعاع یک متری هدف خواهد بود. این موشک ها با حداکثر سرعت ۵۶۷ مایل بر ساعت به هدف خود نزدیک شده و در ارتفاع تنها ۳۰ تا حدود ۵۵ متری سطح زمین پرواز می کنند تا از دید رادارها پنهان بمانند.

فروش 400 فروند موشک Tomahawk به ژاپن

اگر چه موشک های توماهاوک به اندازه جانشینان مدرن ترش پنهانکار و سریع نیست اما در طی این سال ها بسیار روزآمد شده است. مدل Block IV این موشک اکنون می تواند تصویر ویدیویی ارسال کند در حالی که به سمت هدف شلیک شده است، برای عبور از رادارهای دفاعی دشمن مانور بدهد، برای دریافت فرمان آتش روی هدف خود پرسه بزند و تغییر هدف داده یا در میانه پرواز به آن دستور لغو عملیات داده شود، گزینه هایی که باعث اطمینان مقامات ژاپنی از خرید این موشک آمریکایی شده است.

فروش 400 فروند موشک Tomahawk به ژاپن

مدل اخیر Block IV قابلیت ضد کشتی این موشک را در قالب یک نسخه به نام Block Va Maritime Strike Tomahawk از نو معرفی کرده است، که یک جستجوگر راداری در خود داشته و می تواند روی کشتی های در حال حرکت قفل نماید. همچنین یک نسخه Block Vb از موشک توماهاوک با کلاهک پیشرفته JMEWS وجود دارد که توانایی نفوذ به سنگرهای بتنی مستحکم برای هدف قرار دادن سیلوهای موشکی زیرزمینی و استحکامات قوی را دارد.

فروش 400 فروند موشک Tomahawk به ژاپن

تاکنون بریتانیا تنها دارنده موشک Tomahawk غیر از ایالات متحده بوده و این موشک ها را در زیردریایی های خود به کار گرفته است. اما رزمناوهای کانادایی و ناوشکن های کلاس Hobart استرالیا نیز قرار است از این موشک های دوربرد استفاده کنند. درخواست های ژاپن برای دریافت موشک های Tomahawk اولین بار در سال ۲۰۱۳ مطرح شد که ایالات متحده از ترس افزایش تنش با چین این درخواست ها را بی پاسخ گذاشت. اما با توجه به افزایش تنش ها بین چین و ایالات متحده، به ویژه بر سر تایوان که ژاپن نیز در آن نقش آفرینی می کند، و افزایش همکاری های امنیتی توکیو و واشنگتن، دولت بایدن در زمستان ۲۰۲۲ مذاکرات گرمی با دولت ژاپن بر سر فرموش موشک های Tomahawk داشت و اکنون به نظر می رسد که این مذاکرات به نتیجه دلخواه توکیو رسیده است.

تنها سوالی که باقی مانده، انتخاب پلتفرم است، جایی که ظاهراً گزینه های هواییف دریایی، زیردریایی و زمین پایه مورد بحث قرار گرفته اند. ارزان ترین گزینه استفاده از کامیون های زمین پایه است اما کشتی های جنگی و هواپیماها نیز می توانند به طور قابل توجهی برد موشک های Tomahawk ژاپن را افزایش دهند. در حال حاضر، به نظر می رسید که این موشک ها روی ناوشکن های قدرتمند ژاپن به کار گرفتهمی شوند که دارای سیستم پرتاب عمودی Mark 41 هستند، سیستم پرتابی که توسط کشتی های نیروی دریایی ایالات متحده برای پرتاب Tomahawk و دیگر انواع موشک ها به کار گرفته می شود.

فروش 400 فروند موشک Tomahawk به ژاپن

همچنین ارتش ژاپن قصد دارد یک زیردریایی آزمایشی برای مطالعه تجهیز زیردریایی های خود به موشک های Tomahawk بسازد. بعد از جنگ جهانی دوم، نیروهای رزمی ژاپن بر اساس قانون اساسی این کشور از استفاده از نیرو در خارج از خاک ژاپن به منظور دفاع از کشور منع شده بودند، حتی در صورتی که متحدان نزدیک این کشور مورد حمله قرار می گرفتند. بدین ترتیب این کشور از خرید یا تولید سیستم های تسلیحاتی مانند ناوهای هواپیمابر که برای عملیات های تهاجمی به کار گرفته می شوند خودداری کرده بود. اما افزایش تنش ها با کره شمالی و توسعه سریع قدرت نظامی چین باعث شده که دیدگاه دفاعی ژاپن تغییر کند.

۱۳ مورد از قدرتمندترین و مخوف ترین موشک های جهان؛ از Kinzhal تا Minuteman III

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود