کنایه عادل فردوسی پور به ماجرای «خانم بیکاز» در جام جهانی قطر + ویدئو

کنایه عادل فردوسی پور به ماجرای «خانم بیکاز» در جام جهانی قطر + ویدئو

قسمت دوم مصاحبه عادل فردوسی پور با علیرضا جهانبخش، فوتبالیست ایرانی در برنامه اینترنتی «فوتبال ۳۶۰» منتشر شده و فردوسی پور در بخشی از آن انگلیسی ضعیف جهانبخش در اوایل دوران حضورش در لیگ هلند را به مصاحبه ی انگلیسی عجیب یک هوادار زن تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی قطر تشبیه کرد که به «خانم بیکاز» معروف شده است.

در روزهای برگزاری جام جهانی در سال گذشته ویدئوهایی از مصاحبه ی عجیب دو هوادار زن تیم ملی فوتبال کشورمان در قطر منتشر شد که واکنش های زیادی را در فضای مجازی به دنبال داشت.

در یکی از این ویدئوها یک زن ایرانی هوادار تیم ملی فوتبال ایران در مصاحبه ای با خبرنگاری خارجی می گوید در ایران آزادی وجود دارد و زنان و مردان از برابری کامل برخوردارند. در میانه ی صحبت های زن یکباره مردی از خارج کادر او را متهم به دروغگویی می کند. زن با خنده انکار می کند و سپس می گوید این افراد قصد ایجاد تفرقه میان ایرانی ها را دارند و در جبهه ی آمریکا و اسرائیل هستند.

کاربران شبکه های اجتماعی به خصوص به عدم تسلط این زن به زبان انگلیسی و تلاش وی برای پاسخ دادن به زبان بیگانه واکنش نشان دادند.

پس از انتشار این ویدئو برخی کاربران مدعی شدند این زن فرح عبدی نام دارد و معاون مدیر کل وزارت ارشاد در بخش رسانه های خارجی است، ادعایی که تأیید نشد.

پس از آن ویدئوی دیگری منتشر شد که نشان می داد پس از تلاش های نافرجام او برای مصاحبه به زبان انگلیسی، زن ایرانی دیگری هم به کمکش آمده بود اما او هم به دلیل عدم تسلط به زبان انگلیسی، جملات بی معنایی را به زبان آورده بود.

انگلیسی صحبت کردن این زن هم واکنش کاربران را به دنبال داشت، به خصوص جایی که کلمه ی solve (به معنای حل کردن) را به اشتباه «اسلاو» تلفظ می کند.

برخی کاربران نیز مدعی شدند این زن سارا مسعودی، دارای دکترای رسانه و از مدیران خبرگزاری فارس است. این ادعا نیز تأیید نشد.

در روزهای برگزاری جام جهانی در سال گذشته انتقادات زیادی در خصوص افراد اعزام شده به قطر مطرح شد، چرا که در حالی که از اعزام خبرنگاران ورزشی خودداری شده بود، تعداد قابل توجهی از چهره های اصولگرا و دولتی و مجریان صدا و سیما در جام جهانی حضور یافته بودند که ارتباطی با ورزش و فوتبال نداشتند. وزارت ورزش درباره ی اینکه این افراد با چه هزینه‌ ای برای تماشای جام جهانی قطر فرستاده شده‌ اند، پاسخی ارائه نکرد.

مصطفی وثوق‌ کیا از اصولگرایان فعال در حوزه فرهنگ، امیرحسین ثابتی مجری برنامه تلویزیونی «جهان‌ آرا»، محمدرضا شهبازی مجری برنامه تلویزیونی «پاورقی»، مهدی خانعلی‌ زاده مجری برنامه تلویزیونی سیاسی «بدون توقف»، حسین دارابی کارگردان اصولگرا، دانیال معمار سردبیر روزنامه همشهری در دوره زاکانی، علی رجبی مجری و برنامه‌ ساز سیاسی و … از جمله چهره‌ هایی بودند که به عنوان خبرنگار به قطر رفتند، در حالی که هیچ یک خبرنگار ورزشی نبودند.

بهروز عزیزی، فعال توییتری در انتقاد به اعزام چهره های غیر ورزشی به جام جهانی قطر نوشت:

افرادی مثل وحید ایمانی، دانیال معمار، علی رجبی، محمد نسیمی و عده دیگری از چهره های رسانه ای روانه جام جهانی قطر شده اند. سفری که تا آخر بازی سوم تیم ملی حدود ۴ هزار دلار هزینه خواهد داشت. این مطالبه وجود دارد که اسپانسر اعزام این افراد مشخص شود. البته اگر شخصی رفتن دمشون گرم.

امیرحسین ثابتی و محمدرضا شهبازی، مجریان صدا و سیما در جام جهانی قطر

مصطفی داننده نیز در مطلبی انتقادی در وبسایت خبری عصر ایران درباره ی سفر هیأت ۱۰۰ نفره ی ایرانی به قطر نوشت:

سینا کلهر معاون وزیر ورزش در توییتی به حضور اهالی رسانه در قطر اشاره کرد و نوشت:« ۱۰۰ خبرنگار، عکاس و مستند ساز با پیشنهاد وزارت ارشاد، فدراسیون فوتبال و حمایت وزارت ورزش، به قطر سفر کرده‌اند.

بسیاری از این خبرنگارها بر اساس تصاویری که در فضای مجازی از خود منتشر می‌کنند، هیچ ارتباطی با فوتبال ندارند.

تصمیمی است که گرفته شده و سردبیر، مجری و خبرنگار در قطر در حال تماشا و تشویق تیم ملی هستند اما در مورد این حضور چند نکته وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنم.

اول: دو وزارت‌خانه ارشاد و ورزش و البته فدراسیون فوتبال، باید اسامی این افراد را منتشر کنند. نام هر ۱۰۰ نفر، نوع فعالیت‌شان و رسانه‌ای که در آن حضور دارند، به صورت شفاف به مردم اعلام شود.

دوم: بعد از انتشار اسامی، دوستان لطف کنند و بگویند هزینه حضور گسترده این افراد در کشور دوست و همسایه چقدر شده است؟ بالاخره با قیمت امروز دلار و هزینه سنگین حضور در قطر باید مبلغ قابل توجهی خرج این سفر شده باشد. حالا دولت شعار شفاف بودن می‌دهد، روشن شدن زوایای سفر ۱۰۰ رسانه‌ای به قطر می‌تواند کمک بزرگی به قوه مجریه برای تحقق شعارش باشد.

سوم: در این نوع مسابقات، حضور اهالی رسانه به ویژه آنهایی که حوزه تخصصی‌شان فوتبال است، واجب است. آنها به وظیفه خود که خبررسانی از تیم ملی، حواشی و پوشش کنفرانس‌های خبری می‌پردازند. یک حضور حرفه‌ای که پازل جام جهانی را تکمیل می‌کند.

چهارم: حضور خیل مستندسازان و خبرنگاران غریب با حوزه ورزش، سوالی است که باید به آن جواب داده شود و باید دید آیا دیگر کشورهای حاضر در جام جهانی هم مستندسازان و سردبیران روزنامه‌های اجتماعی و سیاسی خود را راهی قطر کرده‌اند یا نه؟ گویا قرار است ایران، شاهنامه‌ای از قطر بسراید که این همه روایت‌گرا به کشور همسایه گسیل کرده است.

پنجم: بعد از جام جهانی، باید شاهد دستاوردهای این اهالی رسانه از قطر باشیم. سفر با پول مردم، حتما باید دستاوردی داشته باشد. اشتباه نگیرید منظورم نوشتن یک یادداشت و سرمقاله در روزنامه بعد از برگشت از دوحه با چمدان‌های سوغاتی نیست. منظور تاثیر فرهنگی جام جهانی بر مردم ایران است انتقال تجربیات یک کشور کوچک از نظر جغرافیایی که میزبان بزرگ‌ترین رویداد ورزشی بعد از المپیک است.

۱۰۰ نفر عدد قابل توجهی است. ما بعد از جام جهانی باید زیر رگبار اطلاعات این افراد از جام جهانی باشیم. تقریبا می‌شود سال بعد از با مستندهای ساخته شده از جام جهانی سرکرد.

ششم: اگر این افراد بعد از پایان مسابقات ایران در قطر به ایران برگشتند، و هیچ خبری از آنها نشد، بدانند که در برابر مردم مسئول هستند چون با پول آنها به این سفر رفته‌اند. مگر اینکه نهادهای مربوط بگویند این سفر با هزینه اسپانسری خاص انجام شده که آن بحث دیگری است.

این نکته را عرض کردم چون بسیاری از این افراد در روزهای گذشته نگران پولی بودن که در این سال‌ها برای رشد مهران مدیری و علی کریمی هزینه شده است.

هفتم: فعلا که دوستان در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند و از قطر بی‌فیلتر پست می‌گذارند تا مردم بعد از روشن کردن فیلتر شکن آنها را بخوانند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲۱ نظر

ورود

 • H آذر ۷, ۱۴۰۱

  خانمی که ادعا میکرد از آزادی کامل در کشور برخوردار هست، نگفت بدون اجازه شوهر حق سفر به خارج از کشور رو نداره!

 • ارژنگ آذر ۷, ۱۴۰۱

  شکم هاشون از حرام پر شده . البته همین ها هم اگه دو ماه حقوق نگیرند ، میان تو خیابان .

  • عباس آذر ۹, ۱۴۰۱

   حرام از پول مزدوری برای دشمن هست . از پول خیانت به کشور که . اینها برای مبارزه علیه دشمنانشان با به خطر انداختن جانشان رفتن قطر . حداقل شجاعت این رو داشتند .

   • الف فروردین ۲۹, ۱۴۰۲

    جان؟😐😐😐😐🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 برو بمال ولی دستات خسته میشنا

   • امیر فروردین ۲۹, ۱۴۰۲

    حرام اون پولیه که بابت نوشتن این خزعبلات میگیری در حالی که هموطنت گشنه و تشنه و بیکار زیر بار این تورم کمرش شکسته اما توی ……انگار نه انگار
    اینها مثل تو به خاطر عشق و حال رفتن قطر و بالت چرت و پرت گفتن مثل تو کلی پول کلان گرفتن از دولت و بیت المال
    ضمنا طعم جدید ساندیس هم اومده بدم خدمتتون 😊

   • Mohammadreza اردیبهشت ۲, ۱۴۰۲

    چی میزنی تو ساقییت کییه دستات تاول نمیزنه واقعا

 • مجید آذر ۸, ۱۴۰۱

  هر چقدر بتوان اعزام شده گان به جام جهانی از بیت المال را مردم عادی طرفدار فوتبال باور کرد انهایی هم که بعد از بازی با ولز به خیابان ها ریختند را هم می توان مردم عادی و خودجوش ایران قلمداد کرد!

 • حامد آذر ۸, ۱۴۰۱

  وقتی همه نخبه های مملکت یا مهاجرت کردن یا خونه نشین شدن یا تو حبس و زندانن، فقط همین نخاله ها براتون میمونن
  کسایی که با یه تیکه استخون همه چیزشون رو میفروشن

  • عباس آذر ۹, ۱۴۰۱

   نخبه ؟ شنا به این تجزیه طلبها و سلطنت طلبها میگین نخبه ؟ به مشت هرزه و گی . مگر خوابی؟ الان ایران توسط همین نخبه ها داره ماهواره می‌فرسته فضا . داره موشک قاره پیما می‌فروشه. الان روش درمان سرطان رو کشف کردند . در علم رویان سرآمد دنیا هستند در نانو بی همتا هستند در پزشکی قطب هستند ووو حالا چند مثلا نخبه خود خوانده هم در رفتن و خیانت کردند شد همه نخبه ها ؟

   • Sh آذر ۱۰, ۱۴۰۱

    عزیز این مثلا افتخاراتی که تو میگی همش حرف توخالی عه این رو من ای خودم هر چند کوچیک دستی در نانو و پزشکی دارم و حتی اختراع ثبت کردم میدونم همش اخبار بزرگنمایی درصورتی که افتخارات انچنان بزرگی ثبت نکردن … درمان سرطان ؟؟؟؟ بیچاره ما حتی داروی کافی برای بیمارانمون نداریم و وابسته به واردات ایم

   • اراد آذر ۱۱, ۱۴۰۱

    تجزیه طلب؟شما به کسی که بخواد از دست جمهوری اسلامی راحت شه میگین تجزیه طلب؟به کسی که بخواد جمهوریاسلامی بره حتی اونایی که از سلطنت متنرفن هم میگین سلطنت طلب؟به کسی که دوست داشته باشه بدون روسری بیاد بیرون میگین هرزه؟و اینودیگه نمیدونم گی رو از کجاتون در اوردین.جوری که گفتی ماهواره میفرسته فضا گفتم تنها کشوریم که ماهواره میفرسته فضا بعدم انگار موشک فروختن کاری داره برای دولت و این نشانه ی اسکلیته که میگی درمان سرطان را کشف کردن بعدم ما داریم میگیم مسئولین اسکلن نه پزشک ها همه ی حرفات از دم غلطه یک کلمه درست هم نگفتی بعد داری میگی مسئولین نخبن والا اگه نخبه بودن تویی که ازشون دفاع میکنی حداقل ۳ کلمه از حرفات درست بود

   • میهمان فروردین ۲۹, ۱۴۰۲

    با سلام و وقت بخیر
    دوست گرامیمون آقا عباس لطفا منبع این دیتاهایی که مطرح می کنید بدید ما که توی ایرانیم چنین چیزیایی ندیدیم و نشنیدیم نصفشون یا شایدم منبعتون پایتون گیت یا کرونایاب مستعانه و …
    نکته بعدی پیشرفت در صنعت نظامی، موشکی و … که افتخاری برای مردم اون مملکت نیاورده اینجوری باشه کره شمالی فرسنگها توی صنعت موشک از ایران جلوتره ولی آیا مردمش در رفاهن یا برعکس توی فلاکتن
    نکته بعدی قرار نیست که هر منتقدی رو معاند یا دژمن! در نظر گرفت اینجوری باشه هر کی نقد سازنده داشته یا اعتراضات بازنشسته ها هم می شه تفرقه افکن یا عامل دشمن
    نکته آخر سخن کوتاه کنم این چه ابر قدرتیه که اقتصاد، قیمت دلار و سکه و مسکن و خودروش رو دلال ها تنظیم می کنن حتی بدتر چهارتا گروه تلگرامی که فیلترش کردید
    از خداوند متعال برای امثال شما تقاضای تفکر و عقل سلیم دارم

 • عباس آذر ۹, ۱۴۰۱

  اگر دولت به هرکدام چهل هزار دلار هم داده باشه . کار درستی کرده . این یک جنگ هست. کاش می‌فهمیدین . وقتی میلیونها دلار هزینه پیاده روی اربعین میشه که اونهم درسته . چرا اینجا که حیثیت ایران مطرح هست و خطرحضور ضد انقلاب صد درصد بود چرا باید بچه های تیم میان یه مشت تروریست رها شوند ؟ ای کاش دولت ایران بیشتر هزینه کرده بود و نفرات بیشتری میرفتند

  • محمد آذر ۱۱, ۱۴۰۱

   به نظرم کسی که قادر نیست چند خط متن بدون غلط‌های فاحش ویرایشی تایپ کند اصلا صلاحیت صحبت کردن در خصوص نخبه بودن یا نبودن افراد را دارا نیست. نظر ندادن شما مساوق با لال بودنتان نیست.

  • اقای عباس نسبتی با خیابانی داره بهمن ۱۰, ۱۴۰۱

   Ww

  • حیدر بهمن ۲۵, ۱۴۰۱

   مثلا از چه لحاظ جونشون رو به خطر انداختن ؟
   بیشتر آبروی ایران رو بردن ، حداقل چنتا جمله رو حفظ میکردن که پولشون حروم نشه

  • مرتضی فروردین ۲۹, ۱۴۰۲

   ای کاش قبلش یه دوره کلاس خصوصی زبان واسشون بگذارن که حداقل اینجوری خودمونو مضحکه عام و خاص نکنیم.

 • Xabat آذر ۹, ۱۴۰۱

  همین بی سواد و مال حرام خورها که معلوم نیست کجایی هستن غرور و غیرت ایرانیهارو نابود کردن.
  خداییش اصل و نسب اینها از کجاست و چجوریه که ایران افتاده دستشون؟هدفشونم خار و کوچک کردن ایران و فرهنگ و استوره و تاریخ ایرانه
  وای که این روزها چقد دلم برای قهرمانهای ایرانی تنگ شده.شاهنامه

  • س ن فروردین ۲۹, ۱۴۰۲

   بشین بینیم بابا ، همینا از امثال تو که بعد از باخت ایران از انگلیس و آمریکا خوشحالی کردید ایرانی ترن

   • بماند... فروردین ۲۹, ۱۴۰۲

    واااات .. کی گفته‌که ایران اون مسابقه‌رو باخت؟ اون تیم نمایند‌ه‌ی ایران نبودش‌که یک “ایرانی” توو اون مسابقه بازه، تیم امثال شماها باخت و تماشای سوزش شما خیلی‌‌هم لذت‌بخش بود :))

 • زهرا آذر ۲۸, ۱۴۰۱

  خیلی اوسگلید
  حسین دارابی کارگردان با اینی که رفته تشابه اسمی داره فقط