حذف برنامه «طناز» از روبیکا و واکنش کمال تبریزی به این اتفاق + ویدیو

حذف برنامه «طناز» از روبیکا و واکنش کمال تبریزی به این اتفاق + ویدیو

نگاهی به صفحه اصلی روبیکا نشان می‌دهد برنامه «طناز» که حواشی زیادی در فضای‌ مجازی داشته و بخش هایی از آن در شبکه های اجتماعی دست به دست می‌شود، پس از مطرح شدن انتقاداتی از سوی برخی رسانه ها از صفحه اصلی این پلتفرم حذف شده است.

 این برنامه در هفته آخر اسفندماه از سوی روبیکا برای انتشار در فضای مجازی به ساترا ارائه شد و گفته می‌شود پیش از دریافت مجوز انتشار در ایام نوروز پخش شده است. برنامه‌ای گفتگومحور با اجرای کمال تبریزی، کارگردان شناخته‌شده سینما که در شش قسمت منتشرشده‌اش شاهد حضور مهمانانی ازجمله حسن معجونی، بیژن بنفشه خواه، ژاله صامتی، مازیار لرستانی و شقایق دهقان بودیم.

واکنش کمال تبریزی به حذف «طناز» از روبیکا

پس از انتشار گزارش خبرگزاری تسنیم مبنی بر انتقاد نسبت به فضای محتوایی این برنامه و ابراز تعجب از چگونگی دریافت مجوز توسط آن، نگاهی به صفحه اصلی روبیکا نشان می‌دهد «طناز» حذف شده و فعلا قابل مشاهده نیست.

واکنش کمال تبریزی به حذف «طناز» از روبیکا

تسنیم در بخشی از این گزارش نوشت: «گویی وایرال شدن به هر قیمتی بیشتر مدنظر این رسانه بوده تا گفت‌وگوهایی با موازین اخلاقی و خانوادگی!» و در بخش دیگری به انتقاد از کمال تبریزی پرداخت: «اولا در خیلی از بخش‌ها دیده می‌شد مجری (کمال تبریزی) خودش میهمان را به سمتِ صحبت‌هایی می‌کشاند که به دور از اخلاق است. ثانیا معلوم نیست ناظر برنامه چه جایگاهی در این برنامه دارد؟»

واکنش کمال تبریزی به حذف «طناز» از روبیکا

این برنامه به‌ویژه پس از قسمتی که با حضور ژاله صامتی، بازیگر سینما و تلویزیون، منتشر شد و در آن شاهد آوازخوانی کوتاهی از او بودیم، حاشیه ساز شد. ژاله صامتی در این برنامه از ضرورت آشنایی بازیگر به خوانندگی و رقص گفته بود. حضور مازیار لرستانی در برنامه طناز و بازگو کردن تجربیات شخصی‌اش پس از تغییر جنسیت نیز از بخش‌های خبرساز برنامه طناز بود که تسنیم در گزارش خود، آن را «حرف های غیرمتعارف» لرستانی توصیف کرد.

پیگیری‌های مجدد از ساترا نشان می‌دهد هر ۶ قسمت حذف شده به دلیل بازبینی مجدد بوده تا بعد از اخذ مجوز دوباره برای بهره‌برداری به پلتفرم برگردد.

واکنش کمال تبریزی به حذف «طناز» از روبیکا

واکنش کمال تبریزی به حذف «طناز» از روبیکا

پس از آن که محمدصادق افراسیابی، معاون کاربران ساترا خبر داد که مجموعه «طناز» از پلتفرم روبیکا حذف شده است و بعد از طی مراحل صدور مجوز طبق آیین‌نامه محتوایی ساترا، مجددا از طریق سرویس (سکوی) روبیکا منتشر خواهد شد، کمال تبریزی، مجری این مجموعه در صفحه اینستاگرامش نوشت: «۲۰سال طول کشید تا «مارمولک» را پخش کنند احتمالا ۲۰سال طول خواهد کشید تا «طناز» را بدون سانسور پخش کنند!»

واکنش کمال تبریزی به حذف «طناز» از روبیکا

افراسیابی در پاسخ به اینکه آیا دلایل حذف «طناز» و اصلاح محتوای یادشده به حضور مهمانان و چهره‌هایی که از این برنامه پخش شدند، برمی‌گردد؟ توضیح داد: «موضوع چهره‌ها در کارگروه چهره ها مطرح می‌شود که خود ساترا هم عضو این کارگروه است اما مسئولیت آن با وزارت ارشاد است. رویکردی که ساترا به موضوعات دارد، بحث محتواست که پیشتر درباره سریال «سقوط» نیز عنوان شده بود. در ارتباط با چهره‌ها، کارگروه چهره ها که ارشاد، ساترا، دادستانی و برخی نهادهای فرهنگی امنیتی عضو آن هستند، تصمیم گیرنده هستند و اگر تایید کنند، از نظر ما مشکلی ندارد. اما محتوای برنامه مستلزم رعایت آیین نامه محتوایی ساترا است که باید انجام شود.»

واکنش کمال تبریزی به حذف «طناز» از روبیکا

پیش‌تر حامد قشلاقی تهیه کننده، کارگردان تلویزیونی و طراح رئالیتی تاک شوی «طناز» درباره مشخصه‌های اجرای این برنامه توسط کمال تبریزی کارگردان باسابقه سینما گفته بود: «آقای تبریزی چند اثر توقیف و پخش نشده در کارنامه شان دارند و این یعنی ما با کارگردانی رو به رو هستیم که محافظه کار نیست. اساسا طناز هم برنامه ای است که نباید در آن محافظه کاری وجود داشته باشد. دلم می‌خواست در این برنامه با کسی در مقام اجرا همکاری کنم که در لبه خط قرمزها حرکت کند و آقای تبریزی بهترین گزینه بود.»

مجموعه «طناز» با اجرای کمال تبریزی در حالی از پلتفرم روبیکا حذف شده است که از ابتدای نوروز ۱۴۰۲ تاکنون ۶ قسمت از آن در دسترس مخاطبان قرار گرفته بود.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود