۱۰ مستند برتر تاریخ در مورد حیات وحش و طبیعت؛ از The Blue Planet تا Our Planet

۱۰ مستند برتر تاریخ در مورد حیات وحش و طبیعت؛ از The Blue Planet تا Our Planet

در طی سال ها، فیلمسازان بیش از هر زمان دیگری سخت تلاش کرده اند تا برخی از بهترین مستندها در مورد طبیعت را بسازند تا نشان دهند که حفظ طبیعت و حیات وحش تا چه اندازه اهمیت دارد. در شرایطی که تلاش برای پذیرش تغییرات اقلیمی توسط انسان ادامه دارد، شبکه های بی بی سی و دیسکاوری دو رسانه مهمی هستند که فیلم های مستند را تولید می کنند. از هر چیزی که دیوید آتنبرو روایت آن را بر عهده دارد تا مستند Polar Bear از شبکه دیزنی، انواع مختلفی از گزینه ها وجود دارد وقتی پای مستندهایی در مورد طبیعت و حیات وحش به میان می آید. این فیلم ها شانسی را فراهم می کنند که انسان بتواند زیبایی های طبیعت و ساکنان آن را درک کند.

بهترین مستندهای حیات وحش

اما امروزه مکان های بسیار بیشتری نسبت به هر زمان دیگری برای تماشای مستندهای حیات وحش و طبیعت وجود دارد. چیزی که در گذشته به شبکه های آموزشی منتقل می شد اکنون همه جا دیده می شود؛ از نتفلیکس گرفته تا دیزنی پلاس و HBO Max و البته دیگر سرویس های استریمینگ. این موضوع باعث می شود که تعداد زیادی از بهترین مستندها در مورد طبیعت و حیات وحش در دسترس باشد. اما همانند دیگر ژانرها، گزینه های بسیاری نیز در این ژانر وجود دارند که بهتر از بقیه هستند. برای یاد گرفتن در مورد قاره ها و اقیانوس و اطلاع از تقلاها و مشکلات حیات وحش در سراسر جهان، برای هر سلیقه ای چیزی در این فیلم های وجود دارد. بدین بهانه در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ فیلم مستند برتر در مورد حیات وحش و طبیعت آشنا کنیم.

بهترین مستندهای حیات وحش

۱۰- Seven Worlds, One Planet (2019)

Seven Worlds One Planet یکی از بهترین مستندها در مورد حیات وحش است که تاکنون ساخته شده است، تحلیل و بررسی دقیق و بی نظیر هر یک از هفت قاره و حیات وحش آن ها. از مناظر و طبیعت وسیع و خیره کننده ای که بخش بزرگی از هر قاره را به خود اختصاص می دهد تا روابطی که انسان ها و حیوانات از طریق اشتراک فضای زندگی ایجاد کرده اند از بخش های جذاب این مستند به شمار می آیند. هر اپیزود به یک قاره متفاوت می پردازد، و برخی از تقلاها و مشکلات آن قاره در حوزه حیات وحش و طبیعت را پوشش داده و دیگر چیزهایی که برای ادامه زندگی روی کره زمین برای انسان ها در هر قاره اهمیت دارد را نیز مورد اشاره قرار می دهد. دیدن برخی از بدترین شرایط در هر بخش از زمین باعث می شود که ساعات آموزشی و بسیار آگاهی بخشی را هنگام تماشای این مستند تجربه کنید.

بهترین مستندهای حیات وحش

۹- Blackfish (2013)

وقتی در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، مستند Blackfish یکی از بهترین مستندهای تاریخ در مورد حیات وحش در نظر گرفته شد و البته یکی از بحث برانگیزترین آن ها. این مستند زمانی تکان دهنده می شود که روی زندگی نهنگ های قاتل تمرکز می کند. در این مورد، این مستند حیات وحش روی تیلیکوم تمرکز دارد، یک اورکای رام شده که بسیار باهوش است اما برای سرگرمی طرفداران SeaWorld تمام عمرش در بند انسان ها بوده است. مستند Blackfish باعث وقوع اعتراض هایی نسبت به رفتار انسان ها با نهنگ های قاتل در SeaWorld شد و در نهایت در بخش بهترین مستند نیز نامزد دریافت جایزه بفتا شد.

بهترین مستندهای حیات وحش

۸- The Blue Planet (2001)

این واقعیت که اقیانوس ها بیش از ۷۰ درصد از سطح زمین را پوشانده اند چیزی است که بسیاری از مردم از آن اطلاع دارند. اما دانشمندان و محققان تنها بخش کوچکی از این اقیانوس ها را بررسی کرده اند. با این وجود مستند The Blue Planet بخشی از آن چیزی که تاکنون در مورد اقیانوس ها کشف شده را نمایش می دهد. ساخت مستند The Blue Planet بیش از پنج سال زمان برده است. بین پیدا کردن تصاویر مستند و اینکه همه چیز از لحاظ علمی درست بوده است، مقدار تلاشی که برای ساخت این مستند صورت گرفته بسیار قابل توجه است و البته این تلاش ها بی نتیجه هم نبود. این مستند و دنباله اش از بهترین مستندهای ساخته شده در مورد اقیانوس ها و حیات وحش آن ها به شمار می آیند.

بهترین مستندهای حیات وحش

۷- Our Planet (2019)

نتفلیکس همواره در حال ساخت محتواهای اورجینال بیشتر و بیشتر است و در این زمینه نیز قدرت و اهمیت بسیاری پیدا کرده است. اگر چه ظاهراً مستندهای بسیار زیادی در مورد موضوعات کمتر شناخته شده و رایج دارد، وقتی پای مستندهای طبیعی و حیات وحش به میان می آید کمتر شاهد اورجینال های نتفلیکس هستیم. اما مستند Our Planet یکی از تازه ترین مستندهای ساخته شده این سرویس است که با بسیاری از بهترین مستندهای شبکه دیسکاوری رقابت می کند. هر اپیزود بستهب به زیستگاه جانوران با دیگر اپیزودها متفاوت است، از جنگل ها تا دریاها و سواحل و بیابان ها، مستندی سریالی که تمام نقاط جهان را به تصویر می کشد. این مستند سریالی که در طی ۴ سال فیلمبرداری شده به زیبایی ها و عجایب هر زیستگاه می پردازد و نگاهی منحصربفرد به این اکوسیستم ها می اندازد که مخاطبان مستند بارها و بارها شاهد نسخه هایی خلاصه و کمتر جامع از آن ها بوده اند.

بهترین مستندهای حیات وحش

۶- Planet Earth (2006)

شاید نمادین ترین و شناخته شده ترین مستند در مورد حیات وحش در تاریخ سری مستندهای Planet Earth باشد. اولین قسمت از این مستند که از ۱۱ اپیزد تشکیل شده به زیست بوم های متعددی می پردازد و در سال ۲۰۰۶ منتشر شد. هر اپیزود ۵۰ دقیقه طول داشته و بعد از آن ۱۰ دقیقه از پشت صحنه و چگونگی فیلمبرداری هر زیست بوم بررسی شده در آن اپیزود پخش می شود. این مستند سختی های فیلمبرداری از هر یک از این زیستگاه ها را به نمایش می گذارد که نگاهی کاملاً متفاوت بوده که مخاطبان قبلاً با آن هیچ آشنایی نداشته اند. همچنین این بخش از مستند باعث می شود که مخاطب بیش از پیش قدر تصاویر خیره کننده ای که در یکی از بهترین مستندهای تاریخ در مورد طبیعت و حیات وحش به تصویر کشیده شده را بداند.

بهترین مستندهای حیات وحش

۵- Blue Planet II (2017)

برای طرفداران دنیای مستند که بعد از تماشای The Blue Planet خواستار تصاویر مشابه بیشتری بودند، حدود یک دهه بعد از فصل اول، شاهد ساخت و انتشار The Blue Planet II بودیم. در حالی که مستند اول بیشتر روی اطلاعات و جزییات زندگی اقیانوس ها و هر چه در آن ها بود متمرکز شده بود، فیلم دوم به تاثیر رفتارها و فعالیت های انسان بر روی اقیانوس می پرداخت. نه تنها این مستند دارای لحظاتی است که قبلاً در هیچ مستندی دیده نشده، بلکه موسیقی متن این مستند نیز خیره کننده است، موسیقی که توسط هانس زیمر بزرگ و رادیوهد ساخته شده است. موسیقی این فیلم در ترکیب با تصاویر باعث خلق سکانس های خیره کننده در مورد اقیانوس شده است.

بهترین مستندهای حیات وحش

۴- Planet Earth II (2016)

وقتی Planet Earth هم برای دوست داران محیط زیست و هم بی بی سی کافی نبود، تیم تولید مستند اول بار دیگر دور هم جمع شده و مدت زمان بیشتری را به گشت و گذار در طبیعت گذراندند. بعد از سال ها تلاش بسیار، آن ها توانستند Planet Earth II را بسازند. درست زمانی که طرفداران مستندهای حیات وحش فکر می کردند بهترین تصاویر منتشر شده از طبیعت را دیده اند، این مستند منتشر شد و یک بار دیگر همه حیرت زده شدند. شفافیت و وضوح تصویرها و قابل درک بدون آن ها بسیار حیرت انگیز است. در حالی که بعضی از زیست بوم های این مستند مشابه قسمت اول بود اما شاهد نگاهی کاملاً جدید و متفاوت نسبت به دنیای وحشی اطراف انسان ها بودیم. بدین ترتیب بود که بی بی سی یکی از بهترین مستندهای حیات وحش تاریخ را ساخت.

بهترین مستندهای حیات وحش

۳- David Attenborough: A Life on Our Planet (2020)

وقتی پای روایت مشکلات و زیباییی های طبیعت به میان می آید شاید هیچ کسی به اندازه دیوید آتنبرو مهم و جذاب و البته تاثیرگذار نباشد. در مستند David Attenborough: A Life on Our Planet، او نگرانی های خود در مورد شرایط کنونی سیاره زمین و خطرات تاثیرات رفتارهای انسان روی محیط زیست و طبیعت را با مخاطبانش به اشتراک می گذارد. این مستند از تولیدات نتفلیکس بود و کتابی نیز همراه با آن منتشر شد که نشان از تعهد آتنبرو و اهمیت این پروژه برای وی داشت. این سری مستند در سراسر جهان مورد تحسین قرار گرفت و توانست سه جایزه Primetime Creative Emmy Awards را بدست آورد.

بهترین مستندهای حیات وحش

۲- Frozen Planet (2011-2012)

یک مستند دیگر از بی بی سی در مورد اقیانوس قطب شمال و جنوب به تراژدی ها و زیبایی سرزمین های پوشیده از یخ جهان می پردازد. از نگاهی از نزدیک به ظاهر فصول در قطبین تا نگاهی از درون به ذرات برق و اهمیت برف برای این نقاط از جهان، این مستند یکی از بهترین مستندها در مورد طبیعت است که نگاهی منحصربفرد نسبت به تنوع زیستی در این شرایط آب و هوایی سخت را فراهم می سازد. مستند Frozen Planet در هنگام انتشار خود بسیار موفق بوده و برنده چهار جایزه امی شد، از جمله در بخش بهترین سریال غیرداستانی.

بهترین مستندهای حیات وحش

۱- March Of The Penguins (2005)

غیرممکن است که در مورد بهترین مستندهای حیات وحش صحبت کنیم و اسمی از March of the Penguins به میان نیاید. این مستند که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد، یک مستند فرانسوی به کارگردانی لوک ژاکت و به تهیه کنندگی نشنال جئوگرافیک است. در نسخه ای که در ایالات متحده و کشورهای انگلیسی زبان منتشر شد، روایت آن بر عهده مورگان فریمن با آن صدای گرم و جذابش بود. این مستند در مورد سفر سالیانه پنگوئن های امپراطور و مهاجرت آن ها از اقیانوس قطب جنوب است. این مستند به دو دلیل در جایگاهی بالاتر از دیگر مستندهای حیات وحش قرار می گیرد. اول اینکه موفق ترین آن هاست که به فروشی ۱۲۷ میلیون دلاری در باکس آفیس دست یافت و دوم اینکه جایزه اسکار بهترین مستند سال را دریافت کرد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود