۱۲ تریلر جنایی-پلیسی پرتنشی که کاملاً بی نقص هستند؛ از The Silence تا The Pledge

۱۲ تریلر جنایی-پلیسی پرتنشی که کاملاً بی نقص هستند؛ از The Silence تا The Pledge

هر طرفدار سینمایی که خود را تا حدودی خبره این عرصه بداند اسم دنی ویلنوو را شنیده است، کسی که بعد از انتشار فیلم Prisoners در سال ۲۰۱۳ مجبور شدیم پای فیلمش بنشینیم و او را بشناسیم، فیلمی که همه را حیرت زده کرد و آغازگر موجی از فیلم های انگلیسی زبان موفق این کارگردان برجسته بود. فیلم هایی مانند Prisoners توانایی ماندن با مخاطب برای ماه ها و سال ها را دارند، در حالی که معدود فیلم های دیگری توانسته اند به استاندارد این فیلم برسند. این بدان معناست که برخی از بهترین فیلم هایی که شبیه Prisoners هستند، در زمره بهترین تریلرهایی هستند که تاکنون ساخته شده و ارزش تماشا دارند.

10 تریلر جنایی پلیسی پرتنش و دلهره آور

فیلم های شبیه Prisoners به خاطر تصویربرداری خیره کننده شان متمایز از دیگران هستند اما به خاطر قدرت بازی های بازیگرانشان برای مدت ها ذهن مخاطب را درگیر می سازند، با ستارگانی مانند هیو جکمن و جیک جیلنهال که تنها دو نفر از بازیگران این فیلم مملو از ستاره هستند. بهترین فیلم های شبیه Prisoners همچنین فیلم هایی بازیگر محور بوده که در هیچ دسته فنی دیگری نیز مخاطب خود را ناامید نمی کنند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با فیلم هایی با سطح نادری از کیفیت مشابه فیلم Prisoners آشنا کنیم. این شما و این ۱۲ فیلم تریلر پرتنشی در ژانر پلیسی جنایی که همه چیز در آن ها بی نقص است.

10 تریلر جنایی پلیسی پرتنش و دلهره آور

۱۲- Jar City (2006)

آرنالدور ایندریوسون رمان نویس ایسلندی سناریو این اقتباس را از روی سومین کتاب سری فیلم های مشهورش نوشت، رمان هایی در مورد یک کارآگاه عجیب و غریب به نام ارلندور سوینسون که برداشتی بی نقص از یک داستان کارآگاهی پرتنش است، جایی که زندگی دشوار و عمدتاً پوچ شخصیت های اصلی نوعی انرژی ترسناک را بروز می دهد که طرفداران فیلم زندانیان از آن خوششان خواهد آمد. فیلم Jar City یک داستان رازآلود قتل غیرمعمول است که نه تنها به خاطر فضایش بلکه به خاطر احساسات پیچیده ای که از شخصیت های عنی و یک جنایت بسیار دقیق نشأت می گیرد بسیار دیدنی است، جنایتی که اثرات آن دهه ها را درگیر خود کرده است.

۱۱- The Silence (2010)

اندوه، تراژدی و تروما در این تریلر آلمانی به همان سبک و سیاق قوی و سرگم کننده فیلم ویلنوو مورد بررسی قرار می گیرند، فیلمی در مورد مفقود شدن یک دختر جوان در روزگار کنونی که شباهت بسیاری با یک پرونده حل نشده مربوط به دهه ۱۹۸۰ دارد. داستان فیلم The Silence از دیدگاه شخصیت های اصلی مثبت و منفی داستان روایت می شود و به شکلی قوی و غیرمعمول اما به شدت رضایت بخش، پرتنش و ترسناک، نقبی عمیق به روانشناسی شخصیت هایش می زند.

10 تریلر جنایی پلیسی پرتنش و دلهره آور

۱۰- Memories Of Murder (2003)

اولین فیلم مشهور و برجسته بونگ جون هو به سرعت به یکی از تریلرهای کلاسیک مدرن تبدیل شده و درک این احترام و شهرت چندان دشوار نیست. شخصیت های این فیلم هم بسیار واقعی و هم قابل درک هستند در حالی که خود داستان نیز در بحث زمان و مکان بسیار با واقعیت در ارتباط است و همزمان گزاره های آن جهانشمول و ملموس است. این فیلم به نحوی نسخه دراماتیزه شده اولین پرونده قاتل سریالی در کره جنوبی و عدم اطمینان در مورد واقعیت یا ساختگی بودن راز داستان بسیار پرتنش تر از آن چیزی است که در فیلم Prisoners می بینیم. نتیجه داستان یک قدرت تاثیرگذار بسیار ماندگار دارد، همان چیزی که در دیگر فیلم او که برنده جایزه اسکار نیز شد، پارازیت، دیدیم.

10 تریلر جنایی پلیسی پرتنش و دلهره آور

۹- Zodiac (2007)

دیوید فینچر به عنوان استاد ساخت تریلرهای تکان دهنده، داستان قاتل سریالی مشهور موسوم به قاتل زودیاکی را از دریچه نگاه چندین شخصیت کلیدی که برای شناسایی وی تلاش کرده بودند بازسازی می کند. جیک جیلنهال در این فیلم نقشی بسیار متفاوت از کارآگاه سرسخت فیلم Prisoners ارائه می کند اگر چه بازی او به همان اندازه تحسین برانگیز و تاثیرگذار است، موضوعی که در مورد دیگر بازیگران فیلم Zodiac نیز صدق می کند. در این تریلر جذاب، توجه همیشگی و بی بدیل دیوید فینچر به جزییات داستان نیز بسیار قابل توجه است.

10 تریلر جنایی پلیسی پرتنش و دلهره آور

۸- Incendies (2010)

فیلم دنی ویلنوو قبل از Prisoners، فیلم Incendies در واقع اقتباسی بر نمایشنامه وجدی موعواد به همین نام است که نام ویلنوو را بر سر زبان ها انداخت و نامزد اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان نیز شد. با سناریوی تو در تو و بسیار شبیه زندانیان، اما به شدت ترسناک از بسیاری لحاظ، داستان این فیلم در مورد دوقلوهای در دنیای امروزی کانادا است که با سرگذشت مادرشان در کشور زادگاهش آشنا می شوند در شرایطی که تجربه هولناک او از جنگ داخلی لبنان در برابر چشمان مخاطب به تصویر کشیده می شود. فیلم Incendies یک نمونه بی نقص دیگر از استعدادهای ویلنوو برای خشونت شوکه کننده و تطهیر غیرمنتظره است.

10 تریلر جنایی پلیسی پرتنش و دلهره آور

۷- Wind River (2017)

داستان این تریلر رازآلود سیاه از تیلور شریدان در مقام نویسنده و کارگردان در یک سکونتگاه متعلق به سرخپوستان به نام ویند ریور رزرویشن در وایومینگ است که در آن یک مسیریاب حیات وحش با بازی جرمی رنر با یک مامور اف بی آی با بازی الیزابت اولسن همراه می شود تا راز یک قتل هولناک را کشف کند. طرفداران سناریوهای جنایی قبلی شریدان مانند Sicario and Hell یا High Water به وضوح متوجه دیدگاه بدبینانه شخصیت های داستان و جهان بینی تاریک آن ها نسبت به زندگی نادیده گرفته شدگان در آمریکا خواهند شد، همان چیزی که داستان فیلم Prisoners را برای طرفدارانش جذاب ساخته است.

10 تریلر جنایی پلیسی پرتنش و دلهره آور

۶- The Secret In Their Eyes (2009)

این درام رازآلود جنایی آرژانتینی برنده جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان شد و بعدها با تیمی از بازیگران برجسته در قالب یک فیلم انگلیسی زبان بازسازی شد. اما فیلم اورجینال تجربه واقعی تری بوده و تماشای آن به شدت به طرفداران فیلم Prisoners توصیه می شود. این درام جنایی بسیار احساسی و جذاب به تاریخ مدرن آرژانتین در دوره های مختلف سر می زند. The Secret in Their Eyes به بررسی بی عدالتی و سختی ها و دشواری هایی که مردم برای تصحیح آن متحمل می شوند می پردازد و این کار را با شکلی بسیار هیجان انگیز و موثر انجام می دهد. طرفداران تریلرهای ویلنوو از تاکید فیلم بر روانشناسی شخصیت ها، رفتارهای تکان دهنده شان و انگیزه های پیچیده ای که دارند لذت خواهند برد.

10 تریلر جنایی پلیسی پرتنش و دلهره آور

۵- Gone Baby Gone (2007)

بر اساس رمانی به همین نام نوشته دنیسی لهان، فیلم Gone Baby Gone داستان دو کارآگاه خصوصی با بازی کیسی افلک و میشل موناگان اهل بوستون را روایت می کند که روی پرونده ربوده شدن یک دختر تحقیق می کنند. به کارگردانی بن افلک، این فیلم توانست به شکلی واقعی به بررسی ویژگی های متمایز جامعه بوستون بپردازد، به شکلی که بسیار موثرتر از تریلرهای دیگری که در این فضا ساخته شده بودند اما همانند زندانیان، این فیلم نیز همچنان به تم های بزرگ تر و پیچیدگی های اخلاقی بزرگ تر می پردازد.

10 تریلر جنایی پلیسی پرتنش و دلهره آور

۴- Mystic River (2003)

اقتباس دیگری از یکی از رمان های جنایی دنیس لهان که در زادگاه او بوستون روایت می شود، این درام رازآلود در مورد سه دوست دوران کودکی است که اکنون بالغ شده و در طرف های متفاوت قانون فعالیت می کنند اما به خاطر یک قتل بار دیگر دور هم جمع می شوند. به کارگردانی کلینت ایستوود و تیمی از ستارگان در بازی هایی شایسته کسب جایزه اسکار، استعداد فیلمسازی در این فیلم چیزی است که کمتر کارگردانی توانسته به آن دست یابد. فیلم Mystic River در شش بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شد که همگی در بخش های اصلی بود و جایزه بهترین بازیگر مرد نقش اول و نقش فرعی را برای شان پن و تیم رابینز کسب کرد. هر کسی که از بازی های قوی بازیگران فیلم Prisoners لذت برده باشد، باید تماشای فیلم رودخانه مرموز را نیز در برنامه خود قرار دهد.

10 تریلر جنایی پلیسی پرتنش و دلهره آور

۳- The Pledge (2001)

شان پن در یکی از ماندگارترین نقش آفرینی های آخر جک نیکلسون پیش از بازنشستگی، هدایت او را بر عهده داشت، در یک تریلر درام تکان دهنده در مورد یک کارآگاه سابق با بازی نیکلسون که دستاوردها و زندگی اش به طور کلی تحت الشعاع تلاش هایش برای پیدا کردن قاتل یک دختر بچه قرار می گیرد، پرونده ای که در عصر روز بازنشستگی اش به او محول می شود. طبیعت ویرانگر رازآلودگی حول داستان فیلم همان چیزی است که آن را به Prisoners شبیه می سازد اما طرفداران فیلم ویلنوو باید به خاطر تمرکز بی محابای پن روی بازی بازیگران فیلمش به تماشای این فیلم بنشینند، جایی که نیکلسون تنها بخشی از بازی های فراموش نشدنی فیلم را ارائه می کند.

10 تریلر جنایی پلیسی پرتنش و دلهره آور

۲- The Clovehitch Killer (2018)

مردی جوان (چارلی پلامر) از یک خانواده سختگیر اما مهربان رفته رفته به پدر محترم و شرافتمند خود مشکوک شده و فکر می کند او همان قاتل سریالی است که سال هاست از عدالت فرار کرده است، در فیلمی که ترکیبی ترسناک از داستان بالغ شدن و یک داستان کارآگاهی آماتوری است. در فیلم The Clovehitch Killer، روکش زندگی خانوادگی روستایی بی نقص شخصیت ها درست شبیه آنچه که در فیلم Prisoners می بینیم فرو می ریزد و تلاش شخصیت ها برای یافتن حقیقت در فیلم نیز مشابه آنچه در فیلم ویلنوو می گذرد، مخاطب را به درون داستان می کشد، حتی بدون اینکه بازی های بی نقص بازیگران برای تکمیل این جذابیت وجود داشته باشد.

10 تریلر جنایی پلیسی پرتنش و دلهره آور

۱- The Silence Of The Lambs (1991)

اقتباس جاناتان دمی از رمان The Silence Of The Lambs نوشته توماس هریس دومین کتاب این نویسنده بوده که در آن شخصیت دکتر هانیبال لکتر آدمخوار در قالب یک فیلم سینمایی ساخته می شد، فیلمی که یکی از تحسین شده ترین و ماندگارترین فیلم های تریلر کارآگاهی جنایی تاریخ سینماست. این داستان اکنون کلیشه ای شده در مورد یک کارآموز اف بی آی با بازی جودی فاستر است که از کمک شخصیت هانیبال لکتر با بازی آنتونی هاپکینز که یک قاتل سریالی زندانی است، برای شناسایی یک قاتل سریالی دیگر استفاده می کند، قاتل سریالی که دختر یک سناتور آمریکایی را ربوده و هر لحظه ممکن است او را به قتل برساند. علیرغم اینکه بیش از ۳۰ سال از عمر این فیلم می گذرد، The Silence Of The Lambs همچنان یک تریلر تکان دهنده و تاریک است که نمونه کیفیت آن را تنها می توان در فیلم هایی مانند Prisoners دید.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • تیرداد اردیبهشت ۳, ۱۴۰۲

    مررررسی

  • میلان اردیبهشت ۳, ۱۴۰۲

    جار سیتی رو ندیدم
    تو این لیست واین ریوراز بقیه ضعیفتره و اصلا نباید در کنار خاطرات قتل قرار بگیره