۲۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد زندگی در سده ۱۸۰۰؛ از Anna Karenina تا The Prestige

۲۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد زندگی در سده ۱۸۰۰؛ از Anna Karenina تا The Prestige

فیلم تاریخی نامزد اسکار Little Women ساخته گرتا گرویگ یکی از تحسین شده ترین فیلم های سال ۲۰۱۹ بود. اقتباس سینمایی او از رمان کلاسیک لوییزا می آلکوت با روایت غنی و بازسازی زیبای فضای سده ۱۸۰۰ به خوبی قلب مخاطبان سینما را جذب کرد. و اگر چه این فیلم یکی از تحسین شده ترین درام های تاریخی سال های اخیر است، تنها فیلم در این زمینه نیست. سده ۱۸۰۰ و به طور کلی قرن نوزدهم همچنان عصری محبوب برای فیلم هاست. خیلی جذاب است که می توان دید انواع مختلفی از ژانرها در این دوره زمانی روایت شده و چطور می توانند داستان هایی را روایت کنند که به خوبی با مخاطب جامعه مدرن ارتباط برقرار می کنند.

زندگی امروزی بسیار متفاوت از آن چیزی بود که در قرن نوزدهم جریان داشت اما فیلم هایی مانند Little Women می توانند مخاطب را در زمان به گذشته ببرند. قرن نوزدهم مملو از بی عدالتی و دستاوردهای بسیار بود و البته برخی از پیشرفت های مهم در تکنولوژی و عدالت اجتماعی. این انتقال بین دوره استعمارگری و دنیای مدرن من بخشی از چیزی است که قرن نوزدهم را چنین برای بسیاری هیجان انگیز و خواستنی ساخته است. برای کسانی که به این دوره زمانی علاقه دارند، فیلم های تاریخی بسیاری ساخته شده اند که داستانشان در سده ۱۸۰۰ می گذرد و در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۲۰ مورد از بهترین آن ها آشنا کنیم.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۲۰- The Lighthouse (2019)

برخی از فیلم ها به روایت داستان های فوق العاده و بزرگی از سده ۱۸۰۰ می پردازند، در حالیکه برخی از این دوره زمانی برای تاثیرگذاری با یک داستان بسیار کوچک تر استفاده می کنند. این همان چیزی است که در مورد فیلم The Lighthouse صدق می کند، تریلری که داستان آن در اواخر سده ۱۸۰۰ در نیوانگلند روایت می شود. این فیلم سیاه و سفید با بازی رابرت پتینسون و ویلم دفو در مورد دو متصدی فانوس دریایی است که در یک جزیره کوچک در تنهایی و انزوا گرفتار شده اند. در شرایطی که تنش بین این دو بالا می گیرد، خطوط بین واقعیت و توهم مبهم تر از قبل می شود. The Lighthouse یک فیلم بسیار جذاب و تاثیرگذار از رابرت ایگرز است با بازی هایی خیره کننده از هر دو بازیگر و مقدار قابل توجهی شوخی و صحنه های کمیک.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۱۹- The Elephant Man (1980)

نگاه کردن به جامعه ای متعلق به قرن ها قبل گاهی اوقات باعث می شود داستانی خارق العاده و جذاب شکل گیرد که برای مخاطبان مدرن نیز قابل درک است. فیلم The Elephant Man ساخته دیوید لینچ نیز یک داستان واقعی تراژیک در مورد جان مریک است، مردی با صورت بدشکل و ناهنجار که در دوره ملکه ویکتوریا در لندن زندگی می کرد. جان هرت در نقش مریک یک نقش آفرینی خیره کننده از خود ارائه می دهد، کسی که مانند یک جاذبه ترسناک مورد استفاده قرار گرفته و هیچگاه رفتاری که شایسته یک انسان بود را دریافت نکرد. این فیلم آنتونی هاپکینز را در نقش پزشکی دارد که تلاش دارد به مریک کمک کند و قلب مهربان او که باقی دنیا نمی بینند را به خوبی درک می کند. فیلم The Elephant Man بعد از انتشار به یکی از تحسین شده ترین فیلم های سال تبدیل شده و یکی از بهترین فیلم های کارنامه بازیگری پرفراز و نشیب و متنوع دیوید لینچ است.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۱۸- Nosferatu (1922)

در حالی که خون آشام ها اغلب امروزه در داستان های ترسناک با حال و هوای مدرن به کار گرفته می شوند اما Nosferatu فیلمی تاریخ ساز است که به این مخلوق در سایه گذشته نگاه می کند. با الهام از داستان دراکولا نوشته برام استوکر، این فیلم صامت آلمانی داستان یک فروشنده املاک را روایت می کند که در سال ۱۸۳۸ شروع به کار برای یک کُنت منزوی و ترسناک می کند. یک قرن بعد از انتشارش، هنوز هم می توان تاثیر نوسفراتو را روی سینمای مدرن دید. شاید اگر به خاطر این فیلم نبود، ترند فیلم های خون آشامی آنطور که امروز شاهدیم رخ نمی داد.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۱۷- Pride & Prejudice (2005)

در حالی که بسیاری از فیلم هایی که در سده ۱۸۰۰ روایت می شوند به گذشته می روند تا داستان های خود را روایت کنند، جالب است که داستانی را می بینیم که در ابتدا در همان دوره نوشته شده است. رمان Pride & Prejudice نوشته جین آستین در سال ۱۸۱۳ منتشر شد، یک داستان عاشقانه مدرن در مورد زن جوان مستقلی که برای پیدا کردن شوهر تحت فشار قرار می گیرد. اقتباس های سینمایی بسیاری از رمان ماندگار آستین صورت گرفته است اما این نسخه سینمایی سال ۲۰۰۵ به کارگردانی جو رایت یکی از تحسین شده ترین و بهترین آن هاست. کیرا نایتلی در این فیلم در نقش اصلی الیزابت بنت بازی می کند در حالی که طرفداران Succession از تماشای متیو مک فایدن در نقشی بسیار متفاوت، در قالب شخصیت آقای دارسی لذت خواهند برد.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۱۶- The Man Who Would Be King (1975)

ترکیب قدرت ستارگی و استعداد مایکل کین و شان کانری کمک کرد که The Man Who Would Be King به یک شاهکار ماجراجویانه تبدیل شود. این دو بازیگر در این فیلم نقش سربازان بریتانیایی در دهه ۱۸۸۰ در هند را بازی می کنند که تلاش دارند در سرزمینی ناشناخته به ثروت برسند. فضا و وسعت بزرگ فیلم به کارگردانی جان هیوستون باعث می شود که تماشای این فیلم از ابتدا تا پایان حیرت انگیز باشد. اما در مرکز داستان، شاهد یک روایت اخلاقی خیره کننده هستیم که در مورد جاه طلبی و طمع است.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۱۵- The Duellists (1977)

ریدلی اسکات یکی از بهترین و پرکارترین کارگردانان فیلم های سینمایی است و اولین فیلم او با نام The Duellists که داستان آن در سده ۱۸۰۰ روایت می شود یکی از تحسین شده ترین فیلم های اوست. بر اساس رمان کوتاهی از جوزف کنراد، این فیلم به رقابت بین دو نجیب زاده در اوایل قرن نوزدهم می پردازد، که جنگ های ناپلئونی آن را تحت تاثیر قرار می دهند. با بازی کیت کارادین و هاروی کیتل، این فیلم به خاطر دقت تاریخی و درام جذابش مورد تحسین قرار گرفته است.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۱۴- Anna Karenina (2012)

اقتباس جو رایت از رمان روسی مشهور لئو تولستوی یک فیلم جاه طلبانه است. این فیلم به خاطر اولویت دادن به سبک به جای ماهیت داستان مورد انتقاد قرار گرفته اما بازی های احساسی ستارگان متعدد فیلم، همراه با فیلمبرداری زیبا، لباس های خیره کننده و دکورهای جذاب باعث شده که یکی از زیباترین فیلم های روایت شده در سده ۱۸۰۰ رقم بخرد. آنا کارنینا یک آریستوکرات متاهل است که رابطه ای با مرد جوان تری داشته و این موضوع عواقب تراژیکی برای وی دارد. در این میان، برادرش به خاطر خیانت به همسرش بخشیده می شود.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۱۳- Les Misérables (2012)

Les Misérables بارها مورد اقتباس سینمایی صورت گرفته و هر کدام از این اقتباس ها چیز جدیدی را به مخاطب عرضه می کند. این فیلم موزیکال ساخته شده در سال ۲۰۱۲، که بر اساس یک نمایش پرطرفدار برادووی به همین نام ساخته شده و دارای ستارگان متعددی است، شاید بهترین و قابل درک ترین اقتباس برای مخاطب گسترده امروزی باشد اما نسخه فرانسوی سال ۱۹۳۵ را می توان معتبرترین و درست ترین اقتباس از لحاظ تاریخی دانست. هر نسخه ای را که انتخاب کنید، کلیت و قلب داستان مشابه است: یک مرد فرانسوی زندگی اش را صرف فرار از یک افسر پلیس سنگدل می کند، بعد از اینکه به ناچار یک قرص نان می دزد. علیرغم اینکه او به کلی مسیر زندگی اش را تغییر داده، این مرد هنوز نمی تواند از گذشته اش فرار کند.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۱۲- Great Expectations (1946)

همانند Les Misérables، رمان Great Expectations نوشته چارلز دیکنز بارها اقتباس شده است اما شاید هیچ کدام به اندازه نسخه دیوید لینچ در سال ۱۹۴۶ نتوانسته یک شاهکار باشد. در هر صورت، این رمان داستان پیپ را روایت می کند که از کودکی تا بزرگسالی داستان او روایت می شود. همزمان، او از یک زندگی فقیرانه فرار کرده، تحصیل کرده و وارد بخش نجیب زاده جامعه می شود. اما پیپ هرگز نمی تواند عواقب این سبک زندگی جدید را پیش بینی کند.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۱۱- The Beguiled (2017)

بسیاری از فیلم های آمریکایی که در سده ۱۸۰۰ روایت می شود به موضوع جنگ داخلی آمریکا می پردازند، اما The Beguiled از زاویه متفاوتی به این جنگ تاثیرگذار می پردازد. این فیلم داستان دو زن را روایت می کند که مدیریت یک مدرسه شبانه روزی دخترانه را در شمال بر عهده دارند و روزی یک سرباز مجروح نیروهای اتحادیه را به درون مدرسه می آورند. این فیلم یک داستان تاریک و گوتیک با بازی های خیره کننده ای از ستارگان متعدد خود دارد. به جای تمرکز بر سربازان در جنگ، این فیلم ساخته سوفیا کوپولا روی نبرد خاص زنان برای دفاع از خانه هایشان تمرکز دارد.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۱۰- Scrooge (1951)

رمان A Christmas Carol نوشته چارلز دیکنز بارها در قالب سینما و تلویزیون بازسازی شده است اما بسیاری نسخه سینمایی سال ۱۹۵۱ را بهترین آن ها می دانند. در حالی که برخی نسخه های سینمایی این داستان را وارد عصر مدرن کرده اند، داستان فیلم Scrooge در سده ۱۸۰۰ در لندن می گذرد. همانند بسیاری از آثار دیکنز، این داستان نیز با فقر شدید و گسترده آن دوران در ارتباط است، که توسط شخصیت باب کرتچیت و خانواده اش به نمایش گذاشته می شود. بلوغ شخصیتی اسکروگ و پی بردن به این که باید به افراد فقیر کمک کند یکی از مهم ترین پیام های این داستان است.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۹- Master And Commander: The Far Side Of The World (2003)

Master And Commander: The Far Side Of The World با بازی راسل کرو در نقش یک کاپیتان نیروی دریایی بریتانیا نگاهی تاریک به جنگ های دوران ناپلئون است و تعقیب و گریز بین کشتی های جنگی بریتانیا و فرانسه را به تصویر می کشد. اقتباس پیتر ویر از سری رمان های پاتریک اوبراین به خاطر تصویرسازی تاریکش از جنگ های سده ۱۸۰۰ و واقعیت های ترسناک زندگی در دریا در آن دوره بسیار قابل توجه است. در حالی که این فیلم بعد از انتشار به یک موفقیت تجاری بسیار اندک دست یافت اما نامزدی های متعددی در اسکار دریافت کرده و به یک فیلم کالت کلاسیک تبدیل شد.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۸- Yojimbo (1961)

در حالی که فیلم های آمریکایی جذاب بسیاری هستند که داستان آن ها در سده ۱۸۰۰ روایت می شود، بسیاری فیلم های خارجی نیز هستند که به زندگی در قرن نوزدهم می پردازند. Yojimbo یک فیلم سامورایی حماسی از آکیرا کوروساوا کارگردان نامی ژاپنی در مورد یک سامورایی است که نقشه ای برای آزادسازی یک شهر کوچک می کشد که شهر را در خشونت و آشوب فرو برده اند. این فیلم زیبای سیاه و سفید یک داستان هوشمندانه و هیجان انگیز با سکاسن های اکشن خیره کننده متعدد است. این فیلم الهام بخش بسیاری از فیلمسازان آمریکایی شد و سرجیو لئونه برای ساخت وسترن اسپاگتی کلاسیک A Fistful of Dollars به وضوح تحت تاثیر این شاهکار کوروساوا قرار داشت.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۷- Gone With The Wind (1939)

Gone With The Wind یکی از تحسین شده ترین داستان های رمانتیک تمام دوران است. این فیلم داستان یک زن جنوبی نجیب زاده در دوران جنگ های داخلی آمریکا را روایت می کند که رابطه پرتنشی را با مردی حیله گر در آستانه پایان جنگ داخلی و شروع بازسازی آمریکا آغاز می کند. این فیلم در دوران مدرن باعث درگیری هایی بین طرفداران سینما شده، با توجه به تصویر مثبتی که از جنوبیان در عصر برده داری به تصویر می کشد. اما این دیدگاه می تواند امروزه به عنوان ابزاری برای آموزش به کار گرفته شود، در حالی که خود فیلم نیز به خاطر زیبایی حماسی اش مورد توجه قرار گرفته است. این فیلم در ایجاد سبکی باشکوه در فیلمسازی پیشگام بود که هالیوود را برای همیشه تغییر داد.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۶- The Prestige (2006)

فیلم هایی که در مورد جادوگران و شعبده بازان هستند معمولاً رویکردی نمایشی به داستان های خود در پیش می گیرند اما The Prestige یک نگاه تاریک تر و جدی تر به این افراد در اروپای سده ۱۸۰۰ می اندازد. این فیلم داستان دو شعبده باز را روایت می کند که رقابتشان مرگبار می شود، وقتی در طی سال ها تلاش می کنند اجراهای بهتری نسبت به یکدیگر داشته باشند. رازآلودگی جذاب این فیلم کریستوفر نولان نگاهی منحصربفرد به پشت پرده زندگی این شعبده بازان محبوب است. همچنین این فیلم مملو از تعلیق و رازآلودگی بوده و پیچش داستانی مشهور پایان فیلم نیز از آن شاهکارهایی است که نولان بارها در فیلم هایش در به کارگیری آن موفق بوده است.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۵- Gangs Of New York (2002)

نیویورک سیتی از نگاه مارتین اسکورسیزی یکی از ماندگارترین فضاهای تاریخ سینماست و Gangs Of New York این فضا را با علاقه کارگردان به فیلم های تاریخی برای نگاه به نیویورک سده ۱۸۰۰ ترکیب می کند. فیلم Gangs Of New York خشونت و فسادی که در خیابان های این شهر بین کسانی که زندگی جدیدی در آمریکا را آغاز کرده بودند و کسانی که خود را مالک آن می دانستند را به تصویر می کشد. این داستان تاریک و خشن انتقام در آستانه جنگ های داخلی، درک معمول از نیویورک سیتی به عنوان یک ابرشهر رو به رشد را تغییر داد و به یکی از بهترین و تحسین شده ترین فیلم های تاریخی در مورد سده ۱۸۰۰ تبدیل شد.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۴- Glory (1989)

فیلم Glory یکی از جذاب ترین و الهام بخش ترین داستان ها در مورد جنگ داخلی آمریکا و کسانی که در آن جنگیدند را روایت می کند. این داستان واقعی از گروهی از سربازان اتحادیه که کاملاً از سربازان سیاه پوست تشکیل شده بود یک فیلم جنگی خونین و ترسناک است. بازیگران ستاره فیلم شامل دنزل واشنگتن، مورگان فریمن و آندره براوگر در نقش هایی است که آن ها را به شهرت رساند. داستان جذاب و تاثیرگذار این مردان شجاع که برای آزادی مردمانشان می جنگیدند در حالی که هنوز با بی عدالتی و بیرحمی مواجه می شدند، یک داستان تکان دهنده با سکانس های نبرد خیره کننده و بازی های تاثیرگذار است.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۳- Lincoln (2012)

یک تیم پرستاره از بازیگران زندگی آبراهام لینکلن را روایت می کند، در حالی که تلاش دارد قانون پایان برده داری را در طول جنگ داخلی آمریکا به تصویب برساند. با داشتن استیون اسپیلبرگ در نقش کارگردان و دنی دی لوییس در نقش شخصیت آبراهام لینکلن، استعدادی که در ساخت این فیلم وجود دارد غیرقابل انکار است. این فیلم یک درام دادگاهی جذاب در مورد یکی از مهم ترین لحظات در تاریخ ایالات متحده است. لینکلن فاصله زیادی با یک مرد بی نقص دارد، موضوعی که در سکانس های دائماً پرتعلیق فیلم به خوبی قابل مشاهده است اما همین موضوع باعث می شود که شخصیت جذاب و قابل درکی باشد.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۲- Little Women (2019)

به دنبال موفقیت اولین تجربه کارگردانی اش Lady Bird، گرتا گرویک کار دشوار دیگری را در اقتباس یکی دیگر از محبوب ترین رمان های تمام دوران بر عهده گرفت. بعد از موفقیت این فیلم مشخص شد که استعدادهای او بسیار موفق تر از چالش هایی هستند که در ساخت چنین فیلم هایی با آن ها روبرو می شوید، در شرایطی که او یک بازروایت زیبا، بامزه و تاثیرگذار از داستان زنان خانواده مارچ را به تصویر می کشد. فیلم Little Women به دشواری های متعددی که زنان در قرن نوزدهم با آن ها مواجه بودند می پردازد. وقتی ازدواج تنها راه واقعی برای داشتن یک زندگی واقعی است، یک نویسنده آینده دار به نام جو مارچ تلاش می کند بدون از دست رفتن هویت خود به شادی و عشق دست پیدا کند. فیلم Little Women ساخته گرتا گرویک ثابت می کند که فیلم هایی که داستانشان در سده ۱۸۰۰ روایت می شوند هنوز هم می توانند احساس تازه و مدرن بودن داشته باشند.

20 فیلم برتر در مورد زندگی در سده 1800

۱- ۱۲ Years A Slave (2013)

فیلم ۱۲ Years A Slave یک یادآور ترسناک از برده داری سیاهان در تاریخ آمریکاست و اگر چه تماشای آن در بعضی لحظات دشوار می شود اما یکی از بهترین فیلم هایی است که داستان آن در سده ۱۸۰۰ می گذرد. این فیلم برنده اسکار داستان تراژیک و اثرگذار واقعی سالومون نورثراپ را روایت می کند، مرد سیاهپوست آزادی که به صورت غیرقانونی ربوده شده و به بردگی فروخته می شود. فیلم هیچ ابایی از به تصویر کشیدن خشونت و بیرحمی صورت گرفته علیه بردگان نداشته و مخاطب خود را با عداوت های دوران بردگی و زندگی ترسناکی که آن ها مجبور به تجربه آن بودند روبرو می سازد. این فیلم یک تجربه سینمایی هولناک در مورد یکی از تاریک ترین دوره های تاریخ ایالات متحده است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود