موفقیت پزشکان در انجام اولین عمل جراحی مغز یک جنین پیش از تولد

موفقیت پزشکان در انجام اولین عمل جراحی مغز یک جنین پیش از تولد

پزشکان برای اولین بار در تاریخ پزشکی، در حالی که جنین هنوز در رحم مادرش بود، مغز یک نوزاد متولدنشده مبتلا به اختلال ژنتیکی کشنده را با موفقیت جراحی کردند و او را از مرگ حتمی نجات دادند.

یک تیم ۱۰ نفره در بیمارستان کودکان بوستون و بیمارستان عمومی ماساچوست این عمل بسیار ظریف را که شامل بریدن رحم، جمجمه نوزاد و سپس عمل بر روی مغز در حال رشد بود انجام دادند. این جراحی با کمک اولتراسوند و با روش جراحی آمبولیزاسیون انجام شده است.

اولین جراحی مغز جهان روی یک نوزاد متولد نشده

نوزاد در هفته ۳۰ بارداری مادر با ناهنجاری عروقی موسوم به ناهنجاری ورید جالینوس Vein of Galen Malformation (VOGM) تشخیص داده شد. کودکانی که با این عارضه متولد می‌شوند ۳۰ درصد احتمال دارد که قبل از ۱۱ سالگی جان خود را از دست بدهند.

اولین جراحی مغز جهان روی یک نوزاد متولد نشده

این بیماری که از هر ۶۰هزار نوزاد یک نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد، زمانی رخ می‌دهد که سرخرگ های مغز به جای مویرگ ها، خون را مستقیما به داخل سیاهرگ ها تخلیه می‌کنند. این کار قلب را پر از خون می‌کند و می‌تواند منجر به افزایش خطرناک فشار خون شود.

این زن دو روز بعد یک فرزند سالم و بدون نقص مادرزادی به دنیا آورد.

اولین جراحی مغز جهان روی یک نوزاد متولد نشده

دکتر گری ساتو، متخصص قلب دانسگاه کالیفرنیا گفت: «تیم مداخله جنین در بیمارستان کودکان بوستون و بیمارستان بریگهام و زنان با موفقیت روش دیگری را در رحم ابداع کردند که می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.»

اولین جراحی مغز جهان روی یک نوزاد متولد نشده

پزشکان این ناهنجاری را در زنی که در هفته ۳۴ بارداری بود شناسایی کردند. آنها با استفاده از MRI یک سینوس فالسین بیش از حد عریض را شناسایی کردند -یک سیاهرگ خمیده در مغز که شریان را تخلیه می‌کند. موضوعی که به جراحان نشان می‌دهد که ۹۹ درصد احتمال بروز ناهنجاری وجود دارد.

پزشکان از یک سوزن برای ورود به زیر شکم زن استفاده کردند و سپس با استفاده از سونوگرافی برای مشخص کردن نقطه صحیح، دیواره رحم را برش دادند. در مرحله بعد آنها مغز نوزاد متولدنشده را برش دادند و با استفاده از جراحی یک سیم پیچ را در نزدیکی شریان جایگذاری کردند تا جریان خون را محدود کنند.

اولین جراحی مغز جهان روی یک نوزاد متولد نشده

دارن اورباخ، رادیولوژیست بیمارستان کودکان بوستون و دانشکده پزشکی هاروارد توضیح داد: «این رویکرد، پتانسیل ایجاد تغییر اساسی و نوآورانه در مدیریت ناهنجاری ورید جالینوس را دارد. ما پیش از تولد این ناهنجاری را ترمیم کردیم و به جای اینکه بعد از تولد تلاش کنیم آن را معکوس کنیم، نارسایی قلبی را پیش از وقوع آن از بین بردیم. این می‌تواند خطر آسیب طولانی مدت مغز، ناتوانی یا مرگ را به‌طور قابل توجهی در میان نوزادان کاهش دهد.»

وضعیت نوزاد پس از جراحی مغز در رحم مادر

اولین جراحی مغز جهان روی یک نوزاد متولد نشده

پس از این عمل موفقیت آمیز، زن باردار دو روز بعد زایمان کرد که دلیل آن این است که عمل باعث پاره شدن بافت اطراف نوزاد در رحم شد که مایعات را درون رحم نگه می‌دارد. سه هفته پس از تولد، کودک نیازی به کمک قلبی عروقی نداشت و اسکن‌های ام آر آی نیز هیچ نشانه‌ای از جریان خون غیرطبیعی در مغز پیدا نکردند.

اورباخ درباره وضعیت این نوزاد گفت: «خوشحالیم که با گذشت شش هفته از انجام عمل، نوزاد به‌طور عادی رشد می‌کند و هیچ نشانه منفی در مغز او دیده نمی‌شود.»

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود