۱۵ فیلم تریلر جاسوسی برتر برای طرفداران جیمز باند؛ از Jack Reacher تا The Ipcress File

۱۵ فیلم تریلر جاسوسی برتر برای طرفداران جیمز باند؛ از Jack Reacher تا The Ipcress File

جیمز باند یکی از نمادین ترین شخصیت های تاریخ سینماست. این ابرجاسوس برای بیش از ۵۰ سال یک جذابیت باکس آفیسی بزرگ بوده و تاثیر بسیاری بزرگی بر فرهنگ عامه داشته است. در نتیجه، فیلم های جیمز باندی بنیانی را برای اقتباس های مختلف دیگر از رمان های جاسوسی و البته هجوهایی بر این ژانر فراهم کرده است. با فیلم های متعدد بسیاری که به طور مستقیم از سری فیلم های جیمز باند الهام گرفته شده اند، طرفداران این فرانچایز که به دنبال داستان هایی شبیه فیلم ها و ماجراجویی های جیمز باند هستند، در می یابند که پیدا کردن فیلم هایی مشابه با حال و هوا و فرمولی نزدیک به جیمز باند چندان کار دشواری نیست.

15 فیلم جاسوسی دیدنی شبیه چیمز باند

انتشار فیلم No Time to Die به دوران بسیار خوب و موفق دانیل کریگ در نقش جیمز باند پایان داد و بسیاری از طرفداران قدیمی این فرانچایز را در عطش هیجان ناشی از فیلم های جاسوسی دیگر نگه داشته است، اگر چه هنوز بازیگر بعدی نقش جیمز باند انتخاب نشده و همچنان فاصله زیادی با انتشار تازه ترین فیلم فرانچایز جیمز باند داریم. اکنون زمانی است که بیش از هر زمان دیگری طرفداران مامور ۰۰۷ به دنبال برخی از فیلم های بی نقصی هستند که الهام بخش فرانچایز باند بوده اند و حتی تریلرهایی که از این فرانچایز الهام گرفته اند. بدین بهانه در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۵ فیلم شبیه به جیمز باند آشنا کنیم که طرفداران اکشن و تریلرهای جاسوسی از تماشای آن ها لذت خواهند برد.

15 فیلم جاسوسی دیدنی شبیه چیمز باند

۱۵- Tenet (2020)

با دکورهای بزرگ و وسیعی که با کمک جلوه های ویژه و کاربردی ساخته شده و لوکیشن های عجیب و غریب، فیلم Tenet فیلمی است که طرفداران دوران کریگ در نقش مامور ۰۰۷ حتماً باید تماشا کنند، علیرغم اینکه عناصر علمی تخیلی این فیلم بسیار بیشتر از فرانچایز جیمز باند است. بسیاری از طرفدران سینما از کریستوفر نولان خواسته اند تا کنترل فرانچایز جیمز باند را در دست بگیرد، در شرایطی که فیلم های اکشن تریلر او به شدت تحت تاثیر این فرانچایز قرار گرفته اند، به ویژه سه گانه بسیار محبوب بتمن که الهام گیری آن از جیمز باند بسیار واضح است. فیلم Tenet نزدیک ترین تجربه سینمایی نولان به حال و هوای جیمز باند است، جایی که شخصیت مامور مخفی داستان با بازی جان دیوید واشنگتن در یک عملیات بزرگ قصد جلوگیری از پایان دنیا را با دستکاری زمان دارد.

15 فیلم جاسوسی دیدنی شبیه چیمز باند

۱۴- Salt (2010)

آنجلینا جولی وارد نقشی شده بود که تام کروز از آن کنار کشید تا شخصیت ابر جاسوس اولین سالت به جایگاهی در حد و اندازه های باند و شخصیت ایتان هانت با بازی تام کروز در فرانچایز Mission: Impossible برسد. این مامور سیا به خیانت متهم می شود، و باید از یک توطئه بزرگتر با حضور تیمی مخفی از جاسوسان مخفی روسی که وارد سطوح بالای دولت ایالات متحده شده اند جلوگیری کند. طرفداران اولین فیلم های باند بدون شک از برداشت این فیلم از هیجانات دوران جنگ سرد خوششان آمده و طرفداران فیلم های اخیر این فرانچایز نیز با توجه به اعتماد به نفس جولی در نقش ابرجاسوس داستان و یک ستاره اکشن از این فیلم ناامید نخواهند شد.

15 فیلم جاسوسی دیدنی شبیه چیمز باند

۱۳- Our Kind Of Traitor (2016)

با اقتباس از رمانی به همین نام نوشته جان لی کار، فیلم Our Kind Of Traitor داستان زوجی غیرنظامی را روایت می کند که به شکل تصادفی وارد یک توطئه بین اللملی تاریک می شوند که مربوط به ترور و پول های غیرقانونی است. رویکرد منطقی این فیلم به دنیای جاسوسی بدون شک بسیار شبیه فیلم های قدیمی جیمز باند است تا فیلم های جدید این فرانچایز اما گفتگوهای هوشمندانه باعث می شود که داستان به خوبی به پیش رفته و تنش را به اندازه سکانس های اکشن دقیق فیلم جذاب و در اوج نگه دارد. طرفداران رمان های اورجینال جیمز باند از یان فلمینگ، به طور خاص، از تماشای این فیلم به خاطر شخصیت های غنی و داستان پرجزییاتی که نباید از دست بدهید و همچنین بازی های قوی بازیگران برجسته فیلم که جذابیت دوچندانی به این فیلم بخشیده است.

15 فیلم جاسوسی دیدنی شبیه چیمز باند

۱۲- Jack Reacher (2012)

تام کروز بود که شخصیت هفت تیرکش و یاغی و قهرمان مآب رمان های لی چایلد با نام جک ریچر را به صفحه سینما آورد، اگر چه این فیلم نتوانست طرفدارانی در حد و اندازه های فرانچایز جیمز باند داشته باشد. اما این کارآگاه بسیار کارکشته دیدگاه های خاص و سرسختانه مختص خود را داشت که جذابیت مشابهی به شخصیت جک ریچر بخشیده بود. با کارگردانی هوشمندانه و استفاده از شخصیت های شرور اروپایی مرموزی که از ورنر هرتزوگ افسانه ای الهام گرفته شده بود، فیلم Jack Reacher یک داستان رازآلود جذاب با تنش و کیفیتی در حد و اندازه های جیمز باند است، اگر چه داستان هرگز شهر پیتزبورگ را ترک نمی کند. این فیلم که بر اساس رمان One Shot از چایلد ساخته شده، جک ریچر را در تلاش برای متوقف کردن یک سازمان جنایتکار مرموز نشان می دهد که تاکتیک های اقتصادی بیرحمانه اش شامل قتل و ارعاب را از دنیای بیرون مخفی نگه می دارد.

15 فیلم جاسوسی دیدنی شبیه چیمز باند

۱۱- Atomic Blonde (2017)

در فیلم Atomic Blonde ، شارلیز ترون نقش یک مامور مخفی به نام لورین بروتون را بازی می کند که به برین فرستاده شده تا قاتل همکارش را پیدا کرده و فهرستی مهم را پیدا کند اما به ناگاه خود را در کشمکش دوران جنگ سرد بین دو طرف می یابد. خشونت فیزیکی سکانس های اکشن فیلم و نبردهای تن به تن داستان به خوبی شاهدی بر تعهد ترون به این نقش به شدت اکشن است، که در آن این ابرجاسوس مهارت های شبه باندی خود را هم در نقش یک عاشق و هم یک جنگجو به نمایش می گذارد. این فیلم که از رمانی گرافیک اقتباس شده، از لحاظ بصری بسیار مجلل تر از فیلم های فرانچایز جیمز باند است اما این خلاقیت به درون سکانس های اکشن سرریز کرده و تنها در پس زمینه داستان باقی نمی ماند.

15 فیلم جاسوسی دیدنی شبیه چیمز باند

۱۰- North By Northwest (1959)

آلفرد هیچکاک یک فیلمساز نابغه بود، کسی که می توانست چشم مخاطبان را دوخته به صفحه نمایش نگه دارد، و این کار را به کمک برخی از روایت های کابوس آوری انجام داد که هیچکاک به خاطر آن ها مشهور شده است. شاهکار او با نام North By Northwest (1959) تنها یکی از چندین فیلم هیچکاک است که پیش از انتشار Dr. No به عنوان اولین فیلم فرانچایز جیمز باند، سینماروها را با ژانر جاسوسی آشنا کرده و به صورت مستقیم الهام بخش این فرانچایز شد. این فیلم یک تریلر رازآلود است در مورد مدیر اجرایی یک شرکت تبلیغاتی در نیویورک سیتی که نقش او را کری گرانت بازی می کند و بعد از اینکه با یک مامور دولتی اشتباه گرفته شده، توسط یک شبکه خطرناک جاسوسی بین المللی مورد هدف قرار گرفته و باید برای نجات زندگی اش دائماً در حال فرار باشد. اگر چه بازی گرانت در نقش شخصیت اصلی فیلم Notorious که دیگر ساخته هیچکاک است، الگویی بسیار واضح برای شخصیت باند بود، این ماجراجویی متمرکز بر لوکیشن بسیار بر کلیت ژانر جاسوسی تاثیرگذار بود.

15 فیلم جاسوسی دیدنی شبیه چیمز باند

۹- Three Days Of The Condor (1975)

رابرت ردفورد و فی داناوی در این تریلر بسیار هیجان انگیز نقش آفرینی می کنند، فیلمی با فرمول تریلر جاسوسی که باید علاقمندان این ژانر حتماً ببینند و فیلمی که از یک داستان توطئه آمیز شهری با حال و هوایی متفاوت استفاده می کرد، روایتی بسیار متفاوت از فیلم های ماجراجویانه جیمز باند با بازی راجر مور در اواسط دهه ۱۹۷۰. ردفورد در این فیلم نقش یک محقق سازمان سیا را بازی می کند که بعد از بازگشت از ناهار متوجه می شود همه همکارانش کشته شده اند و به همین خاطر مجبور به فرار به نیویورک سیتی می شود و علیرغم آموزش های اندکی که در این حوزه دارد، همیشه یک قدم جلوتر از کسانی است که قصد کشتنش را دارند. فیلم Three Days of the Condor یک فیلم جاسوسی ماندگار است که به اندازه برخی از فیلم های کلاسیک فرانچایز جیمز باند در شکل گیری این ژانر نقش داشت.

15 فیلم جاسوسی دیدنی شبیه چیمز باند

۸- Tinker Tailor Soldier Spy (2011)

بر اساس رمانی به همین نام نوشته جان لو کار، فیلم Tinker Tailor Soldier Spy یک تریلر با داستانی در مورد جنگ سرد است که در دهه ۱۹۷۰ روایت شده و در مورد شخصیت جرج اسمایلی با بازی گری اولدمن است، مامور امنیتی سابق بریتانیا که برای پیدا کردن یک خائن، بار دیگر به بازی جاسوسان بازگردانده می شود. طرفداران بخش ادبی جیمز باند بدون شک از حضور ستارگان طراز اول و بین المللی در این فیلم لذت خواهند برد و کلیت فیلم نقبی عمیق تر به روانشناسی شخصیت هایش می زند، بسیاری بیشتر از آن چیزی که عموماً در فیلم های ژانر جاسوسی و فرانچایز جیمز باند دیده می شود.

15 فیلم جاسوسی دیدنی شبیه چیمز باند

۷- Kingsman: The Secret Service (2014)

داستان فیلم Kingsman: The Secret Service حتی از گستاخانه ترین و غیرمنطقی ترین فیلم های فرانچایز جیمز باند نیز آبکی تر و غیرمحتمل تر است و البته بسیار خشن تر و خونین تر از تاریک ترین لحظات ماموریت های مامور ۰۰۷، اما این عناصر با تاکید قوی داستان بر کمدی متعادل شده است. فرانچایز Kingsman اگر چه به شدت از جیمز باند الهام گرفته اما پیچ و تاب های خاص خود را وارد ژانر جاسوسی کرده است. به جای اینکه سازمان جاسوسی کینگزمن دنباله ای از دولت باشد، آن ها یک ارگان مستقل از دولت هستند و به همان اندازه که برای نجات جهان فعالیت می کنند، کلیشه های ژانر جاسوسی را با لحنی کمدی به سخره می گیرند. اولین فیلم این فرانچایز در مورد مرد جوانی به نام اگزی است که به گروه کینگزمن پیوسته و برای متوقف کردن یک شخصیت شرور با نقشه ای برای پایان دادن به زندگی بشریت، وارد عمل می شود.

15 فیلم جاسوسی دیدنی شبیه چیمز باند

۶- The Man From U.N.C.L.E. (2015)

با بازی هنری کاویل، آمی همر و آلیسیا وایکاندر، فیلم The Man From U.N.C.L.E. اقتباسی از یک سریال پخش شده در دهه ۱۹۶۰ به همین نام و به کارگردانی گای ریچی است، فیلمی در مورد دو جاسوس که یکی از ایالات متحده و دیگری از شوروی بوده و باید با دختر یک دانشمند گمشده کار کنند تا از نقشه ویرانگر یک شرور در مورد سلاح های اتمی جلوگیری کنند. ریچی یک دینامیک بسیار جذاب را بین سه شخصیت اصلی داستان ایجاد می کند که حس و حالی شبیه فیلم های کلاسیک جیمز باند داشته و باعث می شود هر کسی به این فکر بیفتد که کویل نقش مامور ۰۰۷ را داشته و بهترین گزینه برای این نقش است. شکوه فضاهای تاریخی فیلم نیز زیبایی ساده فیلم های اولیه فرانچایز جیمز باند در دهه ۱۹۶۰ را بازسازی می کند.

15 فیلم جاسوسی دیدنی شبیه چیمز باند

۵- The Bourne Identity (2002)

فیلم The Bourne Identity یک نقطه عطف برای ژانرهای اکشن و جاسوسی بود. با اقتباس از رمانی پرفروش به همین نام نوشته رابرت لادلام، این فیلم در مورد جیسون بورن است که از دل اقیانوس بیرون کشیده می شود در حالی که چهار گلوله به پشت او اصابت کرده و در آستانه مرگ قرار دارد. او که دچار از دست دادن حافظه شده، باید واقعیت را در مورد گذشته اش کشف کند. این فیلم هم در میان منتقدان و هم باکس آفیس یک موفقیت بزرگ بود و برداشتی بسیار واقع گرایانه تر و بی سروصداتر نسبت به مفهوم ابرجاسوسی داشت که حتی فرانچایز ۰۰۷ نیز از آن تقلید کرد، به ویزه در فیلم Quantum of Solace که در سال ۲۰۰۸ با بازی دانیل کریگ ساخته شد.

15 فیلم جاسوسی دیدنی شبیه چیمز باند

۴- Mission: Impossible – Fallout (2018)

Mission: Impossible – Fallout که از نگاه بسیاری به عنوان یکی از بهترین فیلم های فرانچایز تریلر جاسوسی تام کروز شناخته می شود، یک فیلم بسیار جذاب و هیجان انگیز است در مورد تیم قهرمان داستان که تلاش دارند از یک حمله هسته ای جلوگیری کنند. این فیلم شامل برخی از بهترین و باورنکردنی ترین بدلکاری های فرانچایز ماموریت غیرممکن است، بدلکاری هایی که تام کروز در فیلم های بعدی این فرانچایز، نسخه های خطرناک ترشان را به نمایش گذاشته است، به ویژه در , Dead Reckoning Part One. هنری کاویل نیز برای این ماجراجویی تازه به تیم اصلی داستان پیوست و بیش از پیش به اعتبار خود برای حضور در نقش مامور ۰۰۷ افزود و تعهدی که در سکانس های اکشن این فیلم دیده می شود با تاکید فرانچایز باند بر عملگرا بودن در باب جذابیت تصویری برابری می کند.

15 فیلم جاسوسی دیدنی شبیه چیمز باند

۳- The Rock (1996)

این تریلر هیجان انگیز از مایکل بی که مملو از سکانس های تیراندازی و تعقیب و گریز است، نیکلاس کیج را در نقش یک کارشناس کم روی سازمان اف بی آی در زمینه سلاح های شیمیایی می بیند که مجبور می شود با یک جاسوس دستگیر شده همکاری کند تا وارد زندان آلکاتراز شده و گروهی از نیروهای ویژه یاغی که شهر سان فرانسیسکو را با عامل اعصاب تهدید می کنند، را متوقف سازد. سکانس های اکشن و ماجراجویانه این فیلم چنان فراوان است که مشابه آن را در فیلم های جاسوسی شبیه به فرانچایز جیمز باند می بینیم. شخصیت شان کانری به وضوح سایه ای از بازی های گذشته او در نقش جیمز باند بوده و سکانس های اکشن متعدد فیلم نیز دقایق خوبی را برای طرفداران مامور ۰۰۷ رقم می زند.

15 فیلم جاسوسی دیدنی شبیه چیمز باند

۲- The Ipcress File (1965)

با اقتباس از رمانی به همین نام نوشته لن دیتون، فیلم The Ipcress File در دوران اوج محبوبیت فیلم های جیمز باند درسال ۱۹۶۵ منتشر شد و در آن مایکل کین نقش شخصیت اصلی را بازی می کند، جاسوسی به نام هری پالمر. اما برخلاف جیمز باند، پالمر باید با بوروکراسی درگیر بوده و یک سبک زندگی بسیار معمولی تر داشته که بر واقعیت های زندگی پس از جنگ جهانی اول در اروپا تمرکز دارد تا فانتزی سازی شدیدی که در فیلم های جیمز باند دیده می شود. کین چند بار دیگر نیز نقش پالمر را تکرار کرد اما هرگز نتوانست محبوبیت فیلم های جیمز باند و شخصیت او را پیدا کند. با این وجود، شخصیت هری پالمر با بازی مایکل کین همچنان یکی از جذاب ترین شخصیت های شبیه به جیمز باند در سینمای بریتانیاست و فیلم های او در این نقش نیز شرایط مشابهی دارند.

15 فیلم جاسوسی دیدنی شبیه چیمز باند

۱- Patriot Games (1992)

بر اساس رمانی از تام کلنزی به همین نام، فیلم Patriot Games در مورد یک مامور سابق سازمان سیا به نام جک رایان است که از ترور یک شخصیت سیاسی برجسته بریتانیا جلوگیری می کند. بدنبال آن، رایان به هدف یک ترویست با بازی شان بین تبدیل می شود. این فیلم از ابتدا تا پایان بسیار پرهیجان و جذاب روایت شده و حاوی برخی از بهترین بازی های بازیگران خود است، به ویژه هریسون فورد در نقش رایان که در فیلم Clear and Present Danger در سال ۱۹۹۴ بار دیگر این نقش را تکرار کرد. هر دو فیلم برداشتی هیجان انگیز و جذاب از یک قهرمان جاسوس هستند و البته دو مورد از بهترین فیلم های شبیه به جیمز باند، اما ارتباط بریتانیایی اش باعث می شود که Patriot Games یکی از شه باندترین فیلم های رایان تا به امروز باشد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود