نتایج عجیب نظرسنجی رجانیوز در مورد انتخابات مجلس و معمای ۱۴۲ درصدی مجموع آرا

نتایج عجیب نظرسنجی رجانیوز در مورد انتخابات مجلس و معمای ۱۴۲ درصدی مجموع آرا

هرچند وقت یکبار در فضای مجازی، صحبت هایی درباره انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری که قرار است در اسفند ماه ۱۴۰۲ برگزار شود، مطرح می شود. در بیشتر مواقع پیش بینی هایی از میزان مشارکت مردم و تلاش طیف های سیاسی مختلف برای انگیزه بخشیدن به مردم برای مشارکت در این انتخابات و یا بلعکس بیان می گردد. در این میان، رجانیوز یکی از رسانه های حامی دولت، نتایج نظرسنجی ای را منتشر کرده است که در آن یک خطای فاحش به چشم می خورد و بهانه ای برای طعنه محمدجواد آذری جهرمی، وزیر سابق ارتباطات و کاربران شبکه های اجتماعی شده است.

ماجرای گاف نظرسنجی رجانیوز و طعنه آذری جهرمی به آن چیست؟

این نظر سنجی که نتایج آن را رجانیوز منتشر کرده است با عنوان «اولین نظرسنجی انتخابات مجلس؛ نتایج نظرسنجی یک مرکز معتبر» براساس این سوال صورت گرفته است که «به لیست کدام شخصیت سیاسی رای می دهید؟»

در این نظرسنجی نام ابراهیم رئیسی (رئیس جمهور)، محمدباقر قالیباف (رئیس یازدهمین مجلس شورای اسلامی)، محمدجواد ظریف (وزیر امور خارجه دولت روحانی)، محمد خاتمی (پنجمین رئیس جمهور ایران)، علی لاریجانی (عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی) و حسن روحانی (رئیس جمهور سابق)، دیده می شود.

ماجرای گاف نظرسنجی رجانیوز و طعنه آذری جهرمی به آن چیست؟

در نظرسنجی منتشر شده در رجانیوز، لیست ابراهیم رئیسی با ۴۱ درصد، بیشترین آرا را به خود اختصاص داده و لیست حسن روحانی با ۱۵.۶ درصد، کم ترین آرا را داشته است. اما نکته عجیب این نظرسنجی این است که مجموع درصدهای داده شده به لیست هر یک از این شخصیت های سیاسی در این نظرسنجی، ۱۴۲ درصد می شود، نه ۱۰۰ درصد!

ماجرای گاف نظرسنجی رجانیوز و طعنه آذری جهرمی به آن چیست؟

همین خطای فاحش، طعنه‌ی آذری جهرمی به انتشار نتایج ادعایی این نظرسنجی رجانیوز را در پی داشت. وزیر سابق ارتباطات نوشت: «در رجانیوز مجموع آرا می‌تواند ۱۴۲درصد هم بشود! می‌پرسید چطور؟ حق دارید آموزش ندیده‌اید»

در پی انتشار این خبر برخی کاربران شبکه های اجتماعی هم نظرات خود را به اشتراک گذاشتند. یکی از کاربران توییتر به طعنه نوشت: «نظرسنجی دانش بنیانی است.»

برخی کاربران به سوتی معروف علی پروین درباره آمادگی پرسپولیس اشاره کرده بودند که گفته بود: «تیم ۸۰ درصد آماده اس، به امید خدا ۳۰ درصد بقیه رو هم تو این چند روز به دست میاریم.» و یکی از کاربران نوشت: «علی پروینی حساب کرده اند.»

دیجیاتو
۳ نظر

ورود

 • zedvi مرداد ۱۷, ۱۴۰۲

  چیز عجیبی نیست که
  همینا ادعا دارن تورم کاهش پیدا کرده و رشد اقتصادی درصد

 • محمد مرداد ۱۷, ۱۴۰۲

  علت بالارفتن درصد این هست که نظرسنجی دارای قابلیت انتخاب چند گزینه همزمان را داشته است!

 • صدرا مرداد ۱۹, ۱۴۰۲

  اصلاح طلبه و اسکول بودنش. حالی تون نیست که می شده توی نظرسنجی، همزمان چند گزینه رو انتخاب کرد.