۱۵ فیلم تحسین برانگیز و جذابی که در کمتر از یک ماه ساخته شدند؛ از ۲۸ روز تا تنها ۴ ساعت

۱۵ فیلم تحسین برانگیز و جذابی که در کمتر از یک ماه ساخته شدند؛ از ۲۸ روز تا تنها ۴ ساعت

ساخت فیلم کار دشواری است، کاری که ممکن است ماه ها، سال ها یا حتی دهه ها طول بکشد. از شکل گرفتن ایده تا تکمیل، فرایندهای متعددی وجود دارد که باید انجام شود. فیلمنامه هایی که باید نوشته شوند، بودجه هایی که باید جمع آوری شوند، لوکیشن هایی که باید پیدا شوند، دکورهایی که باید ساخته شوند، بازیگرانی که باید استخدام شوند، تیم تولیدی که باید هدایت شوند، لوازم صحنه، لباس ها، برنامه ریزی، فیلمبرداری، تهیه موسیقی متن و در نهایت تدوین نهایی. هر قدم، هر چقدر هم که کوچک و ناچیز باشد، به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد. با این حال، علیرغم تمام موانع و چالش ها، چند فیلم منتخب تنها در مدت یک ماه یا کمتر از آن توانسته اند تمام این کارها را انجام دهند. و این مدت زمان کوتاه ساخت هیچ تاثیری بر بزرگی و جذابیت این فیلم ها نگذاشته است. این فیلم ها چه یک عاشقانه با روایت آرام باشد و چه یک تریلر حساس به زمان، کشش و هیجان لازم را در داستان خود ایجاد کرده اند و همچنین ارزش سال ها کار را در چند هفته کوتاه خلاصه کرده اند.

15 فیلم جذابی که در کمتر از یک ماه ساخته شدند

حتی فکر کردن به ساخت یک فیلم کامل در کمتر از یک ماه خودش خسته کننده است. هیچ روز تعطیل و استراحتی در کار نیست، فقط کار و چرت های کوتاه. و علی رغم این روند طاقت فرسا، این فیلم ها فراتر از انتظار ظاهر شده و جایگاه خود را به عنوان آثاری خاطره انگیز در تاریخ سینما تثبیت کرده اند. این فیلم ها دارای انسجام و قابل بحث بوده اند، البته آشفته و عجولانه ساخته شده اند. اما این فیلم ها ثابت می کنند که فیلمسازی، در بطن خود، به مصمم و مشتاق بودن در مورد هنر باز می گردد. فیلم های این فهرست گواهی بر این هستند که وقتی زمان یک عامل محدودکننده باشد، چه کارهای خوبی می توان انجام داد. علاوه بر این، آن ها به ما یادآوری می کنند که ساخت فیلم تنها بحث بودجه بندی یا برنامه ریزی یا عملی بودن پروژه نیست، بلکه تخیل، تعهد و امکان خلق اثری جادویی از هیچ است. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با ۱۵ فیلم جذاب و بی نقص آشنا کنیم که در کمتر از یک ماه ساخته شده اند.

15 فیلم جذابی که در کمتر از یک ماه ساخته شدند

۱۵- American Graffiti (1973)

۲۸ روز

گرافیتی آمریکایی که یک شب از زندگی چهار رفیق نوجوان را روایت می کند، یک کمدی کلاسیک دهه ۶۰ میلادی با فضایی مربوط به بلوغ است. گروه شخصیت ها بسیار محدود و به هم نزدیک است و این آخرین شب آزادی تابستانی آن ها قبل از فارغ التحصیلی از دبیرستان و ورود به دنیای وحشتناک بزرگسالی است. بنابراین طبیعی است که آن ها شب را به تفریح سپری خواهند کرد.

آن ها در خیابان های مودستو، کالیفرنیا به گشت و گذار می پردازند، نوشیدنی الکلی می نوشند و دختران را زیر نور نئونی چراغ های رستوران ها و در حالی که ترانه می خوانند، دنبال می کنند. این فیلم با بازی ریچارد دریفوس، رانی هاوارد، چارلز مارتین اسمیت و جان پل لومت به اندازه شخصیت های آن خاطره انگیز است. نکته جالب تر این است که این فیلم تنها در ۲۸ روز فیلمبرداری شده است. این اثر اگرچه در مدت کوتاهی ساخته شده اما طبیعت جوانی، معصومیت و نوستالژی را با ظرافت و جذابیت به تصویر می کشد.

15 فیلم جذابی که در کمتر از یک ماه ساخته شدند

۱۴- Rocky (1976)

۲۸ روز

راکی با بودجه کم تر از یک میلیون دلار، تاثیر بزرگی روی گیشه و کلیت صنعت سینما گذاشت. داستان فیلم مثل هر داستانی از شخصیت رنج کشیده دیگری حول محور راکی بالبوآ می چرخد؛ بوکسوری کم تجربه اما خوش قلب و جاه طلب ایتالیایی – آمریکایی که فرصت فوق العاده ای برای مبارزه با بهترین قهرمان سنگین وزن جهان پیدا می کند.

او زیر نظر یک مربی بدخلق و باتجربه به نام میکی تمرین می کند و با هر مسابقه مهارت او بهبود می یابد. راکی که با عجله فیلمبرداری شد، یک فیلم کلاسیک در سینمای ورزشی است. نحوه مونتاژ تمرینات راکی نشان دهنده رشد او در طول داستان است و نحوه ایجاد تنش توسط سرعت روایت آن طوری است که تنها به یک پایان نمادین منتهی می شود. و اینکه این فیلم تنها در ۲۸ روز فیلمبرداری شده به خودی خود یک دستاورد بزرگ است.

15 فیلم جذابی که در کمتر از یک ماه ساخته شدند

۱۳- Moonlight (2016)

۲۵ روز

ساخت برنده بهترین فیلم اسکار کار آسانی نیست. و در حالی که فکر می کنید تکمیل بی نقص این فرآیند – از نوشتن سناریو تا امور پس از تولید – ماه ها طول خواهد کشید، فیلم Moonlight این کار را تنها در ۲۵ روز انجام می دهد. این فیلم داستان یک سیاه پوست جوان به نام شیرون را در سه مرحله مهم زندگی اش دنبال می کند. او با منابع و هویت خود در صحنه میامی دهه ۱۹۸۰ دست و پنجه نرم می کند. ما شیرون را کودکی منعطف می بینیم که از خیابان های فقیر خوآن جان سالم به در می برد،با یک فروشنده مواد مخدر که به او درس زندگی می دهد آشنا شده و در نهایت، به عنوان یک بزرگسال شاهد تلاش های او برای پیشرفت هستیم.

از نظر مقیاس، مهتاب فیلمی متوسط است. اما فیلم یک شعر محض و نوعی داستان سرایی استعاری است که آن را باشکوه می سازد. فیلم با یک روایت فرعی احساسی که انسانیت، مردانگی و رویاهایی را با زیبایی فراموش نشدنی به تصویر می کشد، شکوه را به پرده سینما می آورد و داستان های کمتر دیده شده ای را برجسته می سازد.

15 فیلم جذابی که در کمتر از یک ماه ساخته شدند

۱۲- Memento (2000)

۲۵ روز

شخصیت لئونارد شلبی با بازی گای پیرس در فیلم ممنتو کارآگاهی است که حافظه کوتاه مدتش را به خاطر آسیبی پس از یک حادثه از دست می دهد. ذهن او تنها برای چند دقیقه می تواند اطلاعات را حفظ کند و این موضوع او را مجبور می کند به یادداشت ها و پولارویدها تکیه کند تا راز قتل همسرش را کشف نماید.

ممنتو داستان تعقیب و گریز است، اما برای سازگاری و هماهنگی با سرعت روایت شخصیت اصلی، از لحاظ زمانی به صورت برعکس روایت می شود و هر بار جزئیات جدیدی آشکار می سازد. روایت معکوس، لایه هایی از پیچیدگی ها را به ماجرا اضافه می کند و فضایی برای شگفتی باقی نمی گذارد چرا که سرنخ ها ما را بیشتر به شناسایی قاتل نزدیک می سازند. این فیلم که تنها در ۲۵ روز فیلمبرداری شده، به شدت به پیچش های داستانی هوشمندانه و افشاگری های غیرمنتظره متکی است. به طور کلی، این فیلم یک تریلر نوآر تاریک اما جذاب است که ثابت می کند چگونه حافظه می تواند همزمان هم دردسرساز باشد و هم یک نعمت بزرگ.

15 فیلم جذابی که در کمتر از یک ماه ساخته شدند

۱۱- Birdman (2014)

۲۳ روز

فیلم بردمن ساخته آلخاندرو گونزالس ایناریتو در مورد ریگان تامسون است، ستاره ای در حال افول که به خاطر بازی در نقش شخصیت مشهور “بردمن” مشهور شده اما از وخامت سلامت روانی رنج می برد. درست قبل از بازگشت بزرگش به برادوی که می توانست به او کمک کند تا خودش را دوباره مشهور کند، همبازی اش زخمی می شود و او را در موقعیت دشواری قرار می دهد.

ریگان تامسون با بازی مایکل کیتون به عنوان کسی که با ابهامات بین واقعیت و تخیل دست و پنجه نرم می کند، به خوبی به تصویر کشیده شده است. این فیلم که تنها در ۲۳ روز فیلمبرداری شده، با برداشت های طولانی و یک سکانس از پیش تعیین شده آغاز می شود. بردمن با تکیه بر دوربین های ثابت و طراحی دقیق، به تجربه ای خیره کننده از نظر بصری تبدیل می شود که پیروزی روانی و درد و رنج یک هنرمند را در یک زمان دو ساعته به تصویر می کشد.

15 فیلم جذابی که در کمتر از یک ماه ساخته شدند

۱۰- Halloween (1978)

۲۰ روز

آنچه به عنوان بیداری روان پریشانه ی آرام و ترسناک برای یک کودک آغاز شده، به دلیل عناصر کابوس گونه اش به یک فیلم اسلشر نمادین تبدیل می شود. فیلم هالووین در سال ۱۹۷۸ به کارگردانی جان کارپنتر و در طول تنها ۲۰ روز فیلمبرداری شد، فیلمی که داستان مایکل مایرز و مقاصد وحشت آور او را در شب ۳۱ اکتبر روایت می کند. در سن ۶ سالگی، مایکل خواهرش را در شب هالووین به قتل رسانده که منجر به سال ها زندگی در بیمارستان روانی شده است.

پانزده سال بعد، در حالی که او برای قرار دادگاهی منتقل شده بود، مایرز فرار کرده و به محل تولد خود، هادونفیلد، باز می گردد تا قربانی بعدی خود را پیدا کند. مایکل مایرز چیزی جز یک قاتل ترسناک و با صورتی سیاه نیست. هیچ چیز او را از نابود کردن زندگی دیگران باز نمی دارد. این فیلم وقت خود را صرف هزینه و تجهیزات نمی کند و در عوض در برداشت های طولانی و بدون نقص فیلمبرداری شده و نتیجه ی عمیقاً ویرانگر آن، به خوبی وحشت را در مخاطب ایجاد می کند.

15 فیلم جذابی که در کمتر از یک ماه ساخته شدند

۹- Whiplash (2014)

۱۹ روز

ویپلش داستان اندرو (مایلز تلر) را روایت می کند, درامر جوان آینده داری که به یک هنرستان موسیقی رقابتی می پیوندد تا به بهترین در رشته خود تبدیل شود. اما در آنجا با ترنس فلچر (جی کی سیمونز) آشنا می شود که یک مربی جاز عصبانی و سختگیر است. این فیلم رابطه پرتنش اندرو با او را تحلیل می کند و اینکه چگونه اندرو نیمن تحت روش های آموزشی سختگیرانه او، خود را به اندازه مربی اش گرفتار تمایل به رسیدن به کمال می یابد.

جی کی سیمونز در نقش فلچر بسیار تاثیرگذار بازی می کند و فیلم را با بازی خشن و دیوانه وار خود به پیش می برد. آگر چه برداشت غیرمعمول آن در مورد آموزش بحث برانگیز شده، روایت جمع و جور و کنترل شده که با صدای کوبش طبل ها و ناسزاگویی های فراوان آمیخته شده, باعث خلق ۱۱۴ دقیقه فشار فزاینده می شود که برای مدت ها با شما می ماند. و این که این فیلم فقط در ۱۹ روز فیلمبرداری شده واقعاً خیره کننده است؟ نبوغ مطلق!

15 فیلم جذابی که در کمتر از یک ماه ساخته شدند

۸- Phone Booth (2002)

۱۲ روز

باجه های تلفن دیگر متعلق به گذشته هستند و این روزها صرفاً جنبه زیبایی شناختی پیدا کرده اند، اما این فیلم با بازی کالین فارل در سال ۲۰۰۲ رویاتگر تجربه ای پرتنش و هیجان انگیز در محدوده یک باجه تلفن است. شخصیت استوارت شپرد با بازی کالین فارل یک مسئول تبلیغات است که به همسرش، کلی، خیانت می کند. وقتی در میدان تایمز است، استوارت از یک باجه تلفن استفاده می کند تا با پاملا مک فایدن، زنی که با او رابطه دارد، تماس بگیرد.

یک روز استوارت تماسی از همان باجه را پاسخ می دهد و معلوم می شود که تماس گیرنده تهدید می کند که او را خواهد کشت مگر اینکه خیانتکار بودنش را برای هر دو زن فاش کند. باجه تلفن تماماً در مورد زمان است. این فیلم از وقت رو به کاهش شخصیت برای ایجاد ترس و فوریت استفاده می کند. مخاطب همان فشار و اضطراب فزاینده روی شانه های شخصیت اصلی را احساس می کند. شاید همین اختصار، یعنی ۱۲ روز زمان تولید است که این فیلم را در عین سادگی، چنین کامل، درگیر کننده و بی نقص می سازد.

15 فیلم جذابی که در کمتر از یک ماه ساخته شدند

۷- Before Sunset (2004)

۱۵ روز

فیلم پیش از غروب آفتاب که تقریباً به طور کامل در پاریس فیلمبرداری شده است، به عنوان دنباله ای مدهوش کننده، شاد و گاهی تلخ برای فیلم پیش از طلوع آفتاب عمل می کند. نه سال پس از اولین برخورد اتفاقی شان، جسی و سلین در یک کتابفروشی زیبا که جسی در آن مشغول خواندن کتاب است، مجدداً با هم روبرو می شوند. اکنون که این دو در یک بعد از ظهر دوباره عشق شان را زنده کرده اند، در خیابان ها قدم می زنند و موفقیت ها و شکست هایشان در زندگی را با هم به اشتراک می گذارند. این فیلم که تنها در ۱۵ روز و با مدت زمان ۸۰ دقیقه فیلمبرداری شده است، پرداخت های زیادی از عشق و فاصله دارد.

ایتن هاوک و جولی دلپی در حالی که دلشان برای روزگار گذشته تنگ شده، جذابیت متقابل شگفت انگیزی دارند و در پس زمینه کافه ها و بلوارهای پاریس با رویاهایشان دست و پنجه نرم می کنند. ریچارد لینکلیتر، کارگردان این فیلم با دقت و ظرافتی شدید از این زمان دو هفته ای استفاده می کند و یک داستان غم انگیز و عاشقانه را با هم ترکیب می کند. به طور کلی، این فیلم تصویری واقع گرایانه از عشق و زندگی است که در کنار هم روایت می شود.

15 فیلم جذابی که در کمتر از یک ماه ساخته شدند

۶- The Blair Witch Project (1999)

۸ روز

این اثر کلاسیک ترسناک داستان سه دانش آموز را روایت می کند که در جنگل های مریلند گم شده اند و در جستجوی جادوگر بلر هستند. این فیلم که به سبک مستند چریکی ساخته شده است، ترس را لحظه به لحظه بیشتر کرده و پارانویا را تشدید می کند، به طوری که وحشت بارها و بارها، از میان سایه ها بیرون می پرد.

داستان زیادی در این فیلم وجود ندارد، به جز زاویه شیطانی که انسان را تعقیب می کند، اما مینیمالیسم با تصاویر مزاحم و ترس از به دام افتادن تقویت می شود. بله، پروژه جادوگر بلر یک فیلم ترسناک در ژانر ویدیو پیدا شده است، اما فیلمبرداری آن آسان نیست. در حالی که پیشگام این ژانر بود، اما همچنان نیاز به نوعی از هماهنگی داشت که به شکلی دقیق آشفته و ترسناک بود. تنها در ۸ روز، ادواردو سانچز و دنیل میریک فیلمی ساختند که روح و روان شما را از ترسی دیوانه کننده پر می کند.

15 فیلم جذابی که در کمتر از یک ماه ساخته شدند

۵- Locke (2013)

۸ روز

فیلم هایی که در یک مکان اتفاق می افتند، پیچیده نیستند مگر اینکه قصد داشته باشید چیزی ساختارشکنانه بسازید. خبر خوب این است که استیون نایت با فیلم لاک می خواست کاری متفاوت انجام دهد.

این فیلم که با بازی تام هاردی، اولیویا کلمن و روث ویلسون و نویسندگی و کارگردانی استیون نایت ساخته شده است، داستان یک مدیر ساخت وساز را روایت می کند که زندگی اش در طول ۳۷ تماس در حین رانندگی از هم می پاشد. این روایت در داخل یک خودروی در حال حرکت روایت می شود و تنها در هشت روز با یک دوربین قابل حمل با کیفیت بالا فیلم برداری شده است.

15 فیلم جذابی که در کمتر از یک ماه ساخته شدند

۴- Russian Ark (2002)

۴ روز

برخی از بهترین فیلم هایی که در زندگی می بینید، نیاز به تلاش زیادی برای ساخت ندارند. کشتی روسی داستان زیبایی است که توسط الکساندر سوکوروف نوشته و کارگردانی شده است. این فیلم درامی تاریخی را به نمایش می گذارد که در کاخ زمستانی موزه هرمیتاژ دولتی روسیه روایت می شود و قرن ها تاریخ و فرهنگ روسیه را در ۹۰ دقیقه به تصویر می کشد.

این فیلم از آن جهت انقلابی محسوب می شود که گویی در یک برداشت پیوسته فیلمبرداری شده است.این پروژه با بودجه ۲.۵ میلیون دلاری ساخته شده و تکمیل آن تنها چهار روز طول کشید.

15 فیلم جذابی که در کمتر از یک ماه ساخته شدند

۳- The Little Shop of Horrors (1960)

۳ روز

نه، در مورد فیلم کلاسیک ریک مورانیس از سال ۱۹۸۶ صحبت نمی کنیم؛ اینجا منظورمان بازسازی این فیلم است، که به عنوان اساسی برای ساخت یک نمایشنامه برادوی استفاده شد که برای چندین فصل ادامه داشت. فروشگاه کوچک وحشت دارای داستانی است که توسط چارلز بی. گریفیث نوشته و توسط راجر کورمن، استاد ساخت داستان های ترسناک با بودجه کم، ساخته شده است.

بازیگران این فیلم شامل جاناتان هیز، جکی جوزف، مل ولز و جک نیکلسون هستند. کل فیلم تنها در سه روز فیلمبرداری شد.

15 فیلم جذابی که در کمتر از یک ماه ساخته شدند

۲- The Terror (1963)

۲ روز

باز هم، راجر کورمن یک بار دیگر در این فهرست قرار می گیرد و این بار با در اختیار گرفتن یک محصول پردردسر که کارش را خود آغاز می کند. فیلم ترور همزمان با The Raven فیلمبرداری شده است.

پس از برخی مشکلات حقوقی، فیلم تبدیل به یک سیب زمینی داغ شد که توسط پنج کارگردان مختلف از جمله فرانسیس فورد کاپولا دست به دست شد. شرکت سازنده فیلم از کورمن خواست که برگردد و این تولید آشفته را حل و فصل کند. او این کار را در عرض دو روز انجام داد. فیلم ترور با بازی بوریس کارلوف، جک نیکلسون و ساندرا نایت با داستانی نوشته لئو گوردون ساخته شده است.

15 فیلم جذابی که در کمتر از یک ماه ساخته شدند

۱- Victoria (2015)

۴ ساعت

ویکتوریا شاهدی بر رسیدن به چیزی فراتر از دستاورد است. این فیلم به کارگردانی سباستین شیپر و نویسندگی مشترک اولیویا نرگارد – هولم و ایکه فردریک شولتز ساخته شده و از بازیگرانی مانند لایا کاستا، فردریک لائو و فرانتس روگوفسکیاستفاده می کند.

در این فیلم، ما یک شب از زندگی دختری به نام ویکتوریا را دنبال می کنیم و اینکه چگونه زندگی او تنها در عرض دو ساعت زیر و رو می شود. این فیلم با بودجه ناچیز ۴۰۰ هزار دلاری ساخته شده و در یک برداشت بی وقفه با بداهه پردازی فراوان اما خلق یک داستان منسجم فیلمبرداری شده است. این فیلم تنها در ۴ ساعت ساخته شد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود