۱۰ بازیگر محبوب و آینده داری که در اوج جوانی از میان ما رفتند؛ از بروس لی تا جان کازال

۱۰ بازیگر محبوب و آینده داری که در اوج جوانی از میان ما رفتند؛ از بروس لی تا جان کازال

بازیگران خالقان و محرک های شخصیت های سینمایی هستند. انرژی کاریزماتیک آن ها در خلق شخصیت هایی به کار گرفته می شود که در نهایت می توانند مخاطبان را با فرهنگ جدیدی آشنا کنند. آنچه زمانی باور پذیر کردن بود، اکنون بخشی از واقعیت است. بازیگران در واقع پنجره ای به درون زندگی شخصیت های ناآشنا باز می کنند و تکه ای از زندگی آن ها را به ما نشان می دهند. بازیگران غریبه ها را به شکل انسانی به تصویر می کشند و نشان می دهند که راه رفتن با کفش آن ها برای یک کیلومتر چگونه است و به عبارت ساده تر به ما نشان می دهند که شخصیت های مختلف چه زندگی هایی دارند. بینندگان خود را در شخصیت هایی که این بازیگزان بازی می کنند می بینند و بدین ترتیب همچنان با آن ها همزاد پنداری می کنند.

10 بازیگری که در اوج جوانی درگذشتند

فیلمسازان هالیوودی و مستقل استعدادهای زیادی را در حوزه بازیگری به وجود آورده اند. بازیگرانی که ناشناخته بودند، تیم سازنده فیلم خود را با عمق احساسات پنهان شان شگفت زده کردند. بازیگران مثل نقش هایی که به آن ها داده می شد راه می رفتند و صحبت می کردند. آن ها از انتظارات کارگردان و فیلمنامه نیز فراتر رفتند. بازیگرانی چنین نادر، برای تماشا چشم نواز، ترانه ای از اعتبار و تایید و لحظه ای برای تفکر را خلق می کردند. اما بازیگرانی با این سبک و قدرت بالای بازیگری گاهی اوقات خیلی زود دنیای ما را ترک می کنند. بدین بهانه در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ بازیگر مشهور و برجسته ای آشنا کنیم که در اوج جوانی و خیلی زود درگذشتند.

10 بازیگری که در اوج جوانی درگذشتند

۱- اندی کافمن

اندی کافمن یک بازیگر کمدی و یک هنرمند مخالف با باورهای عامیانه بود. سبک غیرقابل پیش بینی کمدی او در مقابل چیدمان سنتی و خط اصلی سینمای کمدی قرار می گرفت. کافمن از ضد شوخ طبعی استفاده می کرد، با تکیه بر طعنه می توانست چیزهای مشهود یا معمولی را خنده دار کند. او با شخصیت مهاجر خود به نام لاتکا گراواس، در سریال کمدی محبوب تاکسی (Taxi) به شهرت رسید.

یکی دیگر از شخصیت های تکرار شونده او تونی کلیفتون بود، یک خواننده با لحن نیشدار و حرف زدن تند که برخی از مردم معتقد بودند یک شخص واقعی است. منطق تقریباً بی معنی و روحیه خودخواهانه ای که در پس شخصیت های او وجود داشت، باعث شد که به کافمن لقب ضد کمین را بدهند. کافمن به خاطر توانایی اش در انحراف واقعیت و غافلگیر کردن انتظارات از آنچه که خنده دار است و نیست، به یاد آورده می شود. بازی ها و نقش های کمدی کافمن به قدری متفاوت و ضد ساختار مستقر بود که وقتی او در سن ۳۵ سالگی درگذشت، مردم فکر می کردند او خودش را به مردن زده است.

10 بازیگری که در اوج جوانی درگذشتند

۲- آنتون یلچین

آنتون یلچین یک بازیگر روسی – آمریکایی بود که بیشتر به خاطر بازی در نقش ستوان جوان پاول چکوف در راه اندازی مجدد Star Trek شناخته می شد. او همچنین نقش کایل ریس جوان را در فیلم Terminator Salvation بازی کرد. یلچین بیشتر در نقش های نوجوانانه ای ظاهر شده است که با دردها و مشکلات دوران رشد و بلوغ و روان شناسی نوجوانان سر و کار دارد.

شخصیت ترکیبی بیگانه – انسان او، جیکوب کلارک، در مینی سریال های علمی – تخیلی Taken یک شخصیت خوددار و متین است که در صورت تهدید به یک شخصیت قوی از لحاظ روانی با قدرت های روانشناختی فراانسانی تبدیل می شود. یلچین متاسفانه در سن ۲۷ سالگی در یک حادثه عجیب که مربوط به نقصی در خودروی شاسی بلندش بود، جان خود را از دست داد. این بازیگر همچنین با بیماری سیستیک فیبروزیس به دنیا آمده بود و بنیادی خیریه به نام او تاسیس شد.

10 بازیگری که در اوج جوانی درگذشتند

۳- بروس لی

بروس لی، با نام اصلی لی جون – فن، رزمی کار و بازیگر مشهور آمریکایی – هنگ کنگی بود. او در نوجوانی در مبارزات خیابانی شرکت کرد، اما در ادامه به تمرین بوکس، تای چی و وینگ چون پرداخت که آن را از استاد بزرگ، ییپ من آموخت. ترکیب این سبک های مبارزه ای به لی کمک کرد تا فلسفه مبارزه آزاد خود را توسعه دهد که امروزه با نام جیت کان دو شناخته می شود و بر هنرهای رزمی ترکیبی تاثیر گذاشته است. مجموعه تلویزیونی اکشن The Green Hornet تماشاگران آمریکایی را با لی در نقش کاتو، یک کارشناس هنرهای رزمی آشنا کرد.

فیلم های بعدی او، Fist of Fury، The Way of the Dragon و Enter the Dragon، ژانر سینمای اکشن هنگ کنگ را در دهه ۱۹۷۰ در سراسر جهان محبوب کرد و شکاف بین شرق و غرب را پر کرد. انضباط شدید و روانی تکنیک های دفاع شخصی او کلیشه های آسیایی را کنار زد. لی به نماد ناسیونالیسم چینی و همچنین یک نماد فرهنگ عامه تبدیل شد. بروس لی در سن ۳۲ سالگی، پس از بیهوش شدن در یک جلسه دوبله برای فیلم اژدها وارد می شود در اثر ادم مغزی درگذشت.

10 بازیگری که در اوج جوانی درگذشتند

۴- کریس فارلی

کریس فارلی یک کمدین و بازیگر سبک کمدی شلنگ تخته بود که کمدی بداهه اجرا می کرد. او عضو گروه تئاتر The Second City Theatre در شیکاگو بود. فارلی پس از بازی در تئاترهای طعنه آمیز و انتقادی، در سال ۱۹۹۰ به تیم جدید بازیگران برنامه Saturday Night Live پیوست. در آنجا، او یکی از محبوب ترین و دوست داشتنی ترین شخصیت های خود، مت فولی، یک سخنران انگیزشی که در یک ون کنار رودخانه زندگی می کند را خلق کرد! فارلی به مدت پنج فصل در SNL حضور داشت.

او فعالیت سینمایی خود را با حضور کوتاهی در فیلم های Wayne’s World و Coneheads آغاز کرد که هر دو از طرح های SNL الهام گرفته بودند.ا ولین نقش های مشهور او با Tommy Boy and Black Sheep بود که فارلی در آن نقش شخصیت های ساده لوح بدشانس و دوست داشتنی با جذابیتی پسرانه را بازی می کرد. این کمدین فیزیکی با مصرف الکل و مواد مخدر دست و پنجه نرم می کرد و بارها به مراکز ترک اعتیاد و توان بخشی مراجعه کرد. سلامتی فارلی اما همواره رو به وخامت بود و در نهایت او در سن ۳۳ سالگی در اثر اوردوز درگذشت.

10 بازیگری که در اوج جوانی درگذشتند

۵- دیواین (هریس گلن میلستید)

دیواین نام هنری و شخصیت درگ کویین بازیگری به نام هریس گلن میلستید بود. هریس به عنوان یک بازیگر شخصیت، صحنه ضد فرهنگی دهه شصت را پذیرفت. دیواین توجه فیلمساز مستقل جان واترز را به خود جلب کرد و به گروه بازیگران او به نام Dreamlanders پیوست. آن ها با هم فیلم های متفاوت و تجربی مانندEat Your Makeup ساختند که در آن دیواین نقش جکی کندی، بیوه جان اف. کندی رییس جمهور ترور شده ایالات متحده را بازی کرده، و مدل ها را مجبور می کند تا آرایش خودشان را بخورند.

بدنام ترین نقش برای دیواین، نقش بابز جانسون در فلامینگوهای صورتی (Pink Flamingos,) بود که در آن ادعا می کند او کثیف ترین انسان زنده روی کره زمین است. بابز تا آنجا پیش می روند که تمایز خود را با مصرف مدفوع تازه سگ اثبات می کنند. این فیلم تنها به خاطر این صحنه یک سری طرفدار بسیار وفادار پیدا کرد. دیواین در کلوپ های شبانه برنامه اجرا می کرد و برای مدت کوتاهی به حرفه موسیقی دیسکویی روی آورد. هریس در نهایت در ۴۲ سالگی به دلیل نارسایی قلبی در خواب درگذشت.

10 بازیگری که در اوج جوانی درگذشتند

۶- هیث لجر

هیث لجر بازیگر استرالیایی بود که در سن ۱۰ سالگی وارد عرصه بازیگری شد. اولین نقش او پیتر پن در یک تئاتر مدرسه ای در مدرسه گیلدفورد گرامر بود. او مدرسه را ترک کرد و به طور تمام وقت بازیگری را دنبال کرد و در سریال های تلویزیونی استرالیا مانند سریال محبوب Home and Away حضور یافت. نقش آفرینی لجر در کمدی رمانتیک نوجوان آمریکایی، ۱۰۱۰ Things I Hate About You او را به شهرت رساند. نقش های اول و پشتیبان او در اوایل دهه ۲۰۰۰ لجر را به یک استعداد قابل توجه تبدیل کرد.

لجر بازی های به یاد ماندنی از خود به جای گذاشته است، از جمله یک مهتر مزرعه در A Knight’s Tale که شوالیه می شود و چوپان سرخورده ای به نام انیس دل مار درBrokeback Mountain. شاید تاثیرگذارترین و ماندگارترین شخصیت او جوکر در فیلم شوالیه تاریکی (The Dark Knight) بوده باشد که جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای او به ارمغان آورد. نقش لجر به عنوان دشمن شرور بتمن بر سلامتی ذهنی و جسمی او تاثیر گذاشت. لجر از بی خوابی رنج می برد که همراه با داروهای تجویزی باعث مرگ او در سال ۲۰۰۸ در سن ۲۸ سالگی شد.

10 بازیگری که در اوج جوانی درگذشتند

۷- جیمز دین

جیمز دین در خانواده ای مذهبی در مناطق روستایی ایندیانا بزرگ شد. مرگ مادرش و فشارهای مالی بر پدرش دوران کودکی او را بغرنج کرد. در طول سال آخر دبیرستان، او با کشیش متودیست، کشیش جیمز دوئرد، رابطه دوستی برقرار کرد. این دوستی بر علایق ورزشی و تمایل دین به تحصیل در رشته هنرهای نمایشی تاثیر گذاشت. او با مخالفت پدرش با ورود به عرصه بازیگری مواجه شد، موضوعی که دوری او و پدرش از هم را رقم زد. دین قبل از ترک تحصیل یک ترم را در UCLA گذراند اما بعد از ترک تحصیل، به بازیگری روی آورد.

دین دوران موفقی را در انواع سریال های تلویزیونی و اجراهای تئاتر آغاز کرد. در همان زمان، او در استودیو بازیگران در نیویورک به تحصیل در سبک متد اکتینگ پرداخت. جیمز دین در اقتباس شرق عدن (East of Eden) با تایید نویسنده جان اشتاین بک به ایفای نقش پرداخت. شناخته شده ترین نقش دین در فیلم شورش بدون دلیل (Rebel Without a Cause) است، داستان جیم استارک، نوجوانی سرخورده و بد فهمیده شده که به دنبال راهنمایی از طرف پدرش است. بازی او در این فیلم آخرین بازی او نیز بود زیرا جیمز دین یک ماه قبل از انتشار این فیلم به دلیل یک تصادف مرگبار جانش را از دست داد. دین تنها پنج سال بود که به صورت حرفه ای وارد بازیگری شده بود و در سن تنها ۲۵ سالگی درگذشت.

10 بازیگری که در اوج جوانی درگذشتند

۸- جان کازال

جان کازال یک بازیگر با تجربه و بااستعداد بود. او به خاطر نقش فردو کورلئونه در فیلم پدرخوانده به شهرت رسید. بازی بی نقص او در این فیلم منجر به حضور او در فیلم بعدی اش با نام مکالمه (The Conversation) در کنار جین هکمن شد و کازال نقش فردو را در قسمت دوم پدرخوانده نیز تکرار کرد.

پسر سرخورده و مغرور یک رئیس مافیایی، در ادامه در فیلم بعدازظهر سگی (Dog Day Afternoon) حضور یافت که در آن کازال نقش یک سارق خشن بانک را بازی می کند که وضعیت سلامت روحی مناسبی ندارد. کازال در اواخر دوران حرفه ای خود به تئاتر بازگشت تا اینکه به سرطان ریه مبتلا شد .با وجود بیماری شدیدش، کازال تمام صحنه های فیلم آخرش، شکارچی گوزن (The Deer Hunter)، را قبل از مرگش در سن ۴۲ سالگی به پایان رساند. کازال نامزد مریل استریپ بود و هر پنج فیلمی که در آن ها بازی کرد نامزد دریافت جایزه اسکار شدند.

10 بازیگری که در اوج جوانی درگذشتند

۹- مریلین مونرو

مریلین مونرو نام هنری نورما جین مورتنسون بود. او کار خود را به عنوان یک مدل آگهی های تبلیغاتی برای First Motion Picture Unit در طول جنگ جهانی دوم آغاز کرد. مونرو در کمدی هایی The Seven Year Itch و Some Like It Hot نقش بلوندهای ساده لوح و بلوندهای جذاب را بازی می کرد. جذابیت جنسی همراه با اعتماد به نفس و بازیگوش مونرو او را به نماد جنسی آن سال های هالیوود تبدیل کرد.

مونرو در آخرین فیلم خود به نام The Misfits با بازی در نقش یک زن مطلقه در یک درام وسترن معاصر، نقشی متفاوت از نقش های قبلی اش ایفا کرد. مریلین مونرو بعد از این فیلم دچار بیماری و اعتیاد شد و قبل از بازگشت به مدلینگ برای مدتی کوتاه، توسط استودیوهای فیلم سازی و روزنامه ها تحت فشار قرار گرفت. مونرو ۳۶ ساله بود که در خانه خود در لس آنجلس به دلیل مصرف بیش از حد باربیتورات ها و داروهای مُسکن درگذشت.

10 بازیگری که در اوج جوانی درگذشتند

۱۰- رومی اشنایدر

رومی اشنایدر یک بازیگر آلمانی – فرانسوی بود که بازیگری را با بازی در درام های تاریخی آغاز کرد. او در سه گانه اتریشی Sissi در نقش ملکه الیزابت اتریش بازی کرد. اشنایدر پس از ایفای نقش در درام تاریخی فرانسوی Christine، به فرانسه نقل مکان کرد و در آنجا توجه اورسن ولز، کارگردان مشهور هالیوودی را به خود جلب کرد.

او در اقتباسی از رمان محاکمه (The Trial) نوشته فرانتس کافکا، نقش زنی را بازی کرد که با مردی که به جرم نامعلومی محکوم شده بود، ارتباط داشت. اشنایدر برای باقی عمر خود در فیلم های فرانسوی بازی کرد که آخرین آن ها درام فرانسوی – آلمانی به نام رهگذر (The Passerby) بود. اشنایدر در سن ۴۳ سالگی در آپارتمانش در پاریس بر اثر ایست قلبی درگذشت.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود