Vampire؛ پهپاد بمب افکن اوکراینی که روس ها که به آن لقب «بابا یاگا» داده اند + ویدیو

Vampire؛ پهپاد بمب افکن اوکراینی که روس ها که به آن لقب «بابا یاگا» داده اند + ویدیو

اوکراین می گوید هواپیماهای بدون سرنشین بمب افکن ملقب به خون آشام (Vampire) این کشور به کابوسی برای روسیه تبدیل شده اند، به طوری که در میان نیروهای این کشور لقبی ترسناک پیدا کرده اند.

این پهپاد چابک و سریع که شناسایی آن دشوار است به خاطر حملات شبانه خود به شهرت رسیده و نیروهای روسی به آن لقب بابا یاگا (Baba Yaga) داده اند که یک جادوگر شیطان صفت در افسانه های فولکلور اسلاوی است. اوکراین می گوید قابلیت های این پهپاد بمب افکن به آن ها اجازه می دهد شب ها نزدیک به تانک ها و زره پوش های روسی پرواز کنند و سپس با مواد منفجره قابل توجه خود به آن ها حمله کنند.

پهپاد بمب افکن اوکراینی که روس ها به آن لقب بابا یاگا داده اند

روز سه شنبه گذشته، وزارت دفاع اوکراین ویدیویی از هواپیمای بدون سرنشین ومپایر به اشتراک گذاشت که این پهپاد را “کابوس روس ها” خوانده بود.

این ویدیوی کوتاه روی یک واحد پهپاد خاص به نام واحد کد ۹.۲ در خارج از باخموت تمرکز دارد و توضیح می دهد که اپراتورها از پهپادهای DJI Mavic – پهپادهای کوچکی که اوکراین مدت هاست از آن ها در طول روز استفاده کرده و گاهی اوقات مواد منفجره را با چسب به آن ها متصل می کند.

این ویدئو می گوید: «اما در شب، زمان پرواز خون آشام ها فرا می رسد».

این پهپادها سرعت بالایی دارند – معمولا حدود ۲۳ متر در ثانیه – و محموله های انفجاری سنگین را به سمت اهداف دشمن حمل می کنند. این پهپاد با ظرفیت حمل ۱۵ کیلوگرم و مسافت پرواز تا ۱۰ کیلومتر، به کابوسی واقعی برای روس ها تبدیل شده است.

پهپاد بمب افکن اوکراینی که روس ها به آن لقب بابا یاگا داده اند

اوکراین می گوید بخشی از جذابیت خون آشام، تصویربرداری حرارتی آن است که به اپراتورها اجازه می دهد دشمنان را در شب شناسایی و هدف قرار دهند. برخی دیگر از پهپادها نیز قابلیت تصویربرداری حرارتی دارند، اما توانایی پرواز در طول روز و شب با بار انفجاری سنگین، خون آشام را به یک دارایی ارزشمند برای نیروهای پهپادی اوکراین تبدیل می کند.

پهپاد بمب افکن اوکراینی که روس ها به آن لقب بابا یاگا داده اند

هواپیماهای بدون سرنشین Vampire که در داخل اوکراین تولید می شوند، برای انداختن انواع مختلف مهمات بر روی نیروهای روسی استفاده می شوند، اغلب تانک ها را هدف قرار می دهند. آن ها همچنین یک انبار روسی را در نزدیکی باخموت در ماه اوت هدف قرار داده و ثابت شده است که در فرار از تلاش های نیروهای روسی برای جمینگ که در خطوط مقدم بسیار استفاده می شود، کارآمد هستند.

پهپاد بمب افکن اوکراینی که روس ها به آن لقب بابا یاگا داده اند

در ماه آگوست، میخایلو فدوروف، معاون نخست وزیر اوکراین در امور نوآوری، آموزش، علوم و فناوری، ویدیویی را منتشر کرد که اتاقی پر از پهپادهای خون آشام را نشان می داد. او گفت که ۲۷۰ فروند از این پهپادها به خطوط مقدم خواهند رفت تا «سربازان اوکراینی مان را در جریان عملیات ضد حمله پشتیبانی کنند».

فدوروف پیش از این در ماه ژوئن فیلمی را به اشتراک گذاشته بود که به گفته او یک هواپیمای بدون سرنشین خون آشام بود که کمک های بشردوستانه را به مردم در ساحل جنوبی رود دنیپرو که تحت اشغال روسیه است، می رساند.

پهپادها از همه نوع، از پهپادهای سرگرمی اصلاح شده گرفته تا سیستم های پیشرفته ساخته شده با ویژگی های نظامی، نقش بسزایی در جنگ اوکراین و شکل دادن به درگیری های مدرن ایفا می کنند. هر دو طرف هزاران فروند از آن ها را برای مراقبت، اصلاح آتشبار، بمباران و حملات یک طرفه به پرواز در می آورند و سربازان را مجبور کرده اند تا دائماً آسمان را زیر نظر داشته باشند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۹ نظر

ورود

 • شایان آذر ۱۴, ۱۴۰۲

  زنده باد اوکراین و زلنسکی دلاور و شجاع و مدافع وطن و مرگ بر روس پرستان ساده لوح و پوتینیسم ها

  • محمد آذر ۱۴, ۱۴۰۲

   خب میگم امشب زلنسکی مدال شجاعت بهت بده

   • شایان آذر ۱۶, ۱۴۰۲

    منم به تزار پوتین میگم بهت ساندیس بده تا توهم بیشتری بزنی ساندیسی روس پرست

 • عباس آذر ۱۴, ۱۴۰۲

  روسیه واقعا بدجوری بی آبرو شد، تازه اوکراین نه عضوی از ناتو هست نه یک کشور ثروتمند و ارگانایز شده.

  • عبدل آذر ۱۶, ۱۴۰۲

   زیبا نوشت دوستی ک گفت اوکراین عضوی از ناتو نیست….و کشوری ثروتمند….
   حاجی الان کدوم قدرت دنیا پشت اینا ایستاده و داره با روسیه میجنگه؟

 • هانی آذر ۱۷, ۱۴۰۲

  آدم باید خیلی احمق باشه ، فرق بین روس و اوکراین صهیون رو نفهمه !!!!

  من برای پوتین و روس ها ارزش قائلم و امیدوارم آرامش باین کشور و ملتش برگرده !
  اوکراین همانند اسرائیل با ایران دشمنی داره.

  • امیر آذر ۱۹, ۱۴۰۲

   دوست عزیز تاریخ رو نباید فراموش کرد روسیه سالها ایران رو به مستعمره ی خودش تبدیل کرد و بخش های زیادی از ایران رو ازش جدا کرد و حتی در جنگ جهانی ایران رو اشغال کرد شوروی و کومونیست هیچوقت با ما ایرانی ها خوب نبودن و همیشه به ما به چشم یک منبع برای تغذیه نگاه کردن پس برای این کشور هیچ احترامی قائل نشو ابرقدرت های جهان فقط دنبال استفاده از کشور خودمون هستن نه روسیه نه آمریکا و انگلیس و چین کشور های خوبی برای ما هستن این کشور ها مث انگل از کشور های ضعیف تر تغذیه میکنن

  • آبتین آذر ۲۱, ۱۴۰۲

   با ایران و ازرانی دشمنزنداره با تروریست ها و دشمنان ایراک که بر این مردم ظلم میکنن دشمنی داره

 • سجاد آذر ۱۸, ۱۴۰۲

  اسماعیل هنیه باید از زلنسکی یاد بگیره که جنگ کردن شجاعت میخواهد،رفتن به قطر چیزی جز ابرو ریزی نداشت