تقریباً غیرقابل شناسایی؛ چه چیزی جنگنده اف-۳۵ را پنهانکار می کند؟ + ویدیو

تقریباً غیرقابل شناسایی؛ چه چیزی جنگنده اف-۳۵ را پنهانکار می کند؟ + ویدیو

اف -۳۵ لایتنینگ تازه ترین جنگنده نسل پنجم است که توسط لاکهید مارتین ساخته شده است. این هواپیما به عنوان یک هواپیمای پیشرو نسل پنجم با تسلیحات جامع، سرعت مافوق صوت و قابلیت های پنهانکاری به اف -۲۲ پیوست. البته بخش زیادی از طراحی و ساخت پشت آن طبقه بندی شده است، اما تکنیک هایی در ساخت آن استفاده شده اند که در طول دهه های گذشته تکامل یافته اند.

چه قابلیت هایی اف-35 را غیرقابل شناسایی کرده است؟

اف -۳۵ لایتنینگ ۲

اف -۳۵ لایتنینگ یک هواپیمای جنگی چندمنظوره پنهانکار است که برای ماموریت های برتری هوایی و حمله ساخته شده است. این آخرین جت جنگنده عملیاتی جدیدی است که در آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد و برای اولین بار در دسامبر ۲۰۰۶ به پرواز درآمد. بیش از ۱,۰۰۰ فروند از این هواپیما به نیروی هوایی ایالات متحده، نیروی دریایی ایالات متحده، نیروی دریایی ایالات متحده و چندین نیروی هوایی دیگر (از جمله نیروی هوایی بریتانیا) تحویل داده شده است. این جنگنده در سال ۲۰۲۴ نیز همچنان به تولید می رسد.

اف -۳۵ سه نوع اصلی دارد: اف -۳۵ اَی یک هواپیمای با برخاست و فرود معمولی است، اف -۳۵ بی از نوع تیک آف کوتاه برد و فرود عمودی (STOVL) است و اف -۳۵ سی نوع ناو محور است.

اف -۳۵ ویژگی ها و بهبودهای بروز بسیاری از جمله آخرین تسلیحات، سنسورهای پیشرفته، سیستم های دیده وری و هدف گیری، قابلیت به اشتراک گذاری داده ها و قابلیت های پنهانکاری منحصر به فردی را ارائه می دهد.

چه قابلیت هایی اف-35 را غیرقابل شناسایی کرده است؟

پنهانکاری از طریق طراحی و سطوح

F – ۳۵ تازه ترین نمونه از تاریخچه طولانی طراحی هواپیماهای پنهانکار است. تمرکز اصلی در اینجا کاهش قابلیت شناسایی هواپیما با استفاده از رادار است. رادار با بازتاب امواج از هواپیما و بازگشت به منبع عمل می کند – بنابراین یک هواپیمای پنهانکار برای به حداقل رساندن این بازتاب طراحی شده است.

هواپیماهای پنهانکار معمولاً دارای سطوح صاف و لبه های تیز هستند. این طراحی به منحرف کردن امواج رادار از گیرنده کمک می کند و در نتیجه باعث می شود هواپیما کم تر روی صفحه رادار دیده شود.

اف -۳۵ دارای سطوح صاف و ترکیبی، لبه های اره ای و زوایای داخلی تیز است که همگی برای به حداقل رساندن بازتاب راداری طراحی شده اند. تسلیحات آن نیز به جای اینکه به صورت خارجی آویزان شوند، به صورت داخلی ذخیره می شوند تا ردیابی بیشتر به حداقل برسد.

استفاده از مواد جاذب رادار

انتخاب مواد نیز نقش مهمی در قابلیت های پنهانکاری دارد. سطح بدنه این هواپیما از پوشش های ویژه ای استفاده می کند که برای جذب امواج رادار به جای انعکاس آن ها طراحی شده اند. این می تواند شامل موادی مانند فریت (ferrite) یا ساختارهای پیچیده کربنی باشد.

چه قابلیت هایی اف-35 را غیرقابل شناسایی کرده است؟

اجتناب از شناسایی موتور

به عنوان آخرین ویژگی مهم ضد شناسایی، موتورهای F – ۳۵ بسیار متفاوت هستند. اگزوز موتور داغ منبع اصلی شناسایی شدن است و هواپیماهای پنهانکار برای به حداقل رساندن آن اقداماتی انجام می دهند. موتورها برای دستیابی به این هدف از سیستم های خنک کننده و نازل های انحراف دهنده استفاده می کنند.

حتی با پیشرفته ترین طراحی و ویژگی های پنهانکاری، F – ۳۵ کاملاً غیرقابل شناسایی نیست. با این حال، چنین تکنیک هایی اثربخشی شناسایی، مسافتی که هواپیما در آن شناسایی می شود و توانایی سیستم های دفاعی برای ردیابی و هدف قرار دادن آن را کاهش می دهند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۹ نظر

ورود

 • محمود بهمن ۲۹, ۱۴۰۲

  از نظر من که اسباب بازی بیش نیست کافی هست نزدیک ایران بیاید با ی موشک ساقط می گردد

  • . بهمن ۲۹, ۱۴۰۲

   محمود,منقل بیار اینور داداش!(با لحن مخصوص به خودش بخونید خواهشا)

  • ناشناس بهمن ۲۹, ۱۴۰۲

   فعلا که تا نطنز اومد یه زمانی. حتی تو تلویزیون گفتن که تا نطنز اومد و با چشم دیدن ولی نتونستن بزنن. چون رادارها شناسایی نمیکرد. موشکها هم قفل نمیکرد. تو خود صدا سیما گفتن

  • علی بهمن ۳۰, ۱۴۰۲

   نظرتوهم مثل …که میگه امریکاهیج قلطی نکرد بازازاینطرف میگن همه گرانیها واشوبهاتقصیرامریکاست

 • مکانیک بهمن ۳۰, ۱۴۰۲

  بهترین و ساده ترین و مطمئن ترین روش برای حصول اطمینان از پنهانکار بودن هرنوع جنگ افزار مدرن و گرانقیمت این است که سوژه موردنظر را دقیقاً به همان نقطه ای که گلوبال هاوک آخرین پروازش را انجام داد هدایت کنند و خودشان هم یک کنار بایستند ببیند چه میشود؟
  اگر مورد مورد مطالعه برگشت که یعنیدصد درصد استیلث است و اگر برنگشت بهتره اختراع و تولید را کنار بگذارند و از محصولات قیمت مناسب و کارآمد ایرانی استفاده کنند..

 • سید مرا ی09300700656 اسفند ۱, ۱۴۰۲

  سلام صدای آمریکا ادعا دارد ایران بیسبات کننده خاور میانه است وال اینکه ایران معتقد به پرودگار عالم است پس هر گروهی که بر این عقاید باشند از خدا می‌ترسند که ناهنجاری ایجاد کنند ولی آمریکا بی سبات کننده تمام جهان است حتی بتازگی میخواهد با نام جنگ ستاره گام اسماهاراهم نیسبات کند واز دیدگاه من نیاز به سیلی دارد شاید به اقل بیاید و دست از اینهمه بد منشی بردارد

 • سید مرا ی09300700656 اسفند ۱, ۱۴۰۲

  سلام صدای آمریکا ادعا دارد ایران بیسبات کننده خاور میانه است وال اینکه ایران معتقد به پرودگار عالم است پس هر گروهی که بر این عقاید باشند از خدا می‌ترسند که ناهنجاری ایجاد کنند ولی آمریکا بی سبات کننده تمام جهان است حتی بتازگی میخواهد با نام جنگ ستاره گام اسماهاراهم نیسبات کند واز دیدگاه من نیاز به سیلی دارد شاید به اقل بیاید و دست از اینهمه بد منشی بردارد این کلمات اولین بار است گفته‌ام شما چرا دروغ میگویید

 • سید مرا ی09300700656 اسفند ۱, ۱۴۰۲

  سلام گفتار اینجانب هرگز وهیچگاه به ملت شریف آمریکا نبود نیست اگر کلام از اشکال گیری هست به سمت وسوی دولت دولتهای آمریکا میباشد من تمام ملهارا دوست میدارم

 • مهران اسفند ۴, ۱۴۰۲

  امروزه رادارها مثل هواپیماها توسعه داشته اند
  نسل ششم رادارها با توجه به میزان تراکم هوا و میزان کربن ایجاد شده از سوخت هواپیماها طراحی شده حتی رادارهای موجود در ایران از میزان نفرات در هواپیما و بمب و انواع موشک‌های داخل هواپیما و حتی از میزان سوخت در پرنده شکاری نسل پنج و شش اطلاع پیدا میکند. هیچ پرنده ای نیست که از رادارهای موجود در ایران گذر کند و در رادارهای تجمیع ایران گرفتار نشود جالب اینکه رادارهای ایران با پرنده‌های شکاری و بمب افکنها و جستجوگران هوایی بطور کامل پیوند داده شده حتی رادارهای ایران توان خوانش و استفاده از رادارهای هوایی و زمینی دشمن را بطور کامل دارد یعنی جنگنده پهباد ما با استفاده از رادار دشمن به هدایت بهتر پهباد کمک میکند. اوج توان راداری ایران باور کردنی نیست.