اوکراین در طی ۱۰ روز ۱۱ فروند هواپیمای روسی به ارزش ۸۷۰ میلیون دلار را ساقط کرد + ویدیو

اوکراین در طی ۱۰ روز ۱۱ فروند هواپیمای روسی به ارزش ۸۷۰ میلیون دلار را ساقط کرد + ویدیو

روسیه پس از آنکه اوکراین ۱۱ فروند هواپیماهای جنگی این کشور به ارزش ۸۷۰ میلیون دلار را ساقط کرد، ۱۰ روز جهنمی را تجربه کرده است. اوکراین پس از ساقط کردن ۱۰ فروند جنگنده روس و حتی نابود کردن یک هواپیمای جاسوسی ۳۰۰ میلیون دلاری، یکی پس از دیگری ضربات سختی به نیروی هوایی ولادیمیر پوتین وارد کرده اند.

ساقط شدن 11 فروند هواپیمای روسیه در طی 10 روز توسط اوکراین
هواپیمای شناسایی روسی A-50

در یکی از تصاویر منتشر شده، یکی از دو بمب افکن Su – ۳۴ که دو روز پیش سرنگون شدند، به یک گلوله آتشین تبدیل می شود، تلفاتی که در دو فروند حدود ۱۰۰ میلیون دلار از بودجه نظامی روسیه را دود می کند. سوخو-۳۴ ها که هر کدام ۵۰ میلیون دلار قیمت دارند، هواپیماهای تهاجمی اصلی نیروی هوایی روسیه هستند و انهدام آن ها ضربه ای شدید برای این کشور محسوب می شود.

این دو سوخو به هشت هواپیمای جنگی دیگر روسیه می پیوندند که اوکراین در ۱۰ روز گذشته پس از یک سلسله حملات موفقیت آمیز از بین برده است. شش فروند از این جنگنده ها سوخوی سو – ۳۵ با مجموع ارزش ۱۷۰ میلیون دلار بودند.

ساقط شدن 11 فروند هواپیمای روسیه در طی 10 روز توسط اوکراین

Su – ۳۵ های مافوق صوت جنگنده های برتری هوایی هستند که برای اسکورت سوخو-۳۴ هایی که موشک هدایت شونده شلیک می کنند و دفاع از آن ها در برابر حملات طراحی شده اند. سوخو سو -۳۵ با سرعت ۲,۴۰۰ کیلومتر بر ساعت پرواز کرده و دارای یک توپ ۳۰ میلی متری است که می تواند ۱۸۰۰ گلوله در دقیقه شلیک کند.

اخیراً Su – ۳۴ ها ماموریت های پشتیبانی هوایی نزدیک را با سرعت و ارتفاع بالا به سمت خط مقدم انجام داده و بمب های دقیق لغزشی KAB را از فاصله ۴۰ کیلومتری پرتاب می کردند. و در ۲۴ فوریه، زمانی که اوکراین ادعا کرد یک هواپیمای جاسوسی ۳۰۰ میلیون دلاری روسی را سرنگون کرده است، پوتین ضربه ویرانگر دیگری را متحمل شد.

ساقط شدن 11 فروند هواپیمای روسیه در طی 10 روز توسط اوکراین
جنگنده سوخو-۳۵ روسی

هواپیمای شناسایی A – ۵۰ روسیه یک دژ پرنده پیشرفته است که برای شناسایی پدافند هوایی و هماهنگ کردن اهداف برای جت های روسی طراحی شده است. از دست دادن این دارایی حیاتی، هزینه کلی حملات اخیر اوکراین برای کرملین را به ۸۷۰ میلیون دلار می رساند.

روسیه در ابتدا ادعا کرده بود که این هواپیمای شناسایی آتش گرفته است، اما اوکراینی ها مدعی شدند که این هواپیما را با یک موشک بهینه سازی شده اس – ۲۰۰ متعلق به دوران شوروی هدف قرار داده اند.

ساقط شدن 11 فروند هواپیمای روسیه در طی 10 روز توسط اوکراین
جنگنده بمب افکن سوخو-۳۴ روسی

در تصاویر منتشر شده، بال راست این هواپیما هدف قرار گرفته و کنده شده است که آن را به یک مارپیچ مرگ بر فراز دریای آزوف فرستاد. گزارش شده است که جسد ده خدمه در محل سقوط در منطقه کراسنودار روسیه پیدا شده اند.

و در ۱۷ فوریه، در ویدیویی، یک جت روسی دیگر – که گمان می رود یک سو – ۳۴ باشد – به زمین خورد و تکه تکه شد. منابع اوکراینی می گویند این ویدئو سقوط سو – ۳۴ را در نزدیکی روستای دیاکو در منطقه لوهانسک اوکراین نشان می دهد.

ساقط شدن 11 فروند هواپیمای روسیه در طی 10 روز توسط اوکراین

پس از آن کی یف در ۱۷ فوریه ادعا کرد که اوکراین سه فروند جنگنده دیگر روسیه – دو فروند Su – ۳۴ و یک فروند Su – ۳۵ – را بر فراز منطقه دونتسک سرنگون کرده است. یوری ایهنت، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین در ۲۰ فوریه گفت که روسیه پس از تلفات سنگین اخیر هواپیماهای کمتری را به آسمان می فرستد.

به ادعای ارتش اوکراین، مسکو از زمان آغاز حمله به این کشور تاکنون ۳۴۰ هواپیما و هلیکوپتر خود را از دست داده است.

همزمان تصاویری از نابودی اولین تانک آبرامز آمریکایی توسط یک پهپاد روسی در اوکراین نیز منتشر شده است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود