LAV-25؛ همه چیز در مورد زره پوش سبک و محبوب تفنگداران ویژه دریایی ایالات متحده

LAV-25؛ همه چیز در مورد زره پوش سبک و محبوب تفنگداران ویژه دریایی ایالات متحده

به عنوان اولین نیروی اعزامی عمده ارتش آمریکا، نیروهای تفنگدار دریایی معمولاً اولین نیرویی است که در نقاط درگیری در سراسر جهان مستقر می شود. تفنگداران دریایی بر روی تجهیزات سبک و تندرو حساب ویژه ای باز می کنند و یکی از بهترین نمونه ها خودروی زرهی سبک LAV – ۲۵ است. LAV – ۲۵ هشت چرخ به مدت پنج دهه در تمامی عملیات زمینی نیروهای آمریکایی از پاناما تا افغانستان شرکت داشته است.

LAV - ۲۵ زره پوش سبک و کارآمد تفنگداران ویژه دریایی

در دهه ۱۹۷۰، در پی جنگ ویتنام، نیروی تفنگداران ویژه دریایی توجه خود را به خاورمیانه به عنوان یک صحنه بالقوه درگیری معطوف کرد. این سرویس قرار بود ستون اصلی یک نیروی استقرار سریع، فرماندهی مسئول منطقه خاورمیانه و پیش درآمد فرماندهی مرکزی آمریکا باشد. در حالی که تفنگداران دریایی تجربه زیادی در نبردهای نظامی دوردست داشتند، نیاز به جابجایی سریع نیروها از طریق دریا و هوا در میانه راه مصر، عربستان سعودی و دیگر کشورهای خاورمیانه منجر به نیاز به یک سیستم سلاح حفاظت شده متحرک شد که بتواند «در فواصل زیاد با قدرت آتش قابل توجه خدمت رسانی کند».

LAV - ۲۵ زره پوش سبک و کارآمد تفنگداران ویژه دریایی

پیرانا وارد می شود

نیروهای تفنگدار ویژه دریایی بدین منظور خودرو زرهی LAV – ۲۵ یا Piranha را انتخاب کرد که یک خودروی زرهی سبک بود و توسط پیمانکار دفاعی سوئیسی Mowag توسعه داده شده بود. از زمان جنگ جهانی دوم، تفنگداران دریایی تنها سه نوع وسیله نقلیه رادر اختیار داشته اند: تانک، زره پوش ضد تانک و وسایل نقلیه تهاجمی آبی خاکی. پیرانا با هر وسیله نقلیه دیگری در انبارهای تفنگداران دریایی متفاوت بود.

پیرانا ۶.۴ متر طول و ۲.۷ متر ارتفاع داشت. این زره پوش به لطف موتور دیزلی توربوشارژ V – ۶ خنک شونده با مایع و وزن ۱۴ تن، سریع و پاسخگو بود. به این ترتیب نسبت قدرت به وزن ۲۱ اسب بخار در هر تن و نهایت سرعت ۹۹.۲ کیلومتر در ساعت در اختیار این زره پوش قرار می گیرفت. کف این زره پوش ۵۰ سانتیمتر از زمین فاصله داشت که تحرک آفرودی خوبی به آن می داد. این زره پوش می توانست از شیب ۶۰ درصد، مانع عمودی نیم متری و یک گودال ۲ متری عبور کند.

LAV - ۲۵ زره پوش سبک و کارآمد تفنگداران ویژه دریایی

برجک پیرانا به یک توپ خودکار M۲۴۲ بوشمستر مجهز است، همان توپی که در زره پوش جنگی پیاده نظام M۲ برادلی ارتش استفاده می شود. M۲۴۲ حداکثر برد موثر ۱.۹۲ کیلومتر دارد و برای شلیک دقیق در حین حرکت تثبیت شده است. این توپ می تواند هم گلوله با قدرت انفجاری بالا (HEI) را برای درگیر با پیاده نظام و اهداف نرم، و هم گلوله ضد زره (APDS) را برای استفاده علیه خودروهای زرهی شلیک کند. تسلیحات ثانویه این زره پوش شامل یک مسلسل کواکسیال M۲۴۰ نصب شده به صورت کواکسیال است.

LAV - ۲۵ زره پوش سبک و کارآمد تفنگداران ویژه دریایی

وزن سبک LAV و فرم نسبتاً جمع و جور آن باعث شده تا به راحتی قابل حمل باشد. یک هواپیمای ترابری C – ۱۳۰ هرکولس می تواند یکی از آن ها را به صورت داخلی حمل کند و یک هلیکوپتر بالابر سنگین CH – ۵۳ Sea Stallion می تواند یکی از آن ها را به صورت خارجی حمل نماید، جایی که یکی از این زره پوش ها به وسیله کابل به زیر آن متصل شده است. LAV – ۲۵ می تواند از طریق شناور LCAC نیروی دریایی ایالات متحده و قایق های لندینگ کرافت (LCU) از یک کشتی آبی خاکی در دریا به ساحل به ساحل برود. با نصب یک باله حاشیه ای و تکیه بر پیشرانه های نصب شده روی بدنه، LAV می تواند با سرعت ۱۰ کیلومتر در ساعت از موانع آبی عبور کند.

LAV - ۲۵ زره پوش سبک و کارآمد تفنگداران ویژه دریایی

از پاناما تا عراق

LAV ها در قالب گردان ها سازماندهی می شوند, و هر گردان برای هر یک از چهار بخش تفنگداران دریایی. هر گردان از ۱۲۰ LAV شامل LAV – 25, یک نسخه فرماندهی و کنترل ( LAV – CC ), یک نوع بازیابی ( LAV – R ), نوع لجستیک ( LAV – L ), نوع ضد تانک ( LAV – AT ) و خودروی خمپاره انداز ( LAV – M ) تشکیل شده است.

LAV - ۲۵ زره پوش سبک و کارآمد تفنگداران ویژه دریایی

LAV ها برای اولین بار در حمله به پاناما در دسامبر ۱۹۸۹ وارد عمل شدند. سال بعد این زره پوش ها برای دفع حمله عراق به عربستان راهی این کشور شدند. در فوریه ۱۹۹۱, LAV ها آزادسازی کویت را به عنوان بخشی از عملیات طوفان صحرا رهبری کردند. از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۹, LAV ها در سومالی, لیبریا, زئیر, جمهوری آفریقای مرکزی, جمهوری کنگو, سیرالئون, آلبانی و بوسنی هرزگوین مستقر شدند.

امروزه LAV ها بخشی از هر واحد اعزامی تفنگداران دریایی ( MEU ) هستند, یک نیروی ۵,۰۰۰ نفری هوایی – زمینی – دریایی که برای استقرار از طریق کشتی های آبی خاکی آموزش دیده است. معمولاً در هر زمان دو MEU در دریا وجود دارد که در گروه های آماده آبی خاکی مستقر شده و آماده اقدام هستند.

LAV - ۲۵ زره پوش سبک و کارآمد تفنگداران ویژه دریایی

حرف آخر

LAV – 25 یکی از پرکاربردترین سلاح ها در زرادخانه پنتاگون است. این خودرو خدمتی طولانی و فوق العاده طولانی – ۴۰ سال – داشته و قرار است در دهه ۲۰۳۰ با یک خودروی شناسایی متحرک جدید جایگزین شود. در عین حال, ترکیب سرعت و قدرت آتش LAV, همراه با توانایی استثنایی آن برای استقرار در سراسر جهان به سرعت, آن را به یک دارایی ایده آل برای هر نیروی واکنش سریع تبدیل می کند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • توانا اسفند ۲۰, ۱۴۰۲

    آیا میدانید این کشور جنایتکار ۲۲۴ سال از کل عمر کوتاه و ننگین خود در جنگ با کشورای دیگر بوده ؟ آیا میدانید مجموع کشته و زخمی ها و مفقودالاثرهای این جمگ های استعماری بیش از مجموع تلفات جنگ دوم جهانی است !؟ آیا میدانید تنها شیطان بزرگ است که کشتار اتمی را در پرونده سیاه خود دارد ؟ آیا میدانید کمتر کشوری را میشود نام برد که امریکا به ان حمله نظامی نکرده باشد . هیچ انیشمند و محققی نتوانسته امریکا را مانند امام خمینی توصیف کند ” امریکا شیطان بزرگ است ” .