یوروفایتر تایفون یا رافال داسو؛ کدام جت جنگنده اروپایی بهتر است؟

یوروفایتر تایفون یا رافال داسو؛ کدام جت جنگنده اروپایی بهتر است؟

یوروفایتر تایفون و رافال داسو دو جت جنگنده اصلی چند منظوره اروپا هستند و ساب گریپن سوئدی نیز یک جنگنده اروپایی قابل توجه است. یوروفایتر اکنون بیش از ۲۰ سال خدمت کرده است، در حالی که رافال به تازگی به رکورد ۲۰ سال خدمت رسیده است، جنگنده ای که از سال ۲۰۰۴ در خدمت بوده است (از نیروی دریایی فرانسه شروع شد). هم تایفون و هم رافال شاهد نبردهای متعدد (به ویژه در نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا و نیروی هوایی فرانسه) بوده اند.

مقایسه جنگنده های یوروفایتر تایفون و داسو رافال

وب‌سایت Eurofighter Typhoon مدعی است: «یوروفایتر تایفون پیشرفته‌ترین هواپیمای جنگی چندمنظوره در جهان است». علاوه بر این، نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا مدعی است که تایفون “یک هواپیمای رزمی بسیار چابک و چند منظوره است که در تمام عملیات های فعلی نیروی هوایی سلطنتی استفاده می شود.” اما بین Eurofighter Typhoon و Dassault Rafale کدام یک برتری هوایی دارد؟

مقایسه جنگنده های اروپایی تایفون و رافال

یوروفایتر و رافال: مقدمه

Eurofighter و Rafale به عنوان یک پروژه مشترک اروپایی در دوران جنگ سرد منشأ مشترکی دارند. با این حال، فرانسوی ها از این پروژه جدا شده و هواپیمای خود را به نام رافال توسعه دادند، در حالی که انگلیسی ها، آلمانی ها، ایتالیایی ها و اسپانیایی ها به طور مشترک Eurofighter را توسعه دادند. هر دو هواپیما در حال تولید هستند، یوروفایتر عمدتاً توسط کنسرسیومی از ایرباس، BAE System و لئوناردو ساخته می شود، در حالی که رافال توسط شرکت فرانسوی داسو ساخته شده است. هر دو نقش برتری هوایی دارند.

مقایسه جنگنده های اروپایی تایفون و رافال
یوروفایتر تایفون

ایرباس می‌گوید: «هیچ هواپیمای جنگنده دیگری [به اندازه یوروفایتر] چنین تعداد نسبتاً بالایی از تسلیحات اروپایی و آمریکایی را ادغام نکرده است و بنابراین هر مأموریتی که باشد آماده جنگ است». از سوی دیگر، داسو مدعی است که “رافال کارآیی رزمی چشمگیر و میزان بقای قابل توجهی از خود نشان داده است. انتظار می رود که تا بعد از سال ۲۰۵۰ نیز یک دارایی کلیدی در زمینه هواپیماهای جنگی برای نیروهای نظامی فرانسه باقی بماند”.

مقایسه جنگنده های اروپایی تایفون و رافال
داسو رافال

هر دو جت جنگنده پروژه های موفقی محسوب می شوند و جزو پیشرفته ترین جت های جنگنده امروزی هستند. اگر چه ممکن است از جنگنده های نسل پنجم F-35 و F-22 ایالات متحده، به عنوان جت های جنگنده نسل ۴.۵ قدیمی عقب تر باشند، اما این موضوع اصلاً غیرمنتظره نیست.

چه کسی آنها را می خرد؟

کشورهای متعددی در داخل و خارج از اروپا این دو جت را سفارش داده اند. در مورد مشتریان صادراتی خارج از اروپا، کویت، عربستان سعودی، قطر و عمان Eurofighter را خریداری کرده اند. در مقابل، هند، امارات، مصر، اندونزی و قطر رافال را خریداری کرده یا سفارش داده‌اند. در سال‌های اخیر، سفارش ها برای Rafale به شدت افزایش یافته است، و اکنون داسو با ۲۱۱ مورد سفارش انباشته و عقب‌افتاده مواجه است (۱۴۱ مورد آن صادرات است. فروش اخیر جنگنده رافال به هند یک امتیاز بزرگ برای جنگنده فرانسوی بوده است.

  • یوروفایتر: ۶۸۰ فروند سفارش (تحویل داده شده: ۶۰۳ فروند)
  • رافال: ۴۹۵ فروند سفارش (شامل ۲۳۴ فروند سفارش فرانسه)
مقایسه جنگنده های اروپایی تایفون و رافال
جنگنده رافال

مشخصات Eurofighter در مقابل Rafale

هر دو هواپیما بسیار شبیه هم هستند و ویژگی های مشابهی دارند. شاید برخی از اصلی ترین بخش هایی که در آن ها رافال با همتای یوروفایتر خود متفاوت است، این است که فرانسوی‌ها یک نسخه ویژه دریایی برای عملیات روی ناو هواپیمابر فرانسوی ساخته‌اند و جنگنده فرانسوی برای حمل موشک‌های هسته‌ای ساخت این کشور سازگار شده است (بریتانیا فقط زیردریایی‌های هسته‌ای در اختیار دارد).

یوروفایتر تایفونداسو رافال
موتوردو موتور توربوفن Eurojet EJ200دو موتور توربوفن Snecma M88-4e
طول۱۵.۹۵ متر۱۵.۳ متر
وزن خالی۹,۹۷۹ کیلوگرم۹,۹۷۹ کیلوگرم
ظرفیت بار بیرونی۷,۴۸۴ کیلوگرم۹,۵۲۵ کیلوگرم
حداکثر سرعت۱.۸ ماخ۱.۸ ماخ
حداکثر ارتفاع۵۵,۰۰۰ پا۵۰,۰۰۰ پا

دستکم یک خلبان بریتانیایی تایفون را برتر از پسر عموی فرانسوی رافال خود می داند. بر اساس گزارش TurDef، یک خلبان بریتانیایی مدعی شده که هم تایفون و هم رافال دارای ویژگی های بسیار عالی و مشابه هستند. با این حال، موتورهای قدرتمند EJ200 تایفون، آن را قادر می‌سازد تا خیلی سریع انرژی خود را بازیابد و در حرکت بعدی ابتکار عمل را به دست بگیرد. این خلبان گفته است: “من رافال را با یوروفایتر تایفون در طول یک درگیری آموزشی واقعی پرواز شکست دادم.”

مقایسه جنگنده های اروپایی تایفون و رافال
جنگنده یوروفایتر

موشک های حمل شده توسط هر جنگنده

یوروفایتر تایفونداسو رافال
تسلیحاتتوپ ۲۷ میلیمتری Mauser، موشک های هوا به هوای ASRAAM Meteror، و AIM-120 AMRAAM، موشک های هوا به زمین Storm Shadow و Brimstone و غیرهتوپ اتوماتیک ۳۰ میلیمتری NEXTER 30/M791، موشک های Meteor, Hammer, MICA, Scalp (نسخه فرانسوی موشک Storm Shadow)، موشک AM39 Exocet و غیره

بنابراین، کدام یک در نقش برتری هوا به هوا بهترین است؟ پاسخ به این سوال دشوار است (در نهایت، بعید است که این جت ها هرگز خود را در حال شلیک به یکدیگر بیابند). همیشه مهم است که به خاطر داشته باشید که موشک ها نقش مهمی در افزایش توانایی های یک جنگنده دارند. شاید نکته مهم این باشد که هر دو می توانند موشک های هوا به هوای بسیار دوربرد Meteor را حمل کنند.

موشک Meteor یک موشک با قابلیت هدایت راداری فعال با قابلیت شلیک چندگانه است که می تواند با اهداف بسیار مانورپذیر در یک محیط مملو از تجهیزات نبرد الکترونیک در برد بیش از ۲۰۰ کیلومتر درگیر شود. MBDA به عنوان سازنده یان موشک مدعی است که این موشک بهترین در جهان در زمینه ایجاد برتری هوایی است و چندین برابر بیشتر از MRAAM فعلی، یک فضای بدون فرار بزرگ را برای حریفان رقم می زند. هر خلبانی که موشک Meteor روی هواپیمایش قفل شود تنها کاری که می تواند بکند ایجکت کردن است.

مقایسه جنگنده های اروپایی تایفون و رافال

جنگنده های نسل ۶ جایگزین

ساخت جایگزینی برای یوروفایترها و رافال ها در حال حاضر در حال انجام است. اروپایی ها از تولید جت جنگنده نسل پنجم صرف نظر کرده و مستقیماً به سمت ساخت جنگنده های نسل ششم رفته اند. در حالی که فرانسه توانسته به تنهایی پیش برود و یک جنگنده نسل ۴ را توسعه دهد، به نظر می رسد که برای تولید جنگنده نسل ۶ به شریک نیاز دارند. فرانسه، آلمان و اسپانیا در حال حاضر در حال توسعه سیستم هوایی رزمی آینده هستند، اما انتظار نمی رود که این جنگنده تا قبل از سال ۲۰۴۰ وارد سرویس شود. Tempest یا برنامه Global Combat Air با مشارکت بریتانیا ، ایتالیا و ژاپن در مقایسه با پروژه فرانسوی ها پیشرفته تر بوده و انتظار می رود حدود سال ۲۰۳۵ وارد سرویس شود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • حامد اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۳

    اگه جنگی بین اروپا و روسیه در بگیره این دوتا جنگنده شانسی دربرابر سوخو۳۵و سوخو۵۷ ندارن مگه از اف۳۵ های آمریکایی استفاده کنه اروپا که مساوی بشه با جنگده های روسی سوخو۳۵ و ۵۷

  • مهدی اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۳

    تنها جنگنده نسل ۴ که تونسته اف ۲۲ رو شکست بده رافال فرانسه بوده
    بعد داری با سوخو ۳۵ مقایسه میکنی