آرتور اسپیلکا؛ از درگیری با هولیگان‌های فوتبال تا ناک‌اوت قوی‌ترین مرد جهان

آرتور اسپیلکا؛ از درگیری با هولیگان‌های فوتبال تا ناک‌اوت قوی‌ترین مرد جهان

آرتور اسپیلکا، بوکسور ۳۵ ساله لهستانی، مسیر غیرمعمولی را برای ورود به ورزش های رزمی پیموده است. او که در گذشته برای کسب عنوان قهرمانی جهان در بوکس رقابت کرده است، به عنوان یک هولیگان فوتبالی به همراه هوادارن باشگاه ویسلا کراکوف در لهستان در نزاع های خیابانی شرکت می کرد.

اسپیلکا اعتراف می‌کند که به فوتبال علاقه‌ای نداشت و تنها برای درگیری در نزاع‌های غیرقانونی ترتیب داده شده بین هولیگان‌های رقیب، به این گروه پیوست. پیش از یکی از این نزاع‌ها با یک هوادار تیم رقیب، مربی بوکس محلی ولادیمیرز کویرز پیشنهاد داد که اختلافات خود را در رینگ حل کنند.

هر دو نفر این پیشنهاد را پذیرفتند و اسپیلکا در نهایت پیروز شد. او بعدها نزد کویرز تمرین کرد و به بوکس روی آورد. در دوران آماتوری، اسپیلکا قهرمان سنگین‌وزن لهستان شد و به مرحله یک چهارم نهایی قهرمانی جهانی جوانان نیز راه یافت. سپس در سال ۲۰۰۸ حرفه‌ای شد.

در دوران حرفه‌ای، اسپیلکا ۱۶ برد پیاپی کسب کرد تا اینکه در سال ۲۰۱۴ مقابل برایانت جنینگز شکست خورد. اما ۹ ماه بعد او با شکست دادن اسطوره بوکس لهستان، توماش آدامک، پیروزی مهمی کسب کرد.

اسپیلکا با پیروزی‌های متوالی بر تای کوب، مانوئل کوئزادا و یاسمانی کونسوئگرا، سریعاً در رده‌بندی سنگین‌وزن WBC ارتقا یافت تا به فرصت مبارزه برای عنوان قهرمانی جهان مقابل دیانتی وایلدر دست یابد.

سبک گریزپای اسپیلکا در ابتدا برای وایلدر دردسرساز بود، اما در نهایت وایلدر با یک ضربه مشت راست در راند نهم، حریف را بیهوش کرد. پس از آن شکست، اسپیلکا با حریفان متفاوتی روبرو شد و پیروزی و شکست هایی را تجربه کرد تا اینکه آدام کووانکی لهستانی در راند چهارم او را متوقف کرد.

سرانجام شکست در برابر لوکاس روزانسکی در ۲۰۲۱، نقطه پایانی بر دوران حرفه‌ای اسپیلکا در بوکس گذاشت و او به MMA روی آورد. در این رشته و زیر پرچم KSW، دو پیروزی آغازین را جشن گرفت تا با ماریوش پودزیانوفسکی رویارو شود.

پودزیانوفسکی با سابقه ۵ قهرمانی قوی ترین مرد جهان، روی کاغذ، حریف سرسختی به نظر می‌رسید اما اسپیلکا توانست در راند دوم با یک ضربه چپ دقیق، حریف پرقدرت خود را نقش زمین کند. با این پیروزی، اسپیلکا در رده ششم سنگین‌وزن KSW قرار گرفت. اما در مبارزه بعدی مقابل ستاره کیک‌بوکسینگ لهستان، آرکادیوش وژوسک، تنها ۱۴ ثانیه دوام آورد.

هنوز مشخص نیست آینده کاری آرتور اسپیلکا در MMA چه خواهد شد یا اینکه آیا به دنیای بوکس بازخواهد گشت یا نه. اما شایعاتی درباره احتمال یک مبارزه بوکس بی دستکش برای او در لیگ محلی گرومدا لهستان، جایی که به عنوان تحلیلگر کار می‌کند، به گوش می رسد.

منبع: talksport
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود