۵ فروند از گرانقیمت ترین هلیکوپترهای نظامی جهان؛ از Mi-35M تا Eurocopter Tiger

۵ فروند از گرانقیمت ترین هلیکوپترهای نظامی جهان؛ از Mi-35M تا Eurocopter Tiger

از زمانی که هلیکوپترها برای اولین بار در طول جنگ جهانی دوم وارد خدمت شدند، این پرنده های آهنین ترسناک به حدی توسعه یافته اند که امروزه هر فروند آن میلیون ها دلار هزینه دارد. با با در نظر داشتن این موضوع، ما لیستی از پنج هلیکوپتر نظامی گران قیمت امروز جهان را تهیه کرده ایم.

کمپانی آلمانی Heinkel که در زمینه ساخت هواپیما فعالیت داشت اولین هلیکوپتر نظامی کاربردی جهان را در سال ۱۹۳۵ ساخت و به پرواز درآورد. با این حال، تنها در پایان جنگ جهانی دوم بود که هلیکوپترها در نبرد مورد استفاده قرار گرفتند. هلیکوپترهای نظامی در طول جنگ کره ۱۹۵۰-۱۹۵۳ نقش برجسته تری داشتند، جایی که از آنها برای تخلیه نیروها و مجروحین استفاده می شد.

هلیکوپترهای نظامی چندین نقش را انجام می دهند

در اواسط تا اواخر دهه ۱۹۵۰، ارتش ایالات متحده به دنبال یک هلیکوپتر پزشکی کارآمد جدید بود که Bell را به توسعه UH-1 Iroquois، که بیشتر با نام مستعار Huey شناخته می شود، ترغیب کرد. این هلیکوپتر بل در طول جنگ ویتنام به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت، و در ادامه این کمپانی هلیکوپتر تهاجمی AH-1 Cobra را نیز توسعه داد، که پیش درآمدی برای ساخت هلیکوپتر AH-64 Apache توسط بوئینگ شد.

امروزه ارتش های مدرن از هلیکوپتر برای انجام نقش های مختلفی استفاده می کنند. برخی برای ترابری نیرو و لجستیک طراحی شده اند، در حالی که برخی دیگر برای حملات زمینی و جنگ ضد زیردریایی استفاده می شوند. با در نظر گرفتن این موضوع، در ادامه مطلب فهرستی از پنج مورد از گران ترین هلیکوپترهای نظامی جهان که هنوز در خدمت هستند، تهیه شده است.

گرانقیمت ترین هلیکوپترهای نظامی جهان

۵- Mi-35M

قیمت: ۳۶ میلیون دلار

هلیکوپتر Mi-35M، با اسم رمز Hind E در ناتو، یک هلیکوپتر تهاجم زمینی و ترابری روسی است که بر اساس نسخه قدیمی تر Mil Mi-24 که مدت طولانی در خدمت ارتش روسیه بود ساخته شده است. هر دو Mi-35M مدرن و Mil Mi-24 قدیمی‌تر با نام مستعار Flying Tank به معنای تانک پرنده، توسط روسیه و اوکراین در جنگ اخیر استفاده می‌شوند. به ادعای وب سایت Defence Street، یک فروند هلیکوپتر Mi-35M حدود ۳۶ میلیون دلار قیمت دارد.

گرانقیمت ترین هلیکوپترهای نظامی جهان

۴- Sikorsky SH-60 Seahawk

قیمت: ۴۷.۷ میلیون دلار

هلیکوپتر SH-60 Seahawk ساخت سیکورسکی، نسخه مخصوص نیروی دریایی ایالات متحده از UH-60 Black Hawk بسیار پراستفاده در ارتش ایالات متحده است. Sikorsky SH-60 Seahawk که برای استقرار روی چندین کشتی در اندازه های مختلف؛ از ناوچه گرفته تا ناوهای هواپیمابر بزرگ، طراحی شده است، دارای تیغه های روتور تاشو و دم تا شده است تا فضای کمتری را اشغال کند. به گزارش Aero Corner، یک فروند هلیکوپتر سیکورسکی SH-40 Seahawk حدود ۴۷.۷ میلیون دلار قیمت دارد.

گرانقیمت ترین هلیکوپترهای نظامی جهان

۳- Boeing AH-64 Apache

قیمت: ۵۲ میلیون دلار

نمونه اولیه این هلیکوپتر توسط Hughes Helicopters به عنوان Model 77 توسعه یافت و اولین پرواز خود را در ۳۰ سپتامبر ۱۹۷۵ انجام داد. کمپانی هیوز در سال ۱۹۸۴ توسط مک دانل داگلاس خریداری شد، که توسعه این طرح ادامه داد و در سال ۱۹۸۶ بالگرد تهاجمی جدید را به ارتش ایالات متحده تحویل داد. بدنبال خرید مک دانل داگلاس توسط بوئینگ در سال ۱۹۹۷، آپاچی هنوز هم تولید می شود و در درگیری های نظامی متعددی در سراسر جهان حضور فعال داشته است. به ادعای Soldier Project، یک فروند هلیکوپتر AH-64 آپاچی باخت بوئینگ ۵۲ میلیون دلار قیمت دارد.

گرانقیمت ترین هلیکوپترهای نظامی جهان

۲- Eurocopter Tiger

قیمت: ۷۳ میلیون دلار

هلیکوپتر Eurocopter Tiger که توسط کمپانی Airbus Helicopters (به طور رسمی با نام Eurocopter) در دهه ۱۹۸۰ توسعه یافت، به عنوان یک هلیکوپتر ضد تانک طراحی شد. با ادامه جنگ سرد، تهدید برای غرب این بود که اگر اتحاد جماهیر شوروی حمله کند، این کار را ابتدا با اعزام تانک به دشت های شمال آلمان انجام می داد. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱، این تهدید کاهش یافت، اما آلمانی ها و فرانسوی ها برنامه توسعه یک هلیکوپتر چند منظوره را ادامه دادند. به گزارش Heli Start، یک هلیکوپتر یوروکوپتر تایگر ۷۳ میلیون دلار قیمت دارد.

۱- Sikorsky CH-53K King Stallion

قیمت: ۹۷ میلیون دلار

CH-53K King Stallion که توسط Sikorsky Aircraft برای تفنگداران دریایی ایالات متحده طراحی و تولید شده است، یک هلیکوپتر ترابری سنگین است. این هلیکوپتر بزرگ‌ترین هلیکوپتر در ارتش آمریکاست که ظرفیت ترابری بیشتری نسبت به هلیکوپتر CH-47 Chinook ساخت بوئینگ دارد. هلیکوپتر CH-53K King Stallion ساخت سیکورسکی که قادر به حمل ۳۰ سرباز است، می تواند یک خودرو هاموی را در مخزن داخلی خود حمل کند یا تا ۱۶,۳۳۰ کیلوگرم تجهیزات را حمل کند. به گزارش USNI News، یک هلیکوپتر CH-53K King Stallion حدود ۹۷ میلیون دلار قیمت دارد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۴ نظر

ورود

 • عیسی gap خرداد ۳۰, ۱۴۰۳

  به نظرم اشتباهه چون قیمت بالگرد آپاچی خیلی بیشتر از ۵۰ میلیونه و بالگرد آتاک ترکیه هم ۴۰ میلیون قیمتشه ، بالگرد های دیگه هم مثل وایپر قیمت بالایی دارند، همچنین بالگرد اسپری

 • عیسی گپی خرداد ۳۰, ۱۴۰۳

  بالگرد ospery بالای ۱۰۰ میلیون قیمتشه

 • عیسی گپی خرداد ۳۰, ۱۴۰۳

  ۱_boeing osprey 120$
  ۲_kingstalon 100
  ۳_apachi 80

 • افشین خرداد ۳۰, ۱۴۰۳

  این بالگردها گرانترین هستند اما بهترین نیستند. ضمنا این قیمتها بصورت خام هست و وقتیکه مخلفات به آن اضافه میشود بالاتر می‌رود این مخلفات شامل آموزش فنی و پروازی و ایضا لوازم یدکی و سلاح میشود. در کل غربیها ید طولایی در تبلیغات دارند و قسمتی از این قیمتها مربوط به برند هست نه کیفیت.