شادترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۴

شادترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۴

هر ساله، موسسه «کیفیت زندگی» (Quality of Life) مستقر در لندن، شاخص شهر شاد خود را منتشر می کند که در آن شادترین شهرهای جهان را بر اساس برخی عوامل رتبه بندی می کند. اما دقیقا چگونه می توان شادی را ارزیابی کرد؟

مهمترین حوزه های تعیین کننده فعالیت های شهری که تأثیر مستقیمی بر شادی دارند، می تواند به ۵ حوزه تقسیم شود: شهروندان، حکومت، محیط زیست، اقتصاد و پویایی، همانطور که این سازمان در وبسایت خود توضیح می دهد. این موسسه حوزه های مختلف زندگی مانند سیستم آموزشی، دسترسی به فرهنگ، مدیریت پسماند و فاضلاب، دسترسی به فضاهای سبز، سطوح بیکاری، سیستم های حمل و نقل هوشمند و شفافیت در اقدامات دولت محلی را مورد مطالعه قرار می دهد.

آرهوس دانمارک؛ شادترین شهر

آرهوس دومین شهر بزرگ دانمارک است که حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال کپنهاگ که در این رتبه بندی جایگاه نهم را دارد، واقع شده و مزایای فراوانی برای شهروندان و بازدیدکنندگان دارد.

آرهوس در قرن هشتم میلادی به عنوان یک سکونتگاه بندری بنیان نهاده شد و به سرعت به یک مرکز تجاری مهم در اسکاندیناوی تبدیل گردید. این شهری هم در تاریخ ریشه دارد و هم کاملا مدرن است. در واقع، علاقه مندان به هنر از موزه های هنری متعدد این شهر مانند موزه معروف ARoS Aarhus Art Museum، یکی از بزرگترین و پربازدیدترین موزه های اسکاندیناوی، با راهروی رنگین کمانی گرد آن از اثر اولافور الیاسون شگفت زده خواهند شد.

در این شهر می توانید در خیابان معروف مُلستین (Møllestien) در محله تاریخی ایندره (Indre)، که به خانه های کوچک رنگارنگ و پیاده روهای سنگفرش آن شهرت دارد، قدم بزنید. علاقه مندان به غذا می توانند در یکی از رستوران های معروف شهر غذا بخورند. در تابستان، بومیان دوست دارند در کنار رودخانه آرهوس که از میان شهر می گذرد، اوقات فراغت خود را بگذرانند.

۱۰ شهر برتر فهرست شادترین شهرهای جهان همه از اروپا بودند:

۱. آرهوس، دانمارک
۲. زوریخ، سوئیس
۳. برلین، آلمان
۴. گوتنبرگ، سوئد
۵. آمستردام، هلند
۶. هلسینکی، فنلاند
۷. بریستول، انگلستان
۸. کپنهاگ، دانمارک
۹. ژنو، سوئیس
۱۰. مونیخ، آلمان

بدون نظر

ورود