سریع ترین هلیکوپترهای نظامی جهان در سال ۲۰۲۴؛ از Westland Lynx تا MI-35M

سریع ترین هلیکوپترهای نظامی جهان در سال ۲۰۲۴؛ از Westland Lynx تا MI-35M

امروز ما نگاهی به پنج هلیکوپتر سریع جهان در سال ۲۰۲۴ خواهیم داشت، اما قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم، ابتدا به نحوه پرواز هلیکوپترها می پردازیم. بر خلاف هواپیماهای بال ثابت که از موتورهای متصل به بال یا بدنه استفاده می کنند، هلیکوپترها از پره های روتور برای بالا بردن و ایجاد نیروی محرکه سود می برند. در حالی که یک هواپیما باید دائماً رو به جلو حرکت کند تا خود را در هوا نگه دارد، یک هلیکوپتر به لطف روتورهایش، می تواند معلق بماند. به طور متوسط ​​اکثر هلیکوپترهای غیرنظامی می توانند با سرعتی بین ۱۲۰ تا ۲۴۰ کیلومتر در ساعت پرواز کنند، در حالی که هلیکوپترهای نظامی می توانند با سرعت های بیش از ۳۲۰ کیلومتر در ساعت بسیار سریعتر از همتایان غیرنظامی خود پرواز نمایند.

Bell Boeing V-22 Osprey

عوامل موثر در سرعت پرواز هلیکوپتر، شرایط آب و هوایی، وزن هلیکوپتر و وزن محموله است. در حالی که ممکن است برخی مدعی شوند هواگرد تیلت روتور V-22 Osprey ساخت Bell Boeing سریع‌ترین هلیکوپتر در جهان است که به سرعتی بیش از ۵۰۵ کیلومتر در ساعت می‌رسد، ما این هلیکوپتر را از لیست خود حذف می‌کنیم زیرا این هواگرد بیشتر یک هواگرد هیبریدی است تا یک هلیکوپتر. هلیکوپتر آزمایشی Sikorsky X2 با روتورهای دوقلو و ملخ پیشرانه عقب نیز موزد قابل ذکری است، اما چون هرگز به تولید انبوه نرسید، آن را نیز از لیست خود حذف خواهیم کرد.

Sikorsky X2

EUROCOPTER X3

به همین ترتیب، EUROCOPTER X3 بسیار سریع بود و در ۷ ژوئن ۲۰۱۳ به حداکثر سرعت ۴۶۹ کیلومتر در ساعت رسید. مانند Sikorsky X2، این هلیکوپتر ایرباس یک نسخه آزمایشی بود، بنابراین ما آن را نیز در لیست سریع ترین هلیکوپترهای جهان قرار نمی دهیم.

سریع ترین هلیکوپترهای جهان

۵- Westland Lynx

Westland Lynx که توسط شرکت Westland Helicopters در کارخانه Yeovil در سامرست طراحی و ساخته شده است، یک هلیکوپتر نظامی دو موتوره چند منظوره است. هلیکوپتر Lynx  (به معنای سیاهگوش) که در ابتدا با مشارکت Sud Aviation (بعدها Aérospatiale) ساخته شد، قرار بود توسط ارتش بریتانیا و فرانسه استفاده شود. Westland Lynx برای اولین بار در ۲۱ مارس ۱۹۷۱ پرواز کرد. در سال ۱۹۸۶، یک Lynx اصلاح شده خاص رکورد سرعت جهانی هلیکوپترها را با رسیدن به عدد ۳۹۸.۴ کیلومتر در ساعت شکست. این هلیکوپتر همچنان در خدمت ارتش برخی کشورها است اما در خدمت بریتانیایی ها و فرانسوی ها تا سال ۲۰۲۰ به طور کامل بازنشسته شد.

سریع ترین هلیکوپترهای جهان

۴- Sikorsky UH-60 Black Hawk

هلیکوپتر دو موتوره چهار تیغه UH-60 Black Hawk ساخت سیکورسکی در سال ۱۹۷۹ وارد خدمت ارتش ایالات متحده شد و جایگزین Bell UH-1 Iroquois به عنوان هلیکوپتر تاکتیکی اصلی با قدرت ترابری متوسط این نیرو گردید. بلک هاوک دارای سرعت ۲۸۰ کیلومتر در ساعت و حداکثر سرعت ۲۹۳ کیلومتر در ساعت است. این هلیکوپتر در فیلم Black Hawk Down ساخته ریدلی اسکات و هواگرد مورد استفاده توسط نیروهای ویژه آمریکایی در سال ۲۰۱۱ زمانی که آنها برای کشتن اسامه بن لادن وارد پاکستان شدند، به کار گرفته شد که بیش از پیش بر شهرت آن افزود.

سریع ترین هلیکوپترهای جهان

۳- Boeing CH-47 Chinook

Boeing CH-47 Chinook یک هلیکوپتر سنگین ترابری با روتور پشت سر هم است که اولین پرواز خود را در ۲۱ سپتامبر ۱۹۶۱ انجام داد. CH-47 Chinook که به نام مردمان بومی شینوک آمریکا در اوریگان و واشنگتن نامگذاری شده است، همچنان در خدمت ارتش آمریکا و بریتانیا برای انتقال نیرو و محموله است. Boeing CH-47 Chinook دارای سرعت کروز ۲۹۴.۴ کیلومتر در ساعت و حداکثر سرعت ۳۱۳.۶ کیلومتر در ساعت است.

سریع ترین هلیکوپترهای جهان

۲- AgustaWestland AW159 Wildcat

اگرچه کندتر از Westland Lynx است، اما این هلیکوپتر برای جایگزینی این هلیکوپتر ساخته شد یک هلیکوپتر پیشرفته تر است. AgustaWestland AW159 Wildcat اولین پرواز خود را در ۱۲ نوامبر ۲۰۰۹ انجام داد و در ۲۹ اوت ۲۰۱۴ وارد خدمت ارتش بریتانیا شد. AgustaWestland AW159 Wildcat حداکثر سرعت ۳۰۸.۸ کیلومتر در ساعت را به ثبت رسانده است.

سریع ترین هلیکوپترهای جهان

۱- MI-35M

MI-35M که در ابتدا برای ارتش اتحاد جماهیر شوروی ساخته شد، با اسم رمز Hind در ناتو، یک هلیکوپتر تهاجمی توپ دار است که قادر به حمل هشت سرباز می باشد. خلبانان آن این هلیکوپتر توانمند را تانک پرنده می نامند. MI-35M اولین پرواز خود را در ۱۹ سپتامبر ۱۹۶۹ انجام داد. هلیکوپتر MI-35M مجهز به یک زیرآویز جمع شونده برای کاهش نیروی اصطکاک بوده، حداکثر سرعت ۳۰۸.۸ کیلومتر در ساعت را دارد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود