چرا در بازرسی امنیتی فرودگاه باید لپ‌تاپ‌ را از کیف یا چمدانتان بیرون بیاورید؟

چرا در بازرسی امنیتی فرودگاه باید لپ‌تاپ‌ را از کیف یا چمدانتان بیرون بیاورید؟

هنگام عبور از بازرسی امنیتی فرودگاه، معمولاً از مسافران خواسته می‌شود لپ تاپ های خود را از کیف یا چمدان خارج کرده و آن‌ها را به طور جداگانه، در اسکنر امنیتی قرار دهند. اگرچه فرودگاه‌هایی با دستگاه‌های اسکنر جدیدتر به مسافران اجازه می‌دهند لپ‌تاپ‌های خود را هنگام اسکن در کیف نگه دارند، خارج کردن لپ‌تاپ‌ها هنوز در فرودگاه‌ها بسیار رایج است.

پیش از حوادث تراژیک ۱۱ سپتامبر، امنیت فرودگاه به مسافران اجازه می‌داد با کیف‌هایی حاوی همه چیزهایی که ممکن است برای یک تعطیلات نیاز داشته باشند، از جمله چاقو، مایعات و انواع دستگاه‌های الکترونیکی عبور کنند. اما از زمان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، تغییراتی در مقررات امنیتی فرودگاه‌ها به منظور جلوگیری از حمل مواد اولیه بمب های دست‌ساز، ایجاد شده است.

در حال حاضر حمل مایعات در صورتی که بیش از ۱۰۰ میلی‌لیتر نباشند، در چمدان دستی مجاز هستند. به طور خاص، لپ‌تاپ‌ها و سایر دستگاه‌های الکترونیکی نیز باید برای بازرسی از کیف دستی خارج شوند. در این مقاله، دلایل پشت این قوانین را توضیح خواهیم داد.

دلیل اصلی اینکه شما باید برای بازرسی امنیتی فرودگاه، لپ تاپ خود را از کیف خارج کنید این است که باتری و اجزای مکانیکی آن بیش از حد متراکم هستند و به خصوص در سیستم‌های اسکن قدیمی‌تر فرودگاه، اشعه ایکس به راحتی از آن عبور نمی کند. همین امر در مورد سیم‌های برق و سایر دستگاه‌ها مانند تبلت‌ها و دوربین‌ها نیز صدق می‌کند.

وجود یک لپ‌تاپ داخل کیف همچنین می‌تواند دید سایر اقلامی را که ممکن است بالقوه خطرناک باشند مسدود کند. اسکن جداگانه آن به پرسنل امنیتی اجازه می‌دهد تا اجزای داخلی آن را به وضوح روی صفحه نمایش ببینند. در برخی موارد، ممکن است از شما خواسته شود لپ‌تاپ را روشن کنید تا نشان دهید که کار می کند و مورد استفاده قرار گرفته است.

علاوه بر این، درک این نکته ضروری است که تمام باتری‌های لپ‌تاپ از مواد لیتیوم-یون بسیار قابل اشتعال ساخته شده‌اند. اداره هوانوردی فدرال آمریکا هشداری در مورد احتمال گرم شدن بیش از حد باتری‌های لپ‌تاپ در صورت نگهداری در محفظه بار هواپیما صادر کرده است:

«دستگاه‌های حاوی باتری‌های لیتیوم فلزی یا لیتیوم یونی (لپ‌تاپ‌ها، تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و غیره) باید در کیف همراه حمل شوند. خدمه پرواز برای تشخیص و واکنش به آتش‌سوزی‌های باتری لیتیومی در کابین آموزش دیده‌اند. مسافران باید فوراً خدمه پرواز را در صورت گرم شدن بیش از حد، انبساط، دود کردن یا سوختن باتری لیتیومی یا دستگاه خود مطلع کنند.»

منبع: simpleflying
مطالب مرتبط
یک نظر

ورود

  • اره تیر ۱۰, ۱۴۰۳

    اره دقیقا کنترل سپاه تو مهراباد همینو گفت. گفتش چون زیر لپ تاپ هرچی باشه تو دستگاه نشون نمیده باید در بیارین. منکه از اول در اورده بودم ولی دیدم چند نفر هی اعتراض الکی میکردن که نمیخوان در بیارن. بعضیا تو فرودگاه رو مخن. مثل همین ادما. خوبه رو تابلو نوشته کمربند کلید سکه رو در بیارید. لپ تاپو در بیارید. اب نیارید. باز از ۱۰ نفر تو صف ۹ نفر رعایت نمیکنن. تازه اعتراضم میکنن.