عوامل مهمی که به عقیده محققان باعث می‌شود گربه‌ها مبلمان خانه را خراش بدهند

عوامل مهمی که به عقیده محققان باعث می‌شود گربه‌ها مبلمان خانه را خراش بدهند

بیشتر کسانی که گربه دارند با کوسن‌، فرش و مبلمان خراشیده و پاره‌شده آشنایی دارند. یافته‌های یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که غریزه طبیعی ناخن کشیدن گربه‌ها روی وسایل با استرس تشدید می‌شود و کودکان خردسال از بدترین محرک‌ها برای این موجودات پشمالو هستند.

یک تیم بین‌المللی از محققان دانشگاه آنکارا در ترکیه برای بررسی عواملی که بر این رفتار گربه‌ها اثر می‌گذارد از بیش از ۱۲۰۰ نفر که در خانه خود گربه داشتند سوالاتی درباره زندگی روتین و خصوصیات این موجودات پرسیدند.

عواملی که باعث می‌شوند گربه‌ها مبلمان خانه را خراش دهند

آنها دریافتند که حضور کودکان در خانه و همچنین بازیگوشی و فعالیت‌ شبانه زیاد به طور قابل توجهی در افزایش خراشیدن وسایل توسط گربه‌ها نقش دارد.

«فعالیت شبانه» در گربه‌ها شامل رفتارهایی مانند بازیگوشی و سروصدای زیاد است که این موجودات طی شب از خود بروز می‌دهند. این اتفاق اغلب ناشی از تحرک ناکافی یا عدم تعامل اجتماعی در روز است. همچنین ممکن است با هدف جلب توجه از سوی گربه‌ها انجام شود.

با این حال به گفته محققان، استرس دلیل اصلی این رفتار ناخواسته است.

عواملی که باعث می‌شوند گربه‌ها مبلمان خانه را خراش دهند

به‌عنوان مثال، این تیم گفت که حضور کودکان، به‌ویژه در سنین پایین می‌تواند استرس گربه‌ها را تشدید کند.

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند با استرس مرتبط باشد، بازیگوشی است. وقتی گربه‌ها برای مدت طولانی بازی می‌کنند، سطح استرس آنها به دلیل تحریک بی‌وقفه افزایش می‌یابد.

گربه‌هایی که پرخاشگر یا خرابکار توصیف می‌شوند نیز سطوح بالاتری از این رفتار ناخواسته را از خود بروز می‌دهند.

عواملی که باعث می‌شوند گربه‌ها مبلمان خانه را خراش دهند

تیم محققان توصیه می‌کند که برای جلوگیری از خراشیده شدن مبلمان توسط گربه، اسکرچر‌های گربه را که برای همین کار ساخته شده‌اند، در محل عبور و مرور آنها یا نزدیک به جایی که ترجیح می‌دهند در آن استراحت کنند قرار دهید. این کار می‌تواند ناخن کشیدن روی مبلمان توسط گربه را کاهش دهد.

به گفته این تیم، جلسات کوتاه بازی که در آنها امکان شکار موفق به گربه‌ها داده می‌شود می‌تواند توجه این موجودات را جلب کرده و منجر به کاهش استرس شود.

این یافته‌ها می‌تواند به کسانی که در خانه گربه دارند کمک کند تا میزان خراشیده شدن وسایل را کاهش دهند و محیط زندگی هماهنگ‌تری برای گربه‌ها و صاحبانشان ایجاد شود.

این یافته‌ها در مجله Frontiers in Veterinary Science منتشر شد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • خودم تیر ۱۸, ۱۴۰۳

    دلیل اصلی آن نگهداری گربه در خانه است، جای گربه و سگ بیرون خانه است نه روی فرش و مبل. حالا گربه و سگ پرستان هر چه میخوان بگن بگن